Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 3505 times)
Lilith
Ex Member




Prava stvar
03.03.2004 at 22:24:02
 
Lilith wrote on 03.03.2004 at 09:40:40:
Za mojo malo - Tony Parsons


O enem tipu v zgodnjih tridesetih, ki izgubi ženo...

O enem tipu, ki razmišlja nekako takole: "Res sem prepričan, da ima vsak od nas samo eno možnost - eno samo pravo priložnost -, potem je konec za vedno. Mislim, da ne moreš kar vse življenje začenjati znova. Potem to ni več prava stvar, ne? Kako naj bo prava, če se pojavi vsakih par let? To je delanje norca iz prave stvari."



Te besede so se me dotaknile... globoko...
In sprožile niz nasprotujočih si misli, od tistih razumskih, da si vendar vsak zasluži novo priložnost, do tistih drugih, ki so se ubadale z "delanjem norca iz prave stvari".
Če vzamem življenje kot proces posameznikove transformacije, potem je možno tudi, da na neki točki "prava stvar" ni več prava... Da se oblikuje nova "prava stvar".

Kako razmišljate o tem?


PS: Mogoče bi dodala še to, da se v konkretnem primeru "prava stvar" nanaša na partnerski odnos, na tisto popolno izbrano osebo, našo dušo dvojčico... Ampak v končni fazi to za razpravo samo niti ni tako pomembno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Prava stvar
Reply #1 - 03.03.2004 at 23:11:15
 
A mislis, da lahko tudi iskanje prave stvari postane ovira, da bi nasli pravo stvar?

S tem mislim, da ves cas pestujes nek dvom, neko rezerviranost, neko negotovost, ali je to prava stvar ali ni in se zato ne vlozis celega v neko rec (odnos) in tako nikoli ne preveris, ali je stvar pred tabo tudi prava stvar.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prava stvar
Reply #2 - 04.03.2004 at 00:04:05
 
Quote:
S tem mislim, da ves cas pestujes nek dvom, neko rezerviranost, neko negotovost, ali je to prava stvar ali ni in se zato ne vlozis celega v neko rec (odnos) in tako nikoli ne preveris, ali je stvar pred tabo tudi prava stvar.

Men se to ne zdi tolk enostavna stvar, problem hočeš al pa nočeš
vsaj pri sebi sem opazla, da sem misla oz ponavad mislim da vem
ampak p* pridejo trenutki ko vidim, kak sem tak deleč stran, pa zunaj, pa gledam celo stvar in razmišljam spet jovo na novo, a bi še al ne bi več
pa sem misla, da sem že vse dorekla okol tega
pa nisem, nečesa v sebi še nisem približala, je rezerva, za katero še vedla nisem da jo imam
zmer je še kje kaka rezerva
kolk nisi do sebe tolk tud do nobenga druzga ne moreš bit
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Prava stvar
Reply #3 - 04.03.2004 at 07:18:16
 
Lilith wrote on 03.03.2004 at 22:24:02:
Če vzamem življenje kot proces posameznikove transformacije, potem je možno tudi, da na neki točki "prava stvar" ni več prava... Da se oblikuje nova "prava stvar".

Kako razmišljate o tem?




Lilith, osebno razmišljam o teh stvareh tako kot si zapisala ( quote).

Enako sem prepričan, da tovrsten odnos do neke konkretne "prave stvari" ni zanikanje le te v njeni verodostojnosti za nas ali odraz neke  naše osebne lahkotnosti. Vsekakor pa smo  sebi dolžni dati priložnost za novo " pravo stvar ". Cheesy
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Prava stvar
Reply #4 - 04.03.2004 at 09:10:26
 
Lilith wrote on 03.03.2004 at 22:24:02:
Če vzamem življenje kot proces posameznikove transformacije, potem je možno tudi, da na neki točki "prava stvar" ni več prava... Da se oblikuje nova "prava stvar".


jap


Quote:
PS: Mogoče bi dodala še to, da se v konkretnem primeru "prava stvar" nanaša na partnerski odnos, na tisto popolno izbrano osebo, našo dušo dvojčico... Ampak v končni fazi to za razpravo samo niti ni tako pomembno.



o dušah dvojčicah smo pa že dosti pisali...

Duše dvojčice
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030805130432689


idealni partner
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=spolnost;action=display;num=10457...
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Prava stvar
Reply #5 - 04.03.2004 at 09:33:17
 
Lilith wrote on 03.03.2004 at 22:24:02:
Če vzamem življenje kot proces posameznikove transformacije, potem je možno tudi, da na neki točki "prava stvar" ni več prava... Da se oblikuje nova "prava stvar".

Kako razmišljate o tem?


Misel, da je v življenju možno srečati le enega in edinega pravega partnerja,  me zelo potre.  Cry  Ne zato, ker ne bi verjela, da to ni možno. Verjamem, da so ljudje, ki so preživeli vse življenje z enim partnerjem in tudi bili srečni (ali pa vsaj zadovoljni, no).

Niso pa vsi ljudje imeli te sreče, življenje jo marsikomu na razne načine zagode. In tudi niso vsi tako "pametni", da bi že prvič izbrali ta pravega. Morda so mislili, da je, pa se je kasneje izkazalo, da ni bil oz. da ni več ta pravi. Ali pa se vmeša smrt, kot v romanu, iz katerega citiraš misel.

Ja, jaz verjamem, da imamo v življenju druge možnosti. Da je možno, da v danem trenutku ena prava stvar ni več prava stvar. Da drugič najdemo pravo stvar.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Prava stvar
Reply #6 - 04.03.2004 at 11:30:21
 
Quote:
A mislis, da lahko tudi iskanje prave stvari postane ovira, da bi nasli pravo stvar?

S tem mislim, da ves cas pestujes nek dvom, neko rezerviranost, neko negotovost, ali je to prava stvar ali ni in se zato ne vlozis celega v neko rec (odnos) in tako nikoli ne preveris, ali je stvar pred tabo tudi prava stvar.

bp


V zapisanem vidim predvsem človekov strah, prepustiti se. Ker če tega strahu ni, potem itak takoj ali vsaj zelo kmaluspoznamo "pravo stvar". Ni treba preverjati, testirati.
Mislim pa tudi, da je pretirano iskanje lahko ovira življenju samemu. V tem smislu, da so nam določene stvari namenjene, druga pa spet ne. In če se obupano poganjamo za nečim, kar nam v osnovi ni namenjeno, potem zanemarimo tudi marsikaj, kar bi lahko bilo, če bi le dopustili.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Prava stvar
Reply #7 - 04.03.2004 at 11:36:30
 
Toni_Zamene wrote on 04.03.2004 at 07:18:16:
Lilith, osebno razmišljam o teh stvareh tako kot si zapisala ( quote).

Enako sem prepričan, da tovrsten odnos do neke konkretne "prave stvari" ni zanikanje le te v njeni verodostojnosti za nas ali odraz neke  naše osebne lahkotnosti. Vsekakor pa smo  sebi dolžni dati priložnost za novo " pravo stvar ". Cheesy


Dobro besedo si izbral - lahkotnost... Morda gre tukaj za konflikt med težnjo po polnem življenju iz vseh naših čutov in duše na eni strani in pa ponotranjenimi moralnimi normami, ki ponujajo t.i. norčevanje iz "prave stvari". Naš superego nam skozi te zapovedi forsira samožrtvovanje v imenu nečesa lepega, kar smo doživeli in česar ne bi smeli oskruniti.

Ampak zanimivo, kako globoka in zanosna čustva lahko vzbuja en tak superego...  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Prava stvar
Reply #8 - 04.03.2004 at 13:17:58
 
Lilith wrote on 04.03.2004 at 11:36:30:
. Naš superego nam skozi te zapovedi forsira samožrtvovanje v imenu nečesa lepega, kar smo doživeli in česar ne bi smeli oskruniti.

Ampak zanimivo, kako globoka in zanosna čustva lahko vzbuja en tak superego...  Smiley


Tudi sam tako mislim .

V knjigi Ženske, ki tečejo v volkovi  je v enem poglavju ( ne   spomnim se v katerem  Angry) na lep način opisano ,kako v čustvenem in psihološkem smislu lahko namenimo v nas svoj pravi prostor tako zelo lepim kakor  tudi manj lepim spominom. Smiley
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Prava stvar
Reply #9 - 04.03.2004 at 17:05:23
 
Toni_Zamene wrote on 04.03.2004 at 07:18:16:
Vsekakor pa smo  sebi dolžni dati priložnost za novo " pravo stvar ". Cheesy


Toni.
Še ena stvar me muči. In sicer, kaj pomenijo naše nove priložnosti v odnosu do preteklosti. Bom uporabila kar citat iz knjige:

"To pomeni, da se delajo norca iz preteklosti. Vsakič, ko na novo začneš, zbiješ vrednost tistemu, kar si imel prej..... Če kar naprej začenjaš na novo, najlepšo stvar na svetu zbanaliziraš v nulo. V instantno, ničvredno ljubezen za sproti.
- Ti ne bi rad še ene priložnosti, Alfie? - Sem jo že izkoristil."


Jaz si želim verjeti, da ne gre za zbijanje vrednosti. Da je vseeno možno živeti naprej, ne da bi oskrunil preteklost.
Ampak včasih se sprašujem...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Prava stvar
Reply #10 - 05.03.2004 at 07:17:37
 
Lilith wrote on 04.03.2004 at 17:05:23:
Toni.
Še ena stvar me muči. In sicer, kaj pomenijo naše nove priložnosti v odnosu do preteklosti. Bom uporabila kar citat iz knjige:

"To pomeni, da se delajo norca iz preteklosti. Vsakič, ko na novo začneš, zbiješ vrednost tistemu, kar si imel prej..... Če kar naprej začenjaš na novo, najlepšo stvar na svetu zbanaliziraš v nulo. V instantno, ničvredno ljubezen za sproti.
- Ti ne bi rad še ene priložnosti, Alfie? - Sem jo že izkoristil."


Jaz si želim verjeti, da ne gre za zbijanje vrednosti. Da je vseeno možno živeti naprej, ne da bi oskrunil preteklost.
Ampak včasih se sprašujem...


Lilith, jaz v to ves čas verjamem  ( v smislu prepričanja )- namreč, da ne gre za nikakršno zbijanje vrednosti in da lahko s polno dušo živim naprej brez  dabi ob tem    skrunil preteklost.
Zame je pri tem edini kriterij, da sem se tako v preteklosti kakor  tudi sedaj ob  novi "pravi stvari " loteval stvari s Srcem in Dušo, t.j. brez kakršnekoli preračunljivosti .  Cheesy
Ob tem po odpade tudi potreba ali kakršni koli notranji pritisk, da bi moral  t.i.  nove in stare "prave stvari " medsebojno primerjati in ocenjevati. Cheesy
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Prava stvar
Reply #11 - 05.03.2004 at 08:06:06
 
Se povsem strinjam s Tonijem.

Moja ljubezen, ki sem jo doživela v preteklosti, je bila pristna in v tistem trenutku zame gotovo prava. Ni razloga, da bi to zanikala in tudi ni razloga, da ne bi ponovno doživela pravo stvar.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Prava stvar
Reply #12 - 05.03.2004 at 11:17:58
 
Pri vseh doživetjih jim lahko zbiješ vrednost le s tem, da jih primerjaš s preteklimi doživetji. Se pravi, če doživljaš vsak trenutek, kot da ti je prvi v življenju takrat postane vsak trenutek prava stvar! Smiley











4111
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Prava stvar
Reply #13 - 05.03.2004 at 12:52:51
 
Pozdravček!

Dobra razmišljanja... Človek se zamisli...

Jaz mislim, da je prava stvar v tem trenutku. Ko mine čas in se stvari odvijejo, se nekaj naučimo in gremo naprej. Če ne bi bila s to osebo, ne bi bila to kar sem sedaj. Ne bi imela teh izkušenj in spoznanj. Jaz mislim, da so vsi naši učitelji - za določen čas.
Prav je da gremo naprej in pustimo stvari za seboj in jih pospravimo v kotiček našega srčka.

To, da si hočemo povedati, da je samo ena stvar prava, si ne pustimo naprej, oklepamo se preteklosti in določene osebe. To pa ni dobro.

Jaz verjamem v : Sam se rodiš in sam boš umrl.

Ostali nam pomagajo, spremljajo, učijo...
In ko umremo se spet srečamo in prave duše dvojčice se spet srečajo v naslednjem življenju (samo v drugih vezeh - oče, mati, partner, prijatelj...)

Od moje najboljše prijateljice sestra je izgubila fanta. Ko se je ponovno zaljubila je imela slabo vest.
Življenje gre naprej in tudi naš dragi bi si želel, da smo srečni na tem svetu.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Prava stvar
Reply #14 - 05.03.2004 at 18:52:08
 
soncnica wrote on 05.03.2004 at 12:52:51:
To, da si hočemo povedati, da je samo ena stvar prava, si ne pustimo naprej, oklepamo se preteklosti in določene osebe. To pa ni dobro.



Ravno o tem sem razmišljala danes...
Da kadar se me poloti nostalgija po preteklosti in ko pričnem preteklost doživljati v superlativih.... da je pravzaprav takrat v ozadju en strah pred prihodnostjo, pred življenjem...
Da gre za eno cono udobja, v katero se takrat zavlečem in živim v spominih in mi ni treba s prstom mrdnit, da bi se mi kaj takega tudi sedaj zgodilo...

Še sreča, da take faze minejo...
Na nek način jih doživljam nekako tako, kot odhod na pokopališče. Grem tja (pa četudi samo v duhu), se spominjam pokojnega in nato spet živim naprej... Da se bom nekoč v prihodnosti spet spominjala... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2