Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 10657 times)
roggy
1
*
Offline

Kar je je! Kar bo, bomo
pa vidli!
Posts: 23
Izola, Ljubljana - SI
Gender: male
Avto, ekologija in jaz
24.04.2002 at 10:22:39
 
OK .. to je nekako nadgardnja debate ki teče tukaj:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=101472...

Torej, pod zgoraj navedeno debato je bilo zapisano .. zakaj bi menjavali avto vsake 2, 3 ali pa 4 leta .. saj to ni prijazno okolju ... itd.

Sedaj sprašujem vse lastnike starejših avtomobilov ali imate v avtu katalizator?!?!?
Koliko litrov motornega olja pokuri vaš avto recimo na 10.000 KM?!?!

Če skurite več kakor 1 liter olja na 10.000 KM ... potem je to že preveč!
Ali ste toliko ekološko osveščeni, da bi dali menjat batne obročke, brusit glavo .. menjali srajčke cilindrov, itd.
Še vedno bi imeli star avto .. vendar nebi onesnaževali!

Potem pa še ena stvar. Z gapetom sva se pred kratkim pogovarjala in pravi da je naše telo le stroj (avto) v katerga uporabljamo v tem življenju .. mi smo itak nekaj nad tem stvarnim.

Torej, če je naše telo "avto" ga je ravno tako potrebno vzdrževat, "servisirat".

Situacija:
Trgovino imate oddaljena par sto metrov od doma. Veste kaj imate za kupit .. približno (liter mleka, štruco kruha, wc papir, liter in pol plastenko nečesa, ...). Recimo da bi vse skupaj naneslo 3 kg.

Kaj storite?:
a) se usedete v avto in odpeljete teh par sto metrov, ker se vam ne da nosit špeže
b) greste peš, ker:
1: veste, da boste manj onesnaževali s tem ko ne boste prižgali avtomobila (avto najbolj onesnažuje ko je hladen, pri prižiganju motorja ter pri speljevanju)
2: veste, da bo sprehod in nošnja teh par kg koristila tudi vam, saj boste vsaj malo fizično aktivni.

Pri varianti b ste (smo) 2× koristni .. najprej manj onesnažujemo, drugič .. še "avto" v katerem živimo "servisiramo".

Torej vsi, ki mislite da ste ekološko osveščeno .. dejte se malo zamislit nad tem koliko svoje ekološke osveščenosti dejansko uporabljate v praksi .. besede so le začetek .. vsekakor pa niso dovolj!!!!
Back to top
 

lp,&&-- igor
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #1 - 24.04.2002 at 15:11:59
 
sekaš ga k brata roggy 8)

jest se trudim it po drugi varjanti, pa ponavad še matejo pa psa sabo vlečem, sicer pa, ne hodim dosti v trgovino, ki sicer je oddaljena samo ene par 100 m.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
roggy
1
*
Offline

Kar je je! Kar bo, bomo
pa vidli!
Posts: 23
Izola, Ljubljana - SI
Gender: male
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #2 - 24.04.2002 at 15:25:57
 
priden !!! Kiss

itak je pa trgovina samo primer .. pač, tega sem se spomnil  Tongue
Back to top
 

lp,&&-- igor
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #3 - 28.04.2002 at 09:08:24
 
resnicno hvala, ker si me spomnil, kje se ekologija pravzaprav zacne.
trenutno sem prvic, odkar imam izpit, brez avta in do zdajle sem klela bicikel, sprehode v trgovino in odvisnost od tega, da te kdo kam pelje.

No, pa imam en cist nov vidik na stvar in sem se zacela pocutit kot en, ki mu je mar za okolje (trenutna moralna vzvisenost je sicer mogoce se slabsa kot  izpuhi mojega avta, pa recmo da je to samo prehodno obdobje Grin ) Ne bom pozabila na to, ko si bom kupovala kaj novega, me je to, da sem opazila, da je lahko ekologija ze tista malenkost, ko enkrat ne vzges avta, kar malo pretresla...

In ko smo ze pri tem, kaj kdo ve, kje so ostali avtomobili na elektriko, pa vodo in vse podobne izjemne reci, ki so jih menda ze izumili ?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #4 - 28.04.2002 at 09:32:34
 
Jih je kar nekaj,vendar si jih mi navadni smrtniki še ne moremo privoščiti. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #5 - 28.04.2002 at 11:30:29
 

Obstajajo, pa tudi predragi niso, samo lobi preprečuje, da bi prišli na trg. Naftarji, kompletna (utečena) avtomobilske industrija, in nenazadnje tudi država, ki od goriva pobira davke in trošarino.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
roggy
1
*
Offline

Kar je je! Kar bo, bomo
pa vidli!
Posts: 23
Izola, Ljubljana - SI
Gender: male
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #6 - 28.04.2002 at 14:27:42
 
Devi .. ni za kaj! Malenkost  Wink

Ce pa kdo najde kaksen link na to tematiko bi lepo prosil, da ga posreduje.
Back to top
 

lp,&&-- igor
WWW WWW  
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Air-driven Car on Sale in 2005
Reply #7 - 06.07.2004 at 20:54:33
 
Air-driven Car on Sale in 2005 for Spain
Christian Manz

The prototype air car developed by French company MDI is almost ready for serial production, which will begin in France and should be under way in eight plants planned for Spain by 2005.

At a conference last November, Guy Negre, the engineer that conceived this zero-pollution car, explained that the first models will be produced at the pilot plant in France in 2004 and that identical plants will be opened in the countries that have signed production agreements by 2005. MDI reported 33 fully-paid reservations and more than 300 interested buyers worldwide.

Since the air car was presented in Spain in 2001, the technology and the concept have improved considerably. The engine is now driven only by compressed air obtained from cylinders installed in the vehicle. Improvements made to the 25 horsepower engine mean that the car will run for up to 200 km. It will also travel at 110 km per hour on motorways and recharge will take only take three to four minutes at service stations that supply compressed air. Negotiations are under way to ensure that existing service stations will provide this service.

The range has also grown. The five-seater CityCat has been complemented by the smaller MiniCat, which has three front seats, a central steering wheel and large boot. Modular buses are also planned to allow zero-pollution public transport.

MDI has already awarded licenses to set up production plants in France, Spain, Italy, Portugal, Switzerland, Netherlands, Australia, South Africa and Mexico, among other countries.

http://positivenews.org.uk/cgi/zyview.pl/D=articles/V=story/R=1253
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #8 - 09.07.2004 at 08:51:31
 
roggy wrote on 24.04.2002 at 10:22:39:
Če skurite več kakor 1 liter olja na 10.000 KM ... potem je to že preveč!
Ali ste toliko ekološko osveščeni, da bi dali menjat batne obročke, brusit glavo .. menjali srajčke cilindrov, itd.
Še vedno bi imeli star avto .. vendar nebi onesnaževali!


No, za začetek se lahko v mašino doda aditiv, ki olje zgosti, ali pa se ob naslednji menjavi olja da gostejše olje. Ta rešitev je dosti cenejša in v kolikor ni mašina že preveč uničena, reši problem. To velja predvsem za avtomobile, ki se vrtijo nad 4.000 obrati/min.
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #9 - 09.07.2004 at 09:05:16
 
goinup wrote on 09.07.2004 at 08:51:31:
No, za začetek se lahko v mašino doda aditiv, ki olje zgosti, ali pa se ob naslednji menjavi olja da gostejše olje. Ta rešitev je dosti cenejša in v kolikor ni mašina že preveč uničena, reši problem. To velja predvsem za avtomobile, ki se vrtijo nad 4.000 obrati/min.


Hm...zanimivo... In čemu služi večja gostota olja?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #10 - 09.07.2004 at 10:55:30
 
Lilith wrote on 09.07.2004 at 09:05:16:
Hm...zanimivo... In čemu služi večja gostota olja?


OK, bom probal čim bolj na kratko.
Če avto hudo priganjaš (beri nad 6.500 obrati) je priporočljivo imeti gostejše olje, v nasprotnem primeru ga začne kurit, saj je mašina skoraj še 1X bolj obremenjena, => več trenja => višje temperature... boljša viskoznost olja pa pripomore k temu, da se vitalni deli tudi pod visokimi obremenitvami manj obrabijo => povečanje življenske dobe motorja.
Mislim, da tej aditivi ne stanejo prav veliko.

Ampak, tu je potrebno upoštevati, da je mašina še v solidnem stanju v nasprotnem primeru je rešitev samo še takšna, kot je opisana v prvem postu.
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #11 - 09.07.2004 at 11:00:26
 
goinup wrote on 09.07.2004 at 10:55:30:
Če avto hudo priganjaš (beri nad 6.500 obrati) je


Ko jaz avto hudo priganjam, mi elektroniko izklopi za sekundo, dve...Ne me vprašat, kak sem se ustrašila, ko se mi je to prvič zgodilo. Grin

Drugače pa hvala za odgovor.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #12 - 09.07.2004 at 11:09:52
 
Svašta. Kaj pa voziš?
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #13 - 09.07.2004 at 11:17:03
 
Alfo 75, 1'6,  zadnji pogon. Grin
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Avto, ekologija in jaz
Reply #14 - 09.07.2004 at 11:26:15
 
Lilith wrote on 09.07.2004 at 11:00:26:
Ko jaz avto hudo priganjam, mi elektroniko izklopi za sekundo, dve...



To je trotlzihr varovalka, da avta ne moreš preterati. Koristna stvar.  Smiley

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3