Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 31822 times)
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
23.08.2007 at 15:30:07
 
OK tale tema bo malj bolj zapletena ampak kogar zanima si bo že vzel čs pa prečitu...tud večkrat če bo treba.

Že dolg časa razmišljam o tem kaj sploh smo in kdo smo in pred leti sm pršu do zanimivga zaklučka. Veliko ljudi je prepričanih (sploh ozkomiselni zapriseženi ateisti), da to kar definira našo osebnost torej našo glavno bit, da so to naši možgani. Telo samo je itak brez pomena in je samo ogrodje. Primer: če bi obstajala možnost preselitve možganov v drugo telo potem bi se lahko selili iz telesa v telo. Torej če bi vaše ali moje možgane preselili v telo kake kitajke ali kakega zvezdnika potem bi vživeli v teh drugih telesih. Tu gre le za menjavanje ogrodja-lupine. Torej predpostavlam, da to kar smo so naši možgani. Do neke faze že.

Ampak zdej pa se pojav glavna zadeva. V praksi to za zdaj še ni mogoče ampak teoretično pa že. Naprimer medicina čez 100, 150 let. Možno je klonirati človeka. Ne samo telo ampak celotne možgane. Govorim o varjanti, da je naš Jaz naši možgani. S prvim dnem, ko si rojen klonirajo še 10krat tvoje možgane. Torej 10krat tvoj Jaz. Recimo, da je možno te iste možgane klonirati 100% enake. Se bo človek zdaj prebudil oz zavedal svojih desetih jazov?? Po tej logiki bi lahko upravljali deset teles ali pa miljon, odvisno od števila klonov. Stvar se mi zdi neverjetna in nemogoča. Kako bi lahko obstajalo še 9 jazov poleg mene si ne znam predstavljat. Videl bi svet skozi 20 oči, upravljal 20 rok, 20 nog...bil bi lahko na 20 različnih krajih naenkrat.

Bolj logično se mi zdi, da je zavedanje lahko samo eno in edino. In zavedanje je duša. Duša je tista, ki se je ne da klonirat. Zavedanja se ne da razcepit. Je unikatno. Vprašanje časa je kdaj bo znanost tako napredovala, da kloniranje človekovih možganov ne bo problem. In takrat se lahko zgubi človekova identiteta. Ko začneš razmišljat o kloniranju in klonih potem prideš v kontradikcijo glede lastnega obstoja in zavedanja....takrat se zaveš, da je verjetno tvoj Jaz samo eden in unikaten. Bolj ko razglablam o tej temi bolj sem prepričan v obstoj duše-zavedanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #1 - 23.08.2007 at 16:33:30
 
Fiction wrote on 23.08.2007 at 15:30:07:
Torej če bi vaše ali moje možgane preselili v telo kake kitajke ali kakega zvezdnika potem bi vživeli v teh drugih telesih. Tu gre le za menjavanje ogrodja-lupine.

men je tole trenutno mal prezapleteno za razglabljat. sem se že tu ustavla. sem že pred časom razmišljala o presajevanju organov. S stališča, da če nimamo ločenih duha in telesa ampak gre zgolj za energijo, zgoščeno na različnih stopnjah, katere najgostejša je telo... sem se spraševala, kaj se dejansko zgodi na nivoju energij pri presaditvi organov. Se mi še sanja ne, zgolj ugibam. in samo zaradi tega se še vedno nisem vpisala med darovalce organov.
kloniranje je zame še svetlobna leta predeleč
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #2 - 23.08.2007 at 18:17:25
 
Fiction wrote on 23.08.2007 at 15:30:07:
Bolj logično se mi zdi, da je zavedanje lahko samo eno in edino.

Torej morajo bit kloni nujno v nezavesti, al kako?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #3 - 23.08.2007 at 18:23:32
 
Devi wrote on 23.08.2007 at 16:33:30:
S stališča, da če nimamo ločenih duha in telesa ampak gre zgolj za energijo, zgoščeno na različnih stopnjah, katere najgostejša je telo... sem se spraševala, kaj se dejansko zgodi na nivoju energij pri presaditvi organov.

Kaj se pa zgodi, ko poješ recimo korenček, ki je, mimogrede, tudi čista zgoščena energija?

(Jest bi na tvojem mestu trikrat premislil, preden bi kaj vtaknil v usta. Še posebej, če bi šlo za kakšen organ.  Tongue)

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #4 - 23.08.2007 at 18:24:15
 
Me veseli, da si še kdo razbija glavo z vprašanjem obstoja duše  Smiley. IMHO: če se lotiš dokazovanja, bosta po moje dva različno misleča in čuteča človeka zmožna dokazati vsak svoj prav. Spet IMHO: po moje se da špekulirat z vprašanjem kloniranja v prid ene ali druge teorije.

V celoti se strinjam s tabo glede zavedanja in duše, čeprav ne znam logično dokazati, zakaj verjamem v njej obstoj. Vem, da se lahko spravim v veliko zadrego, če rečem: preprosto tako čutim  Embarrassed. Meni teorija o kloniranju ne pomaga. Pravzaprav nobena teorija, ker si tukaj z logiko ne morem pomagati. Pa še moja ateistična vzgoja mi je v napoto.

Se opravičujem za ta zmeden post, zame je to zelo težko vprašanje, bi bila pa vesela, če bi tudi drugi napisali, kaj mislijo ali čutijo.

Zame je to poseganje na področja, ki so onkraj človekove zmožnosti zaznavanja in tu postanejo zadeve precej bolj zapletene.

Lp, Ples
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #5 - 23.08.2007 at 18:25:15
 
"Torej 10krat tvoj Jaz. "



Jaz je skupek vzorcev, ki se pridobijo predvsem v času življenja.
Podoben primer sta enojajčna dvojčka, ki imata enako zasnovo, vendar sta vsak svoja osebnost, saj ne živita na istem mestu hkrati in ne doživljata svet enako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #6 - 23.08.2007 at 18:32:02
 
ja Robi se strinjam ampak Ti si bil ti že takoj ko si pogledal z maminega trebuha pa še nisi mel definirane osebnosti, ne življenskih izkušenj, ne spominov...tvoj Jaz se je kasneje pač razvil kot se je, da si zdj tak kot si....torej zavedanje-Jaz je prisotno že od samega začetka - rojstva (mogoče pa že prej)...vse ostalo pa še pride v toku življenja
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #7 - 23.08.2007 at 18:32:16
 
Robi wrote on 23.08.2007 at 18:25:15:
"Torej 10krat tvoj Jaz. "



Jaz je skupek vzorcev, ki se pridobijo predvsem v času življenja.
Podoben primer sta enojajčna dvojčka, ki imata enako zasnovo, vendar sta vsak svoja osebnost, saj ne živita na istem mestu hkrati in ne doživljata svet enako.


Ja, se popolnoma strinjam, ampak Ico je po moje to drugače mislil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #8 - 23.08.2007 at 18:33:05
 
Quote:
Fiction wrote on 23.08.2007 at 15:30:07:
Bolj logično se mi zdi, da je zavedanje lahko samo eno in edino.

Torej morajo bit kloni nujno v nezavesti, al kako?

bp




Emm kaj?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #9 - 23.08.2007 at 18:35:43
 
Quote:
Devi wrote on 23.08.2007 at 16:33:30:
S stališča, da če nimamo ločenih duha in telesa ampak gre zgolj za energijo, zgoščeno na različnih stopnjah, katere najgostejša je telo... sem se spraševala, kaj se dejansko zgodi na nivoju energij pri presaditvi organov.

Kaj se pa zgodi, ko poješ recimo korenček, ki je, mimogrede, tudi čista zgoščena energija?

(Jest bi na tvojem mestu trikrat premislil, preden bi kaj vtaknil v usta. Še posebej, če bi šlo za kakšen organ.  Tongue)

bp



čak pustmo zdej korenčke na mer:)
Back to top
 
 
IP Logged
 
nahate.d
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #10 - 23.08.2007 at 21:53:28
 
Pozdravljen Ico  Smiley
Klon kot klon je samo po genetiki isti, recimo tebi, lahko naredijo deset klonov, a bo imel vsak svojo dušo in vsak svojo individualnost.
Kot praviš, duše se ne da klonirati in duša v nobenem primeru ne izgubi svoje individualnosti.
Klonirali so že živali, tako da so verjetno tudi že človeka, le da je to javnosti skrito.
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #11 - 23.08.2007 at 22:25:13
 
...lupina, prevozno sredstvo, se da klonirat, vsebina, voznik, se pa ne da.   ..nekak tak laufa meni ta film.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #12 - 23.08.2007 at 22:51:15
 
Quote:
Kaj se pa zgodi, ko poješ recimo korenček, ki je, mimogrede, tudi čista zgoščena energija?

(Jest bi na tvojem mestu trikrat premislil, preden bi kaj vtaknil v usta. Še posebej, če bi šlo za kakšen organ.  Tongue

Smiley Smiley
ok, thanx za pomoč, sem dojela poanto
grem pol za darovalko
(sam res ne sprejemam odgovornosti za posthumno delovanje svojih organov, sploh onih zgornjih ne Tongue)
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #13 - 23.08.2007 at 23:19:44
 
Fiction wrote on 23.08.2007 at 18:33:05:
Quote:
Fiction wrote on 23.08.2007 at 15:30:07:
Bolj logično se mi zdi, da je zavedanje lahko samo eno in edino.

Torej morajo bit kloni nujno v nezavesti, al kako?

Emm kaj?

Ok, za bolj počasne še enkrat:

Torej, če je zavedanje eno samo in nedeljivo in ti skloniraš neko zavedajoče se bitje in iz njega narediš 10 bitij, potem se original še vedno zaveda, kaj je pa z ostalimi devetimi, ali so ti zdaj nujno nezavestni, glede na to, da se po tvojih besedah, zavedanje in zavest ne prenese na ta novo ustvarjena bitja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #14 - 24.08.2007 at 09:22:45
 
Quote:
Fiction wrote on 23.08.2007 at 18:33:05:
Quote:
Fiction wrote on 23.08.2007 at 15:30:07:
Bolj logično se mi zdi, da je zavedanje lahko samo eno in edino.

Torej morajo bit kloni nujno v nezavesti, al kako?

Emm kaj?

Ok, za bolj počasne še enkrat:

Torej, če je zavedanje eno samo in nedeljivo in ti skloniraš neko zavedajoče se bitje in iz njega narediš 10 bitij, potem se original še vedno zaveda, kaj je pa z ostalimi devetimi, ali so ti zdaj nujno nezavestni, glede na to, da se po tvojih besedah, zavedanje in zavest ne prenese na ta novo ustvarjena bitja?


Meni se zdi prvotno vprašanje dobro zastavljeno. Saj ne gre za zanikanje razvoja različnih identitet pri današnjem kloniranju (vsaj jaz tako razumem). Vprašanje je, kaj je bistvo zavedanja...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6