Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 6702 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Neposredno znanje
09.10.2002 at 12:32:16
 
Fenomen 'neposrednega znanja' je kosič v svoji knjigi modrost  ukročenih sanj  ( http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=izventelesneizkusnje;action=displ... ) opisal kot posledico splošne in sponatne psihofizične relaksacije. To posebno bivanjsko stanje  je opisal kot:

- izrazito umirjeno pozornostno aktivnost (tako nesposredno perceptivna kot imaginarno mislena)

- ukinitev običajne distance  opazovalec-opažano (oziroma mislec-mišljeno, subjekt-objekt)

- enovitost vizualnega-percetptivno predstavnega prostora in kot ukinitev imaginarnega časovnega razpona na preteklost-zajšnjost-prihodnost

- živo, obladljivo in stabilno predstavnost ter izostreno, spontano stabilno  koncentracijo na misleno temo

- izrazito intelektulano lucidnost

S svojo samorazvojno metodo (ki je vključevala tud avtoterapijo s pomočjo lucidih sanj) je prišel do razkritja  zablod:

- da je 'neposredno znanje' efkt nekašne mistične iskre, ki jo imaš ali pa nimaš, ali božji dar, ki ga  dobiš ali ne dobiš, da da je iznenadno prebujenje in  skok v svobodo, ki se zgodi takorekoč iz nič

- da je 'neposredno znanje' nezdružljivo z intelektom (razumom oz. analitičnim predstavno pojmovnim miselnim tokom)

- da je intelekt osnovna ovira na poti k svobodi, zato ga je treba drastično zožiti ali kar preprosto ukiniti

Po kosičevem menju je mogoče prav s pomočjo spoznavno adekvatnega in notranje urejenega znanja razplest kaotično psihično strukturo do stopnje, ko vijše stanje zavesti postane običjanost vsakdana. Ko intelekt ne zganja več represije nad notranjimi silnicami, ko v doživljajskem smislu ne dominira več, ampak je v sklopu harmonične interakcije z ostalimi bivanjskimi komponentami enakovreden integralni del celostnega VEDENJA: intelektulanega/racionalnega razumevanja, intuitivnega dojemanja, emocionalnega vrednostenja in ražirjene 'paranormalne' percepcije.

Kosič se skratka zaradi dejstva, da je v centru njegove samorazvojne metode prav intelektulana aktivnost, ki se oplaja v sprotnem potrjevanje kvalitete znanja v praksi, počuti kot tipičen evropski intelktulec. Kot tak se v ničemer ne počuti inferiornega od  vzhodnih in zahodnih 'antiintelektualistov', 'iracionalistov' in 'intuitivcev'.

Nasprotno: evropski intelktulec po njegovem  ni zavožen, ampak je zahvaljujoč svoji intenzivni racionalnosti po  svoje celo v prednosti. Če mu uspe preseč enostranskost specializacije in  objektivzma in če svoje umske moči usmeri poglobljeno spoznavanje  celotne nejgovemu spoznanju dostopne dejanskosti, ki se odraža v gradnji celovitega, jasnega  in adekvatnega znanja, ga bo njegov'ratio' popeljal ne le do njegovega bivanjskega korena, temeveč mu bo ob hkratnih  bogatih sadovih  smislu vse višje bivanjske kvalitete pričel odpirati tudi vse več paranaormalnih potencialov  z razpiranjem vej vse višjega drevesa univerzalnega
znanja.  

Duh evrospkega človeka je po kosičevem  mnenju za tovrstno pot že lep čas nared. Po mojem mu še dost manjka, predvsem osebna in splošna iskustvena potrditev, da je na pravi poti: da ne rab razuma poveličevat  niti zatajevat, ampak vedet pa znat prav uporabit.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Neposredno znanje
Reply #1 - 09.10.2002 at 13:54:13
 
Neposredno znanje je kot A.jev Open source. Je direkt source, je primarnost, je notranji glas, je samospominjanje, je samouk, je jasnovidnost, je pogovor z Bogom. Je konstantna manifestacija. In jasno, da je potrebno razumevanje za primerno (u)po-rabo neposrednega znanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Neposredno znanje
Reply #2 - 09.10.2002 at 14:42:40
 

Quote:
da je 'neposredno znanje' efkt nekašne mistične iskre, ki jo imaš ali pa nimaš, ali božji dar, ki ga  dobiš ali ne dobiš, da da je iznenadno prebujenje in  skok v svobodo, ki se zgodi takorekoč iz nič


imaš ali nimaš ?

vse ostalo je, kolikor sem razumel v tebi, le "osvetlit" se je treba, če se lahko tako izrazim

ta mistična iskra o kateri govori-š pa mi nekako ne paše sem, ker ni odvisna od mene (je božji dar?) .... (torej Peter je bil obdarovan Mitja pa ne ? ), ker eni ga dobijo eni pa ne ?

popravi me prosim, ker ne štekam nekaj zgleda....



LP



Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neposredno znanje
Reply #3 - 09.10.2002 at 15:22:30
 
Quote:
Neposredno znanje je kot A.jev Open source. Je direkt source, je primarnost, je notranji glas, je samospominjanje, je samouk, je jasnovidnost, je pogovor z Bogom.


Open sorce tako lahko racionalno utemeljiš kot samorazvojni sistem, ki se bo skoz potrjevanje v izkustveni realnosti vedno bolj odpiral 'nadizkustveni' 'paranormalni' realnosti, ki jo bo  prav zarad svoje racionalne/izkustvene podlage mogoče raz-umet.  In ker jo bo mogoče razumet, bo razum sposoben naprej in naprej konsruirat pa dopolnjevat OS proti adekvatnosti znaja, ki ga ponuja, kar je njegov ideal.

Ja, je npr. OS lahko to, al pa nč od tega. Ker zdej je praviloma tko: ko ti razum zašteka, se vržeš v mistiko in ko se zaplezaš v mističnem, prikličeš razum, da spuca tisto, pr čemer ni sam imel nč zraven. Adekvatnosti znanja po moje ni mogoče utemljevat direkt v mistiki, saj mistika je samo eno področje, v katerem se razum še ne znajde, v katerem še ni domač, ker še ni spoznal principov, katerim bi se moral prilagotit in v skaldu z njimi procesirat.  Tko razum npr.  v sanjah nima kaj počet, je čist preplašen pa neuporaben, dokler ne pogrunta principa tvorjenja sanjskih podob in mu ta proces izkustveno ne postane domač. Ko mu, postanejo npr. sanje enako adekvatne kot budna zavest in notranje znanje enoko uporabno kot tisto 'od zunaj'. Se notranje in zunanje podobe ujamejo, kar tvori občutek adekvatnosti spoznanja, neposrednosti znanja, uvid, jasnovidnost, intelektualnu lucidnost, s katero je mogoče to lucidnost  prav s pomočjo razuma še naprej stopnjevat....  




Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neposredno znanje
Reply #4 - 09.10.2002 at 15:29:20
 
Quote:
imaš ali nimaš ?


Kolkr jest štekam, mind, ni nujna oz. je potreba po njeni nujnosti zabloda. Se  da ta efekt 'nadomestit' in  racionalno razplest kaotično notranjo psihično strukturo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Neposredno znanje
Reply #5 - 09.10.2002 at 20:42:17
 
Titud,

Dobr si povzel knjigo od Kosica. Jest osebno se podrobnosti zaradi casovne oddaljenosti branja knjige vec ne spominjam. Drugace pa ko pravis:

Tko razum npr.  v sanjah nima kaj počet, je čist preplašen pa neuporaben, dokler ne pogrunta principa tvorjenja sanjskih podob in mu ta proces izkustveno ne postane domač. Ko mu, postanejo npr. sanje enako adekvatne kot budna zavest in notranje znanje enoko uporabno kot tisto 'od zunaj'. Se notranje in zunanje podobe ujamejo, kar tvori občutek adekvatnosti spoznanja, neposrednosti znanja, uvid, jasnovidnost, intelektualnu lucidnost, s katero je mogoče to lucidnost  prav s pomočjo razuma še naprej stopnjevat....    

Jest osebno se s tem ne morem popolnoma strinjat. Do dolocene mere je to zgoraj vsekakor res. Razum ti pomaga, vendar po mojem mnenju samo na zacetku. Ce vzamemo, da so sanje v bistvu samo orodje v rokah rokodelca, potem se je Kosic s svojo knjigo dejansko ustavil cisto na zacetku. Na zacetku, ko dejansko moras dojeti svojo vpetost v razumski svet v katerem smo bili vzgojeni, zivimo in po njem ravnamo. Z razumom moramo ozavestiti vse tiste misli in ostalo, kar nam preprecuje doseci lucidne sanje oz. "neposredno znanje". To je Kosic izvedel naravnost odlicno.

Potem, ko pa ti stanje lucidnih sanj postane vsakdanje in poskusas dejansko iti naprej, pa "zelo hitro" prides v podrocje, kjer se razum kot specializiran izliv Zivljenja v naso osebnost se ni manifestiral. Ce si v teh podrocjih poskusas se vedno pomagati s razumom, gre takrat dejansko za degradacijo znanja, saj ti ravno razum onemogoca neposredno iluminacijo. Takrat namesto neposrednega spoznanja dozivis samo odsev na miselnem/razumskem ekranu. To pa ni to. Zato moras takrat uporabiti drugacna sanjska orodja in drugacen zavesten pristop, ce lahko tako recem.

O tem npr. Kosic dejansko nic ne pise. Njegova metoda je dejansko predvsem napredna sanjsko psihoanaliticna metoda.

Preberi si Castanedo. Pri njemu je moja zgornja trditev precej dobro pojasnjena.

V kaksno poglobljeno razpravo s tabo se zdaj sicer tezko vrzem. Moram pa reci, da ravno zdaj preucujem to kar sem ti zgoraj napisal, pa bom takoj ko bom kaj pametnega odnesel vrgel na forum, da utemeljim trditev.


Lp


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neposredno znanje
Reply #6 - 10.10.2002 at 11:59:40
 
Quote:
Tko razum npr.  v sanjah nima kaj počet, je čist preplašen pa neuporaben, dokler ne pogrunta principa tvorjenja sanjskih podob in mu ta proces izkustveno ne postane domač. Ko mu, postanejo npr. sanje enako adekvatne kot budna zavest in notranje znanje enoko uporabno kot tisto 'od zunaj'. Se notranje in zunanje podobe ujamejo, kar tvori občutek adekvatnosti spoznanja, neposrednosti znanja, uvid, jasnovidnost, intelektualnu lucidnost, s katero je mogoče to lucidnost  prav s pomočjo razuma še naprej stopnjevat....    
 
Jest osebno se s tem ne morem popolnoma strinjat. Do dolocene mere je to zgoraj vsekakor res. Razum ti pomaga, vendar po mojem mnenju samo na zacetku. Ce vzamemo, da so sanje v bistvu samo orodje v rokah rokodelca, potem se je Kosic s svojo knjigo dejansko ustavil cisto na zacetku. Na zacetku, ko dejansko moras dojeti svojo vpetost v razumski svet v katerem smo bili vzgojeni, zivimo in po njem ravnamo. Z razumom moramo ozavestiti vse tiste misli in ostalo, kar nam preprecuje doseci lucidne sanje oz. "neposredno znanje". To je Kosic izvedel naravnost odlicno.


Tle moram bit dosleden pa priznat, da sem kosiča v odgovoru zvezdici mal poreinterpretirov in da mu ne bi dela krivico, ga bom rajš še mal skušal povezet čim bolj v originalu.

Za kosiča  se proces gradnje specifično človeškega znanja ne odvija 'od zunaj navznoter', ampak 'noter', 'od znotraj navzven'. Odvija se kot kopičenje predstavnih 'kopij' elementarne percepcije, kot proces usklajevanja endogeno/notranje reproduciranih predstav s  perceptivnimi podatki empirije. Spoznavni proces se po kosiču odvija s postopnim  'približevanjem' 'notranjega' predstavnega sveta  'zunanjemu' empiričnemu svetu, torej primarno kot empirično dirigirano (pre)urejevanje in diferenciaje elementov tiste imaginarne sfere, ki se je v svoji halucinacijski intenziteti pojavila  enkrat v najzgodnejšem otroštvu in katere bolj ali manj stihijsko, doživljajsko dominantno  in pozornost zavezujoče pojavljanje je za zavest  in prakso pomenilo drastično oddaljitev od realnega sveta, v svojih neizkustveno nastalih in fiktivnih oblikah  pa vzdržuje večjo ali manjšo miselno in doživljajsko prostorsko in časovno distanco tudi kasneje.

Kosič krivde za 'kapitulacije'  lastnega intelekta ne vali na zapletenost ali na nespoznatnost sveta niti na pomajkljivost svojih čutil in razuma, temveč najde krivca v zapletenosti in nerešljivosti njegove lastne že obstoječe endogene predstavno-pojmovne strukture, ki je bila rezultat dotedanjega napačnega 'usklajevanja' njegove predstavne sfere  s podatki empirije. Ni mu povzročal negotovosti sam svet, ampak slaba , kaotična, nerazvidna, umetna, mimo empirije zgrajena imaginarna konstrukcija, 'projicirana' v čas in prostor in napak doživljena kot svet sam.  Tega problema ni mogoče  razrešit s pridobivanjem novih empiričnih informacij  temveč le z z razpletnjem obstoječe kaotične predstavno-pojmovne konstrukcije po direktivah empirije.    Kosič verjame, da je proces formiranja znanja v smislu koordinacije  endogenih predstavno-mislenih  elementov z s spominskimi kopijami podatkov elementrne percecije (empirije) lahko končen. Kot pove tudi drugače: neposredno znanje je dokončno izkristaliziran rezlultat procesa diferenciacije zvez med eksogeno in endogeno varirajočimi bivanjskimi komponetami in kot tako se ujema z empirijo oz . povsem smiselno dopolnjuje  celotnost stvari in pojavov, ki so prisotni v polju izkustvenega življenja.

Glej, jst, iz te kosičeve definicije neposrednega znanja kot 'dokončno izkristaliziranega rezlultata procesa diferenciacije zvez med eksogeno in endogeno varirajočimi bivanjskimi komponetami', pač sklepam, kar sem zgorja quotal. Po  mojem je  iz kosičevega originalnega teksta težko to tko  razumet, da je razum/intelekt na sanjsekm/endogenem/notranjepredstavnem polju napačno uporabljen in  da je tako spoznanje 'samo odsev na miselnem/razumskem ekranu', kot ti praviš. Če intelektulana negotovost upada, če se zmanjšujejejo emocionalne napetosti, če se začnejo udejnjat parnaormalni potencilai (npr. videnja), pol po moje ne gre samo za razumsko/miselne odseve. Po moje sem sam s poenostavljanjem prispeval k enmu nesporazumu, ki bi ga blo možno le  s poznavanjem originalnega teksta odpravt.  

Castanedovo umetnost sanjanja sem se šle lotu brat, tko da bo iz medsebojne primerjave  po moje tud men bolj jasno vse skupaj.

 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Neposredno znanje
Reply #7 - 10.10.2002 at 22:01:14
 
Titud,

Tocno vem, kaj hoces povedati in se tudi strinjam s tabo/Kosicem.

Se zadnje case precej trudim vsaj teoreticno dojeti ravno problematiko notranjih videnj, pa kdaj so halucinacije in kdaj priliv resnicnega znanja, pa od kje crpati in na kaksen nacin in vse skupaj analogno povezati s mojimi eksogeno in endogeno varirajočimi bivanjskimi komponetami (da uporabim Kosicevo marsovscino).

To je v bistvu moj malce drugacen in malce manj intelektualen, pa enako sistematiziran, a vendar bolj  celovit pristop k Kosicevi problematiki, ki dejansko mora biti razresena takoj na zacetku. V teoriji (pa cisto malce tudi v praksi) skusam namrec iti prav od izvora pa vse do dna pac po Tradiciji, ki ji sledim. Eden prvih korakov pa je Kosic korak. Gre pa za zgosceno formulo, ki sem jo ze tolikokrat navedel: Oce - Sin - Sv. Duh - Bozje Kraljestvo.
Kosic namrec po njej  stoji nekje med Sv. Duhom in Bozjim Kraljestvom. Zato bom nadaljeval takole:

Jst said:
Potem, ko pa ti stanje lucidnih sanj postane vsakdanje in poskusas dejansko iti naprej, pa "zelo hitro" prides v podrocje, kjer se razum kot specializiran izliv Zivljenja v naso osebnost se ni manifestiral. Ce si v teh podrocjih poskusas se vedno pomagati s razumom, gre takrat dejansko za degradacijo znanja, saj ti ravno razum onemogoca neposredno iluminacijo. Takrat namesto neposrednega spoznanja dozivis samo odsev na miselnem/razumskem ekranu. To pa ni to. Zato moras takrat uporabiti drugacna sanjska orodja in drugacen zavesten pristop, ce lahko tako recem.

O teh drugih metodah ni Kosic povedal nic, ker gre dejansko za podrocja, ki so precej globje v nas, pa se kljub vsemu manifestirajo zunaj. Hotel sem samo povedati, da je takrat razum za nas lahko tudi past, ce se se vedno tako intenzivno naslanjamo nanj. Pa ne razumi me narobe. To ni kritika. Samo majhna pripomba. To je potrebno razumeti in vedeti. Gre pa takrat dejansko ze za misticne vode, ki pa morajo zopet imeti svoj red in se jim ne smemo kar prepuscati...

Se nekaj mi je zanimivo...
Ce vzameva, da je Kosic mojster prakse in je teorijo udejanil v praksi, pa da zato ve kaj govori, a si morda pomislil na zablodo, ki ji podlega 98% forumovcev. Gre pa nekako v smislu, svoje resnice, pa da ima vsak svojo resnico, da gre za resnico, ki jo ti vidis, ker jo tako dozivljas itd., itd. Se v bistvu niti ne spomnim podrobnosti.

Ko Kosic pravi:
...'približevanjem' 'notranjega' predstavnega sveta  'zunanjemu' empiričnemu svetu, torej primarno kot empirično dirigirano (pre)urejevanje in diferenciaje elementov tiste imaginarne sfere, ki se je v svoji halucinacijski intenziteti pojavila  enkrat v najzgodnejšem otroštvu in katere bolj ali manj stihijsko, doživljajsko dominantno  in pozornost zavezujoče pojavljanje je za zavest  in prakso pomenilo drastično oddaljitev od realnega sveta, ...

Pa tocno potrjuje tisto, kar sem jaz vedno trdil. Resnica je samo ena. Zal pa interpretacij resnice toliko, kolikor je glav v mnozici.  To pa niso resnice temvec v skrajni obliki halucinacije. Tudi psihologiji mnozice Kosic nebi mogel vec podleci.

Naj recem za konec, da nacenjava izredno zahtevno in tezko debato, se sploh, ker je tezko dojemljiva konkretna praksa vpletena. Ce bodo besede meso postale se bom oklical za svetnika... Smiley))).



Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neposredno znanje
Reply #8 - 11.10.2002 at 10:21:48
 
Quote:
Se nekaj mi je zanimivo...
Ce vzameva, da je Kosic mojster prakse in je teorijo udejanil v praksi, pa da zato ve kaj govori, a si morda pomislil na zablodo, ki ji podlega 98% forumovcev. Gre pa nekako v smislu, svoje resnice, pa da ima vsak svojo resnico, da gre za resnico, ki jo ti vidis, ker jo tako dozivljas itd., itd. Se v bistvu niti ne spomnim podrobnosti.


To, da gre za kosičevo subjektivno resnico, da se neposredno znanje lahko udejanji samo subjektivno in je prav zaradi tega toliko bolj adekvatno od objektivnega/zunajega znanja, ki ga lahko dosežemeo le na podlagi skupnega konsenza po emipričnih kriterijih objektinosti oz. na podlagi preverljivih znanstvenih metod,   mi  je bolj ali manj jasno. Celo njegova razvojna metoda kot nova paradigma gradi na izključno njegovih izkušnjah pa praksi, zato ji tud reče samorazvojna, ni 'prenosljiva' in kot  samorazvojna deluje lahko le, če temleji na adekvatnem znaju, to je subjektivni praksi in iz nje izvedeni teoriji...

Človek se tega zaveda, ampak ga  kljub temu potegne adekvatnost spoznanja nekoga drugega. To je zarad empatije ali kaj, pa naj gre za umetnika, mistika, znanstvenika ali pa z naravo in okoljem zlitega kmeta. Moram prznat, da kosič tud v men vzbuja en kup dvomov, še več pa asociacij in paralel z lastnimi izkušnjami, ki jih skušam po svoje, a podobno ambiciozno kot kosič organizirat v eno čim bolj adekvatno spoznavno/samorazvojno paradigmo.

Kolikor razumem kosiča, je razum, ki je vladar budne zavesti, v sanjski zavesti uporabu le za usmerjanje pozornosti na področja, s katerimi bi znotraj  zakonitostih sanjske  psihe najdu vrata v zidu,  na  katerega je razum zmeraj znova naletu budni zavesti. Ta dokaj skromna psihoterapevtske ambicija je prersatla v oblikovanje ene celovite samorazvojne pradigme, v kateri naj bi razum pri (samo)razvoju uma, oprt na adekvatno/neposredno/subjektivno izkušnjo/znanje (za razliko od vzhodnjaške tradicije, ker se izgubi v mistiki),  ohranu ključno vlogo.

Ti, jst, vidiš pomanjkljivost njegove paradigme v tem, da se je zataknila med svetim duhom in božjim kraljestvom. Sam kosič je opazu, da se je v praksi zataknu na pomanjkanju 'emocionalne harmonije', ki je potrebna za kostantno 'vzdrževanje stika' z neposrednim znanjem oz. za kristalno lucidnost intelekta. Za vzpostavljanje  emocionalne harmonije je nujno rabu  pomočnico/vodnico in  si jo s pomočjo magične/samoresničljive/prekognitivne/jasnovidne/ lucidne sanjske  vizije v epilogu tud v budni zavesti ustvaru/priklicov/realiziral. Po moje mal za lase privlečena zadeva, ker je brez bistvenega dejavnika v   svoji lastni paradigmi skreiral/zvizioniral ravno to bistveno, kar je za samorazvoj te paradigme nujno potreboval.  

Quote:
...'približevanjem' 'notranjega' predstavnega sveta  'zunanjemu' empiričnemu svetu, torej primarno kot empirično dirigirano (pre)urejevanje in diferenciaje elementov tiste imaginarne sfere, ki se je v svoji halucinacijski intenziteti pojavila  enkrat v najzgodnejšem otroštvu in katere bolj ali manj stihijsko, doživljajsko dominantno  in pozornost zavezujoče pojavljanje je za zavest  in prakso pomenilo drastično oddaljitev od realnega sveta, ...

Pa tocno potrjuje tisto, kar sem jaz vedno trdil. Resnica je samo ena.    


Katera? Naša stihijska halucinacijska identiteta? Zavest in praksa realnega sveta? Njuno zbižanje/stapljanje ali zmaga ene nad drugo?  
Back to top
 
 
IP Logged
 
ž
Guest




Re: Neposredno znanje
Reply #9 - 11.10.2002 at 15:48:25
 
Uauč! Spominjam se njega dne, ko sem poskušal brati Kanta. Ta človek sere, sere, sere, sto strani sere pa še nič ne nasere.  Sigurno je tukaj neka stvar ki je ne štekam. Povej mi naprimer titud:

1. iz katere perspektive si klasificiral Kosičevo delo?
2. kaj pomeni naprimer tvoja klasa "živo, obladljivo in stabilno predstavnost ter izostreno, spontano stabilno  koncentracijo na misleno temo", al to samo Peruša oponašaš?
3. kakšna je funkcionalnost tvojih razredov in kaj naj si bralci z njimi pomagamo?

Tale forum ima potenciale, titut, ti si ena izmed svetlih zvezd na njemu, prosim preuči ključne besede: strukturalizem, funkcionalizem, refleksija. Časa izgleda da imaš dovolj Wink

ž
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Neposredno znanje
Reply #10 - 11.10.2002 at 20:25:12
 
Titud,

Za mene je Kosic se vedno mojster. Pri njemu je problem samo v tem, da dejansko nima filozofske podlage, oziroma nekega sistema, ki bi mu kazal pot, kako iti naprej, pa je dejansko tista fatalna zenska na koncu lahko zgolj plod njegovih sanjskih halucinacij povzrocenih s zeljami ali pa, ce jo je dejansko videl in srecal morda celo kaksna lavra, ki so se tako pogosto prikazovale prevec gorecim obozevalcem Boga v preteklosti, kot posledica neobvladovanja sil, ki so jih sprostili. Namrec, Kosiceva tehnika bi lahko povzrocila kaj takega. Podoben, tudi zavestno povzrocen, pojav poznajo tudi na Vzhodu, pa mislim, da je nekaj podobnega kreiral tudi don Juan. No ja...

Namrec, nekaj je potrebno vedeti. To da so sanje lucidne, oz. je nasa budna zavest prisotna v sanjah, se ne pomeni, da ne gre za halucinacije, se posebej, ko poskusamo zaiti v t.i. globje nivoje nase podzavesti.

Kar se pa resnice tice, pa si mi dejansko dal na izbiro prevec moznosti, pa raje ne recem nic vec, kot sem ze.
Resnica je samo ena.

Titud, a se bos lotil Kosiceve tehnike? Pa kaksna se ti zdi knjiga tko na splosno? Meni se zdi v osnovi odlicna, ceprav mi je njegova terminologija  tuja in tezka. No, pa saj so razni prirocniki tudi suhoparni, pa to se ne pomeni, da jih ne vzamemo v roke, ko nas zanima praksa in konkretne izkusnje, namesto praznega filozofiranja kot je navedla Ž zgoraj.



Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neposredno znanje
Reply #11 - 14.10.2002 at 11:21:18
 
Quote:
1. iz katere perspektive si klasificiral Kosičevo delo?
2. kaj pomeni naprimer tvoja klasa "živo, obladljivo in stabilno predstavnost ter izostreno, spontano stabilno  koncentracijo na misleno temo", al to samo Peruša oponašaš?
3. kakšna je funkcionalnost tvojih razredov in kaj naj si bralci z njimi pomagamo?


Sem 'skrivnost' svojega pristopa do mističnega že v svojemu prvemu topiku razkril, pa naj jo  še enkrat. Problem je v tem, da je konkretno moji partnerici  adekvatnost (spo)znaja vsaj z mojega zornega kota bistvu v naprej dana brez ne vem kako opaznega inteletualnega naprezanja in logičnega utemljevanja, s katerim se jest skušam pred neuspehom zavarovat in  strahove pred napačnimi odločitvami odganjat. Moje kao  racionalno utemljevanje se je izkazalo znotraj čustveno pogojenih partnerskih odnosov za neodločno in nepraktično,  zato sem zaradi pozitivnih izkušenj in ustvarjenega zaupanja začel nekak v naprej njenim pa tud svojim emocinalno pogojenim reakcijam zaupat, kar je zame sicer težko, a  bolj praktično.  Zadnje čase  pa premišljujem, ali gre za podleganju njene sugestije, za pomanjkanje  pozornosti za skupne/njene interese al pa  za premik v moji zvesti k eni intelektulani lenobi, ki na doslej  vzpostavljeno ravnovesje v odnosu ne vpliva dobro.  

Zdej, ko berem npr. kosiča, vidim, da se je fant cela leta vse  dneve in noči  zajebaval z oblikovanjem enega lastnega adekvatnega znanja, potrebnega za oblikovanje ene hudo zapletene  samorazvojne spoznajsko teoretične paradigme, ki mu bo potem zbistrila pogled v čist običajne življenjske situacije. Na koncu ugotovi, da sam do te jasnosti po nobeni teoriji ne more prit brez vodičke/pomočnice, skoz en ženski princip torej, da si z vsem moško racionalno/izustvenim  hokus-poksem ne more drugač pomagat, kot da si z njegovo (po)močjo en ženski spoznajsko teoretski princip prikliče/skreaira. Je mislu, da je s tem že pri konc, ampak se men zdi, da je on tam nehov, kjer se prava  (spo)znanjska dilema šele začenja: na usklajevanju/sožitju/dopolnjevanju  obeh po defoltu ločenih  pricipov.

Quote:
Titud, a se bos lotil Kosiceve tehnike? Pa kaksna se ti zdi knjiga tko na splosno? Meni se zdi v osnovi odlicna, ceprav mi je njegova terminologija  tuja in tezka. No, pa saj so razni prirocniki tudi suhoparni, pa to se ne pomeni, da jih ne vzamemo v roke, ko nas zanima praksa in konkretne izkusnje, namesto praznega filozofiranja kot je navedla Ž zgoraj.


Kosičeva tehnika je v eni virtualni obliki preigrana moja življenjska praksa. Ne vem, kaj bi pridobu s tem, da bi jo ze eno avtosugestijo v sanjanju še enkrat preigraval. Se mi prav zard njegove sugestivnosti  sanjanje sicer dogaja (prav danes ponoč sem s kričanjem po juanovi sugestiji preverjal avtentičnost sanjskih prizorov v čist običajnih sanjah, hi, hi Shocked), ampak  to je po moje bolj rekreativna kot intelektualno vodena zadeva. Verjamem pa tud prav s kosičevo pomočjo, da ma intelekt/razum svoj pomen in svojo (spo)znanjsko vlogo: ni nujno represivno sredstvo za zatranje intucije; tud ne more bit zgolj nadomestilo, s katerim bi blo mogoča pomanjkanje intucije kompenzirat;  je lahko  le dopolnilo, ki lako prispeva tud k razvoju  samega sebe in hkrat intuitivnega uvida v resnico.

Kolk bodo kosičeva spoznaja (ne)kritično  posegla v mojo življensko filozofijo pa prasko, si ne bi upal v naprej napovedovat. Peruš me  je s svojo znastveno lucidnostjo, s katero se je zagrizel v izkustveno doživeto mistično razodetje, prav tako impresioniral in sem ga z njegovimi kritiki vred ( gregor tomc) prav tako  na  nek način (ne)kritično vkomponiral v svoj  intelektulani spoznanjski potencial. Kolk je ta avtentičen, se deloma tud tle gor kaže pa preverja. Ne vem, kako bi to dokazal. Se prime, kogar se prime.
Back to top
« Last Edit: 14.10.2002 at 13:57:38 by titud »  
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1