Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6873 times)
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Nov gospodarski sistem
05.07.2002 at 18:29:13
 
Vsi poznamo kaj nam povzroča trenutni ekonomski sistem: stres, odtujenost, občutek da si samo številka morebitni kupec kozmetike, občutek da povsod želijo od tebe denar, tekmovalnost, grebatorstvo, nesmiselna delovna mesta, nesmiselni proizvodi, velike koorporacije ki vodijo naša življenja...

To poznamo.

Pa alternativa.

Kakšen sistem bi pa želeli?

Malček ideje imam, lahko mi pa pomagate. Začne se vse pri idejah. In kolkr je Ajnštajn reku: " Z idejo, ki na začetku ni slišati vsaj malo nora se nima smisla ukvarjati.

Da se sesujejo velike koorporacije. Ker vidmo kaj inštitucije delajo (npr. cerkev); če bi zemljo od daleč gledali, bi bile korporacije kot velike rakave celice, pojejo vse ostalo, zanima jih samo lastna rast in se sploh ne zavedajo da s tem žagajo vejo na kateri sedijo. (uničujejo planet mater Zemljo) Nobene potrebe ni po večjih podjetjih. Največja podjetja potrebujemo npr. v gradbeništvu pri graditvi velikih objektov. Proizvodnjo elektrike decentraliziramo z majhnimi obnovljivimi viri, tako tudi ni velikih energetskih podjetij. Naftni lobiji?...?  
Mnogo več je samozaposlitev, če ne kar večino, seveda tako je poudarek na kvaliteti in ne kvantiteti. Pogodbe se sklepajo lokalno, na osebni ravni, možne so izmenjave dobrina - dobrina (brez denarja = ni davkov državi?). Prej bi se mogli odvatit potrošništva, mnogih nepotrebnih stvari, embalaže, ki jih sedaj umetno in nasilno proizvajamo ter trošimo in onesnažujemo.  Morda se sliši kot skok nazaj v srednji vek, pa vendarle obdržimo visoko napredno tehnologijo, razvijamo niko porabo energije, uporabo strojev in robotov, za monotona dolgočasna dela. Vse to lahko storimo že danes...
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Nov gospodarski sistem
Reply #1 - 05.07.2002 at 19:08:25
 
rabmo vas
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Nov gospodarski sistem
Reply #2 - 05.07.2002 at 22:04:16
 
Quote:
Z idejo, ki na začetku ni slišati vsaj malo nora se nima smisla ukvarjati.


In zato sem se jaz odlocil kamne prodajat Herby.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nov gospodarski sistem
Reply #3 - 05.07.2002 at 22:53:30
 
Andres wrote on 05.07.2002 at 22:04:16:
In zato sem se jaz odlocil kamne prodajat Herby.

Dokler tega ne počneš na način, kot so v moji mladosti v nekaterih ljubljanskih predelih prodajali cegu, je to čisto ok, lahko celo pozitivno.

Glede velikosti pa naslednja vprašanja:
a. ali gre za velikost samo, ali je velikost pomembna pri odnosu organizacije do okolja,
b. kaj je tisto, kar določa, kako se vede organizacija do okolja,  tako velika kot majhna
c. ali na velikost vpliva morda zunanje pravilo, da pojej in čimprej zrasti in postani velika riba ali pa boš sam zelo kmalu malica, torej konkurenca.
d. Kako pa konkurenca vpliva na odnos do okolja?
e. Je gonilo konkurenca ali pohlep?

lp bp

Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Nov gospodarski sistem
Reply #4 - 05.07.2002 at 22:59:29
 
Quote:
Dokler tega ne počneš na način, kot so v moji mladosti v nekaterih ljubljanskih predelih prodajali cegu, je to čisto ok, lahko celo pozitivno.


In kako so v tvoji mladosti cegle prodajali.  A je bilo takrat pomanjkanje ceglov in zato polno sverca??
Odvisno koliko si star. Ko sem bil jaz majhen vem, da je bilo pomanjkanje cementa.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Nov gospodarski sistem
Reply #5 - 06.07.2002 at 00:13:33
 
Herby!

Pred nekaj dnevi sem v avtu mislil na podobno stvar in sem se odlocil, da bom odprl topic.  Sedaj si ga ti namesto mene. Hvala

Dam en primer. V tem casu, je na svetu neke vrste luxus life. V razvitem svetu imajo vsi vse, a vseeno ce nimas BMWja to nima nobene veze, ker kljub temu lahko zivis solidno zivljenje. In poglej Herby. Se nikoli ni bilo toliko bolnikov na svetu kot ravno sedaj in se nikoli se ni prodalo toliko zdravil vse od kemicnih preparatov, do rastlinskih produktov.
In kdo naredi bolnike v tako, vsaj z besedo "civiliziranem" svetu?  Sistem konkurencnosti, tekmovalnosti, z eno besedo ameriski sistem. Nastajajo depresije iz tega visje oblike nevroloskih bolezni, razsajajo virusi naravnega znacaja in tisti narejeni v laboratorijih. Vojne se vrstijo ena za drugo, vse to pa seveda za blagostanje bolanega razvitega sveta.

Ljudje so si postali naenkrat tujci cemur sledi, da zmaguje slast po prestizu, komolcnestvo, pridobitnistvo,  hinavscina ki je posledica tekmovalno nastrojenih druzb.

In kaj lahko naredimo? Nimam idej. Lahko spilamo tisto s stotimi opicami. ampak to je ze druga zgodba.

Andres

Back to top
 
 
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: Nov gospodarski sistem
Reply #6 - 06.07.2002 at 09:47:28
 
Ja ta sistem ni zasnovan na človeku (kaj si želi, kaj ga osrečuje = zato bolezni) ampak na profitu in potem si podajajo besede kot so ponudba povpraševanje gor in dol...ker sistem postane sam po sebi namen ljudje mu pa morajo služiti

odločjo se ekonomisti npr. gremo inflacijo zmanjšat, mal računajo pa tko in pol ugotovijo, da je treba recimo potrošnjo povečat in zdej človečki moramo it v trgovine in trošit in kupovat in trošit in kupovat, ZA KOGA?  za to da bo ekonomski sitem preživu... a ne bi mal obrnil? tako da bi sistem delu za nas ne pa mi za njega?

KAKO?
Gremo mal fantazije uporabt. Recimo da so velka podjetja, korporacije tiste ki držijo status quo, ta sistem in če so rakave celice, gremo lahko na kemoterapijo (poseg od zunaj) ...evo ga fotonski pas in že se dogaja da se rušjo korporacije ravno v teh dnevih. Sedaj se more samo še mišljenje osebka (človeštvo) , ki je obsevan spremenit, če ne se rak ponovi...

valjda ekovas je res najbolj primer ki ga trenutno vidm
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Nov gospodarski sistem
Reply #7 - 06.07.2002 at 13:07:08
 
U can't change the world, but U can change yoUrself.

vas rabmo
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Nov gospodarski sistem
Reply #8 - 06.07.2002 at 22:52:59
 
gospodarski sistem je logična posledica nekaj druga...

zato se boriš na napačnem koncu

sploh pa se ni treba borit in napadat nikogar, ker se tudi, če so delno odgovorni za tako stanje to ne pomeni da ne želijo drugačnega stanja oziroma da zanjo drugače. Poglej naprimer naši starši niso krivi da smo tako vzgojeni saj nas niso znali drugače vzgojit, pa nič zato smo potem sami poskusili to uredit pa je šlo ane...

torej vse kar resnično rabimo je usklajeno okolje z...

sicer so izhodišča znana, način dela je tud znan sam sestavit ga je še treba...

Naša osnovna naloga je, da zgraditi okolje za ustvarjanje, ki bi naj delovalo po teh principih:

Varjanta okolja je operacijski sistem narejen v open source tako, da podpira ustvarjalnost in sodelovanje in učenje vseh, da vsak dela točno tisto kar ga veseli in da pri tem omogoča drugim enako, pol to kar hočeš uspe.

torej je vprašanje, ki ga puščam odprto še vedno...
kako se da naredit projekt, ki bo zadovoljiv vse ambicije in bo upošteval vsa mnenja, bo dovoljeval rast posameznika, omogočal da razvije svojo lastno pot, bo strokoven in kakovosten in ne bo dopuščal odvisnosti od projekta samega?

sistem naj med dvema dobrima rešitvama najde drugo novo skupno rešitev tako, da upošteva vse stvari.

to so izhodišča, ki jih lahko dopolnite...

V smernicah za takšno okolje in osnovah open source načina dela lahko prispevate kakšen predlog na:
Open Source - Znanje za vse ali ne? Razvoj smernic za Open Source okolje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Nov gospodarski sistem
Reply #9 - 06.07.2002 at 22:58:32
 
Pravzaprav okolja sta vsaj dva oz trije osnovni, bom o tem kaj več napisal samo da sestavim eno obliko skupaj...

star pa temelji na fraktalsko matematičnih dimenzijah in računalniških programih in je simpl da bl ne bi mogla

okolje je treba delat v odprtem načinu dela da se omogoči upoštevanje vseh in rast vseh kot sem napisal, pa vrjemite, da je mogoče...

grem iskat stavari k sem jih že spisal skupi, da jih bolj uredim

da še  malce dodam z znanstvene strani...

Stephen Wolfram, je avtor programa matematika in je razmišljal pred enim letom v tej smeri kot sem napisal gor, vendar sem upal da bo uredil te stavri drugače, saj je njegov 1200 strani dolga knjiga rahlo razočarala, svetovno javnost

je pa Peruš s svojo knjigo do sedaj dokaj sem nekje na eni 5 knjige kar uspešno razdelal model možganov in nevronskih mrež da se bo dal iz tega izpeljat marsikaj

še ena knjiga me nestrpno pričakuje andrej detela magnetni vozli, že naslov je tak da sem jo kar kupil, no peruša se sprintal spotoma k je navoljo na netu, zastonj!

aja kar se sistemov tiče je en način dela podan tudi v knjigi pogovori z bogom vendar stric ni dojel zadeve, vsaj kot so mi tretjo knjigo uspel predstavit prjatli sam je še nisem bral, sam po odlomkih se dobi nekaj noro dobrih osnov. se gre bolj na nivoju programskih sklopov zato ni efekta...

bomo pa vsekakor zadevo preučil...

predvsem se je treba zavedat pri okoljih sledečega da je prvo kaj sploh hočemo od okolja.
ostalo še bolj pomembno pa je način kako okolje deluje (zakonitosti, poteki, materija...)

aja po veliko pogovorih s prjatli in ostalimi naključnimi gosti o teh stvareh, ki sem jih dolgo časa nakozoval in ki so me zaradi pomankanja argumentiranosti s moje strani malce pripravile do tega, da sem se včasih na sredi stvakov odloči in pač nisem povedal stari do konca... ker se mi je to, da bi razpravljal o osnovi zdel čist preveč, ker je blo full za dojet, še več za prebrat in še več bo sedaj ko bo to za dodelat...
aja s prjatli smo o tem full debatiral in so me spodbujal da naj spravim te stvari skupaj sam kaj k je treba zato full poguma še več pa znanja in razuma

sedaj pa je prišel čas, ko je to treba uredit in prvi zapiski tega so tu pred vami, ostalo pa bomo uredili.
Back to top
« Last Edit: 07.07.2002 at 00:40:42 by A. »  
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Nov gospodarski sistem
Reply #10 - 01.08.2002 at 12:15:20
 
Tale tema me pa čaka že nekaj tednov... ja, v bistvu gre za tako veliko stvar, da je ne moreš kar na hitro odpravit. Po drugi strani pa drži tudi to, da spremembe lahko delamo le na ravni posameznika...

Moje razmišljanje pa je takole: voditelji, predsedniki, menedžerji in sploh predvsem ljudje, ki vodijo zadeve (še lepše, če bi bili takšni vsi ljudje), ne bi smeli biti ljudje z egom, ampak ljudje, ki so ego presegli in imajo v sebi ljubezen.

Če gledamo trenutne politike, imamo večino časa občutek, da v prvi vrsti poskrbijo zase, da nekako nimajo občutka kaj je skupno dobro, dolgoročna korist, in kako priti do tja.

Mogoče se bo moje razmišljanje zdelo marksistično, ampak ne morem razumeti, kako lahko imajo ljudje tako različno visoke prihodke. Vsi smo oblikovani približno enako in imamo približno enake potrebe. Kako lahko ima nekdo 10x večjo plačo, kot nekdo drug - saj ne more imeti toliko večjih potreb! (vem, da sem to podala zelo na kratko, upam da razumete o čem govorim - in v tem trenutku se ne bom ukvarjala s tistimi, ki nočejo delati)

Zaradi sistema kapitalizma in konkurence se vsak bori, da bi zase prisvojil čim več in s tem čim manj ostane za druge. Redki so ljudje, ki vidijo, da s sodelovanjem, z zadovoljstvom vseh vpletenih pridemo do večjega outputa (da o manjšem stresu ipd. sploh ne govorimo).

Ena čisto konkretna izkušnja: znanka ima dokaj dobro službo, s solidno plačo in fer odnosom, ker gre za privat firmo je pa seveda delovni čas nedefiniran (delaš ko in dokler je delo, čim več tem bolje) in tudi preveč dopustov ni zaželjeno. Pač vedno se najde kaj za kritizirat in mož jo pri tem podpira, da ne rečem podpihuje - češ kako bi moralo biti in kakšni so zakoni.
Njen mož je s.p.. Razmišljal je o zaposlitvi delavca, in v nekem pogovoru se je razburjal, da ne glede na to, kaj se on uspe dogovorit s človekom (o pogojih dela, recimo plači), mu zakon predpisuje minimum. Verjamem, da bi se mu uspelo s kakšnim nesrečnikom dogovoriti za mizerno plačo, saj poznamo situacijo v Sloveniji.
Ampak človek ne vidi, kako v dveh podobnih situacijah, kjer pa je na različni strani, razmišlja popolnoma nasprotno.
No, takrat sem pomislila, hej, on bi moral zaposlit svojo ženo, in ji dat plačo, za kakršno si misli, da bi si jo zaslužila.
Idealno bi bilo, če bi vsi delodajalci imeli podrejene, do katerih jim ne bi bilo vseeno, ki bi jih imeli radi, ljubili(?) . Še lepše bi bilo, če bi tudi voditelji na najvišjih položajih imeli radi svoje ljudi, delali v njihovo dobro in jih ne videli samo kot davkoplačevalce.

Sem idealist?  Undecided

Grem raje razvijat svojo ljubezen. Wink

Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Nov gospodarski sistem
Reply #11 - 01.08.2002 at 12:42:28
 
mal si idealista, ampak maš popolnoma prov in dokler se ne bomo konkretno začel približevat temu o čemer pišeš bomo v temi, nekateri bomo v svetlobi, večina pa bo še kar naprej v temi.
in ker razlike med temo in svetlobo sploh ne poznajo ... je tko kt je ... u bistvu ljudje sploh ne vedo da obstaja tudi svetloba, da ti ni treba bit v temi, da lhako greš v svetlobo, samo odločt se je treba.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Nov gospodarski sistem
Reply #12 - 01.08.2002 at 16:59:42
 
Če pogledamo iz drugega zornega kota. Ni Marjana nič idealistična. Takoj ko si daš listek Idealist na prsa se obsodiš.

Potrebna je le masa, ki razmišlja podobno in tukaj ta masa vztrajno in počasi raste.
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Nov gospodarski sistem
Reply #13 - 05.08.2002 at 11:51:46
 
ko jebe to maso skoz raste, rasla je pri fevdalizmu, pri kapitalizmu, pri socializmu, pri duhvnovizmu...

ma ko jo jebe in še nas zravn...

lahko bi tud kdaj kaj mislila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Nov gospodarski sistem
Reply #14 - 08.08.2002 at 13:28:38
 
Marjana, se strinjam.
Tako stanje je razumljivo, saj izobrazba in vzgoja ne vključuje petih stopenj osebnostnega razvoja posameznika.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2