Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 10
(Read 33418 times)
aryan
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #60 - 12.01.2004 at 11:36:55
 
Absolutna resnica je ena, ampak istocasno se sama sebe dozivlja iz razlicnih (neomejenih) zornih kotov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #61 - 12.01.2004 at 11:37:59
 
Ničesar nimam, le noge, ki me poneso k valovom, in valove, ki me poneso med utopljence okrog kot ptica.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Red in nered
Reply #62 - 12.01.2004 at 11:43:21
 
bardo:
Quote:
Kaj pa recimo ti uporabljaš še drugega, poleg pridevnika?


po svojih zmožnosti poskušam prakticirat (delovat) tako, kot priporočajo svete osebe oz. zapisi

to pomeni tudi, da se zavedam da se  Resnica (takšna kakršna je, ne takšna kakršno si jo jaz predstavljam) lahko razodene samo na podlagi Njene volje, da torej moje spoznanje Resnice ni izključno v mojih rokah



Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #63 - 12.01.2004 at 11:44:03
 
Ne zemlja, le mi se lomimo in ne naš čas, naš duh kopni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Red in nered
Reply #64 - 12.01.2004 at 11:56:30
 
mind wrote on 12.01.2004 at 11:43:21:
to pomeni tudi, da se zavedam da se  Resnica (takšna kakršna je, ne takšna kakršno si jo jaz predstavljam) lahko razodene samo na podlagi Njene volje, da torej moje spoznanje Resnice ni izključno v mojih rokah

To itak, da pri spoznavanju ni vse izključno v mojih rokah.
Zagotovo je nekaj več, kot v mojih, v naših (skupnih) rokah.

O "resnici" na splošno je po moje sploh nesmiselno razpravljati.
Bolje je zadeve konkretizirati in se posvečati resnici o tem ali resnici o onem.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #65 - 12.01.2004 at 11:59:26
 
Bardo_Thodol wrote on 12.01.2004 at 11:56:30:
O "resnici" na splošno je po moje sploh nesmiselno razpravljati.
Bolje je zadeve konkretizirati in se posvečati resnici o tem ali resnici o onem.

ena izmed konkretnih stvari je lahko tudi razprava o Absolutni resnici.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Red in nered
Reply #66 - 12.01.2004 at 12:07:18
 
Quote:
ena izmed konkretnih stvari je lahko tudi razprava o Absolutni resnici.


Razprava, ki pa nikamor ne pelje ...
Podobno nas nikamor ne vodijo razprave o absolutni modrini, o absolutni praznini, o absolutni smrti ali pa, če hočeš o absolutni neresnici ...






Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #67 - 12.01.2004 at 12:17:19
 
Bardo_Thodol wrote on 12.01.2004 at 12:07:18:
Razprava, ki pa nikamor ne pelje ...
Podobno nas nikamor ne vodijo razprave o absolutni modrini, o absolutni praznini, o absolutni smrti ali pa, če hočeš o absolutni neresnici ...

mas kaksen dokaz?

"nikjer" je tudi nekje, "praznina" je tudi nekaj, "tisina" je tudi zvok, ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Red in nered
Reply #68 - 12.01.2004 at 12:17:34
 
t wrote on 12.01.2004 at 11:33:14:
In ko je, na primer, stavek resničen, je absolutno resničen in tudi resnica, ki jo izreka je absolutna - absolutna sama za sebe in za svoje nasprotje, ne pa tudi za vse ostalo.



To velja za mišljeno/izrečeno, to je za področje resnic, ki se kreirajo mentalno in čustveno.  Na področju občutenjskega  pa taka definicija aboslutnega ne zdrži, občutje je aboslutno ravno  po tem, ker vse ostalo vključuje in ker sebe sploh ne artikulara do stopnje, da bi lahko preko vključevanja sebe in svojega nasprotja izključevalo vse ostalo.

Jest  tvoje pisanje o  apofatičnosti boga razumem kot to stanje neartikuliranosti absolutnega, ki onemogoča izključevanje, ker če bog ni čustveno/razumsko  artikuliran in obstaja na ravni občutenjskega/naslutenega, potem  svoje absolutnosti ne zamejuje  skupaj s svojim  nasprotjem od vsega ostalega.   Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Red in nered
Reply #69 - 12.01.2004 at 12:20:37
 
bardo:
Quote:
To itak, da pri spoznavanju ni vse izključno v mojih rokah.


ja, glede na to, koga prosimo za pomoč (mamo, prijatelje, raznorazne učitelje...itd..), pa potem pridemo do različnih stopenj spoznanja sebe

meni se zdi nabolj smiselno prosit za pomoč Boga, Absolutno resnico

ampak to more bit prošnja, ne zahteva


Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Red in nered
Reply #70 - 12.01.2004 at 12:29:48
 
Quote:
"nikjer" je tudi nekje, "praznina" je tudi nekaj, "tisina" je tudi zvok, ...

Poezija, smer surrealizem?

Dokaz:
Ne vem ali poznaš naprimer Goedelov teorem nepopolnosti iz logike.
Goedel je dokazal, da obstajajo logični stavki, katerih resničnost je nedoločljiva. To pomeni, da ne obstaja dokaz, s katerim bi  lahko odločili ali je tak stavek resničen  ali  je neresničen.

Zgoraj omenjeno ne pomeni, da za dokaz resničnosti ali neresničnosti nimamo dovolj močnih računalnikov ali da bi bilo to zato, ker bi bil naš razum trenutno pač še prešvoh, ne, to velja vedno in ni možno dokazati resničnosti ali neresničnosti teh stavkov nikomur niti načeloma.




Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #71 - 12.01.2004 at 12:36:55
 
Bardo_Thodol wrote on 12.01.2004 at 12:29:48:
Dokaz:
Ne vem ali poznaš naprimer Goedelov teorem nepopolnosti iz logike.
Goedel je dokazal, da obstajajo logični stavki, katerih resničnost je nedoločljiva. To pomeni, da ne obstaja dokaz, s katerim bi  lahko odločili ali je tak stavek resničen  ali  je neresničen.

ja, samo s pomocjo logike se resnicnosti ne da dokazat niti dojet. lahko pa pomaga do neke mere v dolocenih primerih.

Quote:
Zgoraj omenjeno ne pomeni, da za dokaz resničnosti nimamo dovolj močnih računalnikov ali da bi bilo to zato, ker bi bil naš razum trenutno pač še prešvoh, ne, to velja vedno in ni možno dokazati resničnosti ali neresbičnosti teh stavkov nikomur niti načeloma.

nas razum je presvoh da bi dojel Resnico ja, ampak lahko pa pomaga do nekje v dolocenih okoliscinah.

ko prides do nekje ko ne mores vec naprej, cutis pa da je se naprej, takrat postanes ponizen/iskren. in samo s tem v roki lahko nadaljujes pot ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Red in nered
Reply #72 - 12.01.2004 at 12:38:29
 
titud wrote on 12.01.2004 at 12:17:34:
To velja za mišljeno/izrečeno, to je za področje resnic, ki se kreirajo mentalno in čustveno.  Na področju občutenjskega  pa taka definicija aboslutnega ne zdrži, občutje je aboslutno ravno  po tem, ker vse ostalo vključuje in ker sebe sploh ne artikulara do stopnje, da bi lahko preko vključevanja sebe in svojega nasprotja izključevalo vse ostalo.



Tudi občutje je vedno občutje nečesa, kot tako je tudi absolutno: občutiš ali pa ne občutiš. Precej težko, me boš prepričal, da občutje lakote vsebuje vse ostalo, in da sebe ne artikulira do stopnje, da bi lahko preko vključevanja sebe in svojega nasprotja izključevalo vse ostalo (saj veš: lačnemu se srat upira).

Če nekaj občutiš, občutiš točno to nekaj - brez vključevanja ostalega; kar pa se artikulacije tiče, se ta vedno dogaja na miselnem področju.



titud wrote on 12.01.2004 at 12:17:34:
Jest  tvoje pisanje o  apofatičnosti boga razumem kot to stanje neartikuliranosti absolutnega, ki onemogoča izključevanje, ker če bog ni čustveno/razumsko  artikuliran in obstaja na ravni občutenjskega/naslutenega, potem  svoje absolutnosti ne zamejuje  skupaj s svojim  nasprotjem od vsega ostalega.   Undecided


artikuliranje - artikulacija, kakor jo jaz razumem je izražanje, razčlenjevanje, razsojanje: zame je artikulacija vedno razumsko dejanje.

ravno tu je jeba z absolutnim - če je absolutno, naj se ne bi artikuliralo

po drugi strani pa tisto, česar se ne da artikulirati ne more biti absolutno

(iz tega pride lep ontološki dokaz Božjega bivanje: če imam idejo o nečem, kar je absolutno (najpopolnejše), potem mora to tudi obstajati, saj drugače ne bi bilo najbolj popolno. - pri čemer pa se spregleda, da iz obstoja nekega pojma, ideje, še ne moremo sklepati na obstoj stvari)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Red in nered
Reply #73 - 12.01.2004 at 12:41:21
 
Quote:
ja, samo s pomocjo logike se resnicnosti ne da dokazat niti dojet. lahko pa pomaga do neke mere v dolocenih primerih.

Ampak pojem resnice (ali neresnice) je pojem iz logike!

Logike se prav lepo in po vseh pravilih poslužuješ tudi ti, ko me tule prepričuješ  Wink




Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Red in nered
Reply #74 - 12.01.2004 at 12:45:52
 
Bardo_Thodol wrote on 12.01.2004 at 12:41:21:
Logike se prav lepo in po vseh pravilih poslužuješ tudi ti, ko me tule prepričuješ

seveda se jo posluzujem in tud nikol nisem reku da se je ne. ampak istocasno se zavedam, da logika lahko pomaga le do nekje in le v dolocenih okoliscinah. za it "onkraj" teh omejitev pa je potreben na eni strani cas na drugi pa iskrenost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 10