Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6928 times)
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Religija in Kristus
11.05.2004 at 14:54:09
 
C.G.Jung v delu Odgovor na Joba zelo jasno izpostavi neke vrste samozaščitno ravnanje ( kolektivne ) duše, ki ga vidi v prihodu Kristusa na svet.
Kristusov prihod na svet razume kot rešitev religioznega odnosa in s tem poskus rešitve človeka pred tem, da v celoti zapade v jasno zavest razuma, ter s tem izgubi " dušo " ( in s tem stik s svojim globljim psihičnim   bistvom ).
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Religija in Kristus
Reply #1 - 11.05.2004 at 16:06:00
 
Toni_Zamene wrote on 11.05.2004 at 14:54:09:
C.G.Jung v delu Odgovor na Joba zelo jasno izpostavi neke vrste samozaščitno ravnanje ( kolektivne ) duše, ki ga vidi v prihodu Kristusa na svet.
Kristusov prihod na svet razume kot rešitev religioznega odnosa in s tem poskus rešitve človeka pred tem, da v celoti zapade v jasno zavest razuma, ter s tem izgubi " dušo " ( in s tem stik s svojim globljim psihičnim   bistvom ).



Razum po moje v kritsusovem času ni bil pojmovan v razsvetljenskem smislu kot čisti um, ampak kot običajna  preračunljivost, ki dušo človeka  ogroža  danes prav  enako kot v kristusovem času.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Religija in Kristus
Reply #2 - 11.05.2004 at 20:45:36
 
titud wrote on 11.05.2004 at 16:06:00:
Razum po moje v kritsusovem času ni bil pojmovan v razsvetljenskem smislu kot čisti um, ampak kot običajna  preračunljivost, ki dušo človeka  ogroža  danes prav  enako kot v kristusovem času.


Saj tudi danes človekov duh ogroža dušo, kadar duhovnost zbezlja iz vajeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Religija in Kristus
Reply #3 - 11.05.2004 at 23:03:49
 
Tale mesijansko-odrešiteljski prihod je znan skoraj pri vseh kulturah. Jung, za razliko od Freuda, ki je bil ateist, je upošteval še iracionalno komponento človeške psihe. Koliko sem ga bral, sem prišel do tega zaključka, da človek mora vedno najti in iskati v sebi ravnotežje, da se tehtnica nikoli ne prevesi v eno stran, ker to je potem ravno patološko. In ravno to se danes dogaja v družbi, ko postaja toga, suhuparna, materialistična, da se poudarja zgolj intelekt, razum, ratio in podobno.... Se pa s tem zanemarja ravno tole "divja" podzavest, prvinskost in prirojena instinktivnost, kolektivna duša, kakor je on temu pravil, ki naj bi bil zgolj neke vrste spomin naših prednikov, ki so živeli pred nami...


Jung je verjetno misli na reakcijo nasproti suhoparnemu razumarstvu oziroma racionalnosti 20 .st., ki se dandanes resda skoraj malikuje, samo če pogledaš znanost, kjer je iracionalnost, recimo verovanje v transcedentne stvari, reč posmeha in neodobravanja, kjer so se posamezniki sami oklicali za male bogove, npr. kloniranje in manipulacija s človeškimi zarodki, nevedeoč, da s takim ravnanjem ubijamo tudi del sebe, da taka družba rojeva duševne bolnike itd....    

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Religija in Kristus
Reply #4 - 13.05.2004 at 09:06:47
 

Sem že zadnjič na chatu spraševala, pa nekak nisem dobila jasnega odgovora: zanima me, po kakih kriterijih se določi, da je nekdo kristjan, oz. kaj kristjane loči od 'drugih' ljudi?

Hvala za odgovore. Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Religija in Kristus
Reply #5 - 13.05.2004 at 09:44:34
 
m wrote on 13.05.2004 at 09:06:47:
Sem že zadnjič na chatu spraševala, pa nekak nisem dobila jasnega odgovora: zanima me, po kakih kriterijih se določi, da je nekdo kristjan, oz. kaj kristjane loči od 'drugih' ljudi?

Hvala za odgovore. Smiley


...

They have suffered and they recognize the Truth. (imo)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Religija in Kristus
Reply #6 - 16.05.2004 at 08:41:27
 
m wrote on 13.05.2004 at 09:06:47:
Sem že zadnjič na chatu spraševala, pa nekak nisem dobila jasnega odgovora: zanima me, po kakih kriterijih se določi, da je nekdo kristjan, oz. kaj kristjane loči od 'drugih' ljudi?

Hvala za odgovore. Smiley



Kaj pa človeka loči od drugih ljudi ? Smiley

Robi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Religija in Kristus
Reply #7 - 16.05.2004 at 08:44:06
 
Lilith wrote on 11.05.2004 at 20:45:36:
Saj tudi danes človekov duh ogroža dušo, kadar duhovnost zbezlja iz vajeti.



Torej je potrebno duhovnost držati na vajeti ?

Torej duhovnost ni nekaj, kar bi človeku pomagalo do notranjega miru ?


Robi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Religija in Kristus
Reply #8 - 23.06.2004 at 23:41:34
 
jaz ne bi rekla da človekov duh ogroža dušo
samo delček mogočega duha se skozi dušo spušča do človeka
Ostanek je pri Božanskem
ker človek ne more še vse sprejati in čuvati ( bo ga umazal in uničil hudobni duh Sad )
Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Religija in Kristus
Reply #9 - 23.06.2004 at 23:43:59
 
Roll Eyes Exo odgovorila ti bom tuki
->  -> Nadaljevanje off-topic razprave iz topica  'Torinski prt - dokaz, da je Jezus preživel križanj'
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=vera;action=display;num=108522281...

alterego,   reply #26 on: 06.23.04 at 12:57:46

  Quote:
zanima me kaj sodiš, koliko posto ima,  v tvom okolju,  dobrih, iskrenih ljudi?

Verjamem da so tudi taki, čeprav redki. Posebaj v dananšnjem času je vse manj takih, ker vlada logika kapitala, ko častimo zlato tele potrošništva, ko se vse religije združujejo v eno vero in se brišejo razlike med njimi, saj vsi malikujemo in molimo k enemu Bogu, ta bog je Mamon, bog bogatenja in izkoriščanja, bog povzpetništva, bog lakomnosti in požreštnosti po dobičku, bog senzualnih oziroma čutnih užitkov, ki dela še večji prepad med revnimi in bogatimi sloji. Na račun revnih bogati postajajo še bogatejši, ki se ožijo v majhne elitne skupine, in revnejši še bolj revni, ki pa jih je vse več, da nimajo za osnovne življenjske potrebščine in za hrano. Ne verjamemo več v onostranstvo in si skušamo narediti raj na Zemlji tako, da živimo čimbolj ležerno in da "uživamo" v različnih razvadah, da se hodimo kopat v umetne luksuzne "rajske" vrtove, ki se nahajajo predvsem na območju tretjega sveta, kjer turist da za enodnevno nočitev toliko denarja, kar domačin ne zasluži v enem mesecu, ko jih izkoriščajo v njihovi bedi še dodatno s seksturizmom.  

Kako naj potem verjamem v dobroto ljudi, če smo hujši kot zverine? Makaka ljubezen, še to sploh obstaja v našem svetu? Poraja se mi vprašanje, zakaj in kako naj ljubim, če me drugi sovražijo? Saj se ljudje nimamo radi, saj se pobijamo med sabo, gojimo sovraštvo drug do drugega, si zavidamo.... Kaka krona stvarstva smo, napaka stvarstva smo ljudje, uničujemo naravo, netimo vojne in prepire in se mrzimo.... Takao ljubezen naj vsak obdrži zase, ker je nočem, da me ljudje na tak način "ljubijo", saj ne znamo ljubiti, če smo morilci in navadna drhal, čeprav bi radi... Z šimpanzom imamo 99,9% identičnih genov, torej smo živali, ki pa ne znajo ljubiti.

  Quote:
Hm... človek srečen in zadovoljen sam s sabo ne iska religije... morda mu zadostuje in mu je prijatno življenje z 'lepim občutcima'  (pijača, hrana, **x, moč...)  
Zadoščenje za nesrečo ni edin razlog za iskanje duhovnega, pa je najpogostejši in mislim ni napačen

Ključ do sreče ni v seksu, moči in ne v hrani, ampak predvsem v zadovoljstvu in notranjem miru, v skormnosti, zakar pa ne rabiš skorajda nič. Poglej si recimo angleškega pevca Robija Williamsa, ki ima vse to, kar si naštela zgoraj. Pa misliš, da je srečen? Če mu vzamejo, alkohol in droge s katerimi si blaži duševne bolečine in mu služijo kot antidepresivi, da lahko živi iz dneva v dan, da sploh preživi, je isto kot da mu pokracamo dol z obraza make-up in pogledamo kaj se skriva izza maske zvezdnika, ostane le patetična in usmiljenja vredna živčna razvalina.    

---------
Ja, bilo je dost raznovrstnega nasilja v preteklosti, pa tudi danes
vendar strogo sudiš
kaj je z pozitivnim mišljenjem, seveda si o tem bral v morju knjig, a ne?
vidiš napačen z tvojimi 'črni očali'
kako naprej če tako povedaš?! Sad


Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Religija in Kristus
Reply #10 - 24.06.2004 at 07:53:54
 
Turinski prt...Quote:
Po bistvu, je bil Kristjan samo eden in ta je umru na križu.

Vzvišen vzor, pot in vrata Smiley
Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
alterego
Ex Member




Re: Religija in Kristus
Reply #11 - 24.06.2004 at 13:03:34
 
Verjetno imaš prav, če si nadanem siva očala in pogledam na travnik oziroma zelenico, vidim vse sivo kot puščavo. Če pa si nadanem zelena očala in pogledam na sive asfaltirane ceste pa vidim vse zeleno, ampak rožice bom zaman iskal na sivih betonskih magistralah.

Se pravi ni dobro, če vidimo vse črno, pesimistično, ker svet ni takšen. Ampak prav tako bi bilo narobe, če bi videl vse zeleno, optimistično, lepo, kot recimo tukaj Stojchy in še marsikateri idealist. Oboje bi bila iluzija, ker si noben ne upa sneti očal, ker skozi oboje očal vidijo popačeno sliko realnosti, eni presvetlo, drugi pretemno.


Siva očala:

Recimo Slovenci smo veliki individualisti, egoisti in seveda tudi zelo prepriljiv narod, s tem tudi nevoščljivci.

Zelena očala:

Slovenci smo delaven narod, gostoljuben, priden in širokogruden.

Resnica bo verjetno nekje na sredini? Vidiš, tukaj me moti, da ima večina ljudi na očeh zelena očala, kar niso zmožni, da bi brez očal gledali "zeleno". Zato se mi zdijo vse te Pozitivke in podobne pisarije pretvarjanje, ki ne prihaja to iz globin duše, ampak samo iz vere v boljši jutri in iz nekakšnih zasanjanih predstav, ki nimajo stika z realnostjo, kako bi naj bilo.... Zato se jaz na vse to požvižgam, ker ne maram, da se ljudje skrivajo za fasado religij, ver in filozofij, niso avtentični - prvobitni, ampak je vse skupaj ena velika šarada, maska in obliži za njihovo duhovno izpraznjenost in pustost. Ker ne znanjo živeti, se raje zatekajo v neke pravljice in zasanjano žlobodrajo pocukrano-duhovne besede, ko sluz ali ona žlabrasta želatinasta torta - FUUUJJ... Napravljanje in zateganje v namišljeni svet se mi gabi, ker ljudje ne govorijo skozi sebe, ne priznajo, da so osamljeni, jezni ali nesrečni, ne, raje se skrivajo za svojo obleko duhovnosti in se delajo, da nekaj so, kar v bistvu niso.... FUUUJJJJ!!!!


Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Religija in Kristus
Reply #12 - 24.06.2004 at 13:32:00
 
Winkja, EXO
Resnica je takšna , kot je,
življenje je takšno , kot je , in
ljudje smo takšni , kot smo...
Resnica je takšnost...
sprejemanje vsega tega pa je individualna stvar vsakega posameznika..

lahko si natikamo očala in glede na barvo stekel  zaznavamo svet
ali pa si drznemo včasih pogledati z očmi , brez vsakih očal ...

in včasih nam je to , kar vidimo všeč , včasih pač ne
resnica se s tem ne spreminja, ker vedno ostaja ista

lahko pa spreminjamo mi sami svoj pogled z drugim zornim kotom gledanja

izbira je vedno naša..okoliščin ne moremo vedno nadzorovati
vedno pa si lahko
in tudi si sami izberemo ,kako se bomo odzvali v katerikoli situaciji
ko si ponovno prilastimo moč izbire,
najdemo pogum , da polno zaživimo..

velika je moč svobodne volje - moč izbire
Smileypozdravček
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Kr_eten
Guest




Re: Religija in Kristus
Reply #13 - 13.08.2004 at 02:26:19
 
arelena wrote on 24.06.2004 at 13:32:00:
Winkja, EXO
Resnica je takšna , kot je, jaz je ne poznam
življenje je takšno , kot je , jaz ga nimam in
ljudje smo takšni , kot smo... jaz sem bolna.
Resnica je takšnost...
sprejemanje vsega tega pa je individualna stvar vsakega posameznika..

lahko se natikam na svoj vibrator in gledam na barvo odtekle vode
ali pa si drznemo včasih masturbirati s pestmi , brez vsakega gela ...

in včasih mi je to , kar vidim všeč , včasih pač ne
resnica se s tem ne spreminja, ker vedno ostaja ista

lahko pa si mečem jaz sama svoj ščegetavček z drugim zornim kotom masturbiranja

izbira je vedno moja..okoliščin ne morem nadzorovati
vedno pa si lahko
in tudi si sama izberem ,kako se bom odzvala v katerikoli situaciji
ko si ponovno prilastim moč izbire vibratorja,
najdem pogum , da polno zaživim..

velika je moč svobodne volje - moč izbire
Smileypozdravček

Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Religija in Kristus
Reply #14 - 13.08.2004 at 02:35:15
 
Kissja lane moje , resnica je , da se bojiš , a se ti res ni treba ...pogobvori se , lažje ti bo... Kiss
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Pages: 1 2