Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
(Read 21695 times)
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #45 - 12.09.2004 at 12:31:34
 
mad_brilliant wrote on 11.09.2004 at 13:12:36:
In zato me odriva stran.


Pusti ga pri miru. Sam mora priti do nekaterih spoznanj. Naj ve, da si tam, just in case, but dont force it. Ko si z njim se pogovarjajta o čem drugem, just live life. Ne bodi tko očitno njegova terapevtka. Posredno, preko normalnih življenskih situacij bodo tut njegove domine naredile tak shift kot je potrebno, ampak tokrat, from within. Tudi pri zdravljenju duše moraš delat na tem, da sprožiš samoozdravitvene procese, by building up his selfesteem. Just act normal and be patient. This will destract his focus and he'll start developing forwards. Ni važn, v katero smer, samo, da se premakne iz tega temnega in zatohlega brezupa.

Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #46 - 12.09.2004 at 16:56:33
 
titud wrote on 10.09.2004 at 14:35:57:
Pojma nimam o 'mehanizmih' depresije, mi je tko mooru čista nezananka in deluje po zlo mističnih načelih, ki si jih po moje ne bomo nikol podredil oz. jih obvladoval. Vse kar o tej 'mehaniki' vem, je to,  da depresija  opravlja v duši en proces raztaplajanja vzorcev in navezosti.    Mam pa izostren občutek za to, ko se  hoče kdo teh mističnih principobov prilastit, jih diagnosticirat, jih razglasit za bolezen,  pozdravit... Tle se začne mehanika, ne  pa s tem, če   želiš depresijo samo umestit v eno celovito okolje, kjer opravlja točno tako delo, kot ga opravlja, ne da bi vanjga skušal posegat al pa ga preprečevat.    


Hja, prej bi rekel, da gre za prekletstvo, kot pa za neki kvazi izzuiv ali kaj jaz vem vse, ko vidiš v tem celo neke vrste zegen, v čemer se nikakor ne morem strinjati s tabo, ker nobena duševna bolezen še ni bilo darilo od boga.. Malo poglej statistiko, koliko ljudi v depresiji konča svoje življenje. Saj tukaj na to temo je ogromno filozofiranja, lahko pač zase govoriš, vsak je pač zase najbolj "pameten" in pogostokrat tudi za druge,  ampak ko treba človeku KONKRETNO pomagati vse tole filozofiranje nič ne pomaga...
Back to top
 
 
IP Logged
 
BlablaMen
Ex Member




Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #47 - 12.09.2004 at 16:58:20
 
Lilith wrote on 10.09.2004 at 15:27:42:
Aj, titud, tak pa ne... Jaz sem v osnovi razmišljala o depresiji kot posledici razcepa na lažni in pristni jaz (kar je sicer značilno za narcisiistično strukturirane). Zakaj bi se učila s tem razcepom živet- če pa je ja ravno dejstvo, da sem mojstrica življenja z lažnim jazom tisto, ki prinaša v moje življenje depresivne občutke?
Jaz bi se raje odpravila svoj pravi jaz poiskati...če mi je sami dosegljiv- potem pač sama, če ne, pa s pomočjo psihoterapevta.

Drugače pa zelo razumem, kaj sporočata ti in Moore. Se pa mi zdi tisto bolj predpogoj, da sploh začnem sebe spoznavat.



In kaj je zate lažni ali pristni jaz ???
Jap, sebe spoznavati, to si pa zelo lepo povedala Wink

Vendar to došeči, da začneš sebe prepoznavat, spoznavat je pa mal težje, a ne, se mi vsaj tako zdi.
Tudi pomoč psihoterapevta je lahko pogubna in nekoristna, če človek sam ne da za to nič in gre tja samo zarad tega, da pač gre tja.
Kar se pa depresivnih občutkov tiče in zapadanj v depresijo je pa vzrok tudi temu to, da človek v svoji podzavesti, misli, da v resnici škoduje drugemu, vendar, spet samo misli, škoduje največ samemu sebi.
To je tisto, ko sme na nekoga jezni in mu želimo slabo, v resnici pa sami padamo v depresijo, ki jo občutimo kot včasih tudi veliko potrtost brez vzroka.
Back to top
 
 
IP Logged
 
BlablaMen
Ex Member




Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #48 - 12.09.2004 at 17:04:02
 
titud wrote on 10.09.2004 at 13:59:47:
Spoštujem tvojo gloko izraženo skrb za mojo avtentičnost. Nekaj podobnega tvoji skrbi do mene prime mene, ko berem  aryana. Ampak kadar me ta skrb do njega  obide tko močno, da jo izrazim, si s tem zablokiram komunikacijo z  njim in si s tem onemogočim dostop do tistga, kar me pri njem zares vzemirja in s čimer me bogati. Po tej analogiji sklepam, da te tud branje mojih postov ob tem, da te iritira, tud vzemirja in bogati. Če je temu tko,  porobaj komunicirat z mano na način, da se ne boš prikrjšal za ta užitek tud če te bo dvom v mojo avtenčinost še naprej razžiral.




Tukaj se pa strinjam s teboj kar si napisal.
Res, da je Exo tudi napiflan vsega i svačega, vendar je razlika, da tega ne zna pokazati na način kot ti, ki napišeš kar dober odgovor. Zato pa te tudi malo draži, ker ga daje neko občutenje sramu pred teboj, ker si kao za njega dober in napol napiflan človek, bi rad bil ali pa vsaj pokazal, da je dober, pa ni, zato pa vedno najde nekaj v kar se zapiči, da se potem mora drugi ukvarjati z njim in s tem izgubljati čas in še marsikaj drugega Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #49 - 12.09.2004 at 17:17:22
 
Amstel wrote on 10.09.2004 at 23:42:09:
Na kratko rečeno... razbohotena sebičnost, sovraštvo do drugih, oholost, grabežljivost (materializem), pomeni za človeka, da odhaja na stranski tir.
.


Ah, po moje to ravno ne bo držalo -  zdi se mi, da so taki ljudje ravno žile, da glih dolgo živijo, da so nekako imuni na stres, ker so "nečustveni štori" ali late, resda da niso srečni, ampak zato toliko bolj čvrsti po duševni konstituciji, zato tudi dosti manj občutljivi in nimajo pravega posluha za ljudi. Bi rekel, da tisti, ki so hudobni, so tudi bolj žilavi, po domače povedano so taki "slepci", da bi se v poodobni situaciji povprečen človek zlomil, ti pa še naprej muvajo....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #50 - 13.09.2004 at 08:24:40
 
Sem sicer na hitro prebrala tale topic, vendar se mi zdi, da svojega stališča v tej debati (še) nisem zasledila. Zato se vračam k iztočnici:


Lilith wrote on 10.09.2004 at 09:18:51:
Če postavim za iztočnico, da se depresivno razpoloženje pojavlja takrat, kadar so bili potlačeni lastni impulzi ali nezaželena čustva. Da se pojavlja zmeraj, ko človek prilagodi svoje čustvovanje svoji (in tuji) predstavi o tem, kakšen naj bo, kako naj čustvuje - in da ovira našo spontano živost.

Potem se vprašam, ali mora prilagajanje nujno voditi v depresijo? Ali ne bi bilo mogoče in ali se v nobenem primeru ne zgodi, da čustveno prilagojeni ljudje živijo prav zadovoljno?

Moje mnenje je namreč, da obstajajo situacije, v katerih je morda potrebno, morda celo zaželjeno se situaciji čustveno prilagoditi. In da ta čustvena prilagoditev ni nujno povezana s kakršnokoli obliko depresije.

Primer? Službene situacije, recimo, so tipičen primer tega. Ne morem in niti ne smem si dovoliti, da bi v službenih/poslovnih situacijah delovala ravno tako, kakor moja čustva tisti trenutek zahtevajo. Poslovni svet je svet čustvenih prilagajanj in kdor tega ne upošteva, v tem delu svojega življenja žal ne more biti uspešen. Hmm… bi morda celo rekla, da prav čustveno neprilagajanje (ki je v tem primeru izraženo kot uporništvo) v tem primeru prej vodi v depresijo, kot pa čustveno prilagajanje… ni pa nujno, seveda – odvisno od zavedanja…

Pa tudi v osebnem življenju lahko hitro najdem takšen primer, v katerem bi se vsaj jaz poskusila čustveno prilagoditi. Meni se recimo tisti dan zgodi nekaj lepega, full sem naspidirana, full sem dobre volje, full sem vesela in razposajena. Mojemu partnerju se je tisti dan recimo zgodilo nekaj težkega, slabega, nekaj ga je prizadelo, zato je nerazpoložen, slabe volje, morda celo žalosten. Čigava čustva imajo zdaj prednost? Oba, vsak v svojem čustvenem razpoloženju v tistem trenutku pač ne moreva funkcionirati. Vsaj skupaj ne. Po mojem mnenju ima žalost, težki občutki, prizadetost vsekakor »prednost«. Kar pomeni, da sem v tistem trenutku vsekakor jaz tista, ki bom svojega partnerja sprejela v njegovi bolečini in se mu čustveno prilagodila. Celo potrebno se mi v tistem trenutku to zdi, za mene to namreč ne pomeni čustvene prilagoditve, prej sposobnost začutiti bolečino nekoga drugega, sposobnost vživeti se v nekoga drugega in sposobnost empatije. Kar pomeni, da bom svoje veselje za tisti čas morda res »potlačila« - ker pa bom to naredila z zavedanjem, zavestno, ker bo to moja zavestna odločitev in tudi vedela bom, zakaj sem se tako odločila, ni to po mojem mnenju prav nič slabega. In vsekakor to ne vodi v nikakršno depresijo…

Če se torej zavedamo, kdaj in zakaj se čustveno prilagodimo, potem jaz v tem ne vidim nič napačnega. Prav gotovo pa ne nobene depresije. Pomembno je zavedanje. Če pa to počnemo nezavedno, če tako delujemo, ne da bi se tega zavedali – ja, v tem primeru pa se strinjam, da to ni dobro za nas in da to prej ko slej pripelje do neke oblike depresije...
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #51 - 13.09.2004 at 10:34:16
 
en_bk wrote on 10.09.2004 at 12:30:46:
da dojeti ni isto kot kaj narediti


Meniš, da tega ne vem  Roll Eyes
en-bk, kaj mi s to pripombo sporočaš ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #52 - 13.09.2004 at 10:56:27
 
Miska wrote on 13.09.2004 at 08:24:40:
Pa tudi v osebnem življenju lahko hitro najdem takšen primer, v katerem bi se vsaj jaz poskusila čustveno prilagoditi. Meni se recimo tisti dan zgodi nekaj lepega, full sem naspidirana, full sem dobre volje, full sem vesela in razposajena. Mojemu partnerju se je tisti dan recimo zgodilo nekaj težkega, slabega, nekaj ga je prizadelo, zato je nerazpoložen, slabe volje, morda celo žalosten. Čigava čustva imajo zdaj prednost? Oba, vsak v svojem čustvenem razpoloženju v tistem trenutku pač ne moreva funkcionirati. Vsaj skupaj ne. Po mojem mnenju ima žalost, težki občutki, prizadetost vsekakor »prednost«. Kar pomeni, da sem v tistem trenutku vsekakor jaz tista, ki bom svojega partnerja sprejela v njegovi bolečini in se mu čustveno prilagodila. Celo potrebno se mi v tistem trenutku to zdi, za mene to namreč ne pomeni čustvene prilagoditve, prej sposobnost začutiti bolečino nekoga drugega, sposobnost vživeti se v nekoga drugega in sposobnost empatije. Kar pomeni, da bom svoje veselje za tisti čas morda res »potlačila« - ker pa bom to naredila z zavedanjem, zavestno, ker bo to moja zavestna odločitev in tudi vedela bom, zakaj sem se tako odločila, ni to po mojem mnenju prav nič slabega. In vsekakor to ne vodi v nikakršno depresijo…

Če se torej zavedamo, kdaj in zakaj se čustveno prilagodimo, potem jaz v tem ne vidim nič napačnega. Prav gotovo pa ne nobene depresije. Pomembno je zavedanje. Če pa to počnemo nezavedno, če tako delujemo, ne da bi se tega zavedali – ja, v tem primeru pa se strinjam, da to ni dobro za nas in da to prej ko slej pripelje do neke oblike depresije...


Miška, jaz v tej tvoji naklonjenosti vidim, da partnerja ljubiš. Pa vendar se sprašujem, kako dolgo so ljudje zmožni biti tako ljubeči, da raje svoje veselje žrtvujejo? Morda do takrat, ko uvidijo, da ga tud noben drug ne bo zanj? Razumem, da čutimo, da lahko naredimo vse, ko je naše srce napolnjeno z veseljem?

Kaj pa tisti, ki nimamo partnerja?

Sebičnost je ponavadi obsojena vnaprej; pa vendar ali ni zelo upravičena in mestu, če si z njo lajšaš bolečino? Ne bi smela biti - morali bi jo sprejeti, ko pa je vendar najosnovnejša človekova lastnost.

Kako zastopati sebe, ko čutiš, da te bolečina "drugih" vleče, ker "te" potrebujejo?

Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #53 - 13.09.2004 at 11:27:42
 
vida wrote on 10.09.2004 at 11:57:08:
Prej bi rekla, da je nismo zmožni dojet, ker kdo pa rad trpi v samem sebi. Ker za ta miselni "klik" je potrebno da dosežeš dno.



Pozdravljena Vida

Tale tvoj post sem razumel, da za dojetje moraš doseči dno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #54 - 13.09.2004 at 11:57:34
 
Pozdravljen Titud

Nekako nisem zaznal, da si odgovoril, kar sem spraševal, razen, če naj za odgovor smatram stavek, v katerem pišeš, da se ukvarjaš s filozofskim aspektom depresije in karkoli je z njo povezano, in ne s psihoterapevtskim/medicinskim.
Ja, bp, ko sem napisal vrtenje v krogu, vpitje...nisem mislil ravno dobesedno, ampak otopelost, žalost, samodestrukcijo v kakršni koli že obliki, samomorilnost v besedi in dejanjih. Se mi zdi da tako vedenje nakazuje vsaj na depresivnost in da je v takih primerih, ki nakazujejo na možnost samomora, nujna konkretna pomoč, medtem ko za filozofiranje bo že še čas. Ali se spet motim?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #55 - 13.09.2004 at 11:57:56
 
Quote:
Miška, jaz v tej tvoji naklonjenosti vidim, da partnerja ljubiš. Pa vendar se sprašujem, kako dolgo so ljudje zmožni biti tako ljubeči, da raje svoje veselje žrtvujejo? Morda do takrat, ko uvidijo, da ga tud noben drug ne bo zanj? Razumem, da čutimo, da lahko naredimo vse, ko je naše srce napolnjeno z veseljem?

Hmm… veš, ne gre samo za enostransko zavedanje, ne gre samo za enostransko prilagajanje, ne gre samo za enostransko željo biti ljubeč ne samo do sebe, ampak tudi do partnerja. Pri tem seveda predpostavljam, da je tudi partner sposoben podobnega »prilagajanja« - da torej tudi on mene sprejme v moji bolečini, kadar sem jaz v takšni situaciji, da v tistem času tudi on »potlači« svoje veselje, ker je moja žalost tako velika, da … se torej tudi on zaveda svojih trenutnih čustev in ve, zakaj jih izrazi, ali pa se odloči, da morda pa tisti trenutek le ni čisto pravi, da bi on skakal naokoli od veselja, medtem, ko se jaz dušim v žalosti...

In, Loops of Infinity – ni nujno, veš, da uvidiš, da noben drug ne bo »žrtvoval« svojega veselja tudi zate. Obstajajo namreč tudi ljudje, ki te bodo sprejeli v tvoji žalosti, v tvoji bolečini… in zate »žrtvovali« svoje veselje…


Quote:
Kaj pa tisti, ki nimamo partnerja?

Resda so to pričakovanja/želje, ki jih verjetno vežemo predvsem na partnerja, ni pa to nujno. Tudi ljudje, ki ti niso partnerji, so te lahko sposobni sprejeti v tvoji bolečini. Po mojem mnenju je bistveno, da ti sama veš, kakšni ljudje se gibljejo okoli tebe. In med temi ljudmi ločiš tiste, ki so tudi tebe sposobni sprejeti v tvoji bolečini in tiste, ki tega niso sposobni. Se temu primerno naravnaš tudi sama. Kaj hočem reči? Predvsem to, da ne pričakuješ, da te bo sprejel v tvoji bolečini tisti, ki tega ne zmore/ne zna/ni sposoben. Ampak to pričakuješ le od tistega, ki to zmore, zna in si tega tudi želi. V bistvu naravnaš svoja pričakovanja do vsakega posameznika in od nekoga ne pričakuješ nečesa, česar ti on/a ni sposoben dati.


Quote:
Sebičnost je ponavadi obsojena vnaprej; pa vendar ali ni zelo upravičena in mestu, če si z njo lajšaš bolečino? Ne bi smela biti - morali bi jo sprejeti, ko pa je vendar najosnovnejša človekova lastnost.

Tegale pa ne razumem prav dobro, Loops of Infinity. Kako si s sebičnostjo lahko lajšaš bolečino? Lahko to malce bolj razložiš – morda na kakšnem konkretnem primeru?

Drugače pa – ja, seveda. Tudi sebičnost je treba sprejeti. In če ob tem ne vežeš določenih pričakovanj na tistega človeka (si torej od njega ne želiš nečesa, česar ti on zaradi svoje sebičnosti ne more dati), potem je vse OK – saj v tebi namreč ni nobenega občutka z negativnim predznakom… si ga pač sprejela kot sebičnega človeka, od njega ne pričakuješ/želiš nečesa, česar ti on zaradi svoje sebičnosti ne more dati in to je to. »Problem« pa je seveda, če na sebičnega človeka vežeš svoja pričakovanja/želje. In ker ti jih on zaradi sebičnosti ne bo mogel/hotel/znal izpolniti, seveda sledi razočaranje… in posledično tudi bolečina…



Quote:
Kako zastopati sebe, ko čutiš, da te bolečina "drugih" vleče, ker "te" potrebujejo?

Če to delaš zato, ker te to vleče, ker te nekdo potrebuje, potem gre po mojem mnenju za vzorec. Ki ga je potrebno preseči. Gre za tisti vzorec, ko se čutim ljubljena le takrat, kadar sem nekomu potrebna. Nekomu ponuditi roko v njegovi bolečini, nekomu pomagati, ko je v stiski. Samo takrat sem ljubljena... ampak to je le vzorec...

V bistvu pa se meni to zdi lepa lastnost. Pomagati nekomu, ki je v stiski, ponuditi nekomu roko, ko jo nekdo potrebuje, ponuditi nekomu ramo, na kateri se lahko izjoče v svoji bolečini. Pa vendarle! V vsaki takšni situaciji je zelo pomembno vedeti, zakaj si to naredil. Pogledati predvsem vase. Zdaj – če pri tem nikakor nisi šel v »svoj minus«, naredil tega avtomatsko (vzorec!), morda ob tem celo prizadel sebe, na to nisi vezal nobenih svojih pričakovanj, … če si to naredil samo zato, ker ti narediti nekaj takšnega pomeni narediti nekaj lepega, narediti dobro delo, potem je vse OK. Če pa si pri tem šel »v svoj« minus, morda »potlačil« neka druga svoja čustva – potem je zelo pomembno se tega zavedeti. In tudi vedeti, zakaj si šel torej preko sebe, preko svojih želja, preko tvojega trenutnega izraza. In če to veš, če ti je to sprejemljivo, če zaradi tega tebe ni nič manj – potem se meni tudi to ne zdi nič napačnega. Pomembno je torej vedeti, da ne greš preko sebe, oz. če greš preko sebe – zakaj greš preko sebe…

Nekako tako – moje mnenje, seveda. Upam, da sem ti odgovorila na tvoja vprašanja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #56 - 13.09.2004 at 12:07:30
 
Lilith wrote on 10.09.2004 at 09:18:51:
Če postavim za iztočnico, da se depresivno razpoloženje pojavlja takrat, kadar so bili potlačeni lastni impulzi ali nezaželena čustva. Da se pojavlja zmeraj, ko človek prilagodi svoje čustvovanje svoji (in tuji) predstavi o tem, kakšen naj bo, kako naj čustvuje - in da ovira našo spontano živost.

Potem se vprašam, ali mora prilagajanje nujno voditi v depresijo? Ali ne bi bilo mogoče in ali se v nobenem primeru ne zgodi, da čustveno prilagojeni ljudje živijo prav zadovoljno?



Potlačitev je lahko samo eden od vzrokov za depresijo. Prav tako kot je čustvena prilagoditev samo ena od plati potlačitve (čeprav si čustveno prilagoditev lahko predstavljam prej kot nekakšno odložitev). Če se tu ozrem na izvore potlačitvam zapadajo predvsem nagoni ne pa toliko čustveni odzivi, ki so v primerjavi z njimi bolj sekundarne narave (čustvo je pač odziv na nekaj - odziv, ki ga sicer lahko potlačimo ali zakasnimo in spravimo pod kontrolo nadjaza - vendar je kotodziv šele sekundarno).

Depresija sama pa ima lahko tudi vzroke, ki ne izvirajo v družbi in kulturi. Del vzrokov je lahko popolnoma telesnih (že samo če pogledamo nihanja med evforijo in posledično depresijo lahko opazimo nihanja iz ene skerajnosti v drugo - ali pa če vzamemo za primer delovanje nekaj najobičajnejših antideprisivov kot so kava, alkohol, nikotin, prozak...), ali pa popolnoma naravnih (različno počutje ob različnih delih dneva, ob različnem vremenu, različnih letnih časih).

Če poskusim odgovoriti na zgornja vprašanja, bi depresijo lahko potlačil pod obliko tesnobe, ki se pojavi pri nezmožnosti popolnega izpolnjevanja zahtev, ki nam jih postavlja nadjaz v kompletu s družbo, v kateri živimo. To pa še ne pomeni, da nas nujno vodi do depresije - nekateri se pač sprijaznijo s svojo nedokončno prilagojenostjo in lahko živijo popolnoma srečno življenje, nekateri celotno stvar ozavestijo, drugi pa se mogoče na vse skupaj poserjejo... Vsekakor nekateri živimo prav zadovoljivo (skupaj z vsponi in padci, brez katerih pa bi življenje bilo popolnoma dolgočasna deprasija).



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #57 - 13.09.2004 at 12:59:39
 
Miska wrote on 13.09.2004 at 11:57:56:
Nekako tako – moje mnenje, seveda. Upam, da sem ti odgovorila na tvoja vprašanja?


Miška, vedno znova te občudujem koliko strpnosti in zavedanja imaš "okoli sebe". Pa bi si drznila reči, ko te berem, da nekako poznam način odnosa, ki ga opisuješ -vendar vedno pogosteje se dogaja, da mi ne znese razumevanje; v trenutnem stanju po vsem prebranem čutim le, da nisi začutila, kaj sprašujem? Resnično upam, da je blo vsaj tebi v veselje in nič drugega kot to. Pa hvala.  



Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #58 - 13.09.2004 at 13:42:45
 
exodus wrote on 12.09.2004 at 17:17:22:
Bi rekel, da tisti, ki so hudobni, so tudi bolj žilavi, po domače povedano so taki "slepci", da bi se v poodobni situaciji povprečen človek zlomil, ti pa še naprej muvajo....


Grin ja, rečem temu "debela koža".
Recimo temu tudi neka danost, gledano čisto telesno - medicinsko - močnejšega živčnega ustroja.

S tem ne mislim, da je hudobnost znak psihične moči. Govorim o tem, da smo različnih sistemov.

Bi pa še eno rekla o čustveni prilagoditvi.

Sem razmišljala o tem, čemu se prilagajamo in za kakšno ceno.

Prilagoditev, ki jo zahteva situacija, prilagoditev, ki jo zahtevajo ljudje okrog nas ali v naši glavi, prlagoditev matrialnemu vidiku sveta ali prilagoditvi "duši" - dušnemu okolju. Kdo zahteva prilagoditev?
Zakaj zahteva? A res zahteva? In kaj potem če zahteva?
Ključna vprašanja imo.

Vsak izbira čemu se bo prilagodil.
Sama izbiram vedno znova, dušno okolje.

Izbiram vedno znova pomeni pa to, da vmes POZABIM, kdo sem, kaj me izpolnjuje.

Ne vem kako ste vi, vendar sama pri sebi TAKOJ čutim, kdaj skrenem s poti. Morda sem senzibilna, morda sem občutljiva, morda nimam debele kože. Nič ne de.

Torej, začutim, kdaj nisem skladna z dušo. In zame je edini verodostojni sistem, ki mu sledim, duša - bog.

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Čustvena prilagoditev in depresija
Reply #59 - 13.09.2004 at 13:51:57
 
Quote:
Je menda potrebno najprej depresijo kot stanje malo razčlenit. .


Je smiselno, ja.
Vedno bolj razumevam, da je depresija pač posledica.

Brala sem, da dolgotrajni stres, pripelje človeka v tako stanje, ki ga imenujemo depresija. Stanje neravnovesja. Stanje, v katerem človek nič ne čuti, nič nima smisla, nič ni pomembno, nič ne zanima...

Obstaja depresija pri otrokih!!!!

Upam, da ni kdo pomislil, le kakšen stres neki, lahko doživljajo otroci.

Kdor je bil kdaj na kaki delavnici dela na sebi, VE, kako je, ko si odprt in ko se vrneš v zunenji, vsakdanji svet.

Sedaj pa si predstavljate, da je otrok ves čas tako odprt nekaj let - prvih let svojega življenja. Skoraj je brez obramb. S tega vidika so obrambe koristne (imo).

torej... nasilje v družini, grobost, nezaželjenost otroka, nezanimanje za otroka.... naredi v sistemu živčevja kratke stike! Tej kratki stiki so kot vozli, ki ne dovoljujejo več prenosa impulzov.

Omajan sistem je nadalje v življenju sistem, ki je krhek.

Kot druga okoliščina pa bi omenila... situacije, kot jih je Iga omenil. So šoki, nenadni, ki jih težko predelamo - "čeprav se z njimi sprijaznimo"....

itd.-

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7