Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 5912 times)
A.
Ex Member




kaj je res open source
14.09.2002 at 22:02:20
 
dojel sem kaj sem hotel povedat s tem, ko sem se zavzemal za open sourcev v psihologiji, osebni rasti, zdravem načinu življenja in ekologiji.

stvar gre tako linux feni so dojel, da lahko 6.000.000.000 ljudi naredi res dober os sistem za računalnike, boljši kot, če jih dela to tudi 2.000 pri ms.

sam sem k sem bil majhen reku da bomo skupi neki naredil na tem in sedaj sem dojel da ve 2.000.000 slovencev verjetno full stvari in da je sedaj na voljo orodje OPEN SOURCE kjer lahko te stvari skupi spravmo.

en projekt so pozitvke drug projekt wikipedija...

se mi zdi da se dogaja... al kako že pravjo važn je da muva!!!  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: kaj je res open source
Reply #1 - 14.09.2002 at 22:08:39
 
Kaj je torej open source?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: kaj je res open source
Reply #2 - 16.09.2002 at 13:14:47
 
Linux  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: kaj je res open source
Reply #3 - 16.09.2002 at 14:15:01
 
tale forum in geek  Grin
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: kaj je res open source
Reply #4 - 16.09.2002 at 14:41:34
 
gape wrote on 16.09.2002 at 14:15:01:
tale forum in geek  Grin

Ni res. Za to se še borimo  Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: kaj je res open source
Reply #5 - 16.09.2002 at 14:49:13
 
sorry
koda (source) je odprta (open)


edit

gape wrote on 15.07.2003 at 17:28:32:
open sorce pomeni preprosto to da ti lahko vzameš moj source (v našem primeru je to ponavadi tekst (txt)), ga prešraufaš (ali pa tudi ne) in ga objaviš (če ga imaš kje).
pri vsem tem je edini pogoj, da pustiš moj podpis (credit) notr ... se reče ... ta text je pa napisu gape ... to NE SMEŠ pobrisat ... ostalo lahko, lahko tudi predelaš, lahko tudi ... kar češ ... lahko tud služiš keš s tem mojim textom, dokler izpolnjuješ POGOJ (credit).


v tem konkretnem primeru je open source to, da lahko kakšen drug forum vzame ta text, ga predela po svoje in ga objavi v svoje (lahko tudi pridobitniške) namene.
boli mene ... dokler mam jest 'credit' ...

to da je open source pomeni seveda tudi, da med nastajanjem lahko sodeluje vsakdo. upošteva se pač (kot ponavadi) večina.

Back to top
« Last Edit: 21.02.2004 at 13:41:10 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: kaj je res open source
Reply #6 - 23.09.2002 at 22:55:28
 
evo eno razmišljanje na enem nekem drugem netu, v nekem drugem kontekstu, samo v tem času in tej temi...


Odkril sem samo to, da velik ljudi v istem času dobi podobne ideje in v tem vidim neki več.

V tem vidim open source.

Evo vam bom podal kaj to sploh je open source, za tiste ki tega še niste zasledil! Bom pa reku še tole: Sam že od majhnega sanjam o tem, da bomo enkrat vsi vse skupi dorekl in dojel, sej mamo končno vsi nekak isto delovanje in zato bi lahko to skupi uredil, kot vsi fizikalni zakoni kao delujejo za vse… in na tem delam že od malih nog, sicer takrat še nisem čist razumu kaj, sam delal sem, pa že v tej smeri.

Ok, pol sem zrastu in sem si zamislu nek način skupnega dela in sem v tej smeri zastavil stvari…, evo k je prišel net sem videl, da linuksaši delajo isto sam za računalnike evo, in dojel sem, da sem imel sanje o enakem načinu dela, kot ga  imel Linus za računalništvo.

Ampak to še ni vse pol so prišli še drugi(gape,…) govorim predvsem za ustvarjalno skupinco Sonce, s še boljšimi idejami in pol sem vidu še ostale skupine v slo in reku pa sej ima ves folk iste ideje.   ja...??

sej pravim delamo neki kar je večje os nas, ker je omogočil razvoj neta in kjer sedaj lahko sodelujemo.

sej pravim avtentičnost pred GNU in ego, a ni to neki iz 90?

kakor kol open source je način dela, ki bo po mojem mnenju dopolnil vse kar je do sedaj znanega, razvoj je zanimiv, sploh pa ideja, da vsi na svetu združimo moč in znanje za to, da bo vsem bolje. Gre pa za to da sedaj po vsem svetu in vseh področjih vse bolj uporabljajo ta način dela in TO spet, kar vsi na enkrat?

So pa to v osnovi popolnoma druga izhodišča, kot na njihovem webu in še kje tako, da se nikol nisem obremenjeval s tem, kaj dela folk na vaš način, kdor je pa open sourcar pa itak dela skupi z nami in mi z njim. : )

kaj pa je os: je web in world comunity, je način življenja, je način soustvarjanja.

Vprašanje je, če je boljši od filozofij? ...  morda, jih pa vsekakor vse združuje. Saj je pravilo open soursa, da vedno iz vseh mogočih pogledov najdemo takšno rešitev, ki bo veljala v vseh primerih.

in to ni tolk težko... ane?

evo še en opis tega kar delamo in pa še linkece dodam za mal branja...

Open source - Odprti način ustvarjanja

Open source ni filozofija, je način ustvarjanja in širjenja znanja. Je gibanje, ki poudarja bistvo različnosti in svobode izražanja. Je način prenosa in vzajemnega predajanja pogledov in modrosti, ki ga uporablja vse več ljudi po svetu in s tem omogoča, da hitreje rastemo in da svet postaja boljši.

http://www.lugos.si/arhiv/prispevki/rms-sp/
http://www.lugos.si/arhiv/prispevki/rms-delo/

verjetno vam nebo težko pobrisat par črk, da pridete še do lugos a?

cmokico vsem *
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: kaj je res open source
Reply #7 - 25.10.2002 at 17:21:11
 
Umm, Open Source, kolikor ga jaz poznam, je čisto preprosto zahteva, da moraš predložiti celotno izvorno kodo skupaj s programom in dati komurkoli na voljo, da s to kodo svobodno počne kar hoče (včasih tudi če si uporabil samo majhen košček open-source kode skupaj s svojo).

Motivacija za to je intelektualna lastnina velikih organizacij (ali pa kogarkoli pravzaprav), od patentov do avtorskih pravic, ki lahko onemogoča svobodno ustvarjanje in marsikje zavira napredek, kar je v bistvu povsem nasprotno razlogu, zaradi katerega je bila uvedena.

Namen tega pravila, skrbno formuliranega v copyleftu pa verjetno še kje, je preprečiti, da bi se nekdo polastil kode.

Način sodelovanja o katerem govori A pikica se je pojavil vzporedno, predvsem zaradi možnosti sodelovanja in soustvarjanja, ki jih ponuja Internet, ki lahko zmanjša fizične in komunikacijske razdalje med podobnomislečimi in podobno delujočimi.

Aja še to, open source ni nujno zastonj, za vsako distribucijo linuxa je treba nekaj plačat. Ampak z njo pa lahko narediš marsikaj, če želiš, znaš in zmoreš. Tudi svojo distribucijo.

A pikica ves čas govori o open sourceu tukaj, pod čemer pa si jaz ne uspem kaj dosti predstavljat. Načinov sodelovanja je ogromno, veselje za prediskutirat ga ob kavi s kakšnim dekletcem se tudi najde, ampak v čem se reč razlikuje od različnih projektov v katerih ljudje prostovoljno sodelujejo(mo), ali pa od nekaterih neavtoritarno vodenih državno sponzoriranih projektov.

Takle forum mi je še najbližje nečemu odprtemu, pa A pikica ponavadi pravi, da je samo sredstvo, ne pa cilj (kar mi ne vliva najboljših občutkov).

Je mogoče, da zaradi dreves ne vidim gozda?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: kaj je res open source
Reply #8 - 04.05.2003 at 14:48:05
 
še neki od open source 2,

glede različnih pogledov:
vse se upošteva, zato se če se dva ne strinjata poišče novo skupno rešitev, ki vse upošteva.  

vse se upošteva s tem, da se vse spoštuje, ker smo eno in če ne bi vse upošteval bi delovali v neskadju s tem zakonom enosti.

glede skupnih razvojnih stvari.
open source temelji na tem, da so nekatere stavri vsem skupne, nekatere pa individualne glede na pot posameznika.
torej strmimo k temu da so skupne stvari potem tudi dostopne in dane vsem v dopolnjevanje individualne pa da vsak dopolnjuje in razvija kot sam hoče.

še neki iz anstazije:
u berem tole knjigo in bl ko jo berem več daje...

u...

v bistu ena knjiga na res norem nivoju, redko katera knjiga mi je dala tolk ene drugačne prspektive na svet, tolk jasnosti, tolk dobre energije...

tud če je stvar na določenih mestih nedojemljiva, nevrjetna, ti vseen nudi tolk drugačen vpogled na stvari, da je zaradi tega zanimiva...

men je k sem os fan pisana na kožo, da sam namignem...

vsi dostop do e
vsi dostop do znanja, neglede na čas preteklost prihodnost
vsi sposoben ustvarajt vse

da ti možnost da vse sam osvojiš kar piše, daje generiranje idej, daje to, da lahko vse kar prebereš nadgradiš, dopolniš...

ja sanje vsakega, ki živi in dela os
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: kaj je res open source
Reply #9 - 07.01.2004 at 10:01:54
 
Richard Stallman - prosto programje - svobodna družba

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20031230175936817


"Izraz prosto programje pomeni, da imate svobodo program presnemavati, ga deliti s prijatelji in ga spreminjati. Če nekdo krši zakone ki prepovedujejo presnemanje računalniških programov, ali če neka država takih zakonov preprosto nima, to sicer pomeni, da lahko programe presnemavate, ne morete pa jih spreminjati. Zato pač potrebujete odprto izvirno kodo. To, da lahko brez posledic nezakonito presnemavate programe, ki sicer niso brezplačni, iz njih še ne naredi prostih programov. Pri prostih, svobodnih programih gre za svobodo, ne pa za ceno. Svoboda, da jih presnemavate in razširjate, je le del svobode, ki bi jo moral vsak imeti glede programov, ki jih uporablja. Enako pomembna je svoboda, da lahko programe izboljšujete in, če tako hočete, te izboljšave posredujete drugim. Na ta način ljudje vzpostavljajo skupnost, znotraj katere si medsebojno pomagajo. Zato v Sloveniji pred leti niste imeli prostih programov, saj ste lahko le delno počeli tisto, kar vam sicer ti omogočajo. Še ena težava je pri tem. Če si namreč lahko medsebojno delite kopije programov zgolj na skrivaj, to ni ravno prijeten način življenja. Sam ne bi bil zadovoljen z ničimer, kar bi ponujalo manj od našega koncepta prostih programov. To pa pomeni, da lahko s prijatelji delim programe odkrito in brez strahu. V družbi, v kateri živim, se ne bi rad srečeval s takšnim strahom. Zato se mi zdi zamisel, da morajo ljudje v strahu deliti programe med seboj, sramotna. In zato se sam programov ki mi tega ne omogočajo ali pa bi me moralo biti zaradi njihovega presnemovanja sram, niti ne dotaknem."


"Veliko ljudi napačno razume izraz prosto programje, ker menijo, da se nanaša na ceno. Toda ni tako. Gre predvsem za svobodo, zato ni čisto nič narobe, če kopije prostih programov prodajate. Nobenih težav nimam s tem, če naredite ogromno število kopij programa, ki sem ga napisal, in jih naprej prodate za ceno, ki so vam jo pripravljeni plačati. To je eksplicitno dovoljeno, to je svoboda, ki jo morate imeti, in tako piše tudi v zaščiteni licenci sistema GNU. Nisem komunist in nisem proti služenju s prodajo programov. Zame je pomembno predvsem to, kar tudi piše v licenci, da ima namreč vsak uporabnik našega sistema z zakonom določeno svobodo spreminjanja. Zato smo sistem zaščitili tako, da ga nihče ne sme posredovati naprej brez odprte izvirne kode, ne glede na to, ali je program spreminjal ali ne. Tako ne more nihče omejevati svobode nadaljnjih uporabnikov in vsak, ki posreduje naprej programe, mora spoštovati svobodo drugih. Nikakor namreč ne morete početi vsega, kar hočete, sploh če je ogrožena svoboda drugih. Lahko svobodno razširjate programe, lahko jih poljubno spreminjate, toda morate označiti, da ste jih spremenili, in ne smete drugim omejiti tiste svobode spreminjanja, ki ste jo imeli vi."


... ...  ...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
klemenl
Guest




Re: kaj je res open source
Reply #10 - 08.01.2004 at 15:55:39
 

Understanding Open Source Software - by Red Hat's Mark Webbink, Esq.

Mark Webbink, Senior Vice President and General Counsel of Red Hat, Inc., wrote this article for corporate attorneys, explaining free and open source software and comparing various open source licenses, detailing how the GPL really works, explaining US copyright law, and listing some corporate law office best practices for software, from the standpoint of what policies are prudent for the corporate environment.

http://www.groklaw.net/article.php?story=20031231092027900
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: kaj je res open source
Reply #11 - 11.02.2004 at 17:34:06
 
gape wrote on 16.09.2002 at 14:15:01:
tale forum in geek  Grin



Daleč od tega.  Grin

Kakšne črne iste bi šele potem nastajale  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: kaj je res open source
Reply #12 - 11.02.2004 at 20:50:17
 
Quote:
Daleč od tega.  Grin

Kakšne črne iste bi šele potem nastajale  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

še 1x  razmisli kaj je open source Wink Grin
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: kaj je res open source
Reply #13 - 11.02.2004 at 23:46:32
 
Petra. wrote on 11.02.2004 at 20:50:17:
še 1x  razmisli kaj je open source Wink Grin



Vem kaj je   Tongue  ti pa res ne poznaš heca  Tongue Tongue Tongue Tongue

Sam, črne liste bi pa vseen nastajale  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: kaj je res open source
Reply #14 - 13.02.2004 at 16:05:53
 
Ma če se jo da Andresu sestavljat, naj jo. In to je open source, tud črna lista, ki je vsem vidna... Grin Grin Grin Kva si tok obremenjen s to listo? Wink Grin Tongue
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Pages: 1 2