Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 4721 times)
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Lenuhi smrduhi
11.02.2005 at 11:28:17
 
K meni prihaja veliko ljudi, med katerimi je množica takih, ki kljub danim možnostim silno pomanjkljivo skrbijo za osebno higieno (beri: ne skrbijo). Posledica tega je, da po njihovi sapi vem,  kaj so pili in jedli od prejšnjega tedna naprej, da bi njihova oblačila potrebovala trikratno prekuhavanje ter da bi temeljito umivanje teh ljudi bilo videti kot pravi operativni poseg.

Ker sem po naravi vljudna in diskretna v izogib svoji slabosti pogosto odpiram okno in si omogočim dotok svežega zraka v prostor. Ampak, ta teden, pri - 20, brrrr, to ni bilo prijetno in danes opažam, da je moj imunski sistem žal preslaboten za tolikšno svežino kakor tudi za slabost ob zatohlem zraku.

Sprašujem torej, ali bi bilo nevljudno, da takim ljudem izrečem opozorilo, nekako v smislu: danes se niste umili?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Lenuhi smrduhi
Reply #1 - 11.02.2005 at 11:36:22
 
V današnjem svetu te lahko hitro napačno razumejo, če bi si kaj takega "drznila", vendar pa...
Osebna higiena je svobodna izbira posameznika zgolj in samo tako dolgo, dokler s tem agresivno ne poseže v tvoj svet. Vkolikor so vonjave, ki ti jih prinese v tvoj svet, agresivne do te mere, da ti ni več prijetno, imaš vso pravico o tej stvari spregovorit.
Se pa da o tem govoriti na lep ali grd način. Predlagam, da začneš na lep način, brez nadiranja. Grin
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Lenuhi smrduhi
Reply #2 - 11.02.2005 at 13:00:47
 
Večina folka se lasten nemarnosti itak niti ne zaveda.

Pa tle ne gre samo za telesno higieno, ampak tud duhovno, ki se ne   moreta  vzpostvljat drgač kot skoz konkretne odnos/dialog z drugim.  Osebna nemarnost je  praviloma odraz lastne  samotnosti (če si sicer obkrožen z drugimi) ali osameljenosti (če si izločen/izoliran od drugih). Jo je po moje treba jemat kot znak odtujenosti in nezaveden   klic po pozornosti in ne  tolk kot agresino sredstvo, s katerim bi se želel zaščitit pred  do drugimi (kot dihurji). Zato tud smo po moje kar dojemljivi za tovrstno kritiko, če je le izražena kot povabilo v našo družbo oz. če  ni izražena na na način, ki bi nas pahnila še v večjo samotnost/osamljenost/izolacijo.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Lenuhi smrduhi
Reply #3 - 11.02.2005 at 13:01:13
 
lola wrote on 11.02.2005 at 11:28:17:
K meni prihaja veliko ljudi...

Sprašujem torej, ali bi bilo nevljudno, da takim ljudem izrečem opozorilo, nekako v smislu: danes se niste umili?

kam h teb prihajajo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Lenuhi smrduhi
Reply #4 - 11.02.2005 at 13:08:48
 
titud wrote on 11.02.2005 at 13:00:47:
Zato tud smo po moje kar dojemljivi za tovrstno kritiko, če je le izražena kot povabilo v našo družbo oz. če  ni izražena na na način, ki bi nas pahnila še v večjo samotnost/osamljenost/izolacijo.        


Imaš prav. Sem imela sodelavko, ki je zelo, ampak res zelo smrdela...sploh poleti...smrad je po moji oceni izviral iz potenja.
Se je med vsemi sodelavci šušljalo in zgražalo- njej pa ni nihče nič rekel.
Je kolegica zelo elegantno izpeljali zadevo. Enkrat smo sedeli skupaj in načeli temo o deodorantih, kakšnega katera uporablja. Tale sodelavka je izrazila interes in to je kolegica izkoristila tako, da ji je naslednjič prinesla en deodorant s pretvezo sicer "ej, jaz imam dva, tebe je pa zadnjič zanimalo...."
Od takrat naprej sodelavka ni več smrdela. Keč je bil v tem, da enostavno ni bila vajena uporabljati deotov- to ji je bilo novo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

Re: Lenuhi smrduhi
Reply #5 - 11.02.2005 at 13:13:24
 
hja js se tut strinjam da kej prevec direktno rect, da smrdi, pa tut ce zavijes v lepe besede se zna zgodit da bo narobe razumel..
treba se znajdet kej..

lah zaigras
hmm kva je pa ta vonj?? sem morda pozabila malico v predalu in je ze splesnela?? (pogledas v predal) .. ne, ni to..  le kaj bi lahko bilo ..
Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Lenuhi smrduhi
Reply #6 - 11.02.2005 at 19:17:06
 

povedat človeku, da pač smrdi, kaj pa
Wink




Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Lenuhi smrduhi
Reply #7 - 14.02.2005 at 08:43:20
 
lola wrote on 11.02.2005 at 11:28:17:
Ker sem po naravi vljudna in diskretnav izogib svoji slabosti pogosto odpiram okno in si omogočim dotok svežega zraka v prostor.


...

Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Lenuhi smrduhi
Reply #8 - 14.02.2005 at 08:58:42
 
Quote:


Se smejiš, ker sem, kot si poudarila v tekstu, po naravi vljudna in diskretna?
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Lenuhi smrduhi
Reply #9 - 14.02.2005 at 09:01:00
 
Madan Gopal Das wrote on 11.02.2005 at 13:01:13:
kam h teb prihajajo?


V službo, nič ne skrbi, gre za pisarniško službo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Lenuhi smrduhi
Reply #10 - 14.02.2005 at 09:07:08
 
lola wrote on 14.02.2005 at 08:58:42:
Se smejiš, ker sem, kot si poudarila v tekstu, po naravi vljudna in diskretna?


Ja, smejim se (sicer bolj iz nemoči, pa vendar), kako se ljudje vidijo, in kakšen prepad zna biti med tem, kako se nekdo vidi, kako ga kdo drug, in med dejanskostjo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Lenuhi smrduhi
Reply #11 - 14.02.2005 at 09:10:50
 
Quote:
Ja, smejim se (sicer bolj iz nemoči, pa vendar), kako se ljudje vidijo, in kakšen prepad zna biti med tem, kako se nekdo vidi, kako ga kdo drug, in med dejanskostjo.



Se strinjam, zelo velik prepad je med tem, kako se nekdo sam vidi in med tem kako ga drugi vidijo. Kaj pa je dejansko? A misliš, da ti to veš?

Sicer pa, ti vedno poudarjaš, da v drugih vidiš to, kar je v tebi. Torej, če ne vidiš vljudnosti v drugem, je očitno sama ne premoreš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Lenuhi smrduhi
Reply #12 - 14.02.2005 at 09:15:38
 
lola wrote on 14.02.2005 at 09:10:50:
Se strinjam, zelo velik prepad je med tem, kako se nekdo sam vidi in med tem kako ga drugi vidijo. Kaj pa je dejansko? A misliš, da ti to veš?

Sicer pa, ti vedno poudarjaš, da v drugih vidiš to, kar je v tebi. Torej, če ne vidiš vljudnosti v drugem, je očitno sama ne premoreš.


Očtino ja Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Lenuhi smrduhi
Reply #13 - 14.02.2005 at 09:26:35
 
Mislim, da ne zmorem ljudem povedat o njihovi pomanjkljivi oz. neobstoječi osebni higieni. Morda je to res preveč osebna zadeva in s tem že vzpostaviš nek odnos, ki ga pa jaz ne želim z njimi imeti.

Ne želim pa vzpostaviti odnosa, ker je teh ljudi in njihovih težav preveč in si na nek način moram postaviti mejo, da lahko zdržim pri tem delu.

Menim, da je tako osebna kot duhovna higiena nekaj, za kar mora posameznik zavestno sam skrbeti in negovati in da je zanemarjenost lahko tudi posledica določene vrste lenobe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Lenuhi smrduhi
Reply #14 - 14.02.2005 at 09:42:14
 
lola wrote on 14.02.2005 at 09:26:35:
Ne želim pa vzpostaviti odnosa, ker je teh ljudi in njihovih težav preveč in si na nek način moram postaviti mejo, da lahko zdržim pri tem delu.

Menim, da je tako osebna kot duhovna higiena nekaj, za kar mora posameznik zavestno sam skrbeti in negovati in da je zanemarjenost lahko tudi posledica določene vrste lenobe.


Če ne želiš vzpostaviti odnosa s temi ljudmi, je to tud neke vrste zanemarjanje s tvoje strani. Zato mislim, da jim komot lahko odpustiš njihovo zanemarjenost. Odpiranje okna v tem primeru nima nobene zveze s tvojo vljudnostjo, kvečemu si diskretna do svojega pomanjkanja razumevanja do takih ljudi in lahko bi rekla, da to kaže pri tebi na neko vrstp dušne lenobe, če že lenobo njim očitaš.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2