Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 31195 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Evtanazija in morala
18.07.2002 at 13:33:32
 
Mi je tista tema o samomoru dala misliti… In ker se tole, kar me zanima, ne nanaša direktno na samomor, odpiram nov topic: kaj leži za besedami »ne ubijaj«… Ubijati ljudi je namreč na splošno nezakonito... Mene pa zanima – je mogoče narediti izjemo? In če da - kdaj?

Naj navedem primer: zakonski par, naj bo ona Jožica in on Jože. Jože ubije Jožico, ko sta poročena 33 let. Jožica je bila žrtev Alzheimerjeve bolezni, ki napada možgane in kateri ne vemo ne vzroka ne zdravila. Posledice te bolezni so pogubne. Razpadanju možganov je mogoče slediti skozi več stopenj, medtem ko žrtev izgublja vsako podobnost s človeško osebnostjo…

Kmalu po nastopu bolezni je Jožica pričela izgubljati sposobnost za najbolj preproste opravke, obenem pa so se ji pričeli razvijati nenormalni strahovi. Nič več ni bila sposobna voziti ali pisati, obenem jo je zgrabila panika, če je Jože zapustil sobo. Ko je bolezen napredovala, jo je moral hraniti tako, da ji je na silo odpiral usta, obenem jo je moral večkrat dnevno kopati in preoblačiti, ker se je umazala. Potem se je njen besednjak skrčil na dve besedi: ogenj in bolečina... Zaradi njene lastne varnosti jo je bilo na koncu potrebno spraviti v sanatorij. Čeprav je bilo njeno stanje neozdravljivo, še ni bila »mrtva« - v svoji duševni zmedenosti bi lahko živela še nedoločno dolgo…

Je Jože ravnal napačno, ko je ubil svojo ženo?

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #1 - 18.07.2002 at 14:25:51
 
Kdo lahko reče, kaj je napačno in kaj prav?

Jože je naredil tisto, kar se mu je v tistem trenutku zdelo edino možno. Lahko mu sodijo po človeških zakonih. A božji so malo drugačni.


Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #2 - 18.07.2002 at 14:33:37
 
Ne morem reči, da je prav.
Ne morem reči, da je narobe.


Sem pa premišljevala o tem že večkrat in če bi bila v koži kateregakoli od njiju, bi si želela oz. bi storila isto. Uresničila bi željo...

Suzana
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Evtanazija in morala
Reply #3 - 18.07.2002 at 14:36:40
 
Ana in če ne verjameš v boga? Kaj potem? Si kriv zato ker ne verjameš v nekaj kar drugi? Si kriv če si drugačen?
LP
T.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Evtanazija in morala
Reply #4 - 18.07.2002 at 14:48:39
 
Susi13 wrote on 18.07.2002 at 14:33:37:
Sem pa premišljevala o tem že večkrat in če bi bila v koži kateregakoli od njiju, bi si želela oz. bi storila isto. Uresničila bi željo...


Tudi sama, Suzana, sem se znašla v podobni vlogi… Druga situacija, drug čas, druge osebe, pa vendar ista dilema…

Ko te nekdo pogleda v oči, te prime za roko in ti tiho šepne: »M. mi boš pomagala?«…

In takrat sem bila v strašni dilemi… Pomagati ali ne… Uresničiti željo ali ne... Pa ni bila to dilema zaradi tega, ker bi se spraševala, ali je to prav, ali narobe… Ni bilo to tisto, kar mi je ležalo na duši… Tisto, zaradi česar se nisem in nisem mogla odločiti, je bilo UPANJE… Upanje v to, da morda nekoč in nekje… Da pa morda nekoč in nekje bo zdravstvo le toliko napredovalo, da pa je še možnost… Da pa je še možnost za življenje, vredno človeka…

In sem se takrat odločila za življenje… Ne samo jaz, tudi oseba, ki je bila v tej vlogi… Oseba, ki si je želela zaključiti svoje življenje… Ki ni več videla smisla v življenju, v kakršnem se je znašla… Ki ni več videla sreče v ničemer… Ker ji je življenje vzelo tudi občutek, da je vredno živeti… Da se je vredno boriti…

Pa se je takrat tudi ta oseba odločila za življenje… In ga živela… Dokler niso božji zakoni, če naj verjamem ani, odločili drugače…

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #5 - 18.07.2002 at 14:54:39
 
oprosti, Thot, saj to ni toliko stvar vere kot pa tega, ali znamo sebi prisluhniti. Ne svoji glavi, ampak temu tam nekje okrog srca. Glava bo vedno iskala razloge in opravičila, zakaj eno stvar narediti ali ne. Če  pa poslušaš srce, pa veš, kdaj je treba kaj storiti ali pa, kdaj akcija ni potrebna.

To je težko razložiti, a tistim, ki se znajo poslušati, je jasno, o čem govorim. Nekako smo povezani z božansko energijo. Od tam dobimo prave odgovore. V srce.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #6 - 18.07.2002 at 15:01:05
 
Sama v taki situaciji še nisem bila. Ne morem trditi, da bi takrat čutila isto. Vem pa, da sem enkrat že izbrala Življenje. Četudi je bila Smrt mikavna...

Sedaj imam Smrt rada. Vem, da bo prišla, ko bom dokončala "tisto", zaradi česar sem tu.

Nisem se navajena vdati. Vem, da bi se borila, dokler bi vedela, da obstaja možnost. Dokler bi v sebi čutila, da je "vredno".

Tako dojemam/gledam iz danega trenutka.

Dokler obstaja najmanjša možnost, da sem "sposobna" živeti Življenje, ga bom.

Ko bom prišla do brezna, ko ne bo več Poti naprej, bom pač naredila še zadnji korak.

Suzana
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #7 - 18.07.2002 at 15:02:07
 
Miska wrote on 18.07.2002 at 14:48:39:
Dokler niso božji zakoni, če naj verjamem ani, odločili drugače…

M.



oprosti, M.,  nisva se čisto zastopili. S tem, ko sem rekla, da lahko sodijo človeka po človeških zakonih, božji so pa drugačni, sem mislila naslednje: tukaj si po človeških zakonih mogoče obsojen za umor, pa čeprav iz usmiljenja. Nekje drugje, na drugem, višjem nivoju, pa se dejanje mogoče sploh ne smatra za umor. Mogoče se smatra celo za pozitivno dejanje.
Zato pa: kaj sploh vemo? Kaj lahko obsojamo? Zakaj naj bi ločevali med pravim in napačnim? Stvari so take kot so in, upam, M, da nas bo čim manj, ki bi bili postavljeni pred tako izbiro kot si bila ti. S tem, da se seveda zavedam, da so taki doživljaji ravno zaradi čustvene nabitosti in samospraševanja velika priložnost za duhovno rast vseh udeleženih.

pozdrav in lep popoldan vsem
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Evtanazija in morala
Reply #8 - 18.07.2002 at 15:04:47
 
Jaz se znam poslušati, celo mogoče več kot ti, pa ne verjamem v nič tam zunaj mene.
In tudi jaz vem kaj bi naredil brez obžalovanja, a vprašanje ni bilo o tem, ker ti si rekla da bo bog sodil drugače. To se pravi, da bi ti pustila človeku da trpi zaradi svoje vere?
Božji zakoni so drugačni-so bile tvoje besede in potem poveš da ti on pove, kaj in kako skozi tvoje srce, a pa ne obstaja nikakršna druga možnost za to, recimo tvoaj želja po pomoči, pa recimo da ti je ta človek blizu...
Verstva so proti evtanaziji, se pravi da bi ti pustila človeka ki ga ljubiš trpet zgolj iz prepričanja, ali pa hočeš povedati da se ver, tako tvoja kot marsikatera druga motijo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #9 - 18.07.2002 at 15:17:38
 
Vsak se v bistvu lahko znajde pred podobno dilemo. Ampak če se pokaže kot dilema, kot eno tehtanje da ali ne, pol ne. Pol tehta razum, ne pa srce. In če tehta razum, bo v obeh primerih razčlenjeval v neskončnost, zato  končno rešitev ne more bit odrešitev. Za nobenga, čeprav naj bi jo odločitev prinesla. Razumu ne smemo prepuščat dokončnih odločitev, naj se raje sploh ne spravlja v take dileme. Bi moral jože rečt sorry, jožica, to ne bo dobr za nobenga od naju..,  

Če se dilema ne pojav, če  srce kot ana prav, ve da da al pa da ne, ne da bi se odločitvijo sploh ukvarjalo kot  odločitvijo, pol itak je kar je. Pa naj bo to življenje al pa smrt. Bo jože reku jožici, kar je, je dobr za oba ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #10 - 18.07.2002 at 15:37:33
 
Še en preblisk: zakaj nas ni narava tko ustvarla, da bi se lahko, ko postanemo nemočni dvignit roko nad sabo, sami ugasnili, izklopli iz življenja. Zakaj si naša zavest ni usvarla enga gumbka, na katerega bi se tud nemočni lahko pritisnili, da bi se izključli? Pomoj moje zato, ker bi da ga itakj takoj zlorabli prot seb, ko nam kaj ne bi pasal,  tko kot zlorabljamo gumbe na morilskih orodjih, ko nam pri drugih al pa pr seb kaj ne paše.  

Samomor nemočnih je zato lahko le socialno dejanje, evtanazija. Varovalo na sprožilcu je tisti drugi, ki mora nit prerezat,  naš odnos z njim in  preko njega vse socilane vezi, vključno z vero, razumom in moralo, ki nas prikljapljao na ta svet. Šele ko se pri unmu drugmu pojavi dilema al pa ne,  šele pol se prične tisto dejanje drame, ki sem  sem ga opisal v prejšnjem postu...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Evtanazija in morala
Reply #11 - 18.07.2002 at 16:55:00
 
titud wrote on 18.07.2002 at 15:17:38:
Ampak če se pokaže kot dilema, kot eno tehtanje da ali ne, pol ne. Pol tehta razum, ne pa srce. In če tehta razum, bo v obeh primerih razčlenjeval v neskončnost, zato  končno rešitev ne more bit odrešitev.

titud, jaz še vedno ostajam pri upanju… Upanje je tisto, ki v takih primerih še ostane… In upanje je tisto, ki umre zadnje... Saj veš – dokler je upanje, je življenje… Ko umre upanje, tudi življenja ni več…

In če ti rečeš, da tehtanje povzroči razum – OK. Pa če je tudi tako, potem ti povem, da srce zelo hitro sliši, kaj mu reče razum… In tehtanje se nadaljuje…

Odrešitev? Hja, če ne bi bilo upanja, bi to res bila odrešitev… In v takem primeru tudi vem, kako bi se odločila… Ampak upanje ostaja…


titud wrote on 18.07.2002 at 15:37:33:
Šele ko se pri unmu drugmu pojavi dilema al pa ne,  šele pol se prične tisto dejanje drame, ki sem  sem ga opisal v prejšnjem postu...    

Tole, titud, me je napeljalo na razmišljanje o take vrste dejanju pri osebi, ki se »zaveda«, torej ve, kaj se okoli nje dogaja in je še sposobna misli, želja, čustev in na drugi strani oseba, za katero rečemo, da »ni pri sebi«, torej v nekem drugem svetu, v katerega pa mi nimamo dostopa.

V vsakem primeru prevzameš odgovornost za tako dejanje. Pustimo sedaj ob strani odgovornost do drugih, odgovornost do človeških zakonov ali pa odgovornost do božjih zakonov. Prevzameš odgovornost sam pred sabo…

Ali ima ta odgovornost pred samim seboj različno »težo« pri obeh vrstah oseb, ki sem jih omenila? Pri tisti, ki ti zna povedati, pri kateri lahko začutiš, da tako ne more in ne želi več živeti, da tako življenje nima več smisla, da to ni življenje, ampak je eno samo trpljenje in na drugi strani pri osebi, ki ti tega ne zna povedati, torej niti ne veš in si niti ne moreš zamisliti ali ona v svojem svetu trpi, morda se je s situacijo lahko sprijaznila in lahko živi s svojimi omejitvami, ali pa je morda v tistem drugem svetu celo srečna?

Je razlika?

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Evtanazija in morala
Reply #12 - 18.07.2002 at 19:45:28
 
ne ubijaj
ubijaj čimmanj, podpiraj čimmanj ubijanja, uči čimmanj ubijanja
za preživetje , vojne, grožnje, hrana ..., če ti težijo muhe ...

čim manj ubijaj, izogibaj se ubijanju, muho raje spusti ven skozi šipo, če noče it stran od tebe, pojdi ti stran od nje, ne imej domačih živali, če ne misliš skrbeti zanje, ne odreži treh solat na vrtu, če veš da boste pojedl samo 2, če si eskim si nalivi samo toliko živali kot jih potrebuješ za preživetje, če nisi pripravljen na otroka ga ne naredi ... bodi odgovoren ... in če ti bodo drugo polovico stresali krči od bolečin in bodo doktorji obupali nad njo, pelji jo v divjino do prepada dokler se še lahko premika, če ji je všeč tm notri, naj ostane, če ji ni naj gre.
kot primer pač, sicer pa srce vedno govori resnico in vsak bi vedu kaj je treba, če bi se tam znajdu, do takrat pa, če opaziš mravljo pod nogo, je ne pohodi, če se le da.

pot je važna, saj vsebuje tudi cilj

recimo preobilno in nezdravo hranjenje (slovenska (stara) kuhinja) je podpiranje prekomernega ubijanja, metanje hrane stran ravno tako

živi po tej zapovedi
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Evtanazija in morala
Reply #13 - 19.07.2002 at 07:22:40
 
Evo, tole sem včeraj nekje prebrala:

»Najpogostejši dokaz v korist evtanazije je tisti, ki bi ga lahko imenovali »dokaz iz usmiljenja«. Gre za izjemno preprost dokaz, vsaj kar se tiče osrednje zamisli, ki ima preprost smisel. Na smrt bolni včasih trpijo tako strašno bolečino, da jo je tistim, ki je niso dejansko izkusili, težko dojeti. Njihovo trpljenje je lahko tako strašno, da ne bi hoteli o njem niti brati niti razmišljati. Celo ob njenem opisu se zgrozimo. Dokaz iz usmiljenja pravi: evtanazija je upravičena, ker temu naredi konec…

Veliki irski satirik Jonathan Swift je umiral celih osem let, medtem, ko se je – po besedah Jospeha Fletcherja – »njegova pamet drobila v koščke«. Bolečina v njegovih oslepelih očeh je bila včasih tako močna, da so ga morali zadrževati, da si jih ne bi iztrgal. Nože in druge mogoče pripomočke za samomor so morali skrivati pred njim. Zadnja tri leta svojega življenja ni mogel početi drugega, kakor vpiti od bolečine. In ko je nazadnje umrl, je bilo to šele potem, ko so ga celih 36 ur zvijali krči…«

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #14 - 19.07.2002 at 07:51:35
 
Enkrat sem ze pisal o necem podobnem in moje mnenje za taksne in podobne primere je - ja, podpiram evtanazijo.

John_Doe wrote on 01.07.2002 at 10:32:55:
Jejhataja, kolk ste se razburl.
No pa da vam se jest vrezem eno kost socutja.

Tole kar bom napisal je gola resnica, ki mi je bila posredovana iz prve roke osebe, ki je to delo opravljala.

Kako zgleda rakast bolnik, najbrz vsi vemo, le da se nam ne sanja skozi kaksne peklenske muke gre oseba v zadnjem stadiju.
Evtanazija v takem primeru bi bila dobrodosla, ker je clovek zgolj in samo se umirajoce trpeca razvalina. (moje mnenje pac).

In sedaj kost, ki sem jo obljubljal.
Torej. V takih primerih so vcasih (cca 10 let nazaj) zdravniki predpisali veckratno smrtno dozo morfija in apaurin. Zakaj? Apaurin za pomiritev in euforicno pocutje, morfij za dokoncen mir in pokoj. Torej so nekako iz socutja izvajali evtanazijo (najbrz jo se) - oz. po paragrafu zakona - morili.
Dejansko je vse legalno in marsikateri bolnik jim je bil hvalezen, da so jim muke skrajsali - pa magar samo za par ur in da so umrli pomirjeni in brez bolecin v zadnjih sekundah.

Je to socutje?
Umor?
Izpolnitev zadnje zelje, mimo zakona?

Hmm... moje mnenje je pac tako, da ce bi bil kdaj v kozi takega bolnika, bi si zelel, da gre taksna oseba mimo zakona, da me umori, pa naj bo to iz socutja ali potrebe.


Lep dan vam zelim in cim manj trpelnja v zivljenju...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4