Je nekaj na tem manifestu, da se v men prebuja en že dokaj uspavan revovluicionarni nagon.

Kaj jest vidm?
Ne tolk lastninjenje države kot možnost svobodnejšega pa kreativnejšega razpolaganja s presežki.
Ideja delnice, ki se raztala med folk (ki kot ugotavlja bardo v bistvu ni nobene delnica, ker se ne da prodat in nima kot taka nobene lastne vrednosrti razen dividende) je bistvu ideja, kako folku dat možnost, da sam razpolaga z enimi parimi odstotki profita, ki ga zaseže država profitabilnim firmam preko davka na dobiček. Tko da se tud človk, ki v bistvu tega presežka ni neposredno ustvru , počut soudeleženega pri 'uporabi' tega presežka in s tem kot človk tud, če ma komaj za jest. Ker človk se definira kot človk po svojem presežku.
Za udeležbo pri tem presežku bi blo treba postavit ene jasne predpogoje in kriterije.
Prvi predpogoj bi moral bit, da odtegnitev davka od dobička iz integralnega proračuna ne bi smela v ničemer okrnit dosežen standrada infrastrukturnih, socialnih, zdravstvenih, izobraževalnih, varnostnih in kulturnih storitev, ki jih zagotavlja država.
Drugi predpogoj bi moral bit, da se dividenda ne izpalčuje državljanom neposredno v gotovini ampak v obliki vavčerjev, ki jih državljan sam po lastni presoji vlaga v dejanosti po kriteriju, da državljan tega presežka ne sme porabit za ustvarjanje profita, ker bi to povzročal nelojalno konkurenco poslovnih subjektov (po moje kaj takega ne bi dovoljevala tudi zakonodaja EU). Vavčerje bi se smelo tako vlagat izključno za neprofitno produkcijo blaga in neprofitne storitve kulturnega, izobraževalnega, duhovno/religioznega, zdravilskega, športno/rekreativnega, karitativnega/socilanega pomena.
To zgleda podobno kot davčne olajšave, vendar so več kot to, saj prekop davčnih oljšav particirajo pri teh dejavnostih le tisti, ki sami ustvarjajo dohodkovne presežke, ne pa vsi, tud socialno najšibkejši državljani. Po moje bi se tak način ustvarla močna in konkurenčna ponudba dejavnosti in storitev, ki imela neprofitno naravnan presežek za državljane in bi blazno sapodbudila njihovo induvidulano kreativnost, kar bi take dejavnosti dobile neporedno materialno podlago.
Če bi še koga zanimal takšen model spodujanja civilnodružbenih dejavnosti, bi ga blo mogoče skupaj naprej razdelat in nardit v prihodnjem letu eno virtulano simulacijo, kam bi npr. člani foruma al pa bralci pozitivk usmerjal tistih stanetovih 100 € mesečno...

Naj bo to ena titudova prednovoletna ideja za leto 2004, v katerem želim vsem čim več takšnih in drgačnih presežkov.