Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6576 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

voyeurizem po slovensko
17.06.2005 at 10:46:02
 
Te dni sem opazila zanimiv fenomen, ki bi ga še najlažje poimenovala kot voyeurizem po slovensko. Gre pa za starejšo gospo, ki se nenehno vtikuje v intimo svojih znancev, vse jo zanima, skratka nobenega sramu ne pozna.

A kakorkoli nadležno zna takšno vedenje biti za okolico, vendarle zasluži, da si tudi vzvode tega vedenja pogledamo. Po moje gre za t.i. nadomestno življenje, ko se človek, nesposoben ustvariti si kvalitetne odnose, hrani z odnosi drugih ljudi. Morda bi v ta koš lahko padlo tudi številno občinstvo "mehiških nadaljevank". No, dotična je po moji oceni v osebnem življenju kar obupana. Pa vendar... to še ni razlog za dopuščanje te vrste nadlegovanja.

A kako se spoprijeti s tem?
V teoriji bi naj s takšnimi ljudmi najlažje opravil, če se jim enostavno postavi meja - napr. da se jim nič ne pove o sebi. A kaj ko se ta vprašanja kar vlečejo in vlečejo. Annoying ko šus. Kot da sploh ne skapira ali pa tako zelo rabi to. ???

Vaše izkušnje bodo zelo dobrodošle.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #1 - 17.06.2005 at 11:33:51
 
Jaz imam eno tako staro teto. Čeprav je zaradi tega zelo zoprna, jo imam kar rada, ker je v tej svoji slabosti kar malo "originalno luštkana". Seveda ji jaz pri odgovorih ne pusti prav blizu, še najbolje se obnese, če na vprašanje odgovorim s kontra vprašanjem.

Tudi jaz mislim, da ona to rabi. Živi namreč sama v garsonjeri, tako da se zelo rada kam povabi. Seveda smo ji morali vsi postavili mejo, sicer bi šlo vse predaleč. Moramo pa biti obzirni, drugače je hitro užaljena. Včasih zadošča že to, da ji namesto odgovora pohvališ frizuro, ali pa rečeš da dobro izgleda.

Res pa je, da nisem nikoli globolje razmišljala o tej zadevi. Mogoče bom v toku debate vedela še kaj napisati.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: voyeurizem po slovensko
Reply #2 - 17.06.2005 at 12:06:19
 
Ta fenomen se mi zdi še toliko bolj značilen za podeželje, kjer  so te starejše gospe ponavadi gospodovalne babice, ki skušajo svoj vpliv razširiti predvsem preko hčera in sinov, ki se niso nikoli prav otrgali in osamosvojili od svojih staršeskih spon, da se to medgeneracijsko prenaša vse do vnukov. Pričakujejo, da bodo cenjene in oboževane, dejansko pa se za takim vedenjem pogostokrat skriva čisti napuh (hlepenje, da bodo čaščene), kar izvira iz zastarelega in sterotipiziranega mišljenja - da so včasih ljudje bili bolj pridni, delavni, bolj "moralni" ... Svojo vrednost pač skušajo dvigovati na primitiven način z nostalgičnim spominjanjem in tudi obrekovanjem ali "šimfarjenjem" okrog. Vse to pa izhaja iz lastne nezadovoljnosti in nezadoščenosti, zato delujejo kot neke vste "pijavke", ki se hranijo z odnosi drugih in jih posledično uničujejo..
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #3 - 17.06.2005 at 12:14:22
 
Da je to samo vaška navada?  Grin Tam kjer živijo moji starši je vse polno tovrstnih penzionerjev, ki dobesedno skoraj skozi okno padejo že ob tako bizarnem dogodku, da se kdo od domačih domov pripelje in parkira avto.

Da ne rečem kako zgleda, če dobimo obiske, ali če imamo piknik na vrtu ... so vsa okna okoliških bajt odprta ... (naši sosedje so staršem nekoč celo  zelo natančno poročali kolikokrat sva z bratom vzela mamin avto in kolikokrat sva imela obiske, zame pa tudi kakšna je bila "spolna" struktura obiskov - še midva nisva imela tako natančne bilance, pa sva bila v dogodkih neposredno udeležena). Kaj je pomagalo ... nekaj zelo nesramnih pripomb, ki so privedle do loputanja z okni in pa to, da z nekaterimi sosedi od takrat ne spregovorimo niti besede.

S sorodniki zna biti še hujši križ ... jaz si pri tem pomagam z drobnimi lažmi, metodo "preslišim", "ne vidim", "preusmeritev pozornosti" ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #4 - 17.06.2005 at 12:37:59
 
Po moje gre predvsem za zbujanje  pozornosti na podlagi trgovanja z informacijami. Gospe si razpletejo  bolj ali manj široko interakcijsko mrežo poznanstev, v katero se vključejo s pridobivanjem in dajanjem informacij. Kašna je vredna nekajmintune pozornosti ob kavici, kašna druga pa večurnega obsika z vso oskrbo. Da imajo  informacije dovolj 'teže', jih  rade obtežijo z lastno moralno sodbo, izmišljijo ali 'doronamerno' lažjo.

Določene gospe so pravi eksperti za tovrstno prenašanje informacij in postnejo v kakšnih  okoljih pravi mnenjski voditelji, ki jih vešče iskoriščjao tisti, ki bi preko njih radi v okolje  lanisrali svoje interese.  Take gospe so zato pogosto vsega usmiljenja vredne žrtve lastne potrebe po pozornosti oz. vključenosti v socialno mrežo, svoje moralne sodbe prilagajajo povpraševanju po njihovi  pozornosti. Ob  zavedanju  prave narave njihovega početja zato te tetice po večini niso niti nevarne niti nadležne, jih je pa dobro imeti ob sebi, ker zanjo biti tudi koristne. To je tud vse, kar v bistvu od nas pričakujejo, zato ni treba imet nč slabe vesti, če se z njimi globje ne zapletamo oz jih jemljemo z zdravo rezervo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: voyeurizem po slovensko
Reply #5 - 17.06.2005 at 12:54:51
 
Reality show  Cheesy

Tovrstni voyeurjizem bolj moti tiste, ki dajo veliko na mnenja drugih o njih, kot tiste, ki jih boli patka za to, kaj si o njih drugi mislijo.

Na pojav pa lahko gledamo tudi s prijetnejše strani, saj se lahko zaradi tako pozornih čuvajev počutiš varnejšega pred vlomilci in tatovi.


Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: voyeurizem po slovensko
Reply #6 - 17.06.2005 at 12:57:14
 
Grin

dve zanimivi plati si potegnil na plano

Ljudje ki jim je vseeno za druge, oz. za njihovo mnenje o njih samih, se ne obremenjujejo toliko s temi infotetami..

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #7 - 17.06.2005 at 12:59:20
 
Bardo_Thodol wrote on 17.06.2005 at 12:54:51:
Reality show  Cheesy

Tovrstni voayerjizem bolj moti tiste, ki dajo veliko na mnenja drugih o njih, kot tiste, ki jih boli patka za to, kaj si o njih drugi mislijo.




...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #8 - 17.06.2005 at 14:37:10
 
titud wrote on 17.06.2005 at 12:37:59:
Določene gospe so pravi eksperti za tovrstno prenašanje informacij in postnejo v kakšnih  okoljih pravi mnenjski voditelji, ki jih vešče iskoriščjao tisti, ki bi preko njih radi v okolje  lanisrali svoje interese.  Take gospe so zato pogosto vsega usmiljenja vredne žrtve lastne potrebe po pozornosti oz. vključenosti v socialno mrežo, svoje moralne sodbe prilagajajo povpraševanju po njihovi  pozornosti. Ob  zavedanju  prave narave njihovega početja zato te tetice po večini niso niti nevarne niti nadležne, jih je pa dobro imeti ob sebi, ker zanjo biti tudi koristne. To je tud vse, kar v bistvu od nas pričakujejo, zato ni treba imet nč slabe vesti, če se z njimi globje ne zapletamo oz jih jemljemo z zdravo rezervo.    




...


čeprav ... meni je že nepijetno, da vem da me kdo non stop opazuje
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #9 - 17.06.2005 at 14:48:59
 
in včasih zna zelo bolet in je za popizdit mučno, sploh če se take 'tetice' spravijo zasliševat mejhnega otroka
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: voyeurizem po slovensko
Reply #10 - 17.06.2005 at 15:08:08
 
Pri meni je tukaj ignoranca, nekaj takega, mi je vseeno za njih kaj si mislijo o ...., I dont care,  primeri pa, ko pa tetka mene posadi na stol za zasliševanje, pa oddam čim manj informacij, v večini primerov tudi v resnici ne vem tega kar njo najbolj zanima, ker sem skozi čas na lastni koži spoznal da se lahko nek nedolžen klepet prelevi v boleč bumerang ki te zadane ko si najmanj pričakoval, boleče, in od zadaj  Wink  Grin
Je pa včasih neverjetno kaj takšne tete sproducirajo. Iz miške slona.
enim je verjetno kvačkanje zgodb edin družbeni dogodek ki se jim dogaja, stik z svetom, z sosedo..
eni enostavno ne morejo iz takšne kože, ne da bi vsaj na malo:"A si slišal, Franc pa je.."

obramba?, zapret pipico informacij tako da postaneš nezanimiv
ker itak nič ne veš   Grin
iz obratne smeri pa,
- I Dont Care...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #11 - 18.06.2005 at 00:03:23
 
Lilith wrote on 17.06.2005 at 10:46:02:
Te dni sem opazila zanimiv fenomen, ki bi ga še najlažje poimenovala kot voyeurizem po slovensko. Gre pa za starejšo gospo, ki se nenehno vtikuje v intimo svojih znancev, vse jo zanima, skratka nobenega sramu ne pozna.

A kakorkoli nadležno zna takšno vedenje biti za okolico, vendarle zasluži, da si tudi vzvode tega vedenja pogledamo. Po moje gre za t.i. nadomestno življenje, ko se človek, nesposoben ustvariti si kvalitetne odnose, hrani z odnosi drugih ljudi. Morda bi v ta koš lahko padlo tudi številno občinstvo "mehiških nadaljevank". No, dotična je po moji oceni v osebnem življenju kar obupana. Pa vendar... to še ni razlog za dopuščanje te vrste nadlegovanja.

A kako se spoprijeti s tem?
V teoriji bi naj s takšnimi ljudmi najlažje opravil, če se jim enostavno postavi meja - napr. da se jim nič ne pove o sebi. A kaj ko se ta vprašanja kar vlečejo in vlečejo. Annoying ko šus. Kot da sploh ne skapira ali pa tako zelo rabi to. ???

Vaše izkušnje bodo zelo dobrodošle.


Sem mislil, da Exota opisuješ. Tongue Grin

Sem bil pred leti na pogrebu enega sodelavca. In ko smo šli v sprevodu, se za mano dve tetiki pogovarjata in ena pravi, da ne pozna pokojnika, da pa večkrat gre za pogrebi, ker tako rada opazuje kako se ljudje odzivajo oz. žalujejo....nekaj takega pač.

Tudi sosedo sem imel preden sem šel v hišo. Baba v penziji, cele dneve in noči na oknu ( ne vem, kdaj je spala) in je vse vedela. Ko smo enkrat šli nekam za tri ure in nismo sabo vzeli psičke, je pol rekla, da uboga psička k je mogla sama bit. Pa sem ji rekel, naj se zase briga in sem bil potem v bodoče prikrajšan njenih komentarjev.

Ma meni grejo takšni na živce, ki vse vidijo, seveda potem to napihnejo, obrnejo in govorijo naokoli. Podobno kot Exo.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: voyeurizem po slovensko
Reply #12 - 18.06.2005 at 01:03:42
 
Quote:
Sem mislil, da Exota opisuješ. Tongue Grin



Ja, pa jaz nisem ženska. Primeren kandidat take ženske bi bila po moje Lola, ki bi ji lahko umestili kot prototip takih žensk, vsaj tu na forumu, ki pa se zanima za bolj točno določeno specifiko - to je: visoka zainteresiranost za raziskovanje spolnih podrobnosti in "sočnosti" iz zasebnega življenja mladih fantov tja do 30 let.



Quote:
Ma meni grejo takšni na živce, ki vse vidijo, seveda potem to napihnejo, obrnejo in govorijo naokoli. Podobno kot Exo.


Ja pa to ti ne bi smelo iti na živce, če prodajaš pokvarjene hrenovke za ceno mastnih krač. Zdaj pač eni to kupijo, jaz pa sem med tistimi, ki ne, ker zavoham pokvarjeno robo že na daleč. Takole pa je to vse skupaj le eno nakladanje ali bullshiting, Iga, saj če pišeš na Pozitivkah o stvareh, o katerih nimaš pojma in so ti španska vas, recimo kot zvestoba - ups, pa mi je zopet nekaj ušlo... Pa te dobro razumem, da ti lahko grejo taki ljudje in njihove resnične "laži" na jetra.



Podobno je nakladanje, če Gape prodaja pravljice, da gre njemu in njegovim sokompanjonom pri legalizacije marihuane zgolj za dekriminalizacijo, enakost, pravičnost..., pri čemer pa ni zmožen funkcionirati brez vsakodnevnega dima. Torej so posredi osebni interesi in koristoljubnost.

Široki nasmešek od Exota vsem forumskim mutibaričem (po toliko postih mi je še vedno ostal smisel za humor - ha ha):

Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: voyeurizem po slovensko
Reply #13 - 18.06.2005 at 09:10:07
 
Ženski spol ni pogoj za kaj takšnega, tudi med predstavniki moškega spola je ta fenomen krepko zastopan...
Ddrugi faktorji so pomembni....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: voyeurizem po slovensko
Reply #14 - 19.06.2005 at 01:05:05
 
exodus wrote on 18.06.2005 at 01:03:42:
Ja pa to ti ne bi smelo iti na živce, če prodajaš pokvarjene hrenovke za ceno mastnih krač. Zdaj pač eni to kupijo, jaz pa sem med tistimi, ki ne, ker zavoham pokvarjeno robo že na daleč. Takole pa je to vse skupaj le eno nakladanje ali bullshiting, Iga, saj če pišeš na Pozitivkah o stvareh, o katerih nimaš pojma in so ti španska vas, recimo kot zvestoba - ups, pa mi je zopet nekaj ušlo... Pa te dobro razumem, da ti lahko grejo taki ljudje in njihove resnične "laži" na jetra.


Exo, kaj ti je spet ušlo? A v hlače?

Exo, saj ti še nisi napisal nobene resnične laži. Samo natolcevanja.
Ti mi greš na živce bolj zato, ker si klovn. Klovnov pa nisem nikoli maral, ker se samo pačijo.

Kadar pa si dvorni (beri forumski) norček, si mi pa prav simpatičen in se ti nasmejim. Tongue Grin Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2