Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 20601 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #15 - 19.05.2005 at 10:07:59
 
sinjeoka wrote on 18.05.2005 at 16:02:55:
toda po mojih spoznanjih folk efektivno v službi ne dela 40ur/teden

to je že drug problem
eni delajo ne samo efektivno 40 ur, ampak efektivno več kot 40 ur ...

proračuna niti ne enačim z bdp
me je zanimalo, kakšne so te številke
in kam grejo - rang - kaj bi še lahko šlo v malho za utd

mičo je govoru o proračunu?


z zdravjem je tko kot je ...
s stresom pa tud ...

poznamo načne ...

je pa dejstvo da ti načini nimajo prov niti najmanjše zveze s super dragimi mašinami, niti s super velikimi bolnišnicami, niti, niti, niti ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #16 - 19.05.2005 at 10:52:59
 
gape wrote on 19.05.2005 at 10:07:59:
to je že drug problem
eni delajo ne samo efektivno 40 ur, ampak efektivno več kot 40 ur ...



em to je res, ama jaz sem teh ljudi srečala zelo malo, pa sem precej delala po takšnih in onakšnih firmah, državni upravi, paradržavnih firmah ...

in en več kot 8urni efektivec pade glih na 15 unih podpovprečnih (pri čemer se plače niso bistveno razlikovale)

čist tko btw. Zakaj gape se ti takoj identificiraš s tistim čemur jaz pravim "lenoba" ali "hvatač krivin" ... kolikor poznam tvoje delovanje, definitivno ne spadaš v to kategorijo  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #17 - 19.05.2005 at 14:22:44
 
sinjeoka wrote on 19.05.2005 at 10:52:59:
čist tko btw. Zakaj gape se ti takoj identificiraš s tistim čemur jaz pravim "lenoba" ali "hvatač krivin" ... kolikor poznam tvoje delovanje, definitivno ne spadaš v to kategorijo  ???

Niti ni point v identifikaciji
pač ... očitno ... poznam drugačne ljudi kot ti ...

frdrmore
"lenoba" ali "hvatač krivin"
to je zame ... kako bi reku ... to sm bil jest od vedno za starejše od sebe ... vedno so me tko percepiral
v bistvu pa ... ni point v tem ... point je v projekciji ...
in še več
ne podpiram takih ljudi, ki drugim sičejo da premal delajo, ponavad zato k oni sami tolk (pre)več ...



Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #18 - 19.05.2005 at 15:08:56
 
gape wrote on 19.05.2005 at 14:22:44:
Niti ni point v identifikaciji





u bistvu je...

ker si napisal tole ...


gape wrote on 19.05.2005 at 14:22:44:
to je zame ... kako bi reku ... to sm bil jest od vedno za starejše od sebe ... vedno so me tko percepiral
v bistvu pa ... ni point v tem ... point je v projekciji ...


ama hvala za razlago

čeprav gape koliko čas je od tega kdaj so ti nazadnje rekli, because it must be a long time ago ...and just maybe you shou7ld change your perception? ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #19 - 19.05.2005 at 16:15:04
 
sinjeoka wrote on 19.05.2005 at 15:08:56:
u bistvu je...

ker si napisal tole ...

ama hvala za razlago

čeprav gape koliko čas je od tega kdaj so ti nazadnje rekli, because it must be a long time ago ...and just maybe you shou7ld change your perception? ?

ni tega niti 2 tedna nazaj, ko mi je fotr nazadnje siku da premal pračujem v skupno blagajno (ker ne plačujem nobenih dodatnih zavarovanj - rang uni eni stebri in te smeti).
itaq
sm mu reku
prej k nism nč plačvou si mi siku, zdej k plačujem pa isto ...
znam ja tu pjesmu

ne boste mene dobil na njo ...

isto z zavarovanji ... drek od dreka

seveda, je vedno problem, pr tem ko govorim proti splošno uveljavljenim vzorcem, da mi ljudje naprojicirajo morje enga sranja, ki ga moram pol predelat ...
zato rajši ne govorim o tem

je preveč foušije v okolju
rang ... boš že vidu ko boš meu nesrečo, al pa ko boš na hard zbolu al pa kej ...
jest pa veš kako gledam na to - nesreče, bolezni ... ipd

kar seješ to žanješ

težava kle je to, da tud ozaveščanje vzorcev je sejanje in da pri tem ponavadi požanješ precej več sranja nazaj kot pa bi si mislu, glede na to da seješ 'dobro' ...

se razume kaj hočem povedat?

se pravi
ne da bi se jest identificiru z lenuhom al pa hvatačem krivin
Grin
no fakin wey
že precej let več ne
zarad mojga lajfstajla, pa moj lajf marsikomu, ki o meni ne ve prov dost - amak RES ve, zgleda precej tko, da mi to pol projiciring u mind ...
ker ... seveda ... sm dal opolnomočenje - ščit podrl ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #20 - 19.05.2005 at 16:26:57
 
gape wrote on 19.05.2005 at 16:15:04:
ni tega niti 2 tedna nazaj, ko mi je fotr nazadnje siku da premal pračujem v skupno blagajno (ker ne plačujem nobenih dodatnih zavarovanj - rang uni eni stebri in te smeti).
itaq
sm mu reku
prej k nism nč plačvou si mi siku, zdej k plačujem pa isto ...
znam ja tu pjesmu

ne boste mene dobil na njo ...

isto z zavarovanji ... drek od dreka

seveda, je vedno problem, pr tem ko govorim proti splošno uveljavljenim vzorcem, da mi ljudje naprojicirajo morje enga sranja, ki ga moram pol predelat ...
zato rajši ne govorim o tem

je preveč foušije v okolju
rang ... boš že vidu ko boš meu nesrečo, al pa ko boš na hard zbolu al pa kej ...
jest pa veš kako gledam na to - nesreče, bolezni ... ipd

kar seješ to žanješ

težava kle je to, da tud ozaveščanje vzorcev je sejanje in da pri tem ponavadi požanješ precej več sranja nazaj kot pa bi si mislu, glede na to da seješ 'dobro' ...

se razume kaj hočem povedat?

se pravi
ne da bi se jest identificiru z lenuhom al pa hvatačem krivin
Grin
no fakin wey
že precej let več ne
zarad mojga lajfstajla, pa moj lajf marsikomu, ki o meni ne ve prov dost - amak RES ve, zgleda precej tko, da mi to pol projiciring u mind ...
ker ... seveda ... sm dal opolnomočenje - ščit podrl ...



zanimivo, ama zdej mi je vsaj jasno zakaj zmeraj u luft skočiš  Grin

no vsaj jaz te nikoli nisem imela za hvatača krivin (kar se pa stebrov tiče pa ... hm ... za enkrat imam do njih približno enak odnos kot ti), vendar pa sem pripravljena začeti plačevati tudi tja, če se bo našel kdo, ki bo učinkovito (poudarek), poskrbel, da ne bo cuzanja ne s starni hvatačev krivin in ne s strani kakšnih kvazi managerjev ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #21 - 20.05.2005 at 13:24:21
 

Moram priznati, da mi je libertaristični pristop blizu, vendar pa imam občutek, da bi takšno uvajanje, kot so se ga lotili naši libertarci, pomenil nekaj takšnega kot uvajanje komunizma v Rusiji.

1. država samo še zagotavlja delovanje pravil (kulj - če bi pravna država delovala; glede na njeno delovanje sedaj, nimamo nobenega zagotovila, da bi lahko bilo kaj drugače)

2. državna uprava, ki dobesedno podpira lenobo zaposlenih (kar lepo ugotavlja Bučar)

3. če bi imeli flat tax, zakaj ne bi imeli še UTDja? (s katerim bi zelo elegantno rešili socialo - je Pribac lepo povedal, da bi morali sproščenost zagotavljati z denarjem)

4. Za koga je tovrstni sistem najboljši?

5. Ali sploh kje obstaja?

Dejstvo je, da je uvajanje takšnega sistema možno predvsem kot revolucija - seveda je mogoče zadevo delati postopoma, vendar smo potem na istem kot sedaj, le da bo sistem deloval predvsem v korist nekaterih - tistih, ki imajo kapital. Da bo ta stran uveljavila predvsem tiste rešitve, ki koristijo njej (če bi postavili zadevo na revolucionaren način, bi lahko vsaj približno začeli na nekih istih štartnih pozicijah, medtem ko postopnost uvajanja samo spreminja štartne pozicije, začetek pa prelaga nekam v prihodnost - ko se vse skupaj začne pa lahko ena od strani ugotovi, da jo je druga že prehitela za pol kroga)

In še vedno pogrešam "resne analize" "pravih ekonomistov". Mićo jih je za "flat tax" ponujal prejšnič v Financah, ta teden pa je samo napisal nov pamflet o "novi" temi.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #22 - 20.05.2005 at 15:19:05
 
t wrote on 20.05.2005 at 13:24:21:
Moram priznati, da mi je libertaristični pristop blizu, 1. država samo še zagotavlja delovanje pravil (kulj - če bi pravna država delovala; glede na njeno delovanje sedaj, nimamo nobenega zagotovila, da bi lahko bilo kaj drugače)!


pravna država se začne pri vesti posameznika pri preprosti omejitvi 130 km/h na avtocesti


t wrote on 20.05.2005 at 13:24:21:
3. če bi imeli flat tax, zakaj ne bi imeli še UTDja? (s katerim bi zelo elegantno rešili socialo - je Pribac lepo povedal, da bi morali sproščenost zagotavljati z denarjem)!

katero socialo

socialno varstvo ali socialno varnost?

socialno varstvo - to kar CSD daje danes tistim, ki so popolnoma brez dohodkov ... cca 54000 SIT/mesec

socialna varnost pa vsebuje:
- socialno varstvo
in
- podsisteme:pokojninsko, invalidsko, zdravstveno zavarovanje?

kar se mene tiče se lahko UDT uvede in skensla obstoječi pokojninski in zdravstveni sistem.
Današnji upokojenci naj pač uživajo presežek nad 200€ od tistega kar so prihranili ali vtaknili v "zidove". Iz vidika historične pravičnosti so v 80 letih bizarne hiperhiper inflacije itak zgubili vrednost prihrankov, ki so jih vtaknili v ZPIZ. (kdor je slabo upravljal s premoženjem, pač ne more pričakovati, rento iz prihrankov) ...

zdravstvo ... jaz bi ga že zdavnaj sprivatizirala in bi s prišparanim denarjem hodila v Bratislavo, še raje pa v Prago na zdrsavniške storitve (cenejše, HITREJŠE, kvalitetnejše) kar že počnejo pari, ki se želijo in-vitro oploditi, pa so skurili 4 postopke, ki jih časti ZZZS



t wrote on 20.05.2005 at 13:24:21:
4. Za koga je tovrstni sistem najboljši?

Dejstvo je, da je uvajanje takšnega sistema možno predvsem kot revolucija - seveda je mogoče zadevo delati postopoma, vendar smo potem na istem kot sedaj, le da bo sistem deloval predvsem v korist nekaterih - tistih, ki imajo kapital. Da bo ta stran uveljavila predvsem tiste rešitve, ki koristijo njej (če bi postavili zadevo na revolucionaren način, bi lahko vsaj približno začeli na nekih istih štartnih pozicijah, medtem ko postopnost uvajanja samo spreminja štartne pozicije, začetek pa prelaga nekam v prihodnost - ko se vse skupaj začne pa lahko ena od strani ugotovi, da jo je druga že prehitela za pol kroga)



do 1.1.2005 je bil kapital obdavčen pretežno po 0% ... flat tax pa kapital obdavči z enako stopnjo kot delavca ... namen flat taxa je izenačit današnjih 68% delavčevega davka z 0% kapitalovega ... (izenačit štartne osnove)
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #23 - 21.05.2005 at 11:14:33
 
* kar se mene tiče se lahko UDT uvede in skensla obstoječi pokojninski in zdravstveni sistem. *
se mi zdi da če bi ŠE ta keš dal u malho za utd, da pol bi bil pa precej visok ta utd ...
se mi zdi useen razlika a si ceu lajf ustvarju presežno vrednost, katero so ostali pol skurl, al si pa ceu lajf žveu od te presežne vrednosti
se mi zdi da uni k so delal so useen upravičeni do višjega nadomestila kot ostali
se mi zdi da uni k bi delal bi tvorl eno posebno 'kasto' ... za vzdrževanje katere, bi še kr rabl neki tetic in precej računalnikov ... del sistema ki je že vzpostavljen ... minimalno predrugačit ga ...



* do 1.1.2005 je bil kapital obdavčen pretežno po 0% ... flat tax pa kapital obdavči z enako stopnjo kot delavca ... namen flat taxa je izenačit današnjih 68% delavčevega davka z 0% kapitalovega ... (izenačit štartne osnove)*
ta je zlo zanimiva
si zihr da si dobr pointerpretirala?
to valjda pomeni da kešatorjem ni ušeč to kar predstavlja mičo & co, kar pa, seveda, je edino logično, če gledaš dolgoročno, ne pa do naslednjih volitev ...
vlada so zdej kešatorji, čeprov so bli še ne en let nazaj na nasprotnem bregu in bi bi seveda super za, če bi vlada to predlagala.
zdej so, seveda proti, zdej jim je glavni point propaganda, da ne padejo z oblasti (le to se je spomnu goebels, al ker že od hitlerjevih stricov)
kako naj človk drugač razume, da mora manca košir govort u parlamentu, da se ustavi ... kako bi reku, k niti ne vem, sesuvanje bogega ravnotežja v uredniški politiki rtvslo
kako naj človk drugač razume, ko vidi reklamo za revijo demokracija, tik pred odmevi, prej jo je pa edin lahko vidu pr bakici na mizi ...

kako ???



modeli kao neki pedenajo, razen tistga k je res pomembno in bi lahko res spremenilo reči ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #24 - 21.05.2005 at 20:11:11
 
gape wrote on 21.05.2005 at 11:14:33:
se mi zdi da če bi ŠE ta keš dal u malho za utd, da pol bi bil pa precej visok ta utd ...



kako to misliš še ta keš??? to so socialni transferji v smislu socialne varnosti ... sistem kot sistem, če ga reformiraš moraš najprej razumet kaj reformiraš in nato kakšen učinek želiš doseč ...

če te morebiti prav razumem, bi ti dal upokojencem udt plus penzijo

gape wrote on 21.05.2005 at 11:14:33:
se mi zdi useen razlika a si ceu lajf ustvarju presežno vrednost, katero so ostali pol skurl, al si pa ceu lajf žveu od te presežne vrednostise mi zdi da uni k so delal so useen upravičeni do višjega nadomestila kot ostali
se mi zdi da uni k bi delal bi tvorl eno posebno 'kasto' ... za vzdrževanje katere, bi še kr rabl neki tetic in precej računalnikov ... del sistema ki je že vzpostavljen ... minimalno predrugačit ga ...


1) na ta način DANES pokojninski sistem deluje, da dobiš ven en prporc od tistega kar si not plačal

2) do leta 1990 ni nihče živel od tistega kar se imanuje "presežna vrednost", ker smo imeli drugačen sistem

3) žal je večino od tistega kar sta najina fotra vplačala v ZPIZ požrla inflacija v osemdesetih letih oziroma se je tisti keš porabljal za butaste projekte tipa Hala Tivoli (ki če jo danes prodamo e dobimo tok nazaj kot se je takrat vtaknilo not)

kar se tetk tiče ti dam prav, da jih je v upravi zarejeno en kup, vendar pa če govoriva striktno o UDT ti prihranek iz naslova racionalizacije poslovanja CSD in opreme ne bo prinesel 200€ na prebivalca, ker nekaj opreme in tetk boš za lifranje kateregakoli sistema itak rabil, pa tudi glede na delovne ure pride na posamezen CSD 1-2 tetki, ki se ukvarjata z dajanjem socialne pomoči. Tudi če bi odpustili vse, ti keša za UDT ne bi ostalo dost


gape wrote on 21.05.2005 at 11:14:33:
* do 1.1.2005 je bil kapital obdavčen pretežno po 0% ... flat tax pa kapital obdavči z enako stopnjo kot delavca ... namen flat taxa je izenačit današnjih 68% delavčevega davka z 0% kapitalovega ... (izenačit štartne osnove)*
ta je zlo zanimiva
si zihr da si dobr pointerpretirala?to valjda pomeni da kešatorjem ni ušeč to kar predstavlja mičo & co, kar pa, seveda, je edino logično, če gledaš dolgoročno, ne pa do naslednjih volitev ...
vlada so zdej kešatorji, čeprov so bli še ne en let nazaj na nasprotnem bregu in bi bi seveda super za, če bi vlada to predlagala.
zdej so, seveda proti, zdej jim je glavni point propaganda, da ne padejo z oblasti (le to se je spomnu goebels, al ker že od hitlerjevih stricov)
kako naj človk drugač razume, da mora manca košir govort u parlamentu, da se ustavi ... kako bi reku, k niti ne vem, sesuvanje bogega ravnotežja v uredniški politiki rtvslo
kako naj človk drugač razume, ko vidi reklamo za revijo demokracija, tik pred odmevi, prej jo je pa edin lahko vidu pr bakici na mizi ...

kako ???



modeli kao neki pedenajo, razen tistga k je res pomembno in bi lahko res spremenilo reči ...



boš moral tele misli malo uredit, ker nimam blage veze kaj bi rad povedal ...

se pa lahko spomniš iz začetka letošnjega leta, da je Matjaž Gantar (KD Group - prenesel vse svoje premoženje na Nizozemsko), g. Jankovič pa je bil prisiljen prodati določen delež delnic, ker je presegal vrednost davčne olajšave)

tako da, ja tisto o približno 0% obdavčitvi kapitala pred letom 2005 je zihr točna


vsekakor t-ju in gapetu predlagam, da prebereta kakšno tujo knjigo o UDT preden se lotita nadaljnih razmišljanj o reformah, ker načeloma UDT velja za izredno "republikanski" način urejanja sociale v smislu ... za eksistenčno-materialni minimum poskrbi država, za vse ostalo vključno s kvalitetnim zdravstvom ali večjo pokojnino pa morajo posamezniki prevzeti popolno odgovornost in varčevati ter umno upravljati premoženje (vsak riziko za propad njihovih pokojninskih naložb pa nosijo sami)
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #25 - 22.05.2005 at 14:20:37
 
sinjeoka wrote on 21.05.2005 at 20:11:11:
kako to misliš še ta keš??? to so socialni transferji v smislu socialne varnosti ... sistem kot sistem, če ga reformiraš moraš najprej razumet kaj reformiraš in nato kakšen učinek želiš doseč ...

če te morebiti prav razumem, bi ti dal upokojencem udt plus penzijo

kako to mislim ... tko kt sm napisu
nism šteku da so pokojnine kle
Gru Gru wrote on 18.05.2005 at 10:14:39:
Tekoci transferji so najvišja postavka s 1250 milijardami, od tega so subvencije 77 milijard. Potem so tu transferji posameznikom in gospodinjstvom, ki jih je bilo za 1053 milijard. To je skoraj šestina našega BDP. In tu je glavno jedro tega, kjer je treba varcevati. Tu notri so tudi pokojnine in placevanje raznih zavarovanj. Varcevati je treba pri pokojninah in pri zdravstvu.

notr že vštete

biu mi je zanimiv podatek, da 1000 miljard
tolk kt smo rekl da bi rabl za udt

me je zanimal kolk je to
a na mesec, al na leto la kako
nimam energije da bi to raziskoval
je niti ne rabim trošit ... so drugi strici to že raziskal


tistim ki imajo danes status upokojenca, bi zihr blo treba izplačevat utd+tisto kar mu pripada.
komer z udtjem poplačamo kar mu pripada je to to

gre se za to da minimiziramo upravljanje
kjer se le da ...


dons deluje tko kt deluje ... pokojninski sistem
pol ko bi tričetrt ljudi popedenu z udtjem in ostalimi transferji ki so transparentni in ji ni treba skoz neki kontrolitrat ... rang ... težk invalid bo težko kdaj se popedenu da bi bil čist neodvisen ...

pač ... odrezat se zihr ne da
določene reči pa bi se že dal premaknt ...




nima panike če ne razumeš
z 0% bit obdavčen je zanimivo ... je zelo zanimivo ... pridanašnjem sistemu kjer ne moreš u bistvu nč zaslužt brez da bi plaču davka kr neki ...

in je logično ... čeprov bi ne smel bit ... da janša ne prevzame flat varjante ...

kapital, ki je sveta, ne samo slovenca vladar, bi mu tega ne dopustu ...

moje sanje bojo šle tja kamr jih bom jest usmeru ...
kar se zmotm me prijazno opozoriš in to je to ...

kaj čm neke težke knjige zdej študirat ... vse je že pogruntan ... treba samo speljat ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #26 - 22.05.2005 at 19:00:45
 
gape wrote on 22.05.2005 at 14:20:37:
tistim ki imajo danes status upokojenca, bi zihr blo treba izplačevat utd+tisto kar mu pripada.
komer z udtjem poplačamo kar mu pripada je to to



tist kar mu (upokojencu) pripadalo je extremly debatable, ker tist kar (bi)jim pripada so požrle inflacije, kar z drugimi besedami pomeni, da bi na podlagi historične pravičnosti morali živeti od (prostovoljne) dobrotljivosti najine generacije, ne pa od prisilnega izžemanja po sistemu davkov in prispevkov ...

kapital je morda sveta vladar, toda dejstvo, da je bil naš kapital obdavčen po pretežno 0% davčni stopnji izhaja iz naše bivše ureditve družbene lastnine. Ker je bila lastnina družbena se valjda ni obdavčila - ker je itak skupna. Osovražene ZDA na primer poznajo višje stopnje davka na kapital kot pa obremenitve dela.


to, da sam ne bereš pomeni, da se na milost in nemilost prepuščaš površnosti drugih ljudi ... tale UDT je tipičen primer, ko strici ne razumejo dobro razliko med socialno varnostjo in varstvom ...

udt vsaj idejno pomeni tip socialne varnosti (ki je izredno antisocialen, celo preveč antisocialen za ZDA), teli naši superinteligentni strici pa bi upgradali naš sistem socialnega varstva ... če bi šlo  samo za razliko 3 črk bi bilo še OK, ama razlika je 1000 milijard/leto ...

(tudi za špinačo so vsi mislili kok velik železa ima - da je cel svet jedel špinačo, pa še kultna risanka Popaj je bila posneta, potem so nekaj desetletij kasneje ugotovili, da je ena xy tajnica narobe natipkala decimalno vejico ...)

... ama ja, ti kar zaupaj "našim stricem", mene je že izučilo, da grem preverjat knjige navedene v  footnotah ali posamezne sodbe ... če mi kaj ne štima ... to običajno ni problem tije sodbe... ampak idiotizem slovenskega komentatorja ....

zdravstvuj ... in ne zapadaj na manipulacije ... proti premajhni informiranosti noben kristalni ščit ne pomaga ...


Back to top
« Last Edit: 23.05.2005 at 08:38:54 by sinjeoka »  
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #27 - 22.05.2005 at 23:05:16
 
sinjeoka wrote on 21.05.2005 at 20:11:11:
3) žal je večino od tistega kar sta najina fotra vplačala v ZPIZ požrla inflacija v osemdesetih letih oziroma se je tisti keš porabljal za butaste projekte tipa Hala Tivoli (ki če jo danes prodamo e dobimo tok nazaj kot se je takrat vtaknilo not)


sinjeoka wrote on 22.05.2005 at 19:00:45:
tist kar mu (upokojencu) pripadalo je extremly debatable, ker tist kar (bi)jim pripada so požrle inflacije, kar z drugimi besedami pomeni, da bi na podlagi historične pravičnosti morali živeti od (prostovoljne) dobrotljivosti najine generacije, ne pa od prisilnega izžemanja po sistemu davkov in prispevkov ...

V SI se pokojnine izplačujejo po sistemu pay as you go, kar pomeni, da se vplačani denar sproti porabi za izplačila pokojnin. ZPIZ že nekaj časa nima presežkov, tako da ga inflacija ne more posebej prizadeti, ker nima s čem gospodariti in nalagati. Na prvi pogleda zgleda, da je sistem pay as you go precej neobčutljiv na inflacijo.

V varčevalnem sistemu, kjer ljudje neposredno varčujejo za svoje pokojnine, pa se kaj hitro lahko zgodi, da inflacija pomete z vsemi upanji, da bomo kdaj dobili izplačano spodobno rento. Inflacija vedno pomeni prerazdeljevanje bogastva od neaktivnega k bolj aktivnem prebivalstvu. Najprej prizadane rentnike in tiste, ki varčujejo za rento. Pred tem se da do neke mere zaščitit z varčevanje v recimo skladih, ki naj bi dosegali višje donose od inflacije. Če jih ne, je seveda takšno pokojninsko varčevanje čisti nateg. Inflacija pa, kakor kaže novejša zgodovina, vsake toliko (približno enkrat na generacijo Wink ) pomete s prihranki.

Skratka sistem pay as you go je neobčutljiv na inflacijo in občutljiv glede demografskih sprememb. Sistem varčevalnih računov je občutljiv na inflacijo in neobčutljiv na demografske spremembe.

zgleda pa, da jest tvojega pojmovanja historične pravičnosti ne razumem najbolje in bom zato vesel, če mi ga lahko razložiš.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #28 - 23.05.2005 at 08:33:45
 
Quote:
Skratka sistem pay as you go je neobčutljiv na inflacijo in občutljiv glede demografskih sprememb. Sistem varčevalnih računov je občutljiv na inflacijo in neobčutljiv na demografske spremembe.

zgleda pa, da jest tvojega pojmovanja historične pravičnosti ne razumem najbolje in bom zato vesel, če mi ga lahko razložiš.

bp


u bistvu leži keč tule ... tam nekje do sredine 80ih je pokojninska blagajna beležila presežke, ki so jih "investirali" oziroma "zapravili" za druge "projekte" ... namesto za naložbe, ki bi "denar vračale" ... to je del odgovora o historični pravičnosti

drugi del odgovora o historični pravičnosti leži v nataliteti ... historično gledano so se naši očetje ino mame v povprečju premalo odločali za naraščaj (ki je tudi investicija) v zameno za lagodnejše (bolj potrošniško) življenje

najbolj preprosta definicija investicije pomeni odrekanje trenutni potrošnji za cilje, ki jih imaš namen doseči v prihodnosti (investicija pa je lahko v "kadre-otroke", kapital, okolje ......)

tako da historična pravičnost vsebuje dva vidika, o natalitetnem se je prelilo že toliko črk, da je upam vsaj to vsem bolj-ali manj jasno; ostaja samo še problem, na katerem ima gape slepo pego - da so bili vsi "presežki" pokojninske blagajne s katerimi bi eventuelno lahko izplačevali viške udt že "zagonjen" - tako ali drugače, tako da te "presežne vrednosti", že zdavnaj ni več

a si zadovoljen?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: liberalizem vs. socialna pravičnost konflikt?
Reply #29 - 23.05.2005 at 11:43:58
 
sinjeoka wrote on 23.05.2005 at 08:33:45:
u bistvu leži keč tule ... tam nekje do sredine 80ih je pokojninska blagajna beležila presežke, ki so jih "investirali" oziroma "zapravili" za druge "projekte" ... namesto za naložbe, ki bi "denar vračale" ... to je del odgovora o historični pravičnosti

drugi del odgovora o historični pravičnosti leži v nataliteti ... historično gledano so se naši očetje ino mame v povprečju premalo odločali za naraščaj (ki je tudi investicija) v zameno za lagodnejše (bolj potrošniško) življenje

najbolj preprosta definicija investicije pomeni odrekanje trenutni potrošnji za cilje, ki jih imaš namen doseči v prihodnosti (investicija pa je lahko v "kadre-otroke", kapital, okolje ......)

tako da historična pravičnost vsebuje dva vidika, o natalitetnem se je prelilo že toliko črk, da je upam vsaj to vsem bolj-ali manj jasno; ostaja samo še problem, na katerem ima gape slepo pego - da so bili vsi "presežki" pokojninske blagajne s katerimi bi eventuelno lahko izplačevali viške udt že "zagonjen" - tako ali drugače, tako da te "presežne vrednosti", že zdavnaj ni več

a si zadovoljen?


Penzionisti bi  se po moje  na historično pravičnost pri določanju višine njihove penzije po moje lahko čist upravičenos sklicevali, če bi lahko dokazali, da so se zavestno odrekali osebni porabi, ker so delali poudarek  na izgradanji insfrastrukture (cest, železnic, letališč,  enegestskih objektov, izobravževalnih ustanov...), ki naj bi omogočile večje plače in osebno porabo naslednjim generacijam. To pa bi bilo mogoče dokazat le, če bi vsaj takrat povečevali  invetsticijske penzijske  fonde na račun zmajšanja osbene porabe, kar se pri nas za razliko od zahoda v bistvu ni  prakticiralo. Ker  je  bila celotna prva aktivna  povojna generacija zradi razrušene in sploh neobstoječe infratsukture prisljena to infrastrukturo gradit ne da bi bi  sploh mogla  alternativo odločat se za osebno potrošnjo, bi ta generacija v imenu historičen pravičnosti že takrat  morala dobit  vsaj neke vrste obveznice, ki bi jih lahko vnočevali  npr. po 60 letu. Tiste generacije sedanjih penzionistev, ki so od  70-let dalje v plače in osebno potrošjo pretočile vse in skoz inflacijo ter  propadle firme tud vse skurle, po moje ne bi smele imet čist nč več pravic pri penzijah kot so  jim sedanje generacije to pripravljene priznat. Jest clo mislim, da bi mnoge sedanje penzioniste morale mlade generacije z neupoštevnjem nekih nezaluženih pravic prislit, da prodajo/oddajo svoje presežne stanovanjske in druge kapacitete, ker jih iz tekočih penzionov ne bi mogli niti vzdrževat. Tko bi padle cene nepremičnin, tko bi mladi prišli do stanovanj, tko bi se sprostilo nekaj zamrznjenega  kapitala, ki bi se ga  dalo ponovno spravit v fukcijo... Mislim skratka, da se na podlagi medgeneracijske solidarnosti ne bi smelo vzdrževat sorazmerno bogatih starcev, ki jih ne skrbi nč drugega kot obdržat svojo blaginjo in so v tem smsilu sami čist nesolidarni do mladih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3