Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1961 times)
exorcist
Ex Member




Fixna karma?
18.12.2003 at 10:32:31
 

Nekateri ljudje idejo karme (posledice položajev iz preteklih življenj), zlorabljajo in za bolečine dolžijo kar same ljudi. Njihova logika je: "Zato, vidiš, pa imaš težave. Sam si si jih nakopal, zdaj pa jih še sam odpravi." To opravičujejo s trditvijo, da je vsaka bolezen karmatska i n oblika kazni, da si ljudje sami izbirajo svoje bolezni in bolečine in da se ravno tako lahko odločijo tudi za to, da jih ne bodo imeli.

S karmo ni vse tako preprosto. Zakoni karme predpostavljajo, da se mora človek v slehernem življenju naučiti vrsto reči, ki so mu bile dane v uk pred utelešenjem, in bolezen oziroma splošno stanje je zato nemara samo način, kako to učenje poteka. Karma pravzaprav ne pomeni nič drugega kot dejanje, akcijo, in vsaka akcija ima reakcijo. Drugače to pove vikovski pregovor: "Kar daš od sebe, se v rne k tebi." Zmote v življenju zahtevajo popravo, razumevanje oziroma spremembo v odnosu, če naj se "ozdravijo". Nemara je potrebno samo to, da jih občutimo in tako razrešimo. Če se to ne zgodi  v tem življenju, ko se ponudi priložnost, se bo nemara zgodilo v naslednjem. Tega ne smemo razumeti kot kazen.

Člocek lahko torej zboli samo zato, da bi se laže naučil tega, kar se ima naučiti. Nestrpen človek se bo tako nemara strinjal, da bo v naslednjem življenju prikljenjen na posteljo ali invalidski voziček, da se bo  čimprej naučil potrpljenja. Seveda so dejanski položaji le redko tako očitni in preprosti. Vse preveč preprosta je na primer trditev, da si je nekdo zlomil nogo samo zato, ker je v nekem prejšnjem življenju zlomil nogo nekomu drugemu. Prepričanje, da si je nekdo sam izbral svojo bolezen, kaže samo na nerazumevanje karme, saj se takšna odločitev oziroma sporazum sprejme v stanju pred utelešenjem, ko človekova utelešena zavest še ne deluje.


Dejansko vse religije in verski nazori nekako priznavajo karmo, le na malce drugačen način, jo drugače imenujejo. Zmotno pa je to, da si večina zahodnjakov karmo razlaga preveč posplošeno, po svoje, fatalistično-pasivno (vdanost v usodo), češ ni je mogoče spreminjat, kajti sedaj žanjem in delam obračune za prejšnja življenja, čigar trpljenje je sestavni del tega očiščevalnega procesa, zato je prav, da se mi tako godi, sam sem si kriv....
Pri vseh teh napačnih interpretacijah in dojemanju karme (zakon akcije in reakcije), pa se izpušča bistveno, da je karmo mogoče spreminjat, da je karma dejansko fleksibilna, ne pa toga in nespremenljiva, da obstaja tudi pozitivna karma (dobra dela, imeti se namen poboljšati, dobro rodi dobro), ki nevtralizira slabo karmo. Tudi pri kristjanih, na primer, je konfesija (spoved) brezpredmetna, če človek nima iskrenega namena se poboljšati in opustiti stare zgrešene navade ter pota. Pomembna je le spreobnitev, pa se losaš karme (greha) ter vseh negativnih posledic, ki izvirajo iz napačnega življenja. Torej lahko iz razbojnika nastane svetnik, v sebi ima vsak ta potencial, vprašanje je le, če ga koristi, da se spremni in poboljša.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Fixna karma?
Reply #1 - 18.12.2003 at 11:01:46
 
Saj se da karmo kot koncept tudi locit od hinduisticne reinkarnacije in drugih pravljic za prestrasene otroke. Karma ni nauk o ponovnih rojstvih, ampak dokaj  enostaven zakon akcije in reakcije.
In ce se s takim pojmovanjem spravis osvobajat karme, lahko prides, med drugim, tudi dosti blizu tistemu Jezusovemu drugemu licu, kar je tebi verjetno nekaj blizje in bolj jasno.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Fixna karma?
Reply #2 - 18.12.2003 at 11:10:00
 
Quote:
Saj se da karmo kot koncept tudi locit od hinduisticne reinkarnacije in drugih pravljic za prestrasene otroke.




po moje pa ne - po moje je koncept karme skupaj s konceptom reinkarnacije samo logična posledica indijskega kastnega sistema: koristnost tega koncepta pa se izkazuje v lažjem vzdrževanju obstoječega stanja stvari


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Fixna karma?
Reply #3 - 18.12.2003 at 11:33:34
 
t wrote on 18.12.2003 at 11:10:00:
po moje pa ne - po moje je koncept karme skupaj s konceptom reinkarnacije samo logična posledica indijskega kastnega sistema: koristnost tega koncepta pa se izkazuje v lažjem vzdrževanju obstoječega stanja stvari


uživajte!


Drži, tako so "vladajoči" preprečili vstaje, puče in revolucije, saj se je vsak revež kar sam vdal v usodo karme, češ tako mi je namenjeno, v prejšnjem življenju sem grešil, sedaj pa se mi je nabral tako velik karmični dolg, da sem revež, to zdaj odplačujem. Manipulacija...

Ne vejamem v tako karmo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Fixna karma?
Reply #4 - 18.12.2003 at 12:29:21
 

kdo pa so ti, ki tako (zelo) napačno razumejo karmo ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Fixna karma?
Reply #5 - 18.12.2003 at 12:37:21
 
gape wrote on 18.12.2003 at 12:29:21:
kdo pa so ti, ki tako (zelo) napačno razumejo karmo ???



Večina folka tukaj na forumu, vsaj sodeč po tem, kar sem čital.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Fixna karma?
Reply #6 - 18.12.2003 at 14:14:46
 
t wrote on 18.12.2003 at 11:10:00:
po moje pa ne - po moje je koncept karme skupaj s konceptom reinkarnacije samo logična posledica indijskega kastnega sistema: koristnost tega koncepta pa se izkazuje v lažjem vzdrževanju obstoječega stanja stvari

Mas glede nastanka karme verjetno cisto prav. Nisi pa povedal, zakaj bi moral na karmo, ki opredeljuje vzrocno posledicne, oz. akcijsko-reakcijske odnose, gledat izkljucno v okvirju hindujskega sistema ponovnega rojevanja, oz. z drugimi besedami zakaj moras bit ravno hindujc, da bi lahko imela nate kakrsenkoli vpliv.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Fixna karma?
Reply #7 - 18.12.2003 at 15:55:43
 
Quote:
Mas glede nastanka karme verjetno cisto prav. Nisi pa povedal, zakaj bi moral na karmo, ki opredeljuje vzrocno posledicne, oz. akcijsko-reakcijske odnose, gledat izkljucno v okvirju hindujskega sistema ponovnega rojevanja, oz. z drugimi besedami zakaj moras bit ravno hindujc, da bi lahko imela nate kakrsenkoli vpliv.

bp




zato, ker mi je načeloma (grški slog) ljubši princip usode - pri usodi vsaj vem pri čem sem

(še raje pa bi verjel v našo svobodno voljo - pa me žal ne prepriča)


kar pa se načela vzrok-posledica tiče mi je že Hume povedal, da nekaj takega ne obstaja samo po sebi, temveč je produkt našega uma, fiziki pa so me glede akcije - reakcije podučili s teorijo kaosa



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1