Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 9847 times)
Enej
1
*
Offline

Nikoli ne obupaj
Posts: 6
Ljubljana
Gender: male
Kako postati ISKREN
01.08.2002 at 13:17:01
 
Lep pozdrav

Mene pa najbolj zanima, kako postati iskren.

Imam problem z iskrenostjo.

Enej
Back to top
 

SREČA - to je tisto, kar vsi iščemo.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kako postati ISKREN
Reply #1 - 01.08.2002 at 13:56:10
 
tko da začneš govort resnico
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sirena
3
***
Offline

živi in pusti živeti!

Posts: 118
Koper
Gender: female
Re: Kako postati ISKREN
Reply #2 - 01.08.2002 at 14:09:43
 
GrinTko, da se ne bojiš ničesar in nikogar. Po mojem neiskrenost izvira samo iz golega strahu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kako postati ISKREN
Reply #3 - 01.08.2002 at 14:18:39
 
ja ... laž in strah sta zelo povezana med sabo, če ne celo soodvisna
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kako postati ISKREN
Reply #4 - 01.08.2002 at 14:25:21
 
Enej, praviš, da imaš problem z iskrenostjo.
Zanimivo.

Če pogledam sebe, je to takrat, ko imam problem z resnico.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Kako postati ISKREN
Reply #5 - 01.08.2002 at 14:39:28
 
Amstel, Amen na to.
Še nekaj mojega. Če verjameš v tisto kar govoriš, potem nimaš težav z iskrenostjo.Iskren do sebe-posledično tudi do drugih.
LP
T.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #6 - 01.08.2002 at 15:02:20
 
Thot wrote on 01.08.2002 at 14:39:28:
Amstel, Amen na to.
Še nekaj mojega. Če verjameš v tisto kar govoriš, potem nimaš težav z iskrenostjo.Iskren do sebe-posledično tudi do drugih.
LP
T.


Seveda pa ni nujno, da je tisto, v kar verjameš, resnica, pač pa le tvoje prepričanje.
Iskrenost zato nima prav veliko skupnega z resnico. Ima pa neiskrenost veliko skupnega s strahovi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Kako postati ISKREN
Reply #7 - 01.08.2002 at 15:11:19
 
Kaj pa je resnica? Absolutna resnica ne obstaja, je samo subjektivna resnica, ki pa je tisto kar ti verjameš. Jap točno tako.
LP
T.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #8 - 01.08.2002 at 15:18:39
 
Quote:
Absolutna resnica ne obstaja, je samo subjektivna resnica, ki pa je tisto kar ti verjameš.


A potemtakem takrat, ko nas še ni bilo in zato tudi  subjektivnih resnic še ni bilo, ni bilo nič res? - ker pač resnica ni obstajala (ali mogoče samo zdaj ne obstaja?), ravno tako pa še ni bilo subjektivnih  resnic.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kako postati ISKREN
Reply #9 - 01.08.2002 at 15:20:08
 
Resnica je to, čemur se izognemo, ko smo neiskreni. Ne zdej filozofirati, če obstaja absolutna resnica.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako postati ISKREN
Reply #10 - 01.08.2002 at 15:23:30
 
Moj pogled na tole je morda malo drugačen…

Vedno je najbolje biti iskren, seveda. Torej povedati svojo resnico, kako kakšno stvar doživiš (ali pa si doživel) ti. Ne glede na to, v kakšni situaciji se znajdeš in pred kom. In se strinjam s Thotom, ki pravi, da je treba biti najprej iskren do samega sebe.

Včasih pa zaideš v situacijo, ko je težko biti iskren. Živimo pač v realnem svetu in med realnimi ljudmi, za katere (vsaj jaz) nisem vedno ravno prepričana, da vsi želijo biti iskreni ali drugače rečeno – da ne želijo prizadeti. Od tod torej strah pred iskrenostjo. In Enejevo vprašanje lahko razumem tudi v tem smislu. Kdaj in v kolikšni meri uporabljati iskrenost, predvsem pa – pred kom. In če je mislil vprašanje v tem smislu, potem je to posledično tudi vprašanje zaupanja. In vprašanje iskrenosti glede tistih stvari, ki se tičejo tvoje osebnosti (duše?) in ki bi tebi samemu posledično lahko prinesle bolečino. Ker v takih primerih, če si iskren do nepravih (neiskrenih?) ljudi, lahko ravno iskrenost prinese – ufff, še hujšo bolečino…

In če je to tisto, kar si želel vprašati, Enej, potem bi jaz najprej rekla: iskrenost ali pa tišina, molk. Če prevedem: z ljudmi, ki so mi blizu, je najlepša in najboljša iskrenost. Če pa naletim na take vrste vprašanje, ki bi meni posledično lahko prineslo bolečino in ki mi ga postavi nekdo, ki mi ni blizu ali ga sploh ne poznam, potem se nekako izmotam iz situacije, poskusim preusmeriti pogovor in na tako vprašanje najraje sploh ne odgovorim. Saj ne vem, kaj se bo z mojo iskrenostjo zgodilo. Lahko bo sprejeta, lahko pa bo ravno moja iskrenost obrnjena proti meni.

Obstajajo pa situacije, ko si težko iskren tudi s človekom, ki ti je blizu. Tudi to se mi zgodi, ja. V takem primeru sem iskrena na ta način, da povem, da v tistem trenutku ne zmorem odgovoriti na vprašanje oz., da tega v tistem trenutku ne zmorem deliti. In prosim, če dotična oseba lahko to sprejme. Je pa res, da bolj, ko ti je neka oseba blizu, lažje si iskren z njo in počasi zmoreš deliti z njo vse stvari, tudi tiste »ta hude«. Saj k sebi ponavadi spustiš take ljudi, ki spoštujejo enake vrednote, kot ti. In je iskrenost ena izmed njih. Vsaj pri meni.

Ponavljam – tole je razmišljanje o situaciji, za katero se skriva tvoja odprta rana, bolečina in strah pred tem, da bo spet bolelo. V vsakdanjih situacijah pa je res najlepše biti vedno iskren, kar res pomeni povedati svojo resnico. Debata o tem, da je moja resnica lahko drugačna od tvoje, pa je že druga zgodba. Morda bi bilo res bolje uporabiti besedo »prepričanje«, kot je omenil Bardo.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Kako postati ISKREN
Reply #11 - 01.08.2002 at 15:30:47
 
Amstel wrote on 01.08.2002 at 15:20:08:
Resnica je to, čemur se izognemo, ko smo neiskreni. Ne zdej filozofirati, če obstaja absolutna resnica.


Dejstvo je, da se nečemu z neiskrenostjo izogibamo.
Ali je tisto, čemur se izogibamo resnica ali kaj drugega sploh ni tako pomembno. Bolj pomembno (v smislu odpravljanja neiskrenosti) je, da je to zaradi strahov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Kako postati ISKREN
Reply #12 - 01.08.2002 at 15:49:32
 
Ja zaradi strahov je ena varianta, druga je zaradi lastnih interesov. Če nekoga nočemo prizadeti, ali pa kaj podobnega. Potem je še ena varianta, zaardi moralnih in verskih načel in vzgoje. In vse skupaj vodi, do tega, da je iskrenost preprosto povezana z načinom človekovega razmišljanja in življenja, njegove filozofije.
LP
T.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kako postati ISKREN
Reply #13 - 01.08.2002 at 15:49:35
 
Miška.. jaz poskušam tako:
kar povem, naj bo iskreno. Če ne, je bolje da sem tiho. Nimam pa potrebe, da bi se izpostavljala. Da bi hodila okrog, kot odprta knjiga. Za vsakogar. Torej, iskrenost prihaja iz globine... ko govorim o ranljivosti, šibkih očkah. Je pa iskrenost, ki se tiče tudi .. moje volje, misli, okusa... načrtov... itd.
Tok , na kratko.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kako postati ISKREN
Reply #14 - 01.08.2002 at 15:53:30
 
Hehe, Amstel - evo iskrenosti... Ti znaš povedati to na kratko, jaz ne..

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5