Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3804 times)
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

krivda po krivem
14.08.2006 at 20:38:04
 
Zanima me, ali se se kdo kdaj pocuti krivega brez pravega razloga. Npr. krivega, da ima ogrevano sobo, kadar pozimi sreca klosarja, krivega, da je Evropejec, ki mu ni treba izgubljati dostojanstva pri prečkanju meje, medtem ko soseda Arabca z vsemi urejenimi papirji policaji na vlaku vsaj pol ure javno zaslisujejo, v glavnem krivega, da mu je zaradi čistega naključja, življenjske sreče ali kajvem čega (ne po svoji zalugi) lažje kot drugemu. In predvsem, kako pristopiti, predelati take občutke?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: krivda po krivem
Reply #1 - 14.08.2006 at 23:18:04
 
jest tega niti ne doživljam tko kot ti opisuješ
verjetno blj na sočutje sceno


drgač pa ... ta krivda:

gape wrote on 16.06.2003 at 17:27:50:
krivda ne obstaja dokler je ne začneš nanašat na nekoga. krivde ni. si jo je ego zmislu.


gape wrote on 05.09.2002 at 02:31:41:
Krivda je primerna beseda, ki pokrije vse različne načine, s katerimi se odzivamo na našo senco: zavrnitev, zanikanje, gnus, strah, sovraštvo, beg itd.
Krivda je način, kako ego reče: "Pojdi stran, nisi mi všeč, ti nisi jaz." Z drugimi besedami: "Živjo senca."
Krivda ponavadi spremlja neprijetne občutke, medtem ko se želimo čim bolj odmakniti od vira neugodja, ki ga ego doživlja kot nekaj izven nas. Zakaj je temu tako? Razlog, zakaj je senca tako neprijetna, je, ker ego obstaja samo kot nasprotje sence. Krivda služi kot orodje za ločevanje med egom in senco.
(v senci je ravno tako višji jaz?)
Nekoga krivimo, kadar nam kaže del naše sence. To storimo zato, ker nam ogroža našo identiteto in ego potrebuje okrepiti občutek ločenosti od sence. Tudi kadar s svojim vedenjem pokažemo senco nekomu drugemu, se za to obtožujemo. Kmalu se ujamemo v igro obtoževanja, ker se obtožujemo.
čutimo krivdo, ko zanikamo del našega Pravega Jaza, ki je del nas.
Krivda, ki jo čutiš, je tvoje lastno zanikanje, da si zmožen oz. si že storil tako dejanje nekomu drugemu oz. samemu sebi.

Zavedati se moramo, da si druge osebe same zadanejo trpljenje in da mi sami ustvarjamo svoje trpljenje.

Karkoli zanikaš, to je tvoja senca.

hvala herby


Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: krivda po krivem
Reply #2 - 15.08.2006 at 11:30:14
 
Hm...se ja...Nazadnje takrat, ko sva si privoščila cel dan savne...Sem razmišljala o tem, da so nekateri v vojni, ogromno je lačnih in nimajo niti za pest riža, nekateri švicajo, ker morjo tolk delat, da sploh preživijo...jst pa grem švicat, ker nimam kej bolj pametnega za delat... Undecided
Nimam pojma, kako se spopadat s temi občutki...v bistvu se do sedaj nisem nikol preveč poglabljala v to,oni pridejo pa grejo in to je blo do zdej to.Bom pa zelo hvaležna, če bo kdo še kej na to temo napisal...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: krivda po krivem
Reply #3 - 15.08.2006 at 12:58:40
 
"jest tega niti ne doživljam tko kot ti opisuješ
verjetno blj na sočutje sceno"

mi lahko prosim to malo bolje razložiš?


"Krivda, ki jo čutiš, je tvoje lastno zanikanje, da si zmožen oz. si že storil tako dejanje nekomu drugemu oz. samemu sebi.

Zavedati se moramo, da si druge osebe same zadanejo trpljenje in da mi sami ustvarjamo svoje trpljenje."


S tem se strinjam, kadar gre za oseben odnos do nekoga. Vendar v primerih, ki sem jih opisala, ne gre za neposreden stik z ljudmi. Morda ljudje, zaradi katerih se pocutim krivo, niti ne trpijo, ne vem. Krivda, ki jo cutim, se zdi nekako v zraku.

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: krivda po krivem
Reply #4 - 16.08.2006 at 10:01:07
 
lina wrote on 15.08.2006 at 12:58:40:
"jest tega niti ne doživljam tko kot ti opisuješ
verjetno blj na sočutje sceno"

mi lahko prosim to malo bolje razložiš?

pač ne spomnem se primera da bi se čutu krivga da 'mam' karkoli več, kot kdo drug ...

Quote:
Npr. krivega, da ima ogrevano sobo, kadar pozimi sreca klosarja,

ne ... sm pa začutu uno k ti je nekak 'hudo' ... k te stisne pr srcu ... ampak temu ne bi mogu rečt krivda


vse je tvoja zasluga

men zgledajo vsi primeri ki si jih naštela vseeno v povezavi z drugimi ljudmi ...

... mogoče morš blj natančno vprašat ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: krivda po krivem
Reply #5 - 16.08.2006 at 13:08:48
 
lina wrote on 14.08.2006 at 20:38:04:
Zanima me, ali se se kdo kdaj pocuti krivega brez pravega razloga. Npr. krivega, da ima ogrevano sobo, kadar pozimi sreca klosarja, krivega, da je Evropejec, ki mu ni treba izgubljati dostojanstva pri prečkanju meje, medtem ko soseda Arabca z vsemi urejenimi papirji policaji na vlaku vsaj pol ure javno zaslisujejo, v glavnem krivega, da mu je zaradi čistega naključja, življenjske sreče ali kajvem čega (ne po svoji zalugi) lažje kot drugemu. In predvsem, kako pristopiti, predelati take občutke?



O, zanimiva tema. Ja poznam to, kar razlagaš.... nazadnje sem se čutila "krivo", ker sem porabila ful vode v kampu pod tušem....  Grin Grin Grin

Sedaj pa resno.... ja, poznam to finto....


Moj "recept" je ta, da se vprašaš najprej ....

"kaj se je dogajajlo tik preden si se počutila krivo"??

če prav razmišljam.... si tik pred tem... čutila UGODJE, UŽITEK....

torej....

ta "krivda" je odgovor na neko PREPOVED, ki si jo posvojila od staršev, oz. nekoga, ki je bil tvoja avtoriteta v zgodnjem življenju...


PRepovedi so po TA (transakcijska analiza) npr:
- ne uživaj, ne bodi sproščena....
- ne bodi ti, ti...

no, in kot pridna punčka, si ta ukaz lepo upoštevala.... kako? z občutkom krivde...
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: krivda po krivem
Reply #6 - 21.09.2006 at 00:03:36
 
Amstel, dobra razlaga, vendar se mi zdi, da opisanih primerov ne more pojasniti v celoti. Sama sem nasla še dve razlagi, ampak tudi ti dve spet le delno držita. Ena je projekcija/introjekcija: če se tvojemu sogovorniku nekaj v tvojem dejanju zdi krivično, boš ti njegove občutke introjiciral, prevzel nase (vendar v primerih, ki sem jih opisala, s temi ljudmi nisem imela osebnega stika). Druga je bolj arhetipska: oseba se pusti zapeljati arhetipu odrešenika, rešitelja sveta in misli, da mora na svojih plečih nositi breme vseh svetovnih krivic.

In zdaj novo vprašanje, kako najti mejo (ravnotežje) med psihološko patologijo in tem, da nas krivice, ki se godijo drugim, spodbudijo k pozitivnemu zunanjemu delovanju?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: krivda po krivem
Reply #7 - 21.09.2006 at 08:55:44
 
ja poznam te občutke. sem jih poznala, že kot otrok, ko sem se krivo počutla, da nisem lačna, tko kot so bli tisti otroci v afriki, kar so skos po TV kazali. pa še marsikdaj sem se tako počutla. so me pa na sahaya jogi naučili, da so ti občutki povezani z nepravilnim delovanjem 5. čakre in smo tam tudi uporabljali ob vaji afirmacijo, da nihče ni kriv za nič in občutki krivde pridejo takrat, ko se človek preveč nahaja v preteklosti

samo sem te stvari dost dobro podelala. in zdaj niti nimam več takih občutkov krivde brez razloga. še vedno pa čutim in bi rekla, da je občutek krivde zamenjal občutek sočutja. krivo se pa seveda počutim takrat, ko res kaj zaj****  Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1