Quote:To je problem perspektive, s katere gledaš na civilizacijo oz. definicije civilizacije. S tega stališča imata prav oba z bp-jem. Podobne vprašanje lahko zastavimo ali pa ga bomo v prihodnje za vse danes obstoječe civilizacije. Je spreminjanje pod pritiskom globalizacije zmaga ali poraz določene kulture, gre za transformacijo in krepitev ali konec civilizacije?
Jaz tukaj raje razlikujem med kulturo in civilizacijo namesto, da bi ju izenačeval, kot to počnejo angleži ali francozi, pri čemer je civilizacija bolj materialna in tehnična stran kulture v nasprotju z duhovno-nravno, torej neka stopnja družbenega, ekonomskega, tehnološkega, političnega in kulturnega razvoja človeške družbe ali njenih delov v določenem obdobju oziroma kulturni in materialni dosežki posameznega naroda ali skupine narodov v določenem času in na določenem prostoru: s tega stališča se pač civilizacija oziroma stopnja civilizacije vedno spreminja.
Quote:Japonska je lahko ohranila svojo superiornost oz. izrazito konkurenčnost v svetu le s pospešeno modernizacijo in s tega vidika je civilizacijski fenomen. Uspelo ji je ohraniti etnično celovitost (celo priključiti določena ljudstva), jezik in prepoznavno identiteto v svetu, v katerem lahko suvereno nastopa. Japonci so - morda bolj kot katerokoli drugo ljudstvo, uspeli modernost prilagoditi sebi, svojim posebnostim. In tu se strinjam z bp-jem, da njene tradicionalne strukture še vedno funkcionirajo v modernem svetu, ne strinjam se le z njegovim posploševanjem primera Japonske na razlago plemenskih struktur.
Mislim, da je Japonska ohranila veliko več od svoje nekdanje identitete kot le nekaj ostankov religije in mitologije. Ta transformacija, ki ji je pomagala preživeti, je zagotovo v sebi tudi konfliktna, ker so izzivi modernosti v nasprotju z nekaterimi tradicionalnimi vrednotami. Mislim pa, da številni tradicionalni elementi lahko tudi učinkovito in konstruktivno sobivajo z modernostjo: arhitektura, odnos do okolja, umetnost, itd.
Če to gledaš tako, so Japonci popolni amaterji v primerjavi z Italijani (še posebej Siciljanci ali Neapeljčani, kjer se je plemenska naveza v obliki mafijske strukture izkazala za neuničljivo), da o Albancih oziroma Šiptarjih ne govorimo amaterji so tudi v primerjavi s svojimi večnimi tekmeci Kitajci.
Edino, kar jim je zares najbolj uspelo je to, da so ohranili zelo pozitiven odnos do okolja...
Quote:t wrote on 22.12.2007 at 11:37:30:Od "japonske civilizacije" je po moje ostal samo jezik, nekoliko zmanjšano zgodovinsko ozemlje, zgodovinski spomin, nekaj običajev ter nekaj religije in mitologije, vse ostalo pa je takorekoč identično z vsemi demokracijami zahodnega tipa.
Imet službo v japonski korporaciji ni bilo čisto identično delu za ameriško. Postaja pa počasi čedalje bolj podobno. Kljub temu, da se neposredni ameriški vpliv na Japonskem od časa Macarthurja ne povečuje, ampak prej zmanjšuje. Čemu?
bp
Imet službo mogoče res ne, korporacija pa vsekakor ni neka Japonska iznajdba...
Po moje so pač američani zelo pragmatično samo vzeli sistem, ki je bil na razpolago in je deloval, dandanes pa se ta sistem približuje splošnemu pragmatičnemu povprečju: temu, kar v korporacijah najbolje deluje.
uživajte!