Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 15
(Read 43348 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma
Reply #15 - 31.01.2003 at 16:52:30
 
bp

Po moje je tvoj strah neupravičen. Konec koncev se psihoanaliza ne vzpostavlja na isti način kot religija.

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: dogma
Reply #16 - 31.01.2003 at 16:57:32
 
Jest pa psihoanalitikov in pa še marsikaterega psihologa in psihiatra ne ločim prav dobro od šamanov in vračev včasih pa od duhovnikov in drugih dušebrižnikov. En in isti kotel.

Tudi vrači in šamani imajo danes malo bolj specializirano področje delovanja, jim ga je en kos vzela medicina, del pa družbene spremembe.  Novejše variante pa niso hotele zaseadti prostora, ki je bil že zaseden.

Je sicer čisto res, da nimajo nobene podobno močne organizacije, kot so nekatere cerkve, ampak kakšnega plemenskega čarovnika pa po mojem lahko še vseeno za brado pocukajo.

V čem pa ti vidiš velike razlike?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma
Reply #17 - 31.01.2003 at 20:50:18
 
bp
za začetek ni nobenih obljub večnega odrešenja, razsvetljenja ali nebes, dela se na sprotnem reševanju tekočih problemov in izboljševanje kvalitete življenja - v skrajni fazi (tako kot je deloval Freud) pa je psihoanaliza predvsem zelo humana metoda zdravljenja psihe (razne cerkve bi se recimo lotile izganjanja hudiča).
Psihoanaliza je tukaj predvsem prva zares uspešna metoda na področju zdravljenja, Freud pa je tisti, ki je nezavedno odkril in vpeljal na polje psihologije in medicine (tako kot še marsikaj drugega).

Kar se tiče ostalih psihologov na splošno so po moje večinoma šalabajzerji njihove teorije pa večinoma samo blede kopije Aristotela in Freuda je že tako, da o duši ne morejo povedati nič več kot Aristotel ali Freud.

Psihiatri so zdravniki in mojstri kemije. Tukaj so glavni carji nevrologi.

Razni duhovniki, menihi in ostali pripadniki pač furajo svoje religije in blaževe žegne (so neškodljivi, kakšne hude koristi pa tudi ni).

Vrači, mistiki in šamani (kolikor jih sploh je) so pa itak poglavje zase in lahko spadajo v vsako od teh skupin (sam jih štejem med najuspešnejše - Freud je zame vrač, Jung pa čarovnik).

Kar pa se razlik tiče je po moje tako, da se bistvo skriva v podrobnostih in da mi majhne razlike povedo več kot velike.
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: dogma
Reply #18 - 31.01.2003 at 21:35:37
 
Saj če bi obljubljali kakšne dokončne (od)rešitve, ali pa vsaj, kot se je eden tukaj samoreklamiral TM kot "najhitrejšo in najučinkovitejšo" pot do boljšega življenja, potem bi bilo psihoanalitikov bistveno več in bili bi še bolj družebno vplivni. Pa kdo jim je kriv, da so si izbrali tako zaguljeno (rel. neučinkovito, drago in počasno) metodo in prakso.

Pa saj bi se dalo tako vrače, kot psihologe, kot verske skupnosti in vse ostalo nekam uvrstit ene bolj na eno, druge bolj na drugo stran na osi nekje med človekom in pa med kakšno grandiozno vizijo oz. rešitvijo.

Ampak jest med šamani in psihologi včasih ne vidim kakšne razlike, tako glede vloge, kot glede metod dela. Eni so izvajali obrede, da bi izzvali spremembe v vedenju, drugi se pa sicer pogovarjajo, pa vendar ravno tako z namenom, da bi izzvali spremembo v vedenju.

Pa med vrači in psihiatri. Eni so kuhali zelišča, drugi predpisujejo nevroleptike. Noben pa ne ve ravno najbolje, kaj vse se dogaja zadaj, ko nekdo to popije, kaj se v človeku zares dogaja, poznajo samo simptome, pa še te ne vem, če vedno stlačijo v ta pravo škatlico.

Med vsemi temi praktiki ne vidim tudi kar se tiče vere. Eni verjamejo v Junga, drugi v Jezusa, tretji v Freuda,  četrti v Alaha, drugi spet sledijo Lacanu, spet eni pa  volji JHVH-a.

Vidim pa razliko pri nevrologih, zaradi katerih bi morda morali marsikateri "znanstveniki" in vplivni strokovnjaki s področja psihiatrije in psihologije morda spet malo nazaj v šolo, ker vsi ti pa le niso tako neškodljivi, kot so po tvojem duhovniki in menihi.

Za razliko od čarovnikov ti jemljejo za osnovo namesto abstraktnih teorij (o bogu, o psihi, o svetu) delovanje človeškega telesa, kolikor ga uspejo preučiti, raziskati in pokazati.

Tko, da tudi po mojem razlike so. Ampak sploh niso malenkostne.

lp bp

Aja,  da ne bo pomote, mislim, da so (bili) psihiatri in psihologi in psihoanalitiki, tako kot nekoč šamani in vrači koristni, upam, da bodo etablirane profesije sprejele in ne marginalizirale dognanj nevrologije. Mislim, da bo prostor za dobre dušebrižnike še vedno obstajal, samo nekatere dogme bo po mojem treba malo prilagodit svetu. Mogoče tudi spremenit kakšno vlogo, kar pa je navadno problematično.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma
Reply #19 - 31.01.2003 at 22:12:10
 
bp
instant je pač samo instant - hitro prime in hitro mine.

Trenutno pač ni neke zmagovite teorije, ki bi nam lahko celovito podala razlago duševnosti in duševnih procesov. Tako, da sta Aristotel in Freud še vedno tista, ki sta zadevo zakoličila, ostali pa ju izkoriščajo.

Vseeno pa pazi, da se ne zameriš kakšnemu vraču ali šamanu, ko ji takole postavljaš zraven šalabajzerjev.

Kar pa se vere tiče je prej simptom kot pa zdravilo.
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: dogma
Reply #20 - 31.01.2003 at 22:37:51
 
Zadnje kar sem hotel, je užalit kakšnega šamana ali vrača. Če so sposobni komu pomgat, potem jim dam tudi jaz klobuk dol, če jih bom srečal na cesti (in bom na glavi imel klobuk Wink).

Kar se zmagovitih teorij tiče pa sem ravno vesel, da ni nobene zmagovite teorije. Ker so vse po vrsti bolj ali manj abstraktni umotvori, ki se morda marsikje dotikajo tega sveta, marsikje pa tudi ne. Prav zato me veseli, da nevrologija v zadnjem času napreduje, sicer ne s kakšnimi mega koraki, zato pa vztrajno. In počasi pa vztrajno zapira tudi prostor teoretskemu šalabajzenju.

Se ji počasi približujejo lingvistika, pa umetna inteligenca s svojim preučevanjem strojnega učenja in podobnih mehanizmov še celo kakšen filozof je zraven.

Kar se psihonalize in vere tiče, bi lahko spet podobno kot prej napisal: psihoanaliza je lahko prej simptom kot pa zdravilo.

Jospeh Campbell, ki se je vse življenje ukvarjal s preučevanjem mitov, se ni ustavil samo pri teh, ampak je veselo zakorakal na področje psihoanalize in nam poskušal pokazati v malo bolj sodobni terminologiji vsebino le teh. Kar pa ne pomeni, da je okvir psihoanalize širši od okvira mitov, v nekaterih psihoanalitskih šolah ugotavljajo, da so mitološki svetovi bistveno bolj bogati kot pa njihova teorija in se pravzaprav v veliki meri ukvarjajo s preučevanjem mitov.

Šalabajzenje je pa po mojem predvsem vztrajanje na teoretskih ali pa mitoloških izhodiščih, ki so jih nova spoznanja že zdavnaj presegla (no ja, od časa do časa kakšno spet vstane iz pepela, tako da jih je poznat pa le treba Smiley)

lp bp

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma
Reply #21 - 01.02.2003 at 04:29:48
 
bp

Ma ti si mi simptom vere - pejt se mal učit. Pa odpri si kdaj slovar tujk (pod religija pa pod analiza in psihologija ter psihoanaliza).

Pa ne mi solit jeter preden so pečena.

haugh!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Realbe
Guest




Re: dogma
Reply #22 - 01.02.2003 at 19:10:12
 
Ten-nej,
Spanje, koma, nezavest... nimajo nobene veze z nezavednim. Kaj potem je nezavest? To, da je stanje brez znamenj zavesti je iz besede že razvidno. Od kod prihajajo sanje? Freud je govoril o podzavesti, jaz-u in nad-jaz-u.(približno tako!)Kam lahko vtaknemo  nezavedno ? Mogoče so podzavest: sanje, koma, nezavest. Nezavedno pa nad-jaz.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: dogma
Reply #23 - 01.02.2003 at 21:17:23
 
Jaz pa vidim razmerje med psihoanalizo in vero tako:

Psihoanaliza pokaže (kadar ji to uspe), kje je težava. Torej prvi korak na poti reševanja težave - idetifikacija problema (kot so nas naučili pri psihologiji). Kaj boš potem naredil za odpravo težav, tega pa po moje ne pove. Pokaže kaj, ne pa kako.
Vera (krščanska gotovo, vse ne) naredi obratno, pove kako, ne pa kaj. No, deloma daje neke dogmatske vzorce o tem, zakaj koga kakšna nadloga zadane, ali pa vse izroči v roke božji pravičnosti ali presodnosti (ampak taka splošna razlaga izvora težave ni ravno zadovoljiva). Pove ti, kako delaj, da bo na koncu vse v redu in te s tem poskuša potolažit.

Torej, če se izrazim farmacevtsko, prihoanaliza je indikator, vera pa painkiller.
Neka zdrava kombinacija obojega bi znala celo funkcionirat.
Pa saj ne, da si zdajle predstavljam, kako bi to zgledalo.

Just a thought. Mi je bilo pač zanimivo, ko sem brala ta thread.
Tolk enih misli in idej imam, ampak se mi ne da komentirat (takole zdajle pisno) za nazaj.
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma
Reply #24 - 02.02.2003 at 18:59:51
 
Quote:
Ten-nej,
Spanje, koma, nezavest... nimajo nobene veze z nezavednim. Kaj potem je nezavest? To, da je stanje brez znamenj zavesti je iz besede že razvidno. Od kod prihajajo sanje? Freud je govoril o podzavesti, jaz-u in nad-jaz-u.(približno tako!)Kam lahko vtaknemo  nezavedno ? Mogoče so podzavest: sanje, koma, nezavest. Nezavedno pa nad-jaz.




Sistem, ki nam ga razkriva znamenje, da so posamezna dejanja, ki ga sestavljajo, nezavedna, imenujemo »nezavedno« v pomanjkanju boljšega in manj dvoumnega izraza.« - sistematični smisel besede »nezavedno«.

SANJE:
Neka duševna dejavnost je prebudila miselni tok v teku dneva in zadržala nekaj svoje dejavnosti, s čimer je ušla splošnemu upadanju zanimanja, ki prinese spanec in ustvari duševno pripravo za spanje. Ponoči uspe tej miselni sestavini najti povezavo z eno od nezavednih želja, ki so vse od otroštva vedno navzoče v duševnem življenju človeka, ki sanja, a so običajno potlačene in izključene iz njegovega zavestnega bivanja. Z močjo, ki jo misli – preostanek dnevnega dela – dobijo s to nezavedno podporo, lahko zdaj spet postanejo dejavne in se v zavesti pojavijo v obliki sanj.
Zgodilo se je torej troje:
1. misli so doletele spremembe, prikrivanje in popačenje, kar je prispevek nezavednega zaveznika;
2. mislim se je uspelo investirati v zavest v času, ko naj ne bi imele dostopa do nje;
3. v zavesti se je pojavil del nezavednega, ki bi mu bilo to sicer nemogoče.

Freud je dodelil nalogo vzgajanja čuta realnosti hipotetični nevrološki strukturi oziroma funkcijskemu delu uma, ki ga je imenoval »das Ich« ali ego (Jaz). V njegovi končni konceptualizaciji je to strukturo povezal še z dvema drugima: 1. »Nadjaz«, ki presoja ali kritizira jaz in vključuje tudi »ideal Jaza«, ki predstavlja ideje ali standarde s katerimi je bil Jaz sojen; ter 2. primitivno »Ono« ali id, ki je naravna matrica (kalup) osnovnih in potencialno konfliktnih instinktov ali gonov – to je, struktur, ki bi proizvajale osnovna čustva in motive (vzgibe) za delovanje – iz katerih se razvijejo ostali.
Tu bi nezavednemu še najbolj ustrezalo Ono in v bistvu je prav Ono tisto, ki zastopa nezavedno v opisnem pomenu. (prosto po Freudu)

Mateja B.:
V psihoanalizi je tažava tista, ki je simptom, ko najdemo izvor težave, ki leži nekje v nezavednem pa je ta težava odpravljena - težavo torej odpravimo s tem, da ozavestimo njen nezavedni izvor.
Vera pa tu nastopa kot opij za ljudstvo - pozornost zavesti pač preusmeri stran od realnega in nezavednega, k predmetu vere in kot taka težav ne rešuje temveč jih (psihoanalitično gledano) potiska nazaj v nezavedno, s krepitvijo predzavednega pa preprečuje ponovne vdore iz nezavednega.


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: dogma
Reply #25 - 02.02.2003 at 20:34:38
 
Teorijo že vem, sem brala nekaj Freuda, Junga, Lacana in Marxa, pa še kup drugih (do-študirala sem filozofijo).
Enostavno ne verjamem, da odkritje korenin problema tega že kar odpravi. Prepričana sem, da mora človek/pacient (v realnosti, ne v teoriji) potem vseeno še kaj narediti sam.
Pa tudi vera ni zgolj opij, ampak lahko tudi pomaga. Ne da bi se ob tem povečevalo brezno nezavednega.
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Realbe
Guest




Re: dogma
Reply #26 - 02.02.2003 at 20:53:48
 
Zdej sem se spolmnil,
Freud je imel zelo uspešne primere ozaveščnja nezavednega edina težava so bili samomori ozdravljenih pacietov.
Operacija uspešna pacient mrtev.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma
Reply #27 - 02.02.2003 at 21:27:44
 
Quote:
Zdej sem se spolmnil,
Freud je imel zelo uspešne primere ozaveščnja nezavednega edina težava so bili samomori ozdravljenih pacietov.
Operacija uspešna pacient mrtev.


Realbe, to je malenkost v primerjavi s krščanskimi, hinduističnimi, budističnimi in muslimanskimi ter židovskimi pacienti, ki so prelivali in še prelivajo poleg svoje tudi tujo kri - smrt je pač univerzalno zdravilo za vse življenjske tegobe.

Mateja tudi opij je zdravilo.  8)


uživajta!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Realbe
Guest




Re: dogma
Reply #28 - 02.02.2003 at 22:59:55
 
Ten-nej,
Ne ubijaj ne pomeni ubijaj.
Ljubi ne pomeni sovraži.
Tako enostavna je ta reč.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma
Reply #29 - 03.02.2003 at 08:08:01
 
Quote:
Torej, če se izrazim farmacevtsko, prihoanaliza je indikator, vera pa painkiller.  
Neka zdrava kombinacija obojega bi znala celo funkcionirat.  
Pa saj ne, da si zdajle predstavljam, kako bi to zgledalo.
 

Quote:
V psihoanalizi je tažava tista, ki je simptom, ko najdemo izvor težave, ki leži nekje v nezavednem pa je ta težava odpravljena - težavo torej odpravimo s tem, da ozavestimo njen nezavedni izvor.  
Vera pa tu nastopa kot opij za ljudstvo - pozornost zavesti pač preusmeri stran od realnega in nezavednega, k predmetu vere in kot taka težav ne rešuje temveč jih (psihoanalitično gledano) potiska nazaj v nezavedno, s krepitvijo predzavednega pa preprečuje ponovne vdore iz nezavednega.


Po moje se dogmo da razvezat od religije/vere, dogma deluje tud izvem religioznega konteksta. Vitalnost vsake religije se po moje izkazuje z njeno sposobnostjo, da zna integrirat vase tud 'mutacije' dogem, da kanonizira oz. sprejme v svoj nauk tud herezijo, če se izkaže za vitalno.

Po moje gre za razliko, a je dogma samo  anastetik, ki zmanjša bolečino/strah/odpor  pri soočanju z nezavednim 'onim' ali pa se zarad take vloge njo samo jemlje za končen  vir sreče, zadovoljstva in izpolnitve. Gre skratka za razliko med tem, a se kaže kot anastetik oz. zdravilo ali kot droga. Če se uporablja kot zdravilo, je vir sreče in izponjnosti dejansko soočenje 'jaza' z 'onim' na način,  da se 'jaz' iz strahu ali fascinancije nad avtentičnostjo   'onega' ne izgubi, ampak dogma dozira kanalizacijo 'onega' v 'jaz' na znosen in obvladljiv način. Če pa dogma prevzame vlogo 'onega', pol nima nobene zdravilne funkcije več,  se prelevi iz služabnika v vladarja, ki se mu je potrebno totalno podredit al pa se ga  znebit  s prevratom. Zgodovina religij kaže kup takih podrejanj in prevratov: iz ortoduksnih ved v nedogmatični budizem, iz  ortodoksnega judovstva v karščansto, iz  katolicizma v protestantizem...

Podobno se dogaja tud v znanosti in umetnosti, tko da dogmo je po mojem treba jemat v širšem kontekstu. Po moje je clo možna  nedogmatična religioznost, osho je nekaj na njej delal, o tem tem bi tud realbe po moje znal kašno rečt...  
 
     
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 15