bp
Ex Member
|
Kle jest vidim en majhen problem, prvič terminološki, drugič v pa v mehkih mejah nekaterih kategorij. Pa še punk ni ravno tako enostavna stvar, ki bi pasala točno v kakšno od socioloških kategorij. (Če vse skupaj razdeliš na dominantno kulturo, subkulturo, alternativno kulturo, kontrakulturo, liminalno kulturo)
Za pankerje v začetku 80ih bi bilo morda celo nevarno trdit, da so kontrakultura, niti ni bilo zdravo trdit, da si alternativa ZK, tako da so vedno javno opredeljevali za subkulturen status. Subkultura pomeni, da sprejema pogled dominantne kulture, vendar jih prilagaja svojemi posebni optiki in svoji situaciji. (npr. mladinska kultura, ...)
Za anarhizem ni mogoče trditi nič drugega, kot da je kontrakultura (contracluture), saj direktno nasprotuje vrednotam in opredelitvam dominantne kulture. Kolikor je Punk in vse v povezavi z njim prevzel anarhističen pogled, je bil in je še vedno kontrakultura. Pokaže se v zadevah kot so squati, spopadi s policijo, protesti proti globalizaciji (brez alternative), ...
V zadnjem času se punk maskira tudi kot alternativna kulture (counterculture), kot kultura, ki se vzpostavlja vzporedno z dominantno kulturo. Kultura neodvisnih založb, fanzinov, zbirališč, neodvisne distribucije, .... vse to spada v alternativno, vzporedno kulturo dominantni. recimo Metelkova.
Punk je v svoji navezavi na anarhizem pa tudi s svojo provokacijo in držo gotovo v precejšnji meri tudi kontrakultura.
Pri tem Green Day (ki pa danes najbrž so res subkultura) in podobnih niti ne bi štel zraven k punku.
IMO je precej bolj kontrakultura kot pa subkultura, na tebi pa je, da obraniš svojo trditev, da je punk kontrakultura, da nabereš dovolj primerov in argumentov. Sploh če pri vas ne ločite med contraculture in counterculture ne bi smelo biti kakšnih posebnih problemov.
bp
P.S. Drgač pa bivše pankerje najdeš vsepovsod, od vrha Kmečke družbe, do TV Slovenija, od samostojnih podjetnikov do showbiznisa, pa še marsikje. Ampak je na tem težko gradit tezo, da je punk subkultura, ker so se nekdanji nosilci lepo integrirali v dominantno kulturo, saj smo vmes doživeli en kup družbenih sprememb, ki so dominantno kulturo malo spremenile.
|