Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 31232 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Evtanazija in morala
Reply #30 - 20.07.2002 at 08:02:03
 
Gape...

4svece.pps
type: Microsoft PowerPointova predstavitev

Jaz tega ne znam paste-tat, lahko ti jo pošljem na mail ali pa (spet) pretipkam tekst?

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Evtanazija in morala
Reply #31 - 20.07.2002 at 09:23:23
 
Miska wrote on 20.07.2002 at 08:02:03:
4svece.pps
type: Microsoft PowerPointova predstavitev
Jaz tega ne znam paste-tat, lahko ti jo pošljem na mail

pošlji da vidm
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #32 - 21.07.2002 at 13:36:12
 
Miska wrote on 19.07.2002 at 16:51:49:
Uf, ana, da izderem še eno bodico iz svojega srca: nihče ne more vedeti, kaj doživljaš v takem trenutku, če tega ni doživel… Nihče si ne more predstavljati tovrstne bolečine, če je ni začutil… Nihče si ne more niti zamisliti, kako se ti trga srce, če se kaj takšnega zgodi ljubljeni osebi…

In zato mi verjetno tudi nihče ne bo verjel, če povem, da bi dala precejšen del svojega življenja, da bi lahko izboljšala kvaliteto njegovega…
M.


saj vem, Miška, to si ti, in si imela osebo čisto po človeško in zares rada in bi zanjo vse naredila. Vem, tudi telesno bolečino bi človek prevzel nase, da bi bilo drugemu mogoče vsaj za uro lažje. Pa si nemočen in ne moreš nič, razen, da ti je hudo. Sama vem, koliko časa me je spremljal občutek krivde, ko je umrl stari ata v bolnici (želel si je umreti doma). Veš, ampak niso vsi ljudje taki kot ti. Ljudje so taki in taki. In so tudi taki, kot nečaki neke tete Micke, skoraj sosede. V visoki starosti jo je zbil avto (zlomil nogo), in menda se je žlahta v bolnici samo pozanimala, kdaj bo umrla. Osebje, vsega navajeno, ni moglo verjet. In ko je ženska prišla iz bolnice po kakih 14 dneh domov, ni imela rjuhe, na katero bi lahko legla. Žlahta ji je dobesedno izropala NJENO hišo. Ljudje smo si pač različni.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #33 - 21.07.2002 at 13:42:32
 
Miska wrote on 19.07.2002 at 17:15:53:
Če ti lahko povem iz svojega primera, bp – zdravstvo v tem primeru odpove… Je ni protibolečinske terapije, ga ni zdravila, ki bi olajšala take vrste bolečine. Niti MST tablete, ne vem če poznaš – tablete, pri katerih je osnova morfin, niso pomagale. Vedno večja doza je bila potrebna, da si ohranjal kolikor toliko znosno stanje. Je to rešitev? Ostane seveda še droga, morfij in podobno. Je morda to rešitev?

M.


Moja soseda je sedaj na teh tabletah. Ima 45 let. Dolgo časa se je upirala, da bi prešla na taka zdravila, vendar so sedaj bolečine prehude. Vendar so stranski učinki tako močni, in tako vplivajo na kvaliteto življenja, da je res vprašanje (njene besede): trpeti hude bolečine in ohranjati normalno komunikacijo z okolico, ali pa trpeti MANjŠE (bolj znosne ) bolečine in imeti motnje pri koncentriranju, suha usta, top občutek v glavi itd


stvar osebne odločitve, za katero se trpeči vedno znova vprašuje: ali res ni nobene druge šanse več?
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Evtanazija in morala
Reply #34 - 21.07.2002 at 13:48:54
 
Hej, ana, samo tole: ne vem kako, ne vem zakaj, ne vem od kje, ne vem od kod - vendar čutim, da me nekako razumeš... Tudi zato razmišljaš o tem in tudi zato mi pomagaš iskati...

In - hvala ti za to!
m.
Back to top
« Last Edit: 21.07.2002 at 20:40:23 by Miska »  
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #35 - 21.07.2002 at 14:08:43
 
hvala, Miška, tudi tebi. Zanimivo pri meni je to, da sem se od nekdaj rada zgovarjala o smrti. Pa saj veš: človek v vsakdanjem življenju pri tej temi sploh nima sogovornikov. Še več: če načneš to temo, ti dajo nalepko, da si čuden. Ampak mislim, da bi se morali o stvareh, ki so nam vsem skupne, katerim nobeden ne uide, čim več zgovarjati. Da nam postanejo domače. Da jih sprejmemo za svoje, ker enkrat bomo tudi mi na vrsti. In vsako stvar, vsak dogodek, ki ti je na nek način vsaj iz pripovedovanja domač, pred katerim nimaš strahu, tak dogodek laže preživiš, ko si sam na vrsti.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
EAGLE-1
1
*
Offline

Če želiš videti, moraš
gledati s srcem.
Posts: 28

Re: Evtanazija in morala
Reply #36 - 21.07.2002 at 20:20:33
 
Hm...

En lep pozdrav z gorenjske. Načeli ste zelo zelo delikatno temo, in kot je že nekdo rekel, odgovoriti na to vprašanje je nemogoče. Samo ljudje smo. V vsej svoji veličini in hkrati v vsej svoji majhnosti. Vsak človek je univerzum zase in zelo všeč mi je, ko prebiram nekatere poste, kako lepo se da s človekom razumeti, skoraj brati njegove misli in mu morda tudi na nek način pomagati. Na koncu koncev smo vseeno samo ljudje. Mnogo več niti imamo v svojih rokah kot se nas večina zaveda, mi smo tisti ki odločamo, nihče drug. Skoraj o vsem. Skoraj. Nekje pa je meja. Takrat niti prevzame usoda, Bog, naključja...kakorkoli si kdo pač predstavlja. Osebno sem sicer trdno prepričan da naključja ne obstajajo, vsaka stvar ima svoj namen in svoje poslanstvo. Tako življenje, kot smrt-ki je del življenja. Načeloma sem mnenja da se človek v nobenem primeru ne bi smel igrati Boga, da nismo mi tisti ki odločamo o življenju in smrti nekoga...čeprav je težko, para nam srce in dušo, razkraja nas ob pogledu na trpečega...ampak vseeno. Ne vem, morda bi v primeru da bi sam doživel kaj podobnega razmišljal drugače, zato nobenemu ne bom skušal soliti pamet, samo podajam svoje mnenje.
Ana, tvoje pisanje se mi zdi modro, preudarno in zelo zelo toplo. Ko berem tvoje poste tukaj mi postane toplo pri srcu in zaenkrat sem v tvojih besedah našel precej sebi podobnega razmišljanja. Mislim da moraš biti krasna oseba,nekoč bi te rad spoznal.

              Lep pozdrav iz gorenjske, vaš Grega Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #37 - 23.07.2002 at 07:54:22
 
Nisem vsega brala, bi pa rada dodala svoje razmišljanje...

Mislim, da je v vsakem izmed nas nekaj, kar nas sili naprej. Da živimo. Da upamo. Da se ne damo. Da smo.
Res, pridejo trenutki, ko bi najraje rekli, jaz ne morem več, končajmo to... In minejo tudi, takšni trenutki. In zaradi tega, ker minejo, ker potem zopet upamo, živimo v polnosti tistega ZDAJ, zaradi tega sem ODLOČNO proti evtanaziji.
Ni naravno. Je poseganje v naraven ciklus.

Umreš pač ne kar tako.

In Bog oz. kdorkoli/karkoli pač, že ve, zakaj živiš tako dolgo, in ti daje možnost, in neizkoristiti možnosti, ki ti jih ponuja... kakšna škoda...
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #38 - 23.07.2002 at 08:41:35
 
EAGLE-1 wrote on 21.07.2002 at 20:20:33:
Hm...

Ana, tvoje pisanje se mi zdi modro, preudarno in zelo zelo toplo. Ko berem tvoje poste tukaj mi postane toplo pri srcu in zaenkrat sem v tvojih besedah našel precej sebi podobnega razmišljanja. Mislim da moraš biti krasna oseba,nekoč bi te rad spoznal.

              Lep pozdrav iz gorenjske, vaš Grega Smiley


hvala, enako, Grega
sicer sva pa oba Gorenjca, pa še rakca

enkrat pa, upam, bo res možnost, da se srečamo
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Evtanazija in morala
Reply #39 - 23.07.2002 at 11:50:37
 
Kar se mene tiče, ne vem zagotovo. Težko bi se opredelil in rekel to in to bi naredil. Res težko, sploh so to dejanja, na katera redki redko naletimo in nekaj na splošno govort ne morem.

Sem pa doživel pred pol leta izkušnjo, ko sem prosil, prosil  "Energijo, boga, ...", da pomaga moji prijateljici, ki je že dolgo umirala za rakom. Da naj ji pomagajo, omilijo muke in trpljenje. In prijateljica je umrla isti večer.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #40 - 26.07.2002 at 16:37:33
 

Tudi jaz ne morem soditi, kaj je prav, pravzaprav se še opredeliti ne morem. Sem samo človek, kot ste že nekateri omenili.

Bog, karma, darma, vse kar nam je namenjeno, naloge ki jih moramo izpolniti, stvari ki jih moramo spucati... v svojem življenju... kdo bi vedel kaj so?

Igrati boga in posegati v "načrt" ali se potegniti nazaj in si ne drzniti? Kdo ve, kakšen je načrt? Mogoče sem pa jaz del načrta, zato ne igram boga ampak opravljam samo svoje poslanstvo? Kdo bi vedel!

Dilema ostaja. Sploh ne vidim, da se jo da rešiti.  Undecided



Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Evtanazija in morala
Reply #41 - 26.07.2002 at 20:19:34
 
Gru Gru wrote on 23.07.2002 at 11:50:37:
Sem pa doživel pred pol leta izkušnjo, ko sem prosil, prosil  "Energijo, boga, ...", da pomaga moji prijateljici, ki je že dolgo umirala za rakom. Da naj ji pomagajo, omilijo muke in trpljenje. In prijateljica je umrla isti večer.

viš, ti bi to lahko vzel za dokaz da 'Bog' obstaja, kkšnmu oldiju pa recimo ta dokaz ne pomeni nič, in v končni niti meni ne pomeni nič, zate pa je (lahko) kronski dokaz
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #42 - 30.07.2002 at 07:50:02
 
Zavrtita uro nazaj, Edi naj ne "moli", pa bomo videli, kdaj bo umrla. Skratka "kakšen dokaz neki".

Quote:
Ampak če se pokaže kot dilema, kot eno tehtanje da ali ne, pol ne. Pol tehta razum, ne pa srce.

Zopet ena neumnost. Ker ne tehta srece, je odločitev prekleta, zgrešena, nebožja .. ???!!!
Ljubi moji. Odločitev srca je pogojena z indoktrinacijo in ker smo vsi mi indoktrinirani s svetostjo življenja, nas to drži nazaj, da evtanazijo izvedemo le v skrajni sili, pa še takrat, ko jo odobrava velika večina vernikov jo mora po dolžnosti sistem in uradna RKC preganjati. Torej navadna hipokrizija in hinavščina, posledica so pa neznosno trplenje umirajočih in njihovih bližnjih.

Vsekakor bi morali evtanazijo legalizirati in o tem problemu čim več pisati. Počasi bi ljudje lažje storili to dejanje, predvsem pa bi ga formalizirali in bi bilo ilegalnih evtanazij manj.
Posledica bi bilo hitrejše in lažje odločanje srca in dušebrižniki bi bili srečni, kajti evtanazijo bi (po njihovem) preko duše odobraval sam Bog. Kako nepoznavanje človeka in njegovih emocionalnih dogajanj. Ideologija te omeji in na osnovi te omejenosti trdiš, da ima ideologija (BOG) prav - smešno, če ne bi bilo do konca bedno.

Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Evtanazija in morala
Reply #43 - 30.07.2002 at 09:45:12
 
Sej ničesar ne trdim Oldi. Povedal sem samo svojo izkušnjo, ki je v nadaljevanju odprla še mnoga "naključja", če jih ti tako imenuješ.

Zame je padlo v tem obdobju veliko odločitev in potrditev.

Samih pojasnjevanj se težko lotim, ker um zna biti v tem samo ovira.

In ravno to igračkanje z umom, in preverjanje je težko za nekoga, ki se ne odpre dovolj.

Mogoče bi si moral vzet enkrat čas in ta znanstveni um zapret in si reč, ta teden bom pa izklopu vse te preverbe in živu čist prosto po Prešernu.

Probi, in boš vidu. Skoči iz kože preverjanja, in pusti da se življenje v tebi in okoli tebe odvija samodejno. Kaj ti lahko en teden škoduje naspram večnosti ali če že ne verjameš večnosti, naspram življenju ki ti še ostaja.

Poizkusi biti en teden samo opazovalec sebe in življenja okrog tebe. Brez sojenja, brez določanja, brez razmišljanja. Samo beleži, opazuj. Nič drugega.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #44 - 30.07.2002 at 11:15:22
 
Ja pa saj to je ravno napaka. Srce odreagira tako kot recimo srnica, ki so jo tako ali drugače naučili (instink, obnašanje mame ....), da se človeka boji, pa čeprav bo zaradi tega od lakote umrla.
Mi imamo um (kot izgleda le nekateri), s katerim se borimo proti tisočletnim indoktrinacijam, nekateri pa le ponavljate vedno ene in iste dogme potem pa še nas izničujete - da živimo brez vesti in podobne bedarije.

Kaj pa uno pleme, pri katerem je moralno zapovedano, da starša ob določeni starosti odnese sin v divjino, da ga "lisice raznosijo". Kaj misliš da njemu veleva srce, če ga ne odnese. Kot sem jaz tisti dokumentarec zastopil, čuti dolžnost do Boga, ne pa da ga peče vest, ko to naredi. Indoktrinacija ne pa neka brezmadežna in od vekomaj dana duša, vest in podobne neumnosti.

Sori ampak tko misl'm.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4