Kdo je narcis:
- človek, ki se ne zna primerno ljubit
- človek, ki se zdi oddaljen, hladen, vase zazrt, trd, tog, neizprosen
- njegova značilnost je brezdušnost in hladna zatopljenost vase, suhi intelektualizem
- ki je zaverovan vase in se samobvladuje, ki ne dovoljuje čustvene vezi
- obsedena, a nepristna ljubezen do sebe, ki ne dovoljuje telesne bližine z drugim
Edino pravo pot, ki vodi iz narcizma, je občutenje smrtne rane, konec projekta jaza, ki smo ga oblikovali in pozorno ohranjali. Zlom narcizma nas pozove, naj razširimo meje tistega, kar mislimo, da smo. Izoblikovati se mora nova oblika jaza. Pod trdo površino narcizma čaka cvet, ki bi rad na plano. Narcističen človek preprosto ne ve, kao globoka in zanimiva je njegova narava. V svojem narcizmu je obsojen prenašati težo življenjskih odgovornosti na svojih ramenih. Toda brž ko odkrije, da okoli "jaza" bivajo tudi drugi liki, lahko del bremena preloži nanje. Na prvi pogled je narcizem videti kot razvajen užitek, a pod všečno zunanjostjo leži težko breme. Narcis si želi biti ljubljen, a mu nikoli ne uspe, saj ne uvidi, da bo ljubljen šele tedaj, ko o ljubil sebe kot drugega. Skrivnost narcizma je v tem, da ga ne zdravimo, marveč mu prisluhnemo.
Simptomatika narcizma se kaže v tem, da si narcis rad prilašča zamisli, ki jih je slišal iz različnih virov in se okiti z njimi, kakor da bi bile njegove - izdajalsko znamenje narcizma.
Težave narcizma niso visoki ideali in stremljenja, temveč ovire, na katere naletimo, ko jih skušamo uresničiti. Narcis naleti na odpor v samem sebi in v ljudeh, ki ga obdajajo. Narcistični ton odbija prijatelje in sodelavce.
Narcizem je stanje, v katerem človek ne ljubi samega sebe. Vsi vemo, da je narcistična ljubezen votla. Intuitivno vemo, da človek, ki vseskozi govori o sebi, zagotovo nima močnega občutka jaza.
Omalovaževanje samega sebe je nasprotna stran narcizma. Dušo oropa povezanosti s svetom. Omalovažuje očiten uspeh ali pa stežka sprejema pohvale in čestitke, prepričan, da se bo tako izognil zastrašujočemu narcizmu. Lažna skromnost odreka egu pozornost, po kateri hrepeni. Človek, ki se boji, da prehudo hlepi po pohvali, se odreka zadovoljstvu, ki ga nudi uspeh.
Narcizem je znak, da duša ni dovolj ljubljena, in čim večji je narcizem, te manj je ljubezni. Narcis se zaljubi v svojopodobo, a ne ve, da je on tisti, ki je ljubljen.
Narcizem se pozdravi tako, da preide iz osame v ustvarjalnost; v svojem narcizmu prizadevamo naravo in delamo stvari, ki jih ni mogoče ljubiti, nasledek njegove preobrazbe pa je ljubezen do sebe, ki porodi občutek povezanosti z naravo in stvarmi.
Vir: Nega duše - Thomas Moore
Evo Bp, pa imaš svojega narciseka!