Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 10 11 12 
(Read 43992 times)
bp
Ex Member




Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #165 - 30.12.2003 at 18:13:36
 
Zaradi mene lahko recemo temu delnica drzave ali pa splosna davcna olajsava (da se ne bi predolgo kregali kaj je in cigava je drzava), tudi po mojem mnenju pa bi bilo cisto koristno, ce bi drzavljani lahko na enostaven in transparenten nacin ugotovili (na lastnem zepu cutijo to ze tako ali tako, samo da se breme sedaj neenakomerno porazdeli, se raje pa za par let zamakne), kako uspesno je gospodarila drzava.

Ampak, kot se potem v delniskih druzbah vcasih pokaze, se le te dostikrat zaradi nezazelenih kratkorocnih financnih ucinkov izogibajo ne samo nepotrebnim in skodljivim ampak tudi nujnim in koristnim dolgorocnim razvojnim projektom.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #166 - 30.12.2003 at 18:15:25
 
stane wrote on 30.12.2003 at 17:49:13:
To mi boš drugič razložil, razloži mi najprej trditev, da tvoja država ni tvoja.
Ali si torej brez državljanstva, ali pa si ti od države, torej novodobni suženj.

Družbenih razmerij, kar država je, se ne lastnini.
Država  nima v lasti svojih državljanov in tudi državljani nimajo v lasti države.  Državljani so le njeni člani.

Kot sem že prej omenjal, je to podobno kot v zakonski zvezi. Gre za družbeni dogovor o skupnem življenju na predpisan in organiziran način z določenimi obveznostmi in pravicami.

Ne moremo pa trditi,  da je zakonska zveza lastnica zakoncev, kot tudi zakonci (in kasneje) ostali člani družine nimajo v lasti zakonske zveze. Oni so preprosto člani družine z določenimi pravicami in dolžnostmi.

Namesto o lastnini države bi se lažje pogovarjali o državnem premoženju in dolgovih.  Ni mi poznan niti en primer, kjer bi bil lastnik državnega premoženja posamezni državljan.  Državljanu država lahko odproda del svojega premoženja, vendar to potem ni več državno premoženje, ampak postane privatno premoženje.  

Poskusi lastninjenja državnega premoženja s strani posameznikov so pa vedno obstajali in bodo obstajali, vendar  se te poskuse že lahko uvršča v anale kriminala (tudi tranzicije) in med bolj ali manj uspešne poskuse uzurpacije oblasti.





Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #167 - 30.12.2003 at 18:40:48
 
Bardo_Thodol wrote on 30.12.2003 at 18:15:25:
Družbenih razmerij, kar država je, se ne lastnini.
Država  nima v lasti svojih državljanov in tudi državljani nimajo v lasti države.  Državljani so le njeni člani.

Kot sem že prej omenjal, je to podobno kot v zakonski zvezi. Gre za družbeni dogovor o skupnem življenju na predpisan in organiziran način z določenimi obveznostmi in pravicami.

Ne moremo pa trditi,  da je zakonska zveza lastnica zakoncev, kot tudi zakonci (in kasneje) ostali člani družine nimajo v lasti zakonske zveze. Oni so preprosto člani družine z določenimi pravicami in dolžnostmi.

Namesto o lastnini države bi se lažje pogovarjali o državnem premoženju in dolgovih.  Ni mi poznan niti en primer, kjer bi bil lastnik državnega premoženja posamezni državljan.  Državljanu država lahko odproda del svojega premoženja, vendar to potem ni več državno premoženje, ampak postane privatno premoženje.  

Poskusi lastninjenja državnega premoženja s strani posameznikov so pa vedno obstajali in bodo obstajali, vendar  se te poskuse že lahko uvršča v anale kriminala (tudi tranzicije) in med bolj ali manj uspešne poskuse uzurpacije oblasti.





Vidiš, da se motiš. Tudi zakonska zveza je podjetje s svojo aktivo in svojo pasivo. V aktivi je skupno premoženje, v pasivi pa dolgovi, če so in vložek zakoncev.
Ravno enako je pri državi ali kakršnem koli drugem podjetju. Povsod to vemo, le pri državi bi se radi sprenevedali. Kako je mogoče, da država ne bi imela titularja. Pa saj smo ravno zaradi tega po neumnem razdejali družbena podjetja, ker so ekonomisti neumno govorili, da nimajo titularja. Pa še kako so ga imela, podjetje "družbena lastnina". Resničen problem pa je bil, da to krovno podjetje ni imelo znanega individualnega titularja, ampak si ga je lastila politika, tako kot si danes lasti državo.
In tudi danes je neumno govoriti, da so podjetja le privatna. To niso nikjer, na zahodu najmanj, saj je stopnja davka na dobiček tam blizu 50%, pri nas le 25%. In to četrtino ali polovico si prilašča manjšina, namesto državljani preko dividende na delnico države.
In od tod izvirajo vsi grehi revščine in vojn, ne pa iz privatne kapitalistične lastnine.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #168 - 30.12.2003 at 18:57:33
 
stane wrote on 30.12.2003 at 18:40:48:
Vidiš, da se motiš. Tudi zakonska zveza je podjetje s svojo aktivo in svojo pasivo. V aktivi je skupno premoženje, v pasivi pa dolgovi, če so in vložek zakoncev.

Preberi še enkrat, kaj sem napisal.
Ne vem ali se mi samo  zdi, vendar opažam, da ne ločiš države od njenega premoženja (in dolgov).  To sta dve povsem različni kategoriji.
Kaj tebe tudi kdo zamenjuje s tvojim premoženjem, ali kako?

Kaj pa premoženje zakoncev ločiš od zakonske zveze?
Ali opaziš razliko, da premoženje ni isto, kot zakonska zveza sama?  
Če bi bila zakonska zveza podjetje, bi ga lahko na borzi prodal najboljšemu ponudniku (ali pa samo del, recimo ženo  Grin ) vendar to pač ne gre, mar ne?

Moja privatna lastnina tudi ni državna lastnina, menda je vsaj to jasno.  Davke pa plačujemo zato, ker je to nujno potreben vir sredstev za delovanje države, ki naj bi tako nabrana sredstva porabila tudi za skupno korist vseh državljanov (izobraževanje, zdravstvo, sociala) in ne zato, ker bi bil jaz ali moje premoženje v lasti države.



Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #169 - 30.12.2003 at 19:04:15
 
Bardo_Thodol wrote on 30.12.2003 at 18:57:33:
Preberi še enkrat, kaj sem napisal.
Ne vem ali se mi samo  zdi, vendar opažam, da ne ločiš države od njenega premoženja (in dolgov).  To sta dve povsem različni kategoriji.
Kaj tebe tudi kdo zamenjuje s tvojim premoženjem, ali kako?

Kaj pa premoženje zakoncev ločiš od zakonske zveze?
Ali opaziš razliko, da premoženje ni isto, kot zakonska zveza sama?  
Če bi bila zakonska zveza podjetje, bi ga lahko na borzi prodal najboljšemu ponudniku (ali pa samo del, recimo ženo  Grin ) vendar to pač ne gre, mar ne?

Moja privatna lastnina tudi ni državna lastnina, menda je vsaj to jasno.  Davke pa plačujemo zato, ker je to nujno potreben vir sredstev za delovanje države, ki naj bi tako nabrana sredstva porabila tudi za skupno korist vseh državljanov (izobraževanje, zdravstvo, sociala) in ne zato, ker bi bil jaz ali moje premoženje v lasti države.





Bardo, povem ti eno pravljico.

STARA PRAVDA

Tudi tej lepi pravljici o enakosti, pravičnosti, bogastvu in svobodi, ki jo je pripovedoval Dobri človek iz Negove, manjka le ščepec zdrave soli, da bi postala resničnost, ki si jo človek od vekomaj tako silno želi.
Pa kaj, ko je oblast tako sladka in se nikakor noče mešati s soljo.
Raje z revolucijo enkrat vzame gospodi in da sebi, drugič z revolucijo vzame ljudstvu in da sebi.
Da pa bi ne vzela nikomur nič in dala vsakemu državljanu delnico države kot odgovor na vprašanje, čigava je država, no, toliko zdrave soli in pameti pa tudi nobena oblast na svojo škodo ne zmore.
Morala zgodbe pa je ta, da takih pravljic ni zdravo pripovedovati.
Ravno ko bi se komu zahotelo.


Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #170 - 30.12.2003 at 19:13:16
 
Imam občutek, da pravljice nisi povedal samo v svojem zadnjem postu, ampak da jih prav rad pripoveduješ tudi v vseh drugih, kjer bi nas rad pred spanjem prepričal, da sta država in njeno premoženje eno in isto, da smo državljani lastniki države in da bomo enkrat (žez mnoga leta in za sedmimi gorami) vsi državljani dobili delnico države in da ... aj, saj tega pa sploh  ni tako malo  Grin


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #171 - 30.12.2003 at 19:14:02
 
stane wrote on 30.12.2003 at 17:16:09:
Bodi no malo resen.





počasi ratujem že zaskrbljen, saj imate nakateri očiten namen sprihvatiziranja vsega

(se že bojim, da ne bom dobil dovolj delnic zraka)

Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #172 - 30.12.2003 at 19:22:29
 
Bardo_Thodol wrote on 30.12.2003 at 19:13:16:
Imam občutek, da pravljice nisi povedal samo v svojem zadnjem postu, ampak da jih prav rad pripoveduješ tudi v vseh drugih, kjer bi nas rad pred spanjem prepričal, da sta država in njeno premoženje eno in isto, da smo državljani lastniki države in da bomo enkrat (žez mnoga leta in za sedmimi gorami) vsi državljani dobili delnico države in da ... aj, saj tega pa sploh  ni tako malo  Grin




Bardo, Država je le ime tvojega podjetja, ki ima aktivo, premoženje in pasivo, obveznosti in kapital.
Vsaj s tem, pa upam, da boš soglašal z mano, da je v demokraciji vse le vprašanje večinske odločitve.
Tako tudi sprejetje Zakona o delnici države.
Bi ti bil za ali proti sprejetju takega zakona?
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #173 - 30.12.2003 at 19:31:18
 
stane wrote on 30.12.2003 at 19:22:29:
Bardo, Država je le ime tvojega podjetja, ki ima aktivo, premoženje in pasivo, obveznosti in kapital.
Vsaj s tem, pa upam, da boš soglašal z mano, da je v demokraciji vse le vprašanje večinske odločitve.
Tako tudi sprejetje Zakona o delnici države.
Bi ti bil za ali proti sprejetju takega zakona?

Bi, če me prepričaš, kaj bom s to delnico pridobil? Cheesy
Ali se "zakon o delnici države" že kje pripravlja?

En glas na volitvah sicer že imam, tako da za glasovanje delnice ne potrebujem.  

Delnica ima vedno neko vrednost s katero kotira na borzi in lastnik jo lahko po tej ceni kadarkoli proda (sicer to ne bi bila delnica, in bi si morali izmisliti kakšen drug izraz), zato me zanima, kaj bi za našo državo pomenilo, če bi se odločili, da jih prodamo tujim državljanom.



Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #174 - 30.12.2003 at 19:40:04
 
Bardo, te lahko poprosim, da se preseliva na naslov Kdo je proti delnice države.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #175 - 30.12.2003 at 19:41:15
 
Lahko, čeprav jaz nisem apriori proti   Cheesy

Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: v čem je smisel nastanka držav?
Reply #176 - 30.12.2003 at 19:46:48
 
Bardo_Thodol wrote on 30.12.2003 at 19:41:15:
Lahko, čeprav jaz nisem apriori proti   Cheesy



ZA ALI PROTI

Zakaj biti proti zakonu, ki ugotavlja, da so lastniki države le njeni državljani in nihče drug.
Proti zakonu, ki uresničuje večni sen vseh ljudi o življenju enakopravnih državljanov v pošteni in pravični državi.
Proti zakonu, ki pravi, da je vrednost domovine enaka tvoji ljubezni do nje.
Proti zakonu, ki pove, da države ne smeš prodati in ne podariti.
Proti dividendi, ki te sproti obvešča, kako vlada upravlja tvoje premoženje.
Proti delnici, ki pravi, da moraš kot dober gospodar od vlade zahtevati visoke dobičke.


Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 10 11 12