Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 ... 18
(Read 66282 times)
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Morilci živali
Reply #165 - 02.12.2004 at 08:44:22
 
t wrote on 01.12.2004 at 11:49:54:
In zelo težko me boš prepričal, da ima na primer volčje krdelo ali neka podobno oddaljena kultura problem integracije posameznika v družbo idealno rešen.



Kaj pa čebele, mravlje, ovčja čreda in še bi lahko naštevala ... sistem deluje  Smiley
Jaz pa verjamem, da obstaja rešitev tud za ljudi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #166 - 02.12.2004 at 09:03:00
 
t wrote on 01.12.2004 at 11:49:54:
Nisem rekel, da ti mitologiziraš, rekel sem samo, da si nasedel na nekem mitu, ki so ga sproducirali drugi in ki je mogoče celo integralni del vsake družbe in mogoče celo vsakega posameznika. To je mit o neki potopljenosti v nekaj, ki mogoče na abstraktni ravni za neko abstraktno povprečje celo drži, vendar pa je jeba tega mita v tem, da v enaki meri kot naj bi držal za nazaj velja tudi za danes in bo veljal v bodoče, saj boš v vsaki kulturi vedno našel tiste, ki se vanjo tako ali drugače v polni meri vklapljajo (ali pa vsaj dajejo tak videz in delajo na tem) in tiste, ki jo tako ali drugače presegajo ali pa se z njo ne identificirajo in iz nje izstopajo.


Pri arhaični  potoplejnosti v skupnost ne gre za zavestno odločitev posameznika, da bo prevezel njen sistem vrednot. Gre za občutenje  posameznika kot organskega dela celote, iz katere ni mogoče  izstopit. Skupnost oz. njene temeljene vrednote se v tem smislu nad posameznikom, posamezniki kot svečeniki/vladarji pa poosebljajo vrednote te skupnosti. Arhaični človek, potopljen skupnost, ni imel zavesti o lastni avtonomomiji. Imel je kvečjemu  vizije, kako on bolje pooseblja vrednote skupnosti kot so to sposobne  poosebljene avtoritete. Kitajski konfucionizem je ta sistem izpeljal do perfektnosti, zato  je potopljenost posameznega kitjaca v skupnost tko močna kljub njegovmu individualnemu  pragmatizmu.

Quote:
Kakor kdo. Meni še nikoli v mojem razvoju ni bilo bolje, zato kljub določenim jebam, s katerimi se ubadam, nikakor ne bi niti pod razno pristajal na regresijo.


Ne gre samo za regresijo. Gre za progresijo kot razvoj proti nečemu, kar imamo v nezavednem kolektivnem spominu kot za nekaj že doživetega in okoli česar se vedno znova  kristalizirajo miti.    

Quote:
Na to pač ni mogoče pristati. Najprej zato, ker nikoli ni obstajalo nič takega kot nezavedna kultura. Saj sam pojem kulture vsebuje zavest: brez zavedanja in zavesti ni kulture. Prvotno kultura pomeni obdelovanje zemlje, nato pa vzgojo in stopnjo izodrazbe ali "civiliziranosti". Za obdelovanje zemlje pa se mora tisti, ki obdeluje zelo dobro zavedati tega, kar počne: imeti mora tako zavest o sebi kot zavest o tem, kar hoče doseči in znanje ali zavest tega, kako naj to doseže.


Nezavedno kulturo pojmujem kot nekaj, kar živo bitje jemlje kot samoumevno dejavnost, čeprav je v bistvu naučena. Vsa živa bitja, ki živijo v skupnosti, živijo v neke vrste kulturi, ne da bi se te  kulture zavedali in jo zavestno razpoznavali kot sistem vzorcev vedenja in vrednot, ki bi se jim dalo zavestno spremijnat ali se jim zavestno odpovedat.  



Quote:
Ali si sploh lahko predstavljamo kakšna bitja, brez neke svoje skupnosti? Konec koncev se skupnost začne že s parom.


Vloga skupnosti je naknadnem  opremljanju posameznika z znanajem in vrednotami (kulturo), brez katerih kot posameznik ne bi zmogu preživet. So tudi živa bitja, ki vso potrebno 'opremo' prinesejo s sabo na svet kot program in se ne razpoznavajo kot člani neke skupnosti.

Quote:
Enako paradoksen kot nezavedna kultura pa je tudi nezavedni jaz. Jaz je lahko samo zavedni ali pa ga sploh ni. Tisto, česar se jaz ne zaveda je nezavedno, ki je del celote (lahko rečem del človekove duševnosti), nikakor pa ni del jaza (razen ko stopimo v kak drug diskurz in svojemu nezavednemu rečemo nezavedni jaz, ali pa če sem koma nažgan in se ne zavedam, kaj počnem: vendar pa je to popolnoma druga zgodba). Jaz je subjekt, ki se zaveda, je točka, kjer se vzpostavlja zavest.


Men se zdi pojmovanje jaza še najboljš definirat kot tisto zadnje, kar ostne, ker  je nedeljivo, to je  in-dividue. Skupnost je mogoče razstavljat dokler ne prideš do točke, ki je nedeljiva. Ne gradi  se torej  skupnost iz posameznikov, ampak se pozameznik gradi iz razsatvljanja skupnosti. Šele ko  je skupnost do konca razstvaljena in natak način sproducira avtonomne posmeznike z zavestjo o osvoji avtonomnosti (ki prepostvlja njegovo avtnomno kulturo, ker je bila ta njegova avtonomnost skreirana skozi zavestno kulturo), lahko taki avtonomi posamezniki živijo v družbi, ne da bi jim blo zato treba pristajat na potopljenost v neke skupne obrazce in vrednoste skupnosti. Njihova skupnost postane družba avtonomnih posameznikov, v kaktero posamazniku ni treba bit potopljen,  da bi bil srečen. Srečen  je  zato, ker ima zvest o  'potopljenosti ' sam vase.
           
     

Quote:
Bistvo zavestnega jaza ni kultura, temveč zavest (še bolje zavest o sebi - samozavedanje - samozavest).


Zavest se vedno nanaša na nek objekt zavedanja oz. ta objekt preko tega zavedanja sploh obstaja. Ko kultura postane objekt zavedanja, je to zavestna kultura. Ko jaz postane objekt zavedanja, je to zavestni jaz. Ker je jaz kulturno pogojen, je lahkko zavestni jaz samo proizvod zavestne kulture.  


Quote:
Družba ni nikoli ustvarila ničesar: vse, kar je ustvarjenega, vse je delo posameznikov (razen če mi lahko pokažeš kakšno sliko ali knjigo, ki jo je napisala ali naslikala družba); lahko tudi posameznikov, ki so se združili ali delovali skupaj, vendar pa jih vedno lahko tudi konkretno poimeujemo (Marx in Engels sta ustvarila socializem izvajali pa so ga Lenin in kompanija). Družba sama je produkt posameznikov in njihovega delovanja in čeprav se vse dogaja znotraj nje sama ne dela ničesar.


Točno. Družba se zmerom izraža  skoz posameznika tko kot kot se je  bog presonificiral v kristusu. Ampak to, da je posameznik avtonomen oz. induvidualno  odgovoren za to, kako ga nagovarjata družba ali bog pa  je rezultat razvoja njegove zavesti o sebi kot individuu  in to je tista novodobna zvest, ki modernega človeka loči od arhaičnega.    


Quote:
In zelo težko me boš prepričal, da ima na primer volčje krdelo ali neka podobno oddaljena kultura problem integracije posameznika v družbo idealno rešen.


Idelno je rešen zato, ker se član tropa ne zaveda, da bi bil lahko rešen drgač kot je.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #167 - 02.12.2004 at 11:22:31
 
vida wrote on 02.12.2004 at 08:44:22:
Kaj pa čebele, mravlje, ovčja čreda in še bi lahko naštevala ... sistem deluje  Smiley
Jaz pa verjamem, da obstaja rešitev tud za ljudi.



A naš sistem pa ne dela?


titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Pri arhaični  potoplejnosti v skupnost ne gre za zavestno odločitev posameznika, da bo prevezel njen sistem vrednot. Gre za občutenje  posameznika kot organskega dela celote, iz katere ni mogoče  izstopit. Skupnost oz. njene temeljene vrednote se v tem smislu nad posameznikom, posamezniki kot svečeniki/vladarji pa poosebljajo vrednote te skupnosti. Arhaični človek, potopljen skupnost, ni imel zavesti o lastni avtonomomiji. Imel je kvečjemu  vizije, kako on bolje pooseblja vrednote skupnosti kot so to sposobne  poosebljene avtoritete. Kitajski konfucionizem je ta sistem izpeljal do perfektnosti, zato  je potopljenost posameznega kitjaca v skupnost tko močna kljub njegovmu individualnemu  pragmatizmu.


V čem je torej razlika - tudi v sedanji skupnosti posameznik ne izbira ali bo sprejel njen sistem vrednot. V začetku jih absolutno mora sprejeti, kasneje pa ga skupnost tepe takoj, ko se od njih odkloni - nikjer ni nobenega dokaza, da je bilo kadarkoli kaj drugače.

titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Ne gre samo za regresijo. Gre za progresijo kot razvoj proti nečemu, kar imamo v nezavednem kolektivnem spominu kot za nekaj že doživetega in okoli česar se vedno znova  kristalizirajo miti.
   

Če mi govoriš, kako si želiš vrnitve v neko predhodno že doživeto stopnjo, temu ne morem reči drugače, kot regresija.

Kar pa se spomina tiče, je vedno nezaveden, vse dokler se ga ne spomnimo, kar se kolektiva tiče pa bi lahko prej govorili o pozabi, saj se intelektualne zmožnosti množic vedno ravnajo po na najbolj butastem posamezniku in najbrž je s spominom podobno.

Lep primer idealno urejene množice je ovčja čreda, ki drvi v prepad, kjer vedno obstaja nekaj posameznikov, ki raje kot potopljenost v družbo izberejo preživetje.


titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Nezavedno kulturo pojmujem kot nekaj, kar živo bitje jemlje kot samoumevno dejavnost, čeprav je v bistvu naučena. Vsa živa bitja, ki živijo v skupnosti, živijo v neke vrste kulturi, ne da bi se te  kulture zavedali in jo zavestno razpoznavali kot sistem vzorcev vedenja in vrednot, ki bi se jim dalo zavestno spremijnat ali se jim zavestno odpovedat.  


Zdaj počneš s kulturo popolnoma isto, kot si prej počel s skupnostjo ali družbo - širiš jo preko vseh mogočih meja.

Jemati nekaj za samoumevno je samo pokazatelj nizke stopnje (samo)zavedanja.


titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Vloga skupnosti je naknadnem  opremljanju posameznika z znanajem in vrednotami (kulturo), brez katerih kot posameznik ne bi zmogu preživet. So tudi živa bitja, ki vso potrebno 'opremo' prinesejo s sabo na svet kot program in se ne razpoznavajo kot člani neke skupnosti.


Evo na tem primeru se vidi pomen kulture - človek bi lahko preživel brez kulture (obdelovanja zemlje) samo z lovom in nabiranjem. S tem, ko je pričel obdelovati zemljo, si je samo zagotovil nek presežek v svojem življenju. In to je bistvo kulture - ne samo neke vrednote in podobne zadeve, ki samo vzdržujejo neko stanje (vrednote so vedno usmerjene nazaj ali k vzdrževanju nekega trenutnega stanja), pri kulturi (kolikor kot polje človeka obsega tudi znanost in umetnost kot proizvajanje novega) gre vedno za nekaj več.

(na tem mestu me boš težko prepričal, da je določena vrsta medvedov ustvarila kulturo zimskega spanja)

Spet smo pri skupnosti, ki naj bi nekaj delala za posameznika - kaj pa tisti posamezniki, ki so opremili sami sebe še bolje: napredek se sicer ponavadi dogaja v družbi, vendar samo pri tistih, ki so zmogli presegati že uveljavljeno.


titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Men se zdi pojmovanje jaza še najboljš definirat kot tisto zadnje, kar ostne, ker  je nedeljivo, to je  in-dividue. Skupnost je mogoče razstavljat dokler ne prideš do točke, ki je nedeljiva. Ne gradi  se torej  skupnost iz posameznikov, ampak se pozameznik gradi iz razsatvljanja skupnosti. Šele ko  je skupnost do konca razstvaljena in natak način sproducira avtonomne posmeznike z zavestjo o osvoji avtonomnosti (ki prepostvlja njegovo avtnomno kulturo, ker je bila ta njegova avtonomnost skreirana skozi zavestno kulturo), lahko taki avtonomi posamezniki živijo v družbi, ne da bi jim blo zato treba pristajat na potopljenost v neke skupne obrazce in vrednoste skupnosti. Njihova skupnost postane družba avtonomnih posameznikov, v kaktero posamazniku ni treba bit potopljen,  da bi bil srečen. Srečen  je  zato, ker ima zvest o  'potopljenosti ' sam vase.


Titud, po tej tvoji logiki se opeka gradi iz razstavljanja hiše, celica pa iz seciranja telesa??!!

In tudi avtonomnost ni nekaj kar bi nastajalo, čepravse je njeno območje spreminjalo. Posamezniki so torej vedno lahko odločali o sebi in svojih zadevah, tako kot so kamni vedno nekje stali - še preden so iz njih postavili hišo.


titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Zavest se vedno nanaša na nek objekt zavedanja oz. ta objekt preko tega zavedanja sploh obstaja. Ko kultura postane objekt zavedanja, je to zavestna kultura. Ko jaz postane objekt zavedanja, je to zavestni jaz. Ker je jaz kulturno pogojen, je lahkko zavestni jaz samo proizvod zavestne kulture.  


Pri tem pozabljaš, da je zavest vedno zavest nekoga o nečem. Zavest je zavest nekega subjekta (nosilca) zavesti o objektu (predmetu) zavedanje/zavesti. Če ni subjekta-nosilca zavesti, potem kljub obstoju objektov ni nobenega zavedanja.

Zavestni jaz je subjekt zavedanja, je tisti, ki se zaveda, ko pa se jaz zaveda samega sebe, je to samozavedajoči se jaz (lahko tudi samozavestni jaz).

Reči, da kultura postane zavestna tedaj, ko postane objekt zavedanja pa je isto, kot da bi rekel, da kamen postane zavestni kamen tedaj, ko se ga zavedamo: no ja zate kamen obstaja šele tedaj, ko se ga nekdo zaveda. Če torej nek objekt (po tvoje) obstaja šele preko zavedanja, kako lahko potem govoriš o nezavedni kulturi?

Jaz je produkt evolucije, ko se neko živo bitje prepozna v odsevu, je to produkt duševnih procesov in tega prepoznavanja se ne moremo naučiti preko kulture. Če pogledamo tiste, ki se nikoli niso prepoznali (debile in nižje živali), to ni zaradi njihove družbe, temveč zato, ker se jim ta biološka opcija ni razvila.



titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Točno. Družba se zmerom izraža  skoz posameznika tko kot kot se je  bog presonificiral v kristusu. Ampak to, da je posameznik avtonomen oz. induvidualno  odgovoren za to, kako ga nagovarjata družba ali bog pa  je rezultat razvoja njegove zavesti o sebi kot individuu  in to je tista novodobna zvest, ki modernega človeka loči od arhaičnega.    


Ja vidim, da si postal pravi vernik.

Kaj vse se ne izraža preko posameznika, na koncu pa je za vse skupajodgovoren sam - če je že odgovoren za vse skupaj, zakaj ne bi cele stvari poenostavili in priznali, da je pač človek merilo vseh stvari. Človek ne pa bog, družba in podobme metafizične bitnosti.

Odgovoren si lahko samo za to, kar imaš lahko sam pod kontrolo, ne pa za nekaj kar je zunaj tebe: no ja ti si očitno lahko v svoji avtonomnosti odgovoren tudi za to, kako te nagovarja družba (pa recimo kar predsednik Janez).

Kako naj bo posameznik odgovoren še za nekaj, kar prihaja od drugod - to je ista krščanarska štorija o izvirnem grehu: kriv si, da si živ pa da ga jebeš.


titud wrote on 02.12.2004 at 09:03:00:
Idelno je rešen zato, ker se član tropa ne zaveda, da bi bil lahko rešen drgač kot je.


A si že slišal za volke samotarje?




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Morilci živali
Reply #168 - 02.12.2004 at 11:47:32
 
t wrote on 02.12.2004 at 11:22:31:
A naš sistem pa ne dela?



Dela, kakor za koga.


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #169 - 02.12.2004 at 11:59:20
 
vida wrote on 02.12.2004 at 11:47:32:
Dela, kakor za koga.






samo, da deluje  8)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #170 - 02.12.2004 at 14:49:46
 
t wrote on 02.12.2004 at 11:22:31:
A naš sistem pa ne dela?



V čem je torej razlika - tudi v sedanji skupnosti posameznik ne izbira ali bo sprejel njen sistem vrednot. V začetku jih absolutno mora sprejeti, kasneje pa ga skupnost tepe takoj, ko se od njih odkloni - nikjer ni nobenega dokaza, da je bilo kadarkoli kaj drugače.


Tepe ga zmeraj zato ker če ne sprejme prevladujočega sistema vrednost  to lahko pomen le, da je nevarnen za skupnost. Ker arhaične skupnosti posamezniku ne dajejo avtonomije, nesprejemanje vrednost skupnosti lahko pomen za druge le da je posameznik prevratnik v smislu,  da hoče lastne vrednote uturit kot najboljše za skupnost. Pa še prav imajo, ker posameznik je dejansko prevratnik, ker samega sebe ni sposoben perceptirat drgač kot v skupnosti.  
   

Quote:
Kar pa se spomina tiče, je vedno nezaveden, vse dokler se ga ne spomnimo, kar se kolektiva tiče pa bi lahko prej govorili o pozabi, saj se intelektualne zmožnosti množic vedno ravnajo po na najbolj butastem posamezniku in najbrž je s spominom podobno.


Govorim o kolektivnem nezavednem v jungovskem smislu. O arhetipih, po katerih  posameznik uravnava svoj odnos do drugih, da se ob tem počut avtentično.


Quote:
Zdaj počneš s kulturo popolnoma isto, kot si prej počel s skupnostjo ali družbo - širiš jo preko vseh mogočih meja.

Jemati nekaj za samoumevno je samo pokazatelj nizke stopnje (samo)zavedanja.

Evo na tem primeru se vidi pomen kulture - človek bi lahko preživel brez kulture (obdelovanja zemlje) samo z lovom in nabiranjem. S tem, ko je pričel obdelovati zemljo, si je samo zagotovil nek presežek v svojem življenju. In to je bistvo kulture - ne samo neke vrednote in podobne zadeve, ki samo vzdržujejo neko stanje (vrednote so vedno usmerjene nazaj ali k vzdrževanju nekega trenutnega stanja), pri kulturi (kolikor kot polje človeka obsega tudi znanost in umetnost kot proizvajanje novega) gre vedno za nekaj več.


Kultura je presežek, ampak ta presežek je imel povraten vpliv na  človeka tud v biloškem smislu, tko da so posledice njegove kulture vplivale  v razvoj možganov kot najbolj konstruktivnega organa za kulturno produkcijo. Kultura pri človeku je v tem  smilsu  način urejanja odnosov med ljudmi  na način, da  ustvarjamo  tako okolje, da  v katerem lahko preživimo kot biloška vrsta. Tle ne gre več za presesežek, ampak osnovo.    

Quote:
(na tem mestu me boš težko prepričal, da je določena vrsta medvedov ustvarila kulturo zimskega spanja)


Medvedje imajo zelo kompleksno socialno življenje, ki pa seveda ni na ravni zavedanja in zato se imenuje nezavedna kultura. Nanjo ziher vpliva zimsko  spanje in dokler medvedje ne bodo dosegli višjjega socialnega razvojnega  stanja (kot ga je npr. človek z delom kot sposobnostjo odloženega uživanja), bo njegova adapatacija na zimsko pomanjkanje hrane pač spanje.  

Quote:
Spet smo pri skupnosti, ki naj bi nekaj delala za posameznika - kaj pa tisti posamezniki, ki so opremili sami sebe še bolje: napredek se sicer ponavadi dogaja v družbi, vendar samo pri tistih, ki so zmogli presegati že uveljavljeno.


Ne zanikam posameznikove zmožnosti presegenja že uveljavljenga. Ta sposobnost je celo  biloško/hormonsko  vezana na mlado generacijo v celot in kot taka supinska.  Dinamična in vitalna  skupnost mora to avtonomijo posamezniku dopustit in kreativne/inovativne elemnt vgradit v svojo kulturo, tko kot je bla to prisiljena nardit v srednjem veku z viteško kulturo in dons z rock kulturo.    


Quote:
Titud, po tej tvoji logiki se opeka gradi iz razstavljanja hiše, celica pa iz seciranja telesa??!!

In tudi avtonomnost ni nekaj kar bi nastajalo, čepravse je njeno območje spreminjalo. Posamezniki so torej vedno lahko odločali o sebi in svojih zadevah, tako kot so kamni vedno nekje stali - še preden so iz njih postavili hišo.


Dejva tko: ni človk začel zlagat cegu na cegu in tako zgradu hišo ampak  je blo obratno: iz zamisli hiše šel kopat  glino in jo oblikovat in pečt tko, da je dobila idealno formo za njegovo zamisu hiše. Cegu kot avtonomen gradbeni element je nastal iz brezublične glinene packarije, s katero so naši predniki mašili luknje v vejevju, iz katerega so si pletli svoje bivanjke.

Quote:
Pri tem pozabljaš, da je zavest vedno zavest nekoga o nečem. Zavest je zavest nekega subjekta (nosilca) zavesti o objektu (predmetu) zavedanje/zavesti. Če ni subjekta-nosilca zavesti, potem kljub obstoju objektov ni nobenega zavedanja.

Zavestni jaz je subjekt zavedanja, je tisti, ki se zaveda, ko pa se jaz zaveda samega sebe, je to samozavedajoči se jaz (lahko tudi samozavestni jaz).

Reči, da kultura postane zavestna tedaj, ko postane objekt zavedanja pa je isto, kot da bi rekel, da kamen postane zavestni kamen tedaj, ko se ga zavedamo: no ja zate kamen obstaja šele tedaj, ko se ga nekdo zaveda. Če torej nek objekt (po tvoje) obstaja šele preko zavedanja, kako lahko potem govoriš o nezavedni kulturi?

Jaz je produkt evolucije, ko se neko živo bitje prepozna v odsevu, je to produkt duševnih procesov in tega prepoznavanja se ne moremo naučiti preko kulture. Če pogledamo tiste, ki se nikoli niso prepoznali (debile in nižje živali), to ni zaradi njihove družbe, temveč zato, ker se jim ta biološka opcija ni razvila.



Zvest jasno da prepostvallja subjekt kot noslica te zavesti, samo to še ne pomen, da je ta subjekt sebe sposoben ločit od objekta svoje zavesti. Zavest subjeta o svoji subjektivetiteti  se lahko vzpostav šele skoz interakcaijo zavestnih bitj med sabo in v tem tiči skrivnost družbenosti samozevdanja.

Quote:
Ja vidim, da si postal pravi vernik.

Kaj vse se ne izraža preko posameznika, na koncu pa je za vse skupajodgovoren sam - če je že odgovoren za vse skupaj, zakaj ne bi cele stvari poenostavili in priznali, da je pač človek merilo vseh stvari. Človek ne pa bog, družba in podobme metafizične bitnosti.

Odgovoren si lahko samo za to, kar imaš lahko sam pod kontrolo, ne pa za nekaj kar je zunaj tebe: no ja ti si očitno lahko v svoji avtonomnosti odgovoren tudi za to, kako te nagovarja družba (pa recimo kar predsednik Janez).

Kako naj bo posameznik odgovoren še za nekaj, kar prihaja od drugod - to je ista krščanarska štorija o izvirnem grehu: kriv si, da si živ pa da ga jebeš.


Odprava smrtne kazni je tipčen akt, s katerim razvita družba priznava, da ni nad avtonomijo posameznika v čist boiloškem smislu. Za to   spoznanje je bil potreben večtisočelet kulturen razvoj k posmeznikovi avtonomiji.  Tud kršanstvo je k temu precej pripsevalo, ker od sodobnih kultur edino (nekatere) krščanske nimajo smrtne kazni.

Izvirni greh jest razumem kot slabo vest ob preboju posameznika iz potopljenosti v enost, ko  vsak posameznik lahko s sojim avtonomnim ravnanjem lahko hote ali nehote prizadane drugega. Religije   so  z ohranjevanjem  spomina na to enot vzpostavljale potrebno sožitje posameznikov v skupnosti. Pradaoks je v tem, da so se religije vzdržujejo z vzujanjem te slabe vesti namesto da bi jo  pomagale odpravljat.

Quote:
 si že slišal za volke samotarje?


Volk samotor je svoj naziv dobil po tem, da se izločil ali je bil izobčen in kardela. Ni sam po seb samotar ampak se je na samotar po  raz-ločenosti  od drugih.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #171 - 03.12.2004 at 11:14:11
 
titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Tepe ga zmeraj zato ker če ne sprejme prevladujočega sistema vrednost  to lahko pomen le, da je nevarnen za skupnost. Ker arhaične skupnosti posamezniku ne dajejo avtonomije, nesprejemanje vrednost skupnosti lahko pomen za druge le da je posameznik prevratnik v smislu,  da hoče lastne vrednote uturit kot najboljše za skupnost. Pa še prav imajo, ker posameznik je dejansko prevratnik, ker samega sebe ni sposoben perceptirat drgač kot v skupnosti.
 

Obstaja samo en problem - ta, da nam je karšnakoli "arhaična skupnost" popolnoma nedostopna: ničesar takega niso nikoli našli. Arhaična skupnost je samo eden od mitov.

Če bi sprejel recimo neko idejo tropa in gledal od tam, je ponavadi šef tisti, ki je najmočnejši in ne tisti, za katerega bi se odločala skupnost.

Hotel pa sem povedati predvsem to, da ni popolnoma nobene razlike med učinki, ki bi jih doživljal v nekem tropu ali pa v neki visoko razviti družbi. Ko se znajdeš v neki družbi si pač noter - si pač del neke množice.

Drugi tvoj problem, ki se vleče skozi večino debat se imenuje antropomorfizacija: nič novega, človek pač dela vse po svoji meri. Ampak ti recimo izvajaš to na zelo naivnem nivoju, pri družbi. Družba ni enako človek, zato družba ne more govoriti, govorijo lahko samo posamezniki, družba tudi ne more ničesar dajati ali vzemati - vse to lahko počnejo posamezniki ljudje. Družba kot nek pojem je pač samo prazna forma, katero vedno tvorijo konkretni posamezniki, brez katerih je ne more biti.

(mogoče sem nekoliko preveč pragmatističen toda jaz si družbe ne znam predstavljati drugače kot družbe posameznikov množica brez kakršnega koli elementa je pač prazna množica in ko zagledam recimo enega posameznika, recimo mene, mu ne morem reči družba - če bi vsi ostali izginili družbe ne bi bilo več)


titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Medvedje imajo zelo kompleksno socialno življenje, ki pa seveda ni na ravni zavedanja in zato se imenuje nezavedna kultura. Nanjo ziher vpliva zimsko  spanje in dokler medvedje ne bodo dosegli višjjega socialnega razvojnega  stanja (kot ga je npr. človek z delom kot sposobnostjo odloženega uživanja), bo njegova adapatacija na zimsko pomanjkanje hrane pač spanje.  
 


Vidiš tu se bi težko strinjal: medvedja zavest nam pač ni dostopna in zato se raje vzdržim takšnih trditev: ampak iz njihovega obnašanja lahko sklepam, da se vsekakor zavedajo sebe in okolice (če gledam recimo njihovo poznavanje tega, kar je zanje dobro in kaj ne, poleg tega pa se tudi učijo: kar pa se njihove kulturnosti tiče si mi zdi, da se ravnajo po zakonu močnejšega). In precej smešno bi bilo reči, da se nezavedno zavedajo sebe in svojih potreb. Seveda pa tu zlahka zaidemo v antropomorfizacijo, čeprav je spet res, da se mi je tudi med opazovanjem ljudi zazdelo, da gledam samo robote, ki se obnašajo po nekem programu, brez vsakega zavedanja tega, kar počno (spet jetudi res, da določene stvari lahko naredimo hitreje in bolje brez popolnega zavedanja kaj počnemo).


titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Dejva tko: ni človk začel zlagat cegu na cegu in tako zgradu hišo ampak  je blo obratno: iz zamisli hiše šel kopat  glino in jo oblikovat in pečt tko, da je dobila idealno formo za njegovo zamisu hiše. Cegu kot avtonomen gradbeni element je nastal iz brezublične glinene packarije, s katero so naši predniki mašili luknje v vejevju, iz katerega so si pletli svoje bivanjke.


In vejevje se seveda dobi tako, da se ga razplete iz svoje hiše??

Precej butasto bom izpadel, če bom zatrjeval, da imam v lasti zelo lepo hišo. Ta hiša je zares lepa, seveda pa jo imam samo kot zamisel. Če torej govoriva o obstoju ali neobstoju hiše, ne govoriva o hiši  kot ideji, temveč o hiši, ki je iz nečesa zgrajena - ta hiša obstaja samo, če je nek določen gradbeni material v določenem redu postavljen na določeno mesto. Če torej tega materiala ne postavimo v določenem redu na določeno mesto, hiše ne bo, še vedno pa bo obstajal material.

Isto je z družbo, družba obstaja ali ne obstaja samo, če obstajajo posamezniki, ki jo sestavljajo.


titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Zvest jasno da prepostvallja subjekt kot noslica te zavesti, samo to še ne pomen, da je ta subjekt sebe sposoben ločit od objekta svoje zavesti. Zavest subjeta o svoji subjektivetiteti  se lahko vzpostav šele skoz interakcaijo zavestnih bitj med sabo in v tem tiči skrivnost družbenosti samozevdanja.


A se ti ne zdi nič čudno, da ne bi ločil samega sebe od  kamna, katerega se zavedaš?

Men se zdi tole precej neumna trditev.

Pa saj sem ti že v prejšnjem odgovoru lepo razložil, da je zrcalni stadij faza v razvoju, ki se lahko zgodi ali pa tudi ne - o tem ali se bo nekdo prepoznal v svojem odsevu ne odloča njegova interakcija z ostalimi, ampak njegove biološke predispozicije.

(seveda pa lahko še vedno zatrjuješ, da se debili pač ne prepoznajo zato, ker so debili, ostali pa se prepoznajo, ker so v interakciji z zavestnimi bitji, dodatna jeba je seveda tudi v tem, da so tudi nekatere druge živali v interakciji z zavestnimi bitji pa se vseeno ne prepoznajo in razen v svojih hotenjih po preživetju ne kažejo nekih posebnih znakov zavedanja svoje subjektivitete)

titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Odprava smrtne kazni je tipčen akt, s katerim razvita družba priznava, da ni nad avtonomijo posameznika v čist boiloškem smislu. Za to   spoznanje je bil potreben večtisočelet kulturen razvoj k posmeznikovi avtonomiji.  Tud kršanstvo je k temu precej pripsevalo, ker od sodobnih kultur edino (nekatere) krščanske nimajo smrtne kazni.


No tukaj si vsaj nekoliko usekal mimo - kolikor vem Papež še vedno priznava smrtno kazen kot zadnjo pokoro za grehe.

Kolikor vem gre ta odprava smrtne kazni bolj na rovaš spoštovanja življenja, saj ponavadi tistim, ki bi padli pod ta ukrep vzamejo kar precej avtonomnosti. Ne gre torej za avtonomnost ampak za spoštovanje življenja.


titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Izvirni greh jest razumem kot slabo vest ob preboju posameznika iz potopljenosti v enost, ko  vsak posameznik lahko s sojim avtonomnim ravnanjem lahko hote ali nehote prizadane drugega. Religije   so  z ohranjevanjem  spomina na to enot vzpostavljale potrebno sožitje posameznikov v skupnosti. Pradaoks je v tem, da so se religije vzdržujejo z vzujanjem te slabe vesti namesto da bi jo  pomagale odpravljat.


Izvirni greh je židovsko krščanski izum, s katerim so oblastniki laže vladali raji - tako kot je karma hindujski.

Se mi zdi smešno to jamranje nad neko potopljenost v neko enost. Če se misli to enost kot celoto vsega, smo mi v ravno tolikšni neri potopljeni vanjo, kot so bili katerikoli naši predniki. To pač sploh ni odvisno od nas - naš problem je samo, če tega ne vemo.


titud wrote on 02.12.2004 at 14:49:46:
Volk samotor je svoj naziv dobil po tem, da se izločil ali je bil izobčen in kardela. Ni sam po seb samotar ampak se je na samotar po  raz-ločenosti  od drugih.


Kolikor vem, si prej govoril o tem, koliko se volk kot član tropa zaveda kako bi lahko bilo, ne pa o tem kako si je volk samotar pridobil naziv. In kolikor vem so lahko določeni volkovi precej samotarske narave sami po sebi.

Samotar je pač zato, ker je lahko iz različnih razlogov sam. In najbrž je sam po sebi sam, razen kadar na hitro nategne kakšno volkuljo. Obstaja pa še precej drugih živali, ki so popolnoma samotarske in bi jim to samotarskost težko pripisovali preko tropa, ker tropa preprosto ni.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #172 - 08.12.2004 at 18:11:21
 
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #173 - 08.12.2004 at 18:51:08
 
Quote:





Nekateri se pač ne zavedajo ničesar: po moje ima tale najbrž samooklicani varuh precej enih problemov z realnostjo.
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Morilci živali
Reply #174 - 11.12.2004 at 15:28:06
 
t,na pozitivkah si napisal en komentar(malo obsežnejši kot tukej na forumu),kjer si napisal,da se nekateri ne zavedajo,da smo tudi ljudje del ekosistema,ne samo živali in da smo kot del ekosistema le vrhunski plenilci in kot taki z živalmi tekmujemo za prostor in hrano. Najprej naj povem,da človek za svoj obstoj NE potrebuje živalske hrane,drugo kot drugo ima človek vest,ki ga opozarja na to,da ubijanje živali zaradi užitka(če že pač MISLIŠ da ne moreš brez mesa živet) pač ni ok.Izgovor,da je potrebno živali pobijat zato,da se preveč ne namnožijo in da se vzdržuje ravnovesje,je zame nesprejemljiv,ker je dokazano,da ima narava svoje mehanizme,ki vzdržujejo to ravnovesje.In ne vem,jst nikjer nisem vidla,da bi 'varuh' kje omenjal uboj živali zaradi samoobrambe(da bi se mu zdelo to sporno),kot si ti nekej komentiral v tem smislu(lahko pa da sem te narobe razumela).
In pomembno se mi zdi tut to,da lovci veliko živali samo obstrelijo in te se potem mučijo z zlomljenimi okončinami,razstreljenim drobovjem in tako naprej,kar je zame podobno kot goski polomit noge in jo mučit do smrti!!!!
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #175 - 11.12.2004 at 16:53:47
 
picola wrote on 11.12.2004 at 15:28:06:
t,na pozitivkah si napisal en komentar(malo obsežnejši kot tukej na forumu),kjer si napisal,da se nekateri ne zavedajo,da smo tudi ljudje del ekosistema,ne samo živali in da smo kot del ekosistema le vrhunski plenilci in kot taki z živalmi tekmujemo za prostor in hrano. Najprej naj povem,da človek za svoj obstoj NE potrebuje živalske hrane,drugo kot drugo ima človek vest,ki ga opozarja na to,da ubijanje živali zaradi užitka(če že pač MISLIŠ da ne moreš brez mesa živet) pač ni ok.Izgovor,da je potrebno živali pobijat zato,da se preveč ne namnožijo in da se vzdržuje ravnovesje,je zame nesprejemljiv,ker je dokazano,da ima narava svoje mehanizme,ki vzdržujejo to ravnovesje.In ne vem,jst nikjer nisem vidla,da bi 'varuh' kje omenjal uboj živali zaradi samoobrambe(da bi se mu zdelo to sporno),kot si ti nekej komentiral v tem smislu(lahko pa da sem te narobe razumela).
In pomembno se mi zdi tut to,da lovci veliko živali samo obstrelijo in te se potem mučijo z zlomljenimi okončinami,razstreljenim drobovjem in tako naprej,kar je zame podobno kot goski polomit noge in jo mučit do smrti!!!!




Tudi, če človek lahko preživi brez mesa, ne more preživeti brez hrane: ta hrana mora nekje zrasti in za ta prostor in to hrano je človek v tekmi z živalmi in tako tudi bo.

Človek je del narave in kot tak živi skupaj z ostalim življem: tega se nekateri preprosto ne zavedate: najbrž zato, ker mislite, da moka raste v trgovini.

Večina Slovenije se zarašča pri nas imamo tudi zveri kot so medved, ris in volk (vegeterjanska divja svinja pa se v napadalnosti z lahkoto kosa z medvedom). Med lisicami je še vedno epidemija stekline...

Na določenih območjih otroke vozijo v šolo s kombiji, saj srečanje z medvedom ni nobena posebnost. Včeraj so štirje volkovi med Sežano in Senožečami, pri Dolenji vasi poklali 19 ovac, štirideset jih pa še pogrešajo. Na Primorskem je bilo letos zabeleženih okrog 160 napadov zveri - večino na drobnico.

http://24ur.com/naslovnica/slovenija/20041211_2049774.php?Nt5=11

In sedaj se bodo tukaj našle razne dušice, ki bodo iz svojih toplih foteljev razlagale, kako naj bo in kako lepo narava vse sama uravnava - seveda uravnava vendar skozi neprestano tekmo in boj za obstoj.

Vsekakor imate zelo lepo in čisto vest. Temu pač lahko rečem samo preseravanje, ki korenini v neomejeni človeški neumnosti.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Morilci živali
Reply #176 - 11.12.2004 at 18:47:14
 
t wrote on 11.12.2004 at 16:53:47:
Tudi, če človek lahko preživi brez mesa, ne more preživeti brez hrane: ta hrana mora nekje zrasti in za ta prostor in to hrano je človek v tekmi z živalmi in tako tudi bo.

Človek je del narave in kot tak živi skupaj z ostalim življem: tega se nekateri preprosto ne zavedate: najbrž zato, ker mislite, da moka raste v trgovini.

Večina Slovenije se zarašča pri nas imamo tudi zveri kot so medved, ris in volk (vegeterjanska divja svinja pa se v napadalnosti z lahkoto kosa z medvedom). Med lisicami je še vedno epidemija stekline...

Na določenih območjih otroke vozijo v šolo s kombiji, saj srečanje z medvedom ni nobena posebnost. Včeraj so štirje volkovi med Sežano in Senožečami, pri Dolenji vasi poklali 19 ovac, štirideset jih pa še pogrešajo. Na Primorskem je bilo letos zabeleženih okrog 160 napadov zveri - večino na drobnico.

http://24ur.com/naslovnica/slovenija/20041211_2049774.php?Nt5=11

In sedaj se bodo tukaj našle razne dušice, ki bodo iz svojih toplih foteljev razlagale, kako naj bo in kako lepo narava vse sama uravnava - seveda uravnava vendar skozi neprestano tekmo in boj za obstoj.

Vsekakor imate zelo lepo in čisto vest. Temu pač lahko rečem samo preseravanje, ki korenini v neomejeni človeški neumnosti.



uživaj!


Potemtakem je pa tut ena vojna pač samo boj za obstanek,ane...in uravnovešanje ekosistema po 'naravni poti',sej nas je itak preveč in to je tut en od razlogov po moje za napade zveri na drobnico,ker mi silimo v njihov prostor(in ga imajo pač one manj).No,pa  se dejmo klat. Undecided,sej imamo zdej izgovor!
Aja,pa še to...čudi me,da glede na to,da si tudi ti (samo) človek toliko omenjaš človeško neumnost(v vsakem drugem postu,če mal pretiravam).Glavno,da si ti najbolj pameten,ane(tak vtis že daješ s svojim načinom komuniciranja-samo kritiziraš,malo pohvališ,druge žališ z  'neomejeno človeško neumnostjo',itd.).
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #177 - 11.12.2004 at 18:52:40
 
picola wrote on 11.12.2004 at 18:47:14:
Potemtakem je pa tut ena vojna pač samo boj za obstanek,ane...in uravnovešanje ekosistema po 'naravni poti'.Pa se dejmo klat. Undecided



Seveda.


tako pač je
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Morilci živali
Reply #178 - 12.12.2004 at 10:25:03
 
t wrote on 11.12.2004 at 18:52:40:
Seveda.


tako pač je


Potem pa sploh ne razumem,zakaj takšna silna debata v topicu Oktobrska revolucija...sej je itak vse naravna selekcija...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Morilci živali
Reply #179 - 12.12.2004 at 10:55:02
 
picola wrote on 12.12.2004 at 10:25:03:
Potem pa sploh ne razumem,zakaj takšna silna debata v topicu Oktobrska revolucija...sej je itak vse naravna selekcija...



Zakaj pa ne?

Sicer si pa ti začela z izpostavljanjem tega, da narava vse uravnava, ne vem zakaj bi potemtakem ljudje bili izjema. Če se najbolj razvita in najnaprednejša nacija odloča za največ vojn proti svoji vrsti, potem v temu lahko vidim tudi nek popolnoma naraven vzgib. Tudi v naravi je popolnoma naravno, da nenehno poteka bitka za ozemlje in za ostale dobrine. Očitno je torej, da je moč narave in njenih samouravnalnih mehanizmov večja od moči naše civilizacije.


(seveda je to težko dokazljivo, vendar pa vseeno vsi tako zelo proti ubijanju, vendar pa vsi to počno, torej mora biti tu neka višja sila)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 ... 18