Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6609 times)
Shamaelus
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 31

Zen Budizem
28.10.2003 at 03:12:11
 
Me zanima kaj več o tem. Upam da še ni blo take teme. V bistvu poznam nekaj osnov budizma ampak tega pa naj poznam tak da help me z informacijami
Back to top
 
 
IP Logged
 
Shamaelus
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 31

Re: Zen Budizem
Reply #2 - 28.10.2003 at 19:35:54
 
Prebral sem zaenkrat prvi dve strani pa nisem ravno najbolje razumel tak da bo verjetno treba še enkrat prebrat. Ampak me zanima naslednje če Zen zagovarja neko popolno svobodo, ne dopusti pa tega da bi nekdo verjel v boga, ker to več ni potem svoboda oz. Zen, a ni to samo po sebi omejevanje te svobode?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zen Budizem
Reply #3 - 28.10.2003 at 21:01:27
 
Shamaelus wrote on 28.10.2003 at 19:35:54:
Prebral sem zaenkrat prvi dve strani pa nisem ravno najbolje razumel tak da bo verjetno treba še enkrat prebrat. Ampak me zanima naslednje če Zen zagovarja neko popolno svobodo, ne dopusti pa tega da bi nekdo verjel v boga, ker to več ni potem svoboda oz. Zen, a ni to samo po sebi omejevanje te svobode?




Zen, ničesar ne zagovarja.

Tako kot pri celotnem budizmu tudi pri zenu, bog ne igra neke posebne vloge (za budizem nekateri pravijo celo, da je ateistična religija), saj gre predvsem za odrešenje posameznika. Vendar pa budizem tudi nikjer izrecno ne prepoveduje vere v boga.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Zen Budizem
Reply #4 - 29.10.2003 at 23:39:33
 
The anxious student asked the Zen master how long to enlightenment. The Zen Master answered a long time, at least 10 years. The student said, "Well I will work twice as hard." The Zen master said, "Then it will take 20 years." "No!" said the committed student, "I will work three times as hard." "Well then," said the Zen master, "it will take 30 years."
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Ivek
Guest




Re: Zen Budizem
Reply #5 - 20.11.2003 at 01:23:48
 
Do sedaj sem bil ateist. Zanima me zakaj je pri prakticiranju budizma potrebna molitev oz. ponavljanje nerazumljivih besed in branje nerazumljivega teksta.  Ali naj bi s tem preprečil možganom misliti na kaj drugega kot na molitev? Ali ne bi bilo dovolj že samo meditiranje oz. misel na nekaj pozitivnega kar naj bi se ti zgodilo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kreden.
Guest




Re: Zen Budizem
Reply #6 - 20.11.2003 at 01:56:24
 
Ivek, ostani raje ateist še naprej.

Nekam, nerazumljivo mi je vse to.


Nerazumljivi Kreden.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zen Budizem
Reply #7 - 20.11.2003 at 10:23:26
 
Quote:
Do sedaj sem bil ateist. Zanima me zakaj je pri prakticiranju budizma potrebna molitev oz. ponavljanje nerazumljivih besed in branje nerazumljivega teksta.  Ali naj bi s tem preprečil možganom misliti na kaj drugega kot na molitev? Ali ne bi bilo dovolj že samo meditiranje oz. misel na nekaj pozitivnega kar naj bi se ti zgodilo?

Budizem lahko prav tako dobro kot skozi mantranje prakticiras tudi skozi recimo kuhanje ali pa kaj tretjega. Eni pravijo, da je tako najbolje, da ga prakticiras skozi vse, kar pocnes.  Samo bos imel tako malo manj sopotnikov in zgledov. Je pa res da kar lep kos budistov, se posebej tistih zahodne sorte, meditira (bolj malo pa jih mantra in le redko kateri ponavlja nerazumljive besede in bere nerazumljive tekste, ker to nima ravno kaj dosti skupnega z budizmom).

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Shamaelus
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 31

Re: Zen Budizem
Reply #8 - 16.12.2003 at 20:09:19
 
Kolikor sem prebral tekst piše tam da si moraš ustvariti neki nov pogled na svet oz. neko logiko ki je nad človeškim razumom. A ni ravno zahteva da si moraš ustvarit nov pogled le zahteva tega našega omejenega razuma?
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zen Budizem
Reply #9 - 16.12.2003 at 22:20:26
 
Shamaelus wrote on 16.12.2003 at 20:09:19:
Kolikor sem prebral tekst piše tam da si moraš ustvariti neki nov pogled na svet oz. neko logiko ki je nad človeškim razumom. A ni ravno zahteva da si moraš ustvarit nov pogled le zahteva tega našega omejenega razuma?

Ne.

(ampak ce tole vprasanje o zahtevi omejenega razuma aplicirias direktno na gornje vprasanje o zahtevi omejenega razuma, potem pa je odgovor: Da. )

Tongue

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Shamaelus
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 31

Re: Zen Budizem
Reply #10 - 17.12.2003 at 15:22:55
 
Ja vprašanje definitivno. Samo vseeno odgovor "Ne" me ni najbolj prepričal. No kakorkoli. Kaj pa dojemanje dobrega in zla? Tudi to ovržeš razumsko dojemanje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zen Budizem
Reply #11 - 17.12.2003 at 15:59:43
 
V Zen budizmu imas tisti slavni japonski Mu, ki pride zelo prav pri kaksnih ali-ali vprasanjih (v osnovni soli so mali zen budisticni natursciki  ponavadi na kaksno tako izbiro sicer odgovarjali z Ja). Pomeni pa vec ali manj to, da bi mogoce moral razmisliti o tem kar sprasujes oz. ali ima vprasanje zares kaksen smisel.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Zen Budizem
Reply #12 - 19.12.2003 at 18:55:45
 
Quote:
ponavljati nerazumljive besede


men se zdi da pravilno izgovarjanje manter tud oddaja določene blagodejne frekvence, se pravi da imajo svojo moč (tudi če jih povsem ne razumeš)

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zen Budizem
Reply #13 - 20.12.2003 at 01:33:17
 
Quote:
men se zdi da pravilno izgovarjanje manter tud oddaja določene blagodejne frekvence, se pravi da imajo svojo moč (tudi če jih povsem ne razumeš)




prdenje tudi - čeprav ne diši vsem


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zen Budizem
Reply #14 - 20.12.2003 at 16:01:30
 
Quote:
t , včeraj sem se najedel fižola, če se bo zemlja stresla, pol veš, da je bil dober, plinsko masko pa le pripravi, za vsak slučaj, a nikol se ne ve.



samo pazi, da ne boš preblizu ognja!



Quote:
Mantre sploh ni trba razumeti v prevedenem smislu kaj pomeni, ona deluje, je pa lepo, da se pravilno izgovarja.



tudi prdenja ni treba razumeti - samo stisneš pa je  Roll Eyes



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2