Quote:Strinjam se z t-jem. Kazen je pri nas ponovna simbolična vzpostavitev veljave zakona. In sama krasno navajaš vzrok, zakaj je potrebno kazni zvišati, da vsaj simbolično lahko pokažemo na veljavo le tega, če že nismo sposobni zagotoviti spoštovanja zakonov. Večji poudarek simbolnosti dogodka skozi zaostritev kazni je potrebna, kadar vse ostalo funkcionira čedalje slabše. Je alibi šibke države, nesposobnosti socialnih služb, neučinkovitosti organov pregona, nekompetentne stroke in kupa problemov v drugih organih, ki naj bi zagotavljali spoštovanje zakonitosti. Dejstvo je, da daljši zapor, razen v primeru da kar vse nasilneže zapremo dosmrtno, še ne pomeni zaščite pred ponovitvijo dejanj. Zaostritev kazni pa sama ne pomeni boljše zaščite žrtev, vsaj v v večini primerov ne.
Odgovor, zakaj bi za zaščito žrtev pred Casiraghijem zadoščal 30 letni zapor ni posebej kompliciran, če bi odsedel celotno kazen, bi prišel na prostost kot skoraj sedemdesetletnik. Takrat bo verjeno že težko resna grožnja komurkoli. Kar pa ne velja za 20 letnika, ki bi prišel na prostost pri 50-ih.
bp
Kolikor razumem: t ne nasprotuje zviševanju kazni, čeprav se strinjaš z njim v določenih pogledih. V bistvu ne verjamem, da družbeni sistem rabi kakršenkoli alibi. Konec koncev lahko najdeš drugje bolj funkcionalne družbene sisteme, ki imajo na določenih področjih ostrejšo kaznovalno politiko. Boljše družbene politike so po mojem mnenju pomembne pri zmanjševanju stopnje kriminala, niso pa nujno povezane z višino kazni.
Kazenski sistem razlikuje vrste kaznivih dejanj in motive zanje. Na osnovi tega se kroji kazenska politika in višina kazni. Zato ni univerzalnih rešitev za vse vrste kaznivih dejanj. Ne z zniževanjem, ne z zviševanjem kazni. So samo parcialni ukrepi, uporabljeni v posebnih primerih. 30 letna zaporna kazen (ali prej 20 letna) se uporablja v izjemnih primerih in ne kar vsevprek.
Razlike v naših stališčih po moje izhajajajo iz tega, da nekateri verjamejo, da so posamezni kazenski ukrepi namenjeni iskanju univerzalnih rešitev in zato lahko sprožijo revolucijo v sistemu. Sama sploh ne verjamem, da je mogoče vplivati na splošno zaščito potencialnih žrtev z enim samim ukrepom. Že zato ne, ker so vzroki za nasilje tako različni.
Po drugi strani pa verjamem, da je za posebne primere potrebno iskanje posebnih rešitev, kar pa ne pomeni spremembe celotnega sistema. Primeri tipa Casiraghi zahtevajo parcialne rešitve in omogočajo zaščito samo v določenih primerih, niso pa rešitev za vse vrste nasilja. Sistemov, ki bi predstavljali rešitev in zaščito za vse vrste nasilja, ni. Ampak zame to ni argument proti iskanju posameznih rešitev.
Kar se tiče kompliciranosti odgovora: pozabljaš, da se za primere "tipa Casiraghi" pri nas ne predpisuje 30 letna zaporna kazen in da je tudi ta nastala zaradi poostritve prejšnje 20 letne (ki se je tudi takrat zdela marsikomu nesprejemljiva). Poleg tega se prakticirajo predčasni izpusti.
Tako da: nisi predstavil alternative.