Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6363 times)
LittleStar
Ex Member




Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #15 - 23.01.2003 at 13:00:24
 
Osebnostno rast si predstavljam eno točko in trenutek, ko si rečem pri sebi: stop! Sem človek, ki zasluži, da je tretiran spoštljivo in dostojanstveno. Osebnostna rast mi pomeni spoznavanje, kje, kako in za kaj so postavljene meje in ovire, ki jih čutim, do kod lahko grem in kje sama postaviti mejo, do katere bom soljudem dovoljevala posegati v svojo zasebnost.

Ozaveščanje pa razumem kot proces, ki se odvija v okolju, kateremu sem postavila mejo prav z namenom ozaveščanja. In kaj je zavest drugega kot le BITI podobno kot v DeMellovemu opisu nravi drevesa, ki ne pravi: senco in sadove bom dajalo samo dobrim ljudem. Le je. Smiley

Meja ni...



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #16 - 23.01.2003 at 14:29:38
 
Evo eno sposojeno  strokovno mnenje:

Človek ni to,  za kar se ima oz. si zamišljaja  ali domišljaja, da je ampak to, kar lahko postane. Ozaveščanje je torej  ugotovaljanje lastne nedovršenosti, je dojemanje  sebe z  vidika  možnega razvoja .

Človek v običajnem jeziku ne dopušča  nobenih razlik ali stopnjevanja. Naš jezik ne razlikuje med  človekom, ki ni nikoli zavesten in sploh ne posumi o tem  in človekom, ki je popolnoma ozavšečen. Da bi bi dojeli to razliko med človekom in človekom, je potrebno človeka kategorizirat.

Prve tri kategorije so praktično na isti ravni.

Človek št. 1. je instiktivni človek.
Človek št. 2. je čustveni človek.
Človek št. 3. je intelektualni človek.

Četrta kategorija je plod človekovega dela na sebi, zavedanja, da je njegov razvoj že postal pomemebnjši od vseh drugih interesov.
Človek št. 4. je uravnovešeni istinktivni, čustveni in intelektulani človek.
Človek št. 5. je človek enotne zavesti o sebi.
Človek št. 6. je človek, ki pridobil objektivno zavest.

Ko človek doseže vse, kar lahko, doseže sedmo stopnjo.
Človek št. 7. je človek svobodne volje, lahko obvladuje vsa stanja zavesti v sebi, tega ne mora več zgubiti in je nesmrten znotraj meja sončnega sistema.

Tko je definiral ozaveščanje in osebnostno rast peter demianovich ouspensky, ko je na začetku prejšnjega stoletja kritiziral koncept tedanje psihološke znanosti, ki na človeka ni gledala razvojno. V tej kategrizaciji je slutit njegovo poznavanje vloge in pomenja čaker, v eni oskubljeni pa po enostavljeni verziji pa predstavlja tud koncept sedmih nivojev ozaveščanja našega ta glavnega administratorja  Smiley




Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #17 - 03.02.2003 at 13:56:57
 
Quote:
tko tle na forumu in zuni njega mamo različne poglede in ko ljudem omeniš ozaveščanje in osebnostno rast včasih mal skomignejo z rokama v smislu kaj naj to zdej pomeni?

osebna rast je še kar sprejeta, sam bl v smislu razvoja komunikacije z ostalimi, bl mal pa slišim o tem kako rasteš sam...

kako osebno rastete, kako se ozaveščate?

ali ozaveščate tudi druge?  Wink


Osebnostna rast zame pomeni prepoznavanje in odpravljanje ego vzorcev.

Ozaveščanje pomeni spoznavanje resnic takih kot so in spet prideš do prepoznavanja in odpravljanja ego vzorcev.

Druge ozaveščam lahko le z lastnim zgledom na področju ki ga razumem. Predvsem pa lahko druge ozaveščaš, če so na to pripravljeni in želijo sodelovati.

-------------
In še to  --- na temle threadu, je bil načet OSHO in omenjeno da je bil tantrik, da ni bil jogi.

Tu takoj ozaveščanje pokaže svojo igro.

A. ne dopušča velikega misleca kot je Osho, tantrika (leva pot) in se ga ne potrudi razumeti in zato se težko ozavešča na tem področju, ki nudi zelo veliko dinamiko v miselnem procesu. Po drugi strani pa trdost in mučeništvo joge (desne poti) odobrava. Sam sem precej obratno obrnjen, čeprav lahko rečem, da sem v bistvu nekje vmes, ne na levi niti na desni.

Vsak ima prav po svoje in ozaveščanje in osebna rast je poskušati razumeti so-govornika.

In bistvo, enostavnost vsega je trenutek, tukaj zdaj.

Odviješ čokolado - in v tem trenutku imaš že zaris, prikaz svoje osveščenosti - omot prvič lahko odvržeš v naravo, drugič lahko ga v smeti, tretjič najbolj osveščeni bo ločil folijo od papirja in ločeno odvrgel v smeti.
Zdele grem na cigaret - spet trenutek - lahko se globoko osvestim, osebnostno zrastem in neham kadit, lahko ponovno prižgem še en cigaret in tičim na mestu.





Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #18 - 03.02.2003 at 22:47:30
 
ej edo to pa ni čist tko jaz sem bl tantrik kot ne, vsa moja dejanja kažejo na to. Vse gledam iz stališča da vse že je, ne da vse šele bo, kot joga...

tko da sva si v tantričnem mišljenju blizu, sam ošo nima čist zmeri prav ane oz interpretiramo ga drugač, lahko da ma prav sam jaz ga razumem drugač ti drugač.

zato to še nč ne pomeni da je kdo usmerjen v tantro kdo v jogo.

sam bom reku da sem bl za tantro. k z jogo sem poskusu sam 1x pa sem vidu da to ni zame po 10 minutah.  Wink

od takrat sem nehu obremenjevat sebe z jogo druge z brezupnim trudom  Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #19 - 05.02.2003 at 00:17:47
 
Quote:
Odviješ čokolado - in v tem trenutku imaš že zaris, prikaz svoje osveščenosti - omot prvič lahko odvržeš v naravo, drugič lahko ga v smeti, tretjič najbolj osveščeni bo ločil folijo od papirja in ločeno odvrgel v smeti.
Zdele grem na cigaret - spet trenutek - lahko se globoko osvestim, osebnostno zrastem in neham kadit, lahko ponovno prižgem še en cigaret in tičim na mestu.


Ja, Edi tu smo še daleč. In kaj storimo, ko naprimer sredi pločnika kadimo in se pogovarjamo o ekologiji in kaj narediti za čistejše okolje, prižgemo tudi cigareto, ki seveda paše k debati in ko jo popuhamo, kam čik? V žep? Ne. Spustimo ga na tla in pohodimo, pri tem pa še naprej kritiziramo kako tovarne onesnažujejo okolje. V takih trenutkih me je kar sram. In ko pomislim na to, me je sram, da sploh kadim. Embarrassed

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #20 - 05.02.2003 at 08:48:11
 
Začni kadit ekološke cigarete. Grin....

in ravno zato je edino kar je kaj vredno zgled, oz zgled in delovanje človeka kažeta ozaveščenost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Io
4
****
Offline


Posts: 284
Ljubljana
Gender: female
Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #21 - 09.02.2003 at 11:51:38
 
Meni se pa zdi, da je osebnostna rast posledica ozaveščanja, da nista to dve ločeni strani.

Vedno mi najprej nekaj kapne, kaj pri meni mogoče ni glih najbolje, kje se lovim, kaj je neki vzorec, ki ga vlečem že dolgo časa in mi ne prinese tistega zadovoljstva, ko sama sebe lahko sprejmem 100%.
Ko se zavem, da me nekaj moti na drugemu, se vedno izprašam, česa ne sprejemam na sebi in halo, vedno se najde odgovor, pa potem začnem delati na tem, da to v sebi spremenim. Pa se mogoče, tudi parkat spotaknem, pa se spet malo jezim, potem s časom pa mi rata, seveda pa prosim za pomoč višje ´inštance´.

Velikokrat pa se pokaže tako, čeprav vložim ogromno časa in energije v spreminjanje, da dojamem, da tu ni kaj spreminjati vendar je potrebno določen vidik mojega karakterja samo sprejeti,ker je že prav, da je tako.

To pa mi prinese osebnostno rast.

Ja dolg cajt ni nikoli, po drugi strani pa smo prav zaradi tega tudi tukaj. Velikokrat je tudi zabavno že samo opazovanje sebe in svojih določeneh reakcij na situacije in se sama sebi full nasmejim, ko razčlenim kaj me obremenjuje. Grin

Ima pa vsak svoj način in prav je tako.
Back to top
 

Sem kar sem...vem pa da sem del tebe
WWW WWW irenabartol  
IP Logged
 
hyperborea
1
*
Offline

Love rulZ
Posts: 26
Ljubljana
Gender: female
Re: ozaveščanje in osebnostna rast
Reply #22 - 12.02.2003 at 15:12:00
 
Hoj,

jaz se tudi strinjam z IO..je tezko ampak zabavno, ko spoznavas kdo in kaj se je rodilo - nic se ne da najti, ker ze vse je tu..

jaz vidim to kot polnjene lune- luna je vedno tam nad nami - samo, da je 1x sonce ne obsije in je za nas nevidna, tako je nevidno tudi temno v nas in bolj kot temne delo osvetljujemo oz. posvojimo postanemo polni in izpopolnjujoci- in mi smo polne lune - skoz na vekomaj veke... problem je le v tem, ker tega ni nikoli konec, ker mi smo tako ali tako vse- neprestano...se pravi je veliko teme za preobrazit v svetlobo..

isto se strinjam, da se ucimo preko "problemov" - jaz bi prej to imenovala izkusnje - in vecja kot je tema v tunelu, vecja je svetloba na koncu, pravijo.

Menim, da je odgovorov na to vprasanje ravno toliko, kot je ljudi na tem planetu. Zame je najpomembnejse, da vsak zivi v skladu z resnico tega kar je - kar pa ni lahko, ker smo oblozeni z resnicami svojih starsev, druzbe in tega ne znamo odvreci...- tega se pa vsi na temle forumu fejst zavedate...

Pomembno je prepuscanje - PREDAJA je vse, kar velja, je rekel moj ucitelj in dodal- vse ostalo je sranje....

no na veselo predajanje....(cemu boste vprasali....visji sili sevedeeeeee  Roll Eyes)

LP

hyperborea
Back to top
 

Ne trudi se iskati Boga, raje živi življenje in služi tako, da bo Bog našel tebe
 
IP Logged
 
Pages: 1 2