Zelo aktualna tema zadnje dni
ProhibicijaPrvi in glavni razlog za prohibicijo konoplje je treba iskati v ameriškem družbenem in pravnem sistemu, katerega "pravičnost in demokracija" sta bili žal nekritično sprejeti tudi pri nas. Verodostojni podatki kažejo, da so bile ZDA v 19. stoletju velesila v pridelovanju konoplje, ki so jo s seboj prinesli Španci ob koloniziranju južne Amerike in omogočili njeno širitev po obeh ameriških celinah. Severni Američani so jo gojili v vseh državah in vlada je celo spodbujala tekmovanja za čim večji pridelek.
Glaven preobrat v odnosu do konoplje se je zgodil okoli leta 1920, ko je začel na pobudo gospodarskih lobijev (naftni, bombažni, farmacevtski, gozdarski, opekarski tobačni, alkoholni itd.) pisec senzacionalističnih zgodb William Randolf Hearst prikazovati črnce in meksikance, kot blazne zveri po kajenju konoplje. Hearst je spremenil vsem poznano besedo konoplja v marihuana, s čimer je zmedel javnost, predvsem pa je dobila beseda zaradi zvena in (takratne) ksenofobičnosti negativen pomen. Zaradi vedno večjega, a neupravičenega strahu, so države v ZDA počasi začele prepovedovati konopljo. Leta 1930 je stopil na mesto tajnika državne blagajne Andrew Mellow (lastnik podjetja Gulf Oil). Od takrat si republikanci v ZDA prizadevajo za popolno prohibicijo in kriminalizacijo kanabisa, saj so (bili) denarno podprti od lobijev, ki jim je konoplja odžirala masten zaslužek.
Za razliko od demokratskih predsednikov, ki so si prizadevali za sprostitev zakonov, glede konoplje in celo njeno legalizacijo so republikanci (Bush, Reagan, Ford) naročali zažige nasadov konoplje, si prizadevali za prepoved in uničenje raziskav o učinkih in obenem namenjali velike vsote denarja za propagando proti konoplji. Republikanske vlade so povečevale kapaciteto zaporov in vanj trpale po 250.000 uživalcev ali posestnikov konoplje na leto.
ZDA, kot najmočnejša država še vedno igrajo svetovnega policaja za droge. Prav zaostrovanje prohibicije in tako legitimirani politični pritiski na države, proizvajalke različnih substanc npr. Južna Amerika, Severna Afrika, Azija, predstavlja ZDA najmočnejši instrument politične in ekonomske kontrole nad omenjenimi deli sveta.
*** * *
- Ste vedeli?
Pred prepovedjo je bila marihuana aktivna učinkovina v 40 - 50 % patentiranih zdravil.
- Ste vedeli?
Nacionalni program Združenih držav Amerike je med II. svetovno vojno vseboval tudi pospešeno spodbujanje pridelovanja konoplje v vseh državah za uporabo v vojaške namene. Danes vsako leto v ZDA zaprejo 250000 ljudi zaradi posedovanja te rastline.
- Ste vedeli?
Konopljino olje je lahko čisti nadomestek dizelskega goriva, kar je odkril že Rudolf Diesel leta 1894
- Ste vedeli?
Papirna industrija pridobiva celulozo za izdelavo papirja iz lesa, čeprav vsebuje
4-krat manj te najpomebnejše sestavine kot konoplja
- Ste vedeli?
Konoplja je ena prvih poznanih kultiviranih rastlin in so jo prosto uporabljali in gojili po vsem svetu do 20. stoletja.
- Ste vedeli?
V Sloveniji industrijske konoplje (
brez THC-ja), rastline, ki so jo uporabljali že pred 10.000 leti,
ne moremo gojiti na lastni posesti in brez določenih dovoljenj.
- Ste vedeli?
Nizozemska ima zaradi svojih sproščenih zakonov na področju mehkih drog
manj uživalcev marihuane na tisoč prebivalcev in med mladimi kot ZDA.
*** * *
Prosim naj preberejo vsi ki jih moti projekt - PROHIBICIJA SLEPI..
APEL !!ODPRI OČI, PROHIBICIJA SLEPI!Meniš, da prohibicija krši temeljne človekove pravice in svoboščine in povzroča več škode kot koristi?
Podpiši apel in se pridruži akciji za spremembo zakonov in odnosa do konoplje.
Apel z vsemi podpisi bomo predali predsedniku Državnega zbora Republike Slovenije.
Podpisniki tega apela menimo, da prohibicija konoplje ne prispeva k družbeni harmoniji oziroma ne učinkuje v korist davkoplačevalcev in je v nasprotju s pravico odraslih ljudi, da odločajo o svojem življenju po lastni presoji, zato:
Pozivamo naše zakonodajne organe, da se znebijo protislovij v zakonih, ki obravnavajo konopljo in prenehajo ščititi interese (tujega) gospodarstva ter s tem povzročati družbeno škodo, predvsem pa, da konopljo iz prve uvrstijo v tretjo skupino.
Pozivamo državo, naj uredi in vzpodbuja gojenje industrijske konoplje za pridobivanje izključno človeku in naravi koristnih in neškodljivih snovi. Zahtevamo spremembo zakonodaje o uporabi konoplje v zdravstvene namene, saj država s prepovedjo uporabe konoplje v medicinske namene ljudem preprečuje dostop do dokazano učinkovitih in edinih znanih zdravil za nekatere bolezni. Tako na področju medicine ne sledimo vzorom iz napredne tujine (Švica, Kanada, Velika Britanija, Nemčija, Nizozemska, Kalifornija …), kjer se je zakonodaja že spremenila.
Ugotavljamo, da stroški preganjanja, sojenja in kaznovanja uporabnikov drog stanejo preveč davkoplačevalskega denarja, ki ga lahko država bolj smiselno porabi za preventivo in osveščanje o drogah. Hkrati ugotavljamo, da se je prohibicija izkazala za popolnoma nekoristno in neučinkovito, zato zahtevamo dekriminalizacijo in hkrati regulacijo uporabe konoplje.
Ugotavljamo, da je prohibicija glavna pozročiteljica kriminala, saj povzroča nenadzorovan črni trg, ki omogoča visoke zaslužke kriminalcev in onemogoča kontrolo države nad uporabo konoplje.
Odločno obsojamo državno-ideološko in medijsko ustvarjeno predstavo o škodljivosti zmerne uporabe konoplje. Raziskave in izkušnje drugih držav so namreč pokazale, da ukinitev prohibicije ne zviša števila uporabnikov, ne vpliva na zvišano stopnjo nasilja, predvsem pa uživanje v zmernih količinah ne povzroča trajnih in usodnih posledic za človeka.
Apeliramo na predstavnike ljudstva v parlamentu, naj odpravijo prohibicijo konoplje in zahtevamo zakone, temelječe na objektivnih kriterijih in strokovnih raziskavah.
Zahtevamo, da se odpravi pristranskost pri sprejemanju regulativ na področju konoplje, ki je sugerirana s strani (tujih) ekonomskih in političnih lobijev ter na škodo splošni družbeni blaginji.
Zahtevamo, da se v Državnem zboru obravnavajo pogoji, pod katerimi se konoplja lahko uporablja, kupuje ali prodaja, enako kot alkohol in tobak, ki sta od nje dokazano bolj škodljiva.
NE zagovarjamo stališča, da naj bo droga dosegljiva komurkoli in kadarkoli, ampak se zavzemamo za racionalnejše in bolj skladne zakone v korist ljudstva.
http://prohibicija.sou.uni-lj.si/apel/Bo zdaj kaj drugače?
mir z vami