Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 5054 times)
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
sarkazem & co.
09.06.2004 at 09:44:20
 
X wrote on 21.05.2004 at 15:17:05:
Zajebant

Prihajajo na forum brati tekste Ovčk ob katerih zavijajo z očmi, vendar se ob tem tudi dobro počutijo, saj jim potencira občutek lastne superiornosti. Kadar kaj napišejo, so večinoma pikri in zajebantski do ostalih,



Zelo zanimiva se mi zdi uporaba heca, zafrkavanja (drugih ali iz sebe), sarkazma in variacij na to temo...

Pri sebi ugotavljam, da se na ta način nekako distanciram od svojih čustev, od 'sebe'?

Huh, saj sploh ne znam zapisat misli, ki se preganjajo po meni... mogoče se bo odprlo, če bo še kdo kaj pripomnil. Smiley

Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: sarkazem & co.
Reply #1 - 09.06.2004 at 10:03:53
 
m wrote on 09.06.2004 at 09:44:20:
Posts: 5155

...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: sarkazem & co.
Reply #2 - 09.06.2004 at 10:14:01
 
Če ti ni všeč, da si takšna ko se oddaljiš od sebe, lahko temu rečeš ne. Da pa v srcu rečeš nečemu ne, pa je potrebno to najprej sprejeti. Potem pravzaprav niti ni treba, ker samo odpade, ko sprejmeš. Grin Sarkazem je itaq le še ena beseda. Važen je namen. Tega je treba preverit, pogledat vase.

Kaj je že to sarkazem? A se kaj razlikuje od cinizma?
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: sarkazem & co.
Reply #3 - 09.06.2004 at 10:14:46
 
Ni ti všeč, ker imaš občutek, da ti sarkazem s trivializacijo lastnih čustev odvzame tebi nekaj zelo pomembnega in to razvrednoti. Še posebej če gre za stvari oz. spoznanja do katerih si prišla po dolgih mukah. Iz istega razloga nekateri ljudje ne marajo pregovorov.

Sarkazem je drugačen pogled na isto stvar, takorekoč ogledalo, ki te prikaže v drugačni luči. Mnogim to ni všeč in so užaljeni. Spet drugi pa se lahko smejijo tudi na svoj račun.

Oz. kot je rekel nesmrtni, a zdaj že precej mrtev Douglas Adams: "Nothing is so sacred it can’t be poked fun at."
(ampak tule bi dodal, da verjetno obstaja kje kaj takega)

In če gremo dalje, v čem je smisel sarkazma, satire in cinizma? Zna biti, da te sarkazem prisili v reevaluacijo objektov iz katerih se norčuje, posledica tega pa je premikanje mej oz. rast. Toda ker je to ponovno ovrednotenje povzročeno od zunaj, ne pa iz človekove notranjosti, ti sarkazem zaradi svoje nepričakovanosti potegne preprogo izpod nog, saj ti vzame nekaj, na kar si se vedno lahko zanesel. To je za človeka lahko stresen dogodek, v katerem prične paničariti, zato se mnogi od sarkazma poskušajo oddaljiti, saj se tako počutijo bolj varni. Še več, sklepam, da ga ima dosti ljudi celo za nasilno dejanje.

Skratka, morda lahko govorio o sarkazmu kot metodi ovrednotenja, koliko so objekti norčevanja v resnici pomembni, glede na večnost?

Morda.

Verjetno.

Ali pa tudi ne.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: sarkazem & co.
Reply #4 - 09.06.2004 at 10:23:48
 
Aja, to sem še pozabil dodati:

Sarkazem je lahko močan motivator, da se naučiš plesati z življenjem.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: sarkazem & co.
Reply #5 - 09.06.2004 at 10:28:45
 
Ponavadi ko men kdo kaj iz srca odgovori, ko se poglobi not kaj sem napisala (to čutim kot resničnost pri sebi) se mi pol odgovor zazdi ciničen ???  





Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: sarkazem & co.
Reply #6 - 09.06.2004 at 10:39:24
 
Quote:
Ponavadi ko men kdo kaj iz srca odgovori, ko se poglobi not kaj sem napisala (to čutim kot resničnost pri sebi) se mi pol odgovor zazdi ciničen ???

Se mi zdi, da je cinizem vedno tudi poskus zdruzevanja dveh nezdruzljivih pogledov.

Pri sarkazmu pogleda nista nujno nezdruzljiva, samo okvir je lahko zelo drugacen.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: sarkazem & co.
Reply #7 - 09.06.2004 at 11:14:44
 
sarkázem -zma m (ā) zelo negativen, poniževalen odnos do česa:  njegov pogled je izražal sarkazem; v teh besedah je bilo čutiti brezobziren sarkazem; govoriti s sarkazmom; ironija in sarkazem

ironíja -e ž  () 1. izražanje negativnega, odklonilnega odnosa do česa, navadno z vsebinsko pozitivnimi besedami; posmehovanje, posmeh: njegovo orožje je ironija; komaj opazna ironija; sredstva ironije / njen pogled je izražal ironijo; v njegovih besedah je začutila jedko ironijo; govoriti, reči kaj z ironijo; sestavek je poln ironije / ekspr. kar sem rekel, mislim brez ironije zares, iskreno 2. ekspr., navadno v povedno-prislovni rabi  izraža, da je kaj v nasprotju s položajem ali stanjem, v katerem se pojavlja: da mu je ravno njegov največji sovražnik rešil življenje, je prava ironija / ironija je v tem, da tako ravnodušno govori o bolezni, ki jo ima sam / z oslabljenim pomenom ironija naključja, usode ◊ lit.  romantična ironija besedna figura, s katero avtor v zgodbi nagovori bralca, izrazi svoje mnenje

cíničen  -čna -o prid. (í) ki prezira splošno veljavne vrednote, posmehljiv: ciničen človek / njegov cinični smeh; cinične besede; cinična brezobzirnost; cinično gledanje na svet cínično prisl.: cinično govoriti, smejati se
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: sarkazem & co.
Reply #8 - 09.06.2004 at 15:40:27
 
X wrote on 09.06.2004 at 10:14:46:
Ni ti všeč, ker imaš občutek...



komu zdaj kaj ni všeč? Grin



sicer si pa zelo strokovno povedal  8), samo mi ni čisto jasno, če govoriš o sarkazmu do drugih, al o sarkazmu do sebe?

jaz ga kar precej pogosto uporabljam za sebe sesuvat - iz definicij vidim, da so vse opredeljene 'negativno', mam tud jaz filing, da je kr precej povezano z občutkom večvrednosti oz. manjvrednosti
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: sarkazem & co.
Reply #9 - 29.07.2004 at 12:33:37
 
Bardo_Thodol wrote on 29.07.2004 at 11:02:13:
Ironija je najpogosteje odraz jeze pomešane z občutkom nemoči  Wink



Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: sarkazem & co.
Reply #10 - 24.08.2004 at 20:44:05
 
mslim, da sta cinizem ali celo sarkazem včasih samo znak lastnega nezaupanja in lastnega nepoguma do zadev, ki jih drugi višje vrednotijo. velikokrat se izraža kot nespoštovanje do oblik vedenja drugih, ki jih sami ne premoremo, ker se nam ne zdi vredno vložiti dovolj truda.

opažam pa, da nekateri na tak način želijo opozoriti nase, ker želijo temo pogovora obrniti na svoj problem in tako prejšnje debate zatreti. rahlo nezrelo čustveno vedenje, ki lahko prizadane sočloveka...sama pa se v primeru, da se tako vede nekdo, ki mi je blizu in to ni v njegovi navadi sivcer, raje vprašam, zakaj to počne, kaj hoče...pravzaprav taka oseba to od mene pričakuje.

osebno ne maram cinizma in tudi osebe, ki bi raje prizadele druge, kot tvegale tisto kar si želijo in so v tem preveč razočarane, me bolj ali manj odbijajo. Ponavadi se take osebe ves čas sprašujejo, kaj se jim izplača, kaj bodo v odnosu dobile in ne obratno, torej, kaj si pripravljen v odnosu dati.

iskanje distance z uporabo cinizma ali sarkazma, pa je nekaj kar med prijatelji ne tolereram...zdi se mi nepošteno, ker mi taka oseba daje občutek, da se mora vedno nadrejati drugim...veliko raje imam ljudi, ki povejo, da želijo mir in to tudi spoštujem in razumem, pa če se da na nek kulturen način ( sikanje je zame nekulturno).
te oblike vedenja, ko se oseba ne ozira na nič drugega kot nase in se ne meni za počutje drugih ne spoštujem.

sem pa že dobila nek odziv iz okolice, da sem jaz nekomu delovala zateženo oziroma, da sem baje povdarjala negativno in nisem opazila, kako se folk odziva...to se mi zgodi, če sem ekstremno utrujena in že skoraj bolna, pa se trudim funkcionirat in ostati pokonci, a sem kot sem omenila posledice neuspešna in bi bilo veliko bolje, da bi šla takrat spat Wink ampak tega ne delam zavestno, ponavadi sploh ne dojamem, dokler mi drugi kasneje ne povejo in pol bi se pa sam še scmerala.
eni so taki ko so pijani Smiley, jaz ga ne pijem drgač.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: sarkazem & co.
Reply #11 - 24.08.2004 at 21:54:18
 
Quote:
Sploh pa, kako je že s tistimi, ki ne znajo sprejeti malo ironije na svoj račun (sploh če je utemeljena)?


gape wrote on 07.06.2002 at 19:26:12:
brus-li sm te že enkrat prosu da v ljudeh ne išči dvojnosti, jih ne spravljaj v dvojnost. sploh s takimi ki jih napišeš kao 'zahec', ker se tebi zdi sarkazem kul, (http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...) ampak sarkazem je v bistvu laž in eni ne razlikujemo med lažjo in resnico, za nas je vse resnica in če napišeš kar napišeš, mi to vemo da je resnica, ker tvoja senca včasih upravlja s tabo in pol ti napišeš tak text ... jest naprimer sm ga tko tud zašteku ... direktno sovpletena mogoče ne ... in še kdo drug tudi ne ...


http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=forumi;action=display;num=1055179...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: sarkazem & co.
Reply #12 - 25.08.2004 at 21:03:59
 
Quote:
če govoriš o sarkazmu do drugih, al o sarkazmu do sebe?


V čem je razlika ?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1