Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1593 times)
tomi
Guest




Znastveni dokaz mističnih doživetij
27.01.2003 at 12:21:53
 
Zanimiv članek iz Večera o dokazovanju mističnih izkustev in potrebe po verovanju v nekaj "višjega":

http://www.vecer.si/vecer2003/default.asp?kaj=6&id=2003011800405867

Moj bolj ali manj (ne)umni komentar je že tam spodaj (Znanstvenick). Rad bi jih slišal še kaj od malo bolj zavednih ljudi (vas)  Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Znastveni dokaz mističnih doživetij
Reply #1 - 03.02.2003 at 15:02:17
 
Znastveniki nekje v tem linkanem tekstu govrijo o tem, da je  združitev nasprotij še dodatno prispeva k intenzivnosti doživetja .

Finta mistike je po moje res v notranji moči in intenzivnosti združevanja nasprotij, ki jih z redukcionistično zanostjo nismo sposobnosti dosečt. Nekaj tega mističnega izkustva je vsebovanega v t.i. 'zdravi pameti', ki se ne spušča v to, kar bi lahko poglobilo nasprotja in nas podžigalo v skrajnosti. Mi zveni nekako odrešujoče in optimistično, da je intenzivnsot/avteničnost  doživetja največja takrat, ko se nasprotja združijo. To izkušnjo razodetja mistiki izrazijo skoz vizijo/prerokobo, religije  skoz dogmo/ritual, umetniki skoz inspiracijo, znanstveniki skoz genilanost ... odštekano... temu nismo navajen zaupat, ampak je po moje treba verejet, da se na ta način ustvarja sožitje in ljubezen in enost  in ne tekmovalnost, sovraštvo in dvojnost.  Tako znotraj posmeznika kot med njim in okoljem.

Nekaj o biloloških temeljih misticizma oz 'centru za boga'
v možganih sem že tud tle spisal http://www.svetduhovnosti.org/Koncna%20pozitivke/vpogled.htm  , ko  je dost podoben članek temule v večeru izšel pred kašnim letom v delovi sobotni prilogi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1