Nadaljevanje skrbi za Slovenijo

.
O teh vprašanjih se je tule že marsikaj napisalo, na precej podoben nacin. No zanimivo je, da se tudi v vrhu slovenske smetane, tega tudi drugi vse bolj zavedajo:
Sobotna priloga DELO (intervju z Mico Mrkaicem)Greh bi bil, ce ne bi sprejel Janševe ponudbe
JENKO Miha, Sob 14.05.2005
Orodja
Na pogovor, ki je na njegovo željo potekal v enem od lokalov v ljubljanskem Koloseju, se ni pripeljal, kot bi nemara kdo pricakoval, z ameriško limuzino, temvec je izstopil iz malega clia. Dr. Mico Mrkaic, 36-letni predsednik Strateškega sveta za gospodarski razvoj pri predsedniku vlade, nam je najprej zaupal, da obožuje kultne crno-bele detektivske filme iz sredine prejšnjega stoletja ter romane Dostojevskega in Bulgakova. Pravi, da je klasicni liberalec oziroma libertarec, da bi bolj obdavcil avtomobile in seveda uvedel enotno davcno stopnjo. Slovenskega modela kapitalizma v 21. stoletju ne bi gradil po ameriškem, marvec po nizozemskem vzoru. »Liberalizacija gospodarstva je zelo 'v zraku'. Zdaj se to lomi,« je povedal.
O odstopu še ne razmišlja, ceprav vlada že skoraj sistematicno zavraca nasvete strateškega sveta.
Zakaj ta petek ni bilo predvidene seje strateškega sveta?
Ni je bilo mogoce sklicati na ta dan zaradi službenih potovanj in obveznosti clanov.
Kaj je bistvo davcne reforme, ki jo nameravate predstaviti na prihodnji seji strateškega sveta?
Radikalna poenostavitev davcnega sistema. Vsi dohodki (dohodek iz dela, dobicek, dividende, obresti) se obdavcijo po eni in enotni davcni stopnji med 20 in 30 odstotki. Predlagali bomo tudi enotno davcno stopnjo DDV brez kakršnih koli izjem. Za to gre. Drugi cilj je razbremenitev cene dela za najbolj izobražene. Ce hocemo konkurirati najrazvitejšim državam, si ne moremo privošciti, da imamo skoraj najbolj obdavceno izobraženo delovno silo na svetu.
No, ta seja sveta bo zelo pomembna, ker utegnete po njej ostati brez nekaj clanov. Podpredsednik sveta Jože P. Damijan je za Delo nedavno povedal, da »bomo vladi na naslednji seji sveta predlagali še korenito davcno reformo. Ce bo ignorirala tudi to priporocilo, smo se odlocili, da bo vecina clanov kolektivno odstopila.«
Vas skrbi, da boste ostali brez dobre polovice sveta?
Ne skrbi me. Predlog davcne reforme je kakovosten. Vlada bo o njem morala dobro razmisliti. Glede tega, ali bom ostal brez polovice sveta ali ne: ce se bo to zgodilo, bo pac treba razmisliti, kako naprej in pod kakšnimi pogoji. Za zdaj ne bi špekuliral. O tem bomo govorili, ce se bo zgodilo.
Ste glede na nekatere odzive v javnosti res nekakšen »demon neoliberalizma«, ki zavraca gradualizem kot etablirano in domnevno uspešno gospodarsko politiko zadnjih 10, 15 let, ki bi mirno razprodal slovensko lastnino v bankah in zavarovalnicah, odpravil vse nepotrebne subvencije kulturnikom, zdravstvo in bolnišnice pa brez usmiljenja postavil na trg po ameriškem modelu?
Ce greva po vrsti, kaj je neoliberalizem? O tem se ogromno govori, vendar neoliberalizem v ekonomski stroki ne obstaja. Avtoritativni slovar ekonomskih pojmov, ki ga izdaja sloviti MIT, pojma neoliberalizem ne pozna. Ko sem poiskal njegovo definicijo na Wikipediji, sem našel dve. Po eni so neoliberalci tisti, ki se zavzemajo za to, da se država umakne iz gospodarstva povsod tam, kjer ne proizvaja javnih dobrin, in se zavzemajo za odpravo protekcionizma, nekateri bi temu rekli, da so za globalizacijo. Ce je to neoliberalizem, potem sem absolutno za. Gradualizem bi zavrgel.
Zakaj?
Gradualizem se na površini kaže kot zelo uspešen pristop, gospodarska rast je razmeroma visoka, inflacija pada itd. A ideologi gradualizma ne povedo, kakšna strukturna nesorazmerja so se nakopicila zaradi našega gradualizma. V Sloveniji smo pri dnu lestvice po deležu ljudi, starih od 55 do 64 let, v delovni sili. To je rezultat gradualizma – prezgodnje upokojevanje ljudi, ki bi bili drugace brezposelni. S tem se prelaga trajno breme na mlajše generacije, se pravi na vas in name. Uspeh gradualizma je bil kupljen s takšnimi strukturnimi nesorazmerji. Potem subvencioniranje neperspektivnih podjetij, umetno vzdrževanje pri življenju nekaterih gospodarskih bolnikov – tak gradualizem, ki se kaže navzven kot uspešen, je bil de facto placan z velikimi ekonomskimi stroški, ki jih ni še nihce pravilno ovrednotil. Ko se je govorilo o gradualizmu, je bila pogosto omenjena tudi politika Banke Slovenije. Tedaj so alarmisti gradualizma govorili, kaj se bo zgodilo potem, ko bo tecaj fiksiran. In kaj se je zgodilo, ko je bil tecaj fiksiran? Nic. Govorili so o izgubi najprej 70 tisoc in nato 57 tisoc delovnih mest. Koliko je bilo dejansko izgubljenih delovnih mest? Zaradi politike tecaja nic. Izgubljena bodo, ce bodo, zaradi tega, ker nimamo primerjalnih prednosti v teh industrijah, zaradi odlocitev menedžmenta in zaradi relativne cene našega dela.
Greva naprej, bi res mirno razprodali »sveto« slovensko državno lastnino v bankah in zavarovalnicah?
Jaz bi jo prodal najboljšemu ponudniku, to ni razprodaja. Cilj države ni, da proizvaja barve in opravlja bancne storitve, temvec da skrbi za uveljavljanje pogodb, da šciti manjšine pred terorjem vecine, da skrbi za javni red in mir in da nas varuje pred epidemijami in zunanjimi sovražniki. V klasicnih vlogah, kot je sodstvo, naša država ne deluje tako dobro, da bi lahko rekli, da ima presežno energijo še za to, da bi upravljala z bankami. To »sveto« lastnino je treba prodati najboljšemu ponudniku, domacemu ali tujemu. S tem bi se vzpostavila neka normalna gospodarska struktura.
Bi odpravili vse subvencije kulturnikom?
Vseh ne, samo tistim kulturnikom, ki ne proizvajajo eksternalij.
Bi bolnišnice in zdravstvo brez usmiljenja postavili na trg po ameriškem modelu?
Tukaj lahko ameriški model mirne duše izpustimo. Gre za francoski model, po katerem je 75 odstotkov bolnišnic že zasebnih. Pa vemo, da je Francija socialna država. Lahko govorimo o nemškem modelu, kjer je polovica bolnišnic v zasebni lasti, in tudi Nemcija je socialna država. Sem zelo za privatizacijo zdravstva. Njegov koncni cilj ni v tem, da je v državni lasti, temvec v tem, da cim ucinkoviteje opravlja storitve za državljane. Lastnina bolnišnic in placevanje storitev sta dve razlicni stvari. Država je lahko socialna, pa ima vse bolnišnice v zasebni lasti. Bistveno pri socialni državi je, da se za vecji delež storitev placuje solidarnostno in da jih izvaja najucinkovitejši ponudnik. Ce stopimo v naše zdravniške cakalnice in bolnišnice, že na prvi pogled opazimo, da zdravstveni sistem ni ravno simbol ucinkovitosti.
Vlada je strateškemu svetu primazala že dve klofuti; prvic tedaj, ko ni upoštevala vašega predloga za zamrznitev davcne reforme, zdaj pa je kljub opozorilom nekaterih clanov strateškega sveta sprejela dosledno usklajevanje pokojnin s placami, ki vodi v vecji primanjkljaj in javni dolg. Avtoriteta strateškega sveta in vas osebno je s tema dvema zavrnitvama precej naceta.
Je pac prišlo do nesporazuma. Tu je vec stvari. Pricakovanja v zvezi z vlogo strateškega sveta so bila zelo napihnjena. V vašem casopisu je izšel clanek Roka Praprotnika z naslovom Janša ustanavlja nadministrstvo. Bil je izrazito tendenciozen in ni temeljil na dejanskem stanju. Ce bi gospod Praprotnik prebral akt o ustanovitvi strateškega sveta, bi ugotovil, da ne gre za nadministrstvo, temvec za svetovalni in posvetovalni organ. Ker je vaš casopis zelo bran, ste med novinarji ustvarili pricakovanje, da bo šlo dejansko za neki supermocan organ, ki bo lahko delal cudeže, a v resnici ni tako. Potem je prišlo do kolizije med velikimi pricakovanji in tem, kar svet dejansko lahko naredi.
Poglejte, realnost je taka, da je vlada strateškemu svetu zavrnila dve strateško pomembni zadevi: ni zamrznila davcne reforme in ni sprejela poziva, naj ne usklajuje pokojnin s placami, ker bodo mocno nacete naše javne finance.
To je res.
Ali ste zato kaj protestirali pri predsedniku vlade?
Imeli smo interne razprave o tem in njihovih vsebin seveda ne bom javno razglašal. Povedal sem mu svoje mnenje, ki je jasno. Stališce strateškega sveta in posameznih clanov glede potencialne nevarnosti tega usklajevanja je javnosti znano. V internih diskusijah smo to podrobno premleli. Mi smo odgovorni stroki, vlada pa je zavezana tistim, ki so jo izvolili, in koaliciji. Ce hocejo svoj program spraviti skozi parlament, morajo imeti delujoco koalicijo. Gre za to, da imamo razlicne interese in razlicna obcinstva, ki smo jim odgovorni.
Naposled ste vi in vlada odgovorni slovenski javnosti in davkoplacevalcem.
Mi smo odgovorni strokovno.
Koliko vaših predlogov mora vlada še zavrniti, da se boste odlocili za odstop?
Ne gre toliko za število, ampak za vsebino predlogov.
Ali imate obcutek, da se premier Janša zaveda posledic svojih ekonomskih odlocitev, denimo, ravno kontroverznega usklajevanja pokojnin s placami?
Uh, o tem težko sodim, ker on ni ekonomist. Dvomim, da je vse natancno preracunal. Glede na to, da ni tehnicno izobražen kot ekonomist, menim, da ni preracunaval, upam pa in zdi se mi, da ima na to intuitiven pogled.
Verjetno mu je financni minister Andrej Bajuk le povedal, da bo usklajevanje pokojnin s placami samo prihodnje leto prineslo za 12 do 14 milijard tolarjev dodatnih proracunskih stroškov, pozneje pa bodo ti izdatki iz leta v leto vecji. Ali pa ne?
Preprican sem, da mu je. A eno je, ko slišite, da gre za 12 do 14 milijard, in drugo, ko to vizualizirate. Do leta 2008 bodo dodatni izdatki za pokojnine vec kot 50 milijard tolarjev. Za ponazoritev z vizualizacijo vas bom vprašal, ali bi s tem denarjem lahko zgradili mesto Tržic.
Hm, omenjena vsota znaša, preracunano, dobrih 200 milijonov evrov, kar ni ravno malo ...
Milijarde so abstraktne, vendar bi s tem denarjem lahko zgradili Tržic. Ce predpostavljate, da gre za 200 milijonov evrov, in racunate, da stane kvadratni meter stanovanja tisoc evrov, bi s tem denarjem zgradili dva tisoc petsto stanovanj, velikih 75 kvadratnih metrov. Ce pomnožite s štirimi prebivalci na stanovanje, je to 10 tisoc ljudi. In smo pri velikosti Tržica in še cez. Recimo, da zmanjšamo število ljudi na pet tisoc in poskrbimo za infrastrukturo, pa smo tam. Ce številke vizualizirate, so zadeve ogromne. Mislim torej, da premier pozna številke, a dvomim, da jih je vizualiziral.
Ali ste v strateškem svetu že preracunali, koliko nas bo – ob kontroverznem usklajevanju pokojnin z rastjo plac – še stalo uresnicevanje koalicijske pogodbe in predvolilnih obljub?
Ta izracun je opravil Inštitut za ekonomska raziskovanja. Tam so delali dolgorocne projekcije. Celo po dokaj optimisticnih scenarijih lahko do leta 2050 pricakujemo ob zdajšnjem predlogu javnofinancni primanjkljaj do 10 odstotkov BDP. Tukaj gre za zelo velike obremenitve. To samo pomeni, da takšno usklajevanje pokojnin s placami dolgorocno ne bo mogoce. Tako lahko zdržimo najvec kakih pet let.