Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 7375 times)
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #15 - 30.11.2006 at 14:01:01
 
Mateja B. wrote on 30.11.2006 at 13:44:20:
Tega nisem vedla, kar si napisal, titud. To s kočevskim županom. Zanimivo ...



Tamkajšni župan je član Pahorjeve SD, to je tistih iz skupine, ki so najbolj strpni do "drugačnih".  Grin
Sedaj je to pač potrebno nekako opravičiti, ker se pač ne sklada s samopodobo samozvanih strpnih in realnim stanjem. V tem kontekstu  Grin lahko razumeš titudovo bluzenje o uporu proti marsovski nadoblasti.

Jelinčič je najbolj zagrizen levičar v Sloveniji.  Grin
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #16 - 30.11.2006 at 15:01:12
 
Bamby wrote on 30.11.2006 at 13:53:13:
Glede na to, da so na barikade v Ribnici prišli tudi tamkajšni Romi, ki tudi ne želijo Strojanovih v svoji okolici in glede na to, da je v novici jasno izraženo, koga so domačini iskali v policijskem konvoju je jasno, da je to zgoraj samo še eno videnje kure v obliki kurje obare. V bistvi pa gre v tem primeru samo za titudljansko opravičevanje SD-jevskih občinskih oblasti, torej tistih v katerih vrstah je največ strpnežev in prikazovati njihovo zavračanje Strojanovih kot odpor proti  “janševističnim hordam”.

Vse ostalo kar si še dodal spodaj je samo nadaljevanje bluzenja, (npr. Kako so se rdeči uprli  proti državni “diktaturi”) ki nima nikakršne realne osnove za vzrok v današnjih dogajanjih.
Saj boš nazadnje še ugotovil, da so bili  ta rdeči v resnici domobranci, in da v  kraških jamah v resnici ležijo posmrtni ostanki rdečih vaških straž, s travo je vse mogoče. Grin


Glede na to, da se citira poročilo iz dela, je seveda za razumet, da se razvidnih poltičnih dimenzij selitve strojanovih na kočevsko, ki velja za politično trdnjavo 'ta rdečih',  ne omenja. Je pa ravno to politično subvezrijo napravil janša sam v odmevih, ko  se je zelo razvidno razsrdil na kočevskega župana (pa tudi z razrešitvijo direkorice policijskega vadbenega centra v gotenici, ki mu je baje izdala namero vlade), tako da bo s pomočjo strojanovih (v imenu vladne obrambe njihovih pravic) lahko kazensko  preganjal nestrpnega župana, ki mu po politični poti ne more priti do živega, ker ima ta za sabo najtrdnejšo volilno bazo v slo (še edino po padcu obalih občin in večjih mest). Nisem ravno  osebni ljubitelj kočevskega župana (tako močna volilna baza spridi še tako poštenega  človeka)  in seveda tud nimam namena pogrevat ciganskega golaža, ki sta ga gospoda  zakuhala, je pa očitno, da tle umika ali  kakšnega kompromisa, ki ga je janša  naredil z drugimi župani, ne bo in bosta trčila tukaj drug ob drugega dva politična pola, od katerih bo vsaj eden sprožil proti drugemu ves represivni aprat, ki ga obvladuje.      



Quote:
Aja še to, kakšno početje želi aktualna oblast skriti pred očmi javnosti, v Grčarici? Kurjo obaro?  Grin


Produkte svojega  sprevženega dojemanje oblasti kot vladavine na ljudstvom z represivnimi sredstvi, s katero  med ljudi širi nestrpnost,  da  se potem  z uprabo  lastne represijo lahko kaže kot začitnika ogroženih.

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #17 - 30.11.2006 at 18:19:05
 
icke je rad reku da 'šefi' delajo na način:
problem ( Re: manjšine v demokraciji - rom-i )
reaction ( Re: Cas je za drzavlljansko akcijo )
solution ( ? )

kaj bodo torej ponudili za rešitev?
se rešitev nakazuje v tem da smo slovenci prenestrpni da bi jih lahko sprejeli medse in bodo morali pač preko meje?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #18 - 04.12.2006 at 23:47:05
 

Bo tukile tut v redu, ane ...
... ker ne vem, kam naj tale Jančarjev članek iz SP prilepim, novga topika pa ne bi odpirala ...
Če se vam ga premika, ga pa dajte.

Wink
ARS


Volivci imajo vedno prav


Ker me motni tajkunski posli županskih kandidatov, pa tudi njihove objokane ljubice in razumevajoče žene, neprijavljena stanovanja in službene kartice ne zanimajo preveč, sem minule lokalne volitve spremljal bolj z enim očesom in ušesom. Kljub temu pa ni bilo mogoče spregledati in preslišati stavka, ki se je nenehno ponavljal: volivci imajo vedno prav.

Ali imajo res?

Glas ljudstva je v Atenah, zibelki demokracije, obsodil na smrt svojega najpametnejšega meščana, Sokrata, zaradi brezboštva in zato, ker je po njihovem mnenju kvaril mladino. Pozneje je Aristotel iz strahu pred volivci, ki imajo zmeraj prav, raje sam odšel iz mesta. »Da se ne bi še enkrat pregrešili nad filozofijo,« je rekel ob svojem odhodu.

Če bi bilo res, da imajo volivci vedno prav, bi imeli prav nemški volivci, ki so leta 1933 množično volili za NSDAP in na kanclerski položaj spravili Adolfa Hitlerja. Pozneje so mnogi njegovi volivci zatrjevali, da so ga izvolili zaradi nesposobnosti meščanskih strank in njihovega neskončnega prepiranja. Če se prav spomnim starih črno-belih filmov, je bil zmagovalec volitev celo oblečen v frak, ko je olikano sprejel svoj položaj. Ko bi imeli volivci vedno prav, bi imel prav tudi Slobodan Milošević, ki je gladko zmagoval na volitvah v Srbiji in mu je dolga leta pela slavo množica novinarjev, kar lepa skupina intelektualcev, poslovnežev, športnikov in pevcev narodnozabavne glasbe.

Če se volivci nikoli ne motijo, potem se ne motijo niti na avstrijskem Koroškem, kjer redno zmaguje veleposestnik Jörg Haider, ki je s svojo kritiko strankarske neučinkovitosti v nekem trenutku s pomočjo visokonakladnih rumenih časopisov začel resno naskakovati položaj zveznega kanclerja. Haider nikakor ni popularen in zmeraj znova izvoljen samo zato, ker noče dovoliti slovenskih dvojezičnih napisov, pač pa zato, ker obljublja prosperiteto, ker so okrog njega mladi podjetniki, ker je zgradil nogometni stadion in ker si s pomočjo medijskih podpornikov in modnih svetovalcev sproti izgrajuje svoj imidž. Če je treba, je v menedžerski obleki, v športnih copatah ali noši koroškega rodoljuba, zmeraj znova so okrog njega nasmejani obrazi športnikov, zmagovalk lepotnih tekmovanj in pevcev zabavne glasbe. In Haider trosi naokrog ksenofobna in druga desničarska gesla, kolikor je potrebno, da pridobiva ostarele nacije in koroške slovenofobe, sicer pa govori o socialni in stanovanjski politiki, o penzijah, najraje od vsega pa o športnih uspehih in »političnih floskulah« etabliranih strank. Temu pojavu pravimo populizem.

Močno se mi zdi, da je to novi politični trend, ki si utira pot tudi pri nas. Berlusconiju, bratoma Kaczynski na Poljskem, pa tudi celi vrsti politikov in malih lokalnih vladarjev v Vzhodni Evropi, zlasti Rusiji, je uspelo z zvarkom populističnih gesel o učinkovitosti ter bogato podprto volilno kampanjo zasesti oblast s kar lepimi volilnimi rezultati. Čeprav populizem običajno pripisujemo skrajni desnici, je kar dobro udomačen tudi med novimi ruskimi bogataši, ki se imajo za levičarje in se radi udeležujejo državnih proslav, na katerih Putinova vladavina še zmeraj slavi sovjetske čase. V Moskvi ni nič nenavadnega, da privatizacijski tajkuni, kakor letos, na razstavi svetovnega luksuza kupujejo nepojmljivo drage izdelke zahodnega sveta, in se od tam odpravijo na proslavo oktobrske revolucije. Ruski tajkuni, v glavnem politični privrženci Putinove »levice«, z velikim veseljem razkazujejo svoje bogastvo, avtomobile, krzno, potovanja in poroke za stotine udeležencev z nastopi največjih zvezd ruske estrade. Svež vic iz Moskve je tale: pogovarjata se dva tajkuna, prvi vpraša drugega, koliko ga je stala kravata, ki jo ima na sebi? Drugi reče, da sto dolarjev. Bedak, reče prvi, v trgovini čez cesto bi jo lahko dobil za dvesto.

Docent FDV, ki je za neki časnik ugotovil, da zadnje volitve pomenijo v Ljubljani preboj levice, se od profesionalnega sramu ni ugreznil pet klafter v zemljo, kakor bi se moral, ampak je nadaljeval. Dokaz za to, je rekel, je dejstvo, da se ima novi župan sam za levičarja. Gospod docent se lahko ima po tej logiki za ptiča. Da bi mu verjeli, pa bi moral še leteti, ne samo govoriti neumnosti o ubogi levici, za katero po dolgih letih spet čutim simpatije. Toda da ne bo pomote. Volivci v Ljubljani so imeli prav, ker so zamenjali povsem neučinkovito oblast. Seveda z upanjem, da bo menedžersko-estradna skupina, ki je oblast prevzela, postorila vse, kar ni bilo storjeno ves čas po osamosvojitvi, pa bi moralo biti. Še bolj s prepričanjem, da se ta skupina idealno prekriva s stvarmi, ki polnijo življenje večine današnjih volivcev: trgovski centri, športni stadioni in oglušujoč trušč, ki mu pravijo glasba. Pripadam Aristotelovemu manjšinskemu svetu, ki ga te reči prav nič ne fascinirajo, pravzaprav se pred njimi raje umaknem. In če je bil moj županski izbranec bančnik in če bi bil tudi zelo zadovoljen s svetovljanskim in sposobnim založnikom, je to moja stvar, sem pač v manjšini. V demokraciji zmaga večina in baje imajo volivci zmeraj prav. Tudi če gladko prezrejo motne posle svojega najljubšega županskega kandidata. Za populistično smer, v katero se očitno razvija slovenska demokracija, pač ni značilno, da bi se ljudje spraševali, kakšno legitimacijo ima kdo za upravljanje z ogromnim mestnim proračunom, investicijami, posojili, zaposlovanji, nepremičninskimi posli, koncesijami? Mogoče to zanima medije? Težko verjamem. Ko so prišle na dan za takrat še samo enega od kandidatov neprijetne ugotovitve mednarodne revizijske hiše, je bilo pričakovati, da bo to postala predvolilna tema. Zakaj se to ni zgodilo, ne vem. Naj odgovori na to oni gospod docent, ki misli, da je značilno za evropsko levico to, da jim revizijske hiše pregledujejo njihove nenavadne milijardne transakcije.

/naprej spodaj/
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #19 - 04.12.2006 at 23:47:45
 

Vem pa, da sem na edinem televizijskem soočenju kandidatov, kar sem jih (z enim očesom) videl, in to na največji komercialni televiziji, pričakoval, da se bo prvo vprašanje kandidatu, o katerem so ti podatki govorili, glasilo: Kako lahko to pojasnite, ali je res? V vsakem evropskem televizijskem studiu bi bilo to prvo vprašanje. Razen v Sloveniji. Tu se je vprašanje glasilo: Gospod kandidat, kdo po vašem stoji za temi obtožbami? Kandidat je seveda z veseljem pojasnil: njegovi tekmeci. Voditeljica je hotela vedeti, kdo je to, po imenih. Kandidat je povedal. In malo pred koncem oddaje, ko se je govorilo o prometu v glavnem mestu, se je voditeljica nenadoma obrnila s širokim nasmehom h kandidatu še širšega nasmeha: izvedeli smo, da se je pri vas mudila evropska delegacija, ki je pripravljena sofinancirati ureditev prometa. Kandidat je to megleno potrdil, mi pa ne takrat ne pozneje nismo izvedeli nič o tej »evropski delegaciji«. Ne gre za to, da sta bili vprašanji takšni, kakor da bi ju spisali v kandidatovi promocijski agenciji, pač imajo tudi novinarji svoje simpatije. Gre za vprašanje, kako bodo, recimo, na tej televiziji ali pa v časopisih, kjer imajo novega župana za »levičarja«, nadzorovali delo zmagovalca volitev in njegovega interesnega združenja.

Kadar ostanejo populistični voditelji in njihove oblastne skupine brez vsakega javnega nadzora, utegne stvar postati nekoliko neprijetna, da ne rečem nevarna. Kaos v političnem vodenju in upravljanju je imel v Ljubljani in marsikje drugod v Sloveniji za posledico zastoj na vseh področjih. Nastajali so oblastni vakuumi, ki so naravnost klicali po tem, da jih popularni voditelji in njihove skupine zapolnijo s konkretnimi obljubami in medijskim populizmom. Toda populisti vakuum zapolnijo samo navidezno. V resnici ga zaradi odsotnosti nadzora, šibke opozicije in naklonjenosti medijev povečujejo. Večja ko je fešta, širši ko so nasmehi, bolj je treba biti pozoren. To ni vprašanje samo za volivce, vsaj post feštum, ampak tudi za misleče ljudi, ki jim ni vseeno, kakšno demokracijo bomo imeli. Že zdaj se na trenutke zdi, da imamo podoben vakuum, kakor smo ga imeli v nekaterih mestih, čisto na vrhu države.

Predsedniku republike se zaradi volitev ne zdi potrebno prekiniti dopusta, vsaj dokler je lepo vreme. Ko pa se vreme pokvari in na volitve le pride, se mu ne zdi potrebno reči drugega kakor to, da je povsod viselo preveč plakatov in da bi bilo mogoče bolje ta denar koristneje porabiti. Odsotnost volje najvišjega predstavnika demokratične republike, da bi se ukvarjal z najpomembnejšim trenutkom demokracije, z volitvami, pomeni še en vakuum, ki ga lahko kmalu zapolni kakšen populistični demagog. Za zdaj je videti, da dobro funkcionirata parlamentarna in izvršna oblast. Toda ob kakšni večji krizi vladanja, pretresu v koaliciji ali pa tudi umetnem, medijsko ustvarjenem videzu, da oblast ne deluje, lahko pride na prizorišče, nikakor ne opozicija, ampak katera od že obstoječih ali novih interesnih grupacij, potegne z uspešno kampanjo za seboj množice in zasede vse vzvode oblasti. Ne zato, da bi skrbela za blagor državljanov, ampak zato, da bi se polastila moči, kapitala in neskončnih možnosti za širjenje svojega vpliva.

Kdor sovraži stranke in parlamentarne prepire, naj pomisli na prihodnost, v kateri bi nam lahko vladale interesne združbe v imenu tako imenovane neposredne demokracije. Takšna prihodnost ni več znanstvena fantastika. Vsak oblastni vakuum in tudi vsak navidezni, umetno ustvarjeni oblastni vakuum bo poslej skušnjava za dobro organizirane kapitalske lobije in njihove politične skupine. Če slovenske parlamentarne stranke ne bodo uvidele, da se morajo združiti ob razvojnih in drugih projektih, če vlada ne bo v ničemer upoštevala dobrih predlogov opozicije in če bo del opozicije nadaljeval z destrukcijo slehernega vladnega zakona in delovanja, serijo slabo utemeljenih interpelacij, ideoloških sporov in celo nereflektiranih napadov na takšna področja, kakor je recimo zunanja politika, ki terja vsaj najosnovnejši konsenz, če bo, skratka, v nekem trenutku nastal občutek kaosa in oblastnega vakuuma, se nam lahko zgodi, da nam bodo državo vodile brezobzirne interesne skupine, ne pa politične stranke s svojimi vrednotami in programi. Kritika »partitokracij« je morda kdaj upravičena, ne more pa to biti kritika parlamentarne demokracije. Zavzemanje za neposredno demokracijo danes niti ni več kardeljanska zadeva, kakor menijo nekateri, ampak je utiranje poti interesnim lobijem.

Ideologi nimajo nobenih možnosti več, kar ni slabo. Na široko pa je odprta pot populistom, kar ni dobro.
Številni slovenski sociologi in drugi raziskovalci javnega mnenja so med temi volitvami in po njih ugotavljali, da poštenje politikov praktično ne šteje nič več. Pomemben je videz učinkovitosti in uspešnosti. Sredstva, s katerimi si pretendenti na oblast pridobijo premoženje in vpliv, niso pomembna. Če to drži, potem lahko vsaj teoretično pomislimo tudi na možnost, da nam nekega dne ne bodo vladale samo interesne združbe, ampak tudi interesne združbe, ki se požvižgajo na poštenje, saj to za uspeh očitno ni potrebno. Lahko se ob znameniti učinkovitosti našega sodstva požvižgajo tudi na zakone. Takim interesno organiziranim skupinam pa se v sosednji državi reče mafija.

Seveda močno upam, da do takšnega razpleta ne bo prišlo. In da se ne bo treba nikomur, kakor nekoč zdavnaj Aristotelu, bati volivcev, ki imajo vedno prav.

Drago Jančar

http://www.delo.si/index.php?sv_path=43,49&so=Sobotna+priloga&da=20061118&ed=&pa...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #20 - 05.12.2006 at 07:53:06
 
Ljudstvo se največkrat moti, to je pa ja jasno. Za župana izvolijo nekoga, ki še svojega doma ne morejo rihtati in recimo varovalke zamenjati, v življenju je bil pa recimo en novinarček, špiker, politikant, psihiater, glumač, misica .... Sploh ne razmislijo o tem kaj bo moral početi, temveč gledajo na simpatije (v širšem pomenu) in deloma na politično usmeritev, kar je v bistvu spet simpatija.
Enako je z republiško vlado, enemu zlo povzpetnemu in hkrati maščevalnemu in brezkompromisnemu tipu bi morali z ustavo prepovedati kandidaturo, ampak ne, ljudstvo ga izvoli, ker bo kao počedil. V ustavi bi morala biti ena značajska merila, kdo ne more biti galvni, ali pa bi moralo obstajati sodišče, ki bi predhodno lahko razsodilo, da nekdo, ki je Slovenijo dal na pranger sramote kršenja embarga, ko smo pomagali Bosancem (in to zaradi čistega koristoljubja ali maščevalnosti), ne more biti v politiki.

Utopija vem  Sad

Tako pa ni problem izvoliti vedno novega in novega Hitlerja ali Bušmana.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Cas je za drzavlljansko akcijo
Reply #21 - 05.12.2006 at 10:55:09
 
gape wrote on 30.11.2006 at 18:19:05:
icke je rad reku da 'šefi' delajo na način:
problem ( Re: manjšine v demokraciji - rom-i )
reaction ( Re: Cas je za drzavlljansko akcijo )
solution ( ? )

kaj bodo torej ponudili za rešitev?
se rešitev nakazuje v tem da smo slovenci prenestrpni da bi jih lahko sprejeli medse in bodo morali pač preko meje?


morda dokazilo, da tud slovenci nismo nič boljši od drugih in da potrebujemo ukrepanje ...  Shocked
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2