Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 11915 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
TEOZOFIJA
02.09.2003 at 16:28:28
 
A kdo karkoli ve tem filozofsko-religioznem gibanju, ki je nastalo  v prejšnjem stoletju, da bi na znanstevn način združlo zahodna in vzhodne filozofska in religiozna izročila v novo uporabno znanost? A ma kdo kakšno osebno izkušnjo s teozofijo oz. kaj je z njo dons in ali tud pr nas deluje kot društvo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #1 - 02.09.2003 at 17:23:06
 
Zanimiva ekipca tile teozofi, samo da so se po moje v svojem eklekticizmu precej zapletli.


Kolikor se spominja so hoteli vero in "nadnaravne" pojave spraviti pod okrilje znanosti - teozofija naj bi bila nekakšna znanost o bogu (za razliko od teologije, ki je bila pod krščanskim okriljem in je bila tedaj popolno nasprotje kakršnekoli znanosti).


Vsekakor pa lahko rečemo, da so postavili temelje novodobnih gibanj (prvi new agerji) in nekako odpirali vrata proti vzhodu: eden od njihovih iztumov je tudi Maitreja, (Krišnamurti jih je itaq pustil na cedili, ko jim je razložil, da pač ni odrešenik).



Znani so tudi po temu, da so pisali zelo debele knjige (če ne obvladaš nobene tehnike hitrega branja ne prideš skozi vse njihove špehe v enem letu).



nekaj linkov:

http://www.theosociety.org/

http://www.stelling.nl/simpos/theosophy.htm

http://www.blavatsky.net/

http://www.theosociety.org/pasadena/sd/sd-hp.htm
(Secret Doctrine - cel špeh)

http://www.theosociety.org/pasadena/hpb-tm/hpbtm-hp.htm
(o Blavatskijevi)

(no ja u glavnem robe je preveč, za eno samo življenje)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: TEOZOFIJA
Reply #2 - 03.09.2003 at 03:14:35
 
kaj točno te zanima?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #3 - 03.09.2003 at 13:37:03
 
Tenks, ten-nej za podatke.

Gape, zanima me, če se  ideja, taka kot je bla, sploh da realizirat. Ten-nej piše, da je zadeva eklektična, se prav da so teozofi pobiral od tu in tam in predeloval tko, kot se jim je zdelo, da bi lahko funkcioniral tam pa takrat, v modernem, z vero v znanost prežetem času. Po moje ne samo da ni bil taprav cajt za kaj takega (odpor cerkeve pa konkurenčnih okultnih/spiritualističnih sekt), ampak so si zadevo tud sami preveč sektaško  zastavl, da bi se lahko poganjala od znotraj skoz teozofsko društvo. Po moje so pokazal, da različnih religioznih tradicij, filozofij in duhovnih praks ni možn združit v en sistem in potem na podlagi takega enotnega sistema ozaveščat posameznika in hkrat gradit  univerzalno bratsvo, ker so se  zaplezal v lastno pravovernost.

New age ima podobno idejo,  ampak je bolj pragmatičen in jo skuša realizirat skoz različnost filozofij, religij in praks, ne da bi iz njih delal en enoten filozofsko-religiozen sistem in je na ta način   Jest osebno pa ga pogrešam in bi mi en teozofoski eklikticizem kar sedu, ampak  je dobr vedet, da je bil že sproban in da se v lajfu ni  obdržov in zvedet, zakaj ne. Al pa se je, pa jest ne uspem opazit, v kakšni formi se dons kaže.

Ideja prepletanja filozofij/religij/duhovnih praks in osebnih življenjskih izkušenj v kontekstu ozaveščanja in osebnostne rasti, ki se jo gremo na tem forumu, se mi namreč zdi ful podobna ideji teozofskega društva, le da ma tle gor eno bolj odprto formo. Tud mi se gremo en  ekleticizem, ki je bolj skupni imenovalec različnih sistemov in zato ne deluje tko, kot bi deloval, če bi se na novo oblikoval pa  hermetično zaprl in bi vanj  posvečeval pravoverne sledilce.

Moje stališče je, da če je ena zadeva eklektična, se mora ta ekleticizem razvijat naprej, ker je postavljen v njene temelje in ji samo on lahko ohranja vitalnost. Tako o me zmeraj bolj vznemirja ekleticizem filozofij aleksandrije v prvih stoletjih našega štetja, v katerem so prav z mešanjem religiji in kultur nastali v seb zaključeni filozofski sistemi (npr. plotinov), iz katerih so se napajali tud teozofi in pred  katerimi lahko še dons človk samo dol pade.

Dons smo spet na tem prepihu, se svet globalizira in prepletajo kulture in civilizacije, nismo pa sposobni sproducirat enga novga eklektičnega filozosko/religioznega sistema, ki bi bil folk sposobn očarat in ki bi folku pomagal nardit en konkreketen korak naprej k razsvetlitvi iz precej zatemnjenega 300-letnega mraka razsvetljenstva. Teozofija je bla pomoje bolj poskus ponovne oživitve/obnovitve enga takega 2000 let starga ekletičnega sistema, ne pa po njegovih  kreativnih  principih vzpostavljen nov sistem.

Na  takega  po mojem še čakamo, vsaj jest  Undecided Smiley    

Uf,  sem stvari mal eklektično skup nametal, mi prosm pomagajte izluščit jedro problema, če ga je sploh možno  skup nametanem zaslutit.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #4 - 03.09.2003 at 13:52:42
 
Titud,


Lahko rečeš, recimo za Rimljane, da so bil eklektiki, vkolikor misliš na njihovo (konec koncev so bili takorekoč vsi rimljani eklektiki in pragmatiki - vendar Plotin ni nikoli vključeval krščanstva - to so počeli Origenes in ostala krščanarska stran novoplatonistov). Eklektiki v strogem smislu pa so: Cicero, Varo in sekstijci - jemali so iz vsakega sistem, kar jim je ustrezalo; v smislu splošne izobrazbe. Ne moreš pa tega trditi za njihove (še posebej grške) misterije, ki so bili popolnoma ekskluzivne variante, v katere si lahko prišel samo skozi posvetitve in iniciacije - o katerih tudi skoraj ničesar ne vemo (biserov se pač ne meče svinjam). Še manj pa za eklektika označiš Plotina, ki je novoplatonik (in svoj sistem gradi izključno na Platonovi filozofiji).

Določene zadeve so se zagotovo ohranile, vendar pa je (po mojih spekulacijah) ekipa šla v popolno ilegalo, kjer so mogoče še danes, ali pa so jih krščanarji s svojim odnosom (z vsem so ravnali, milo rečeno, kot svinja z mehom) preprosto pohodili in iz ničili.


No ja še vedno pa se je tudi pri teozofskem pojmovanju ohranila platonistična hrbtenica (nagnjena krepko v Plotinovi smeri), ohranilo se je pojmovanje Mesije (Maitreja je njihov izum), iz Indije pa so uvozili reinkarnacijo (katere jim ne bi bilo treba - metempsihoza je bila poznana že pri grkih) in karmične zakone ter veliko tehnik in ostale šare (vsekakor tudi celoten panteon).


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #5 - 03.09.2003 at 15:01:34
 
t wrote on 03.09.2003 at 13:52:42:
Titud,


Lahko rečeš, recimo za Rimljane, da so bil eklektiki, vkolikor misliš na njihovo (konec koncev so bili takorekoč vsi rimljani eklektiki in pragmatiki - vendar Plotin ni nikoli vključeval krščanstva - to so počeli Origenes in ostala krščanarska stran novoplatonistov). Eklektiki v strogem smislu pa so: Cicero, Varo in sekstijci - jemali so iz vsakega sistem, kar jim je ustrezalo; v smislu splošne izobrazbe. Ne moreš pa tega trditi za njihove (še posebej grške) misterije, ki so bili popolnoma ekskluzivne variante, v katere si lahko prišel samo skozi posvetitve in iniciacije - o katerih tudi skoraj ničesar ne vemo (biserov se pač ne meče svinjam). Še manj pa za eklektika označiš Plotina, ki je novoplatonik (in svoj sistem gradi izključno na Platonovi filozofiji).

Določene zadeve so se zagotovo ohranile, vendar pa je (po mojih spekulacijah) ekipa šla v popolno ilegalo, kjer so mogoče še danes, ali pa so jih krščanarji s svojim odnosom (z vsem so ravnali, milo rečeno, kot svinja z mehom) preprosto pohodili in iz ničili.


No ja še vedno pa se je tudi pri teozofskem pojmovanju ohranila platonistična hrbtenica (nagnjena že krepko v Plotinovi smeri), ohranilo se je pojmovanje Mesije (Maitreja je njihov izum), iz Indije pa so uvozili reinkarnacijo (katere jim ne bi bilo treba - metempsihoza je bila poznana že pri grkih) in karmične zakone ter veliko tehnik in ostale šare (vsekakor tudi celoten panteon).

lp


Jest sem smislu, da je plotin eklektik predvsem zato, ker je živu v cajtu pa na placu, v katerem je  eklekticizem cvetel. Se je pa tud men čudn zdel, kako  da je njegov sistem tako lepo celovit pa v seb zaključen, čeprav je zrastu na aleksandrijskem prepihu. Kar se njega tiče osebno sem pa glih pr tezofih zasledu, da je bil ene vrste posvečenec, lahko da glih v smislu grških misterijev, take  kulte pa so očitno gojil tud teozofi, saj jim je bla filozofija/religija  le teoretska podlaga za prodor v nadnaravne sile/parapsihološke pojave/spiritulizem vseh vrst in njihovo uporabo za blagor ljudi na podoben način, kot se  uporablja znanstvena tehnologija. Javno zavzemanje za okultnost jim je tud nakopalo na glavo cerku pa racionalistično javnost, čeprav so se glih zarad nasprotja med javnostjo in posvečenostjo sami raztrgal, saj niso najdl formule z razrešitu problema, kako talat bisere, ki so jih posedoval. Če so jih.  


   

   
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #6 - 03.09.2003 at 15:12:04
 

No ja določene stvari so Teozofi pokapirali (recimo mitološke naveze - konec koncev so tudi nekakšni pionirji primerjalne religiologije), samo po moje so zastavili preširoko in se preprosto izgubili v množici vsega.
(pozabili so na to, da  ni vse zlato, kar se sveti)

Zašli so pa v obe skrajnosti: po eni strani so se šli sektaško ekskluzivo in skrivnostnost, po drugi strani pa so pisali debele špehe in razsvetljevali širše množice.

Vsekakor pa so bili carji (med popolnim prosvetljenstvom in mračnjaštvom)


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #7 - 03.09.2003 at 15:45:20
 
t wrote on 03.09.2003 at 15:12:04:
Vsekakor pa so bili carji (med popolnim prosvetljenstvom in mračnjaštvom)


lp


Ja, na  isto foro se je  kasnej ujela psihoanliza. Je bla enako ambiciozna, je obetala, da bo dala folku znanstvene temelje za ozveščanje, hkrat pa mu je dala  povod za njegova najhujša mračnjaštva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: TEOZOFIJA
Reply #8 - 03.09.2003 at 23:30:26
 
*če se  ideja, taka kot je bla, sploh da realizirat*
verjamem da ja ... na tem tudi delam ... sej veš da smo invokacijo že spremenil v evokacijo ... al ne?

sektaško
probi razumet
mojstri (modrosti) uletijo, povejo vse kar je za povedat, materializirajo texte (pisma), blavatskijeva kanalizira non stop, modeli obvladajo vse ... ne morejo pak nč narest, ker so duhovna bitja ... edin če se odločjo inkarnirat (kar ni tolk pametno) ... zakoni se pač spremenijo.
na vse to pridejo sledilci, kateim so materiali bili v bistvu namenjeni ... ampak modeli mojstri niso valjda mogl predpostat usega, in za ene pač ni obstajalo vedenje. sicer so mojstri ves čas tukaj in kanalizirajo znanje skozi vsakogar kir se jim le preda v kanal.
če maš vsaj mal kanala za kanalizirat karkoli.


skratka, navodila, znanje ... precej podobna prejšnjim zapisom tega istega znanja, sintaksa in semantika sta različni, to je pa tudi vse.


zgodba je ista ... ves čas ... edino kar je ... besed za opis resnice je vedno več, s tem je seveda tud resnice vedno več.


ego je pa prilagodljiv



znanje niti pod razno ni omejeno na teozofe, od tam pa ga dobiš, to je res ...
baršek zdej v tem času kanalizira koot hoomija se mi zdi, da sm zasledu, če te zanima 'u jedro'.



obdržu se je titud ... skozi vse delavce luči


sicer nism niti slučajno pooblaščen za odgovarjat na temo teozofije, jo pa priznavam za definitivno podlago moje Resnice.
mislm podlago ... ona u bistvu samo opisuje delovanje sistema iz nekega pogleda ... velik njih.


*podobna ideji teozofskega društva, le da ma tle gor eno bolj odprto formo*
točno
ne moreš se izognt teozofom ... mislm lahko ... splača se pa ne ...

mojstri so dal tud tehnike in to vse, ampak mojstri niso delovali samo preko teozofov ... teozofi so pa dejansko ogromno tega napisal ... predvsem blavatska & co.


sej veš, da mi iščemo pravovernost ... in da točno vemo ... če mislimo da smo jo našli, pa še vedno mislimo, vemo da je nismo našli.


ten ... maitreya ni izum ... on je ... šef ... vesoljske ladje rečva temu ... ladje ki je na drugem nivoju ... lahko bi reku da je on Bog ... ne BOG, ampak Bog, bog ki se kadarkoli lahko inkarnira, ne nujno v telo otroka.


jeba pri talanju biserov je v svinjah ... ne v biserih


mračnjaštvo ... eno je da sence nimaš, drugo pa je da se pretvarjaš da je nimaš. s skrivanjem pa dobr vemo kako je ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #9 - 04.09.2003 at 10:00:53
 
Znanja teozofov se nakak prenašajo naprej, v to v bistvu ne dvomim. New age jih je vse poln, pa tud znanost jih je absorbirala, že frojdova pa jungova psihonaliza ga je po  po moje polna. Zdi se mi pa škoda, da se je okultno jedro razšlo od širše filozofsko/religiozne  podlage, na katerem je blo utemeljeno.  Tko da tud men še zmeraj zgleda mračnjaško marsikaj, kaj bi blo čist možn filozofsko utemeljit in postavt na ene sododobne humanistične temelje, ne da bi se s tem vrgl  bisere svinjam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: TEOZOFIJA
Reply #10 - 04.09.2003 at 10:22:53
 
gape, pol je mel exorcist zgleda prav takrat, k je trdil, da si ti mocno pod vplivom "new age"-a in raznoraznih kanalizerjev.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #11 - 04.09.2003 at 10:24:55
 
Quote:
gape, pol je mel exorcist zgleda prav k je trdil, da si ti mocno pod vplivom "new age"-a.



aryan - itak smo vsi pood vplivom new agea

new age je čas v katerem smo (new age so tudi krščanarji s vojim pristopom ali pa hare krišna)



lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: TEOZOFIJA
Reply #12 - 04.09.2003 at 10:38:03
 
t wrote on 04.09.2003 at 10:24:55:
aryan - itak smo vsi pood vplivom new agea

new age je čas v katerem smo (new age so tudi krščanarji s vojim pristopom ali pa hare krišna)

cas v katerem smo, bi blo pol boljs rect "present age", ne pa new al pa old.

in tud ta present age (tu in zdaj) ni ciz neodvisen od old age, kokr bi nekateri radi prepricval.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: TEOZOFIJA
Reply #13 - 04.09.2003 at 11:00:39
 
titud ... biseri so ZNANJE ... znanje ki ti omogoča bit in delat kar češ, če to znanje dobi svinja, tud dela z njim kot svinja (z mehom) ... in temu si lahko priča v vsakdanjem življenju.

ampak TRDIM da ni problem v biserih, ampak v svinjah, svinjah katere so dobile bisere ravna za to da bi ne bile več svinje in nekatere svinje to zdržijo, drugim je pač lažje se povrnt na nivo svinj, saj si na nivoju svinj car careva z vsemi temi biseri.

če me razumeš.




aryan ... poblodeli aryan ... 25 let sm živel old age ... zdej živim new age ... it's all about THE COICE.

se reče izredno sm pod njegovim vplivom - celo - živim v njem. celo - dobil sem malo morje biserov ... in z njimi delam kaj ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #14 - 04.09.2003 at 11:19:10
 

Mogoče bi moral namesto čas reči doba - Vodnarjeva doba.


Ni problema z biseri, kot pravi gape, problem je pri kraljih živali  Roll Eyes



lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2