Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 7848 times)
vesna p
Guest




popis
09.01.2002 at 11:50:39
 
letos spomladi naj bi država po desetih letih ponovno izvršila popis prebivalstva. vprašalnik bo vseboval tudi vprašanje, če veruješ in če kateri veri pripadaš, če ne si ateist. ob tem se sprašujem, za kaj naj se opredelimo tisti, ki ne pripadamo nobeni religiji, a vseeno verjamemo (verujemo) ...? in ali ni to osebna stvar posameznika  ??? ??? ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentina
Guest




Re: popis
Reply #1 - 09.01.2002 at 15:59:29
 

Dober point. Mogoče nas bodo pa dal pod "razno" ali "drugo". Drugačno!!!



Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: popis
Reply #2 - 09.01.2002 at 16:22:26
 
Religjskega popisa nikjer na svetu ni mogoce narediti 100%. Je pa res, da je to se veliko tezje popisati  v drzavah, kjer davkoplacevalci ne odvajajo prispevka za cerkev.  Ampak a je sploh vazna verska izpoved? Boli mene.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: popis
Reply #3 - 09.01.2002 at 16:35:18
 
Vesna, najbolje da smo ateisti: Grin
----------------------------------
Citiram A. Grabarja:

Ateisti trdijo, da Boga ni! Kako si vi razlagate to prepričanje?

Tudi ateisti imajo po svoje prav. Brez Boga ničesar ni in tudi za ateiste je Bog samo brezobličen. Trdijo: “Bog je brezobličen”. Prav imajo. Ostali verniki, pa so Bogu določili obliko in pravijo:”Bog je.” Ko mu rečeš naj ti ga pokaže, ti bo nekaj pokazal (oltarček...). Če bi ateist zaupal temu ateizmu, temu brezobličnemu Bogu, je bližje resničnemu Bogu, kot vernik. Bližje je zaradi tega, ker vernik dela ovinek. Jezus je bil v tem smislu največji ateist. Dal pa je življenje za brezobličje tega Boga. To je pa velika razlika. Tisti ateist, ki trdi, da je Bog brezobličje, živi svoje in goni svoje. S tem se upira lastnemu reku. Če trdi, da ni Boga, pa naj živi brez njega. Zakaj pa potem veruje v vse druge Bogove. Ateist bo verjel v tisoče drugih podob njegovega Boga. Lahko je to politični, industrijski Bog. Če že trdi nekaj, potem naj bo atesit in s tem bo Bozji. Zakaj pa veruje v ne vem kaj? Zakaj potem izdaja samega sebe?
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: popis
Reply #4 - 09.01.2002 at 17:05:35
 
Mike!

Ce pogledam samega sebe, nikoli  nisem veroval v boga kot neko obliko.  A vendarle vsi taksni kot sem jaz verujejo, verjamejo,  v nekaj, pac da to bo in ze s tem, ko se trdno prepricajo,  se to tudi uresnici. Vcasih celo, ko na to ne mislijo vec, z eno besedo, odnehajo. Se en dokaz, da je bog v nas, le da se jaz in meni podobni, s to vejo religiozma ne ukvarjamo in zato pac napisem/o svoje mnenje kot ga vidimo. "Nekaj pac je, ce je to bog, ali ce sem le jaz, tega pa ne vem."

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: popis
Reply #5 - 09.01.2002 at 17:28:03
 
verjetno bo res morala obstajat alineja drugo - drugačni - ostali.

kar čjo, se je pa o tem že mnogo razpravljalo se mi zdi, se mi pa zdi da so to uturili notr krščanarji, da bodo lahko rekl: tolk in tolk nas je dejte nam tolk in tolk keša.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: popis
Reply #6 - 09.01.2002 at 17:33:41
 
Kdorkoli je to utaknil notri je glupo. V vseh drzavah kjer se placuje davek na religijsko pripadnost, ima davkoplacevalec pravico izbirati komu bo placal svoj odstotek davka.

Cetudi gre ta Binetu Labinetu.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
vesna p
Guest




Re: popis
Reply #7 - 11.01.2002 at 11:18:16
 
A. Grabar je res lepo povedal kako je z verovanjem ...!!  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: popis
Reply #8 - 11.01.2002 at 11:43:42
 
Ti pošljem celotno njegovo skriptico? Smiley
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
vesna p
Guest




Re: popis
Reply #9 - 11.01.2002 at 12:33:32
 
..ja daj, z veseljem ga bom brala. hvala Mike !
Back to top
 
 
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: popis
Reply #10 - 10.02.2002 at 13:25:44
 
no pa smo tam...GAPE: Takole: krščanarji,  kot jih imenuješ bi te lahko milostno pogledal, ker ti verjetno le ločiš ravno veliko med kristjanom, katolikom, pravoslavnim, prostestantom... KEr ti je krščanarstvo= CErkev kar pa je malce zmotno, seveda s predpostavko, da kot Cerkev pojmuješ institucijo. SE treba mal poglobit pa ni vse v denarju, ki ga ti kr naprej izpostavljašWink..
Dalje: ATeizem in vera Mike: o tem ali bog je ali boga ni... Si kdaj prebral Spinozo Deus natura? Ali pa Plotina in Wittgensteina, Heiddegerja? Vsi ti namreč povedo sledeče: da se o Bogu ne more govoriti, ne ker ga ni, ampak, ker ga vsak termin, vsaka beseda omejuje. In Grabar v tej situaciji ni povedal popolnoma nič novega, seveda, če poznaš ostale. Atheos- brez Boga katerekoli religije in vendar človek v tem primeru ko se razglaša za čistega ateista dela napako, ker v tem primeru sebe postavlja za absolutnega, za božanstvo kot tako..Vsi »ateisti« za zgled postavljajo Nietzscheja, ki želi zbrisati z obzorja človeškega mišljenja vsako podobo onostranskosti in presežnosti, torej obstaja le čista imanenca. Pravi namreč: »Mogoče se človek ne bo nehal dvigati od takrat naprej, ko ne bo več odtekal v kakšnega Boga.« S tem pa ne ruši le ideala Boga ampak vse ideale, ki naj bi obstajali. Ruši vso zahodno civilizacijo, ki je ločevala med dobrim in zlim, med resnico in zmoto, med pravičnim in krivičnim. Za Nietzcheja je program vrnitev k prvobitnemu nagonu po življenju, ki pomeni odpoved volji do resnice oziroma odpoved bogu Apolonu, bogu razuma, in sprejetje kaotičnega življenja, ki ga ponazarja Dioniz.  V končni fazi pa tudi on ni storil v svojem nasprotovanju nič drugega kot spremenil le ime za Boga, a neke vrste religije oziroma, neke vrste priznavanja novega božanstva /bog kaosa/ tudi pri njem obstaja..Torej  bi od tod prišli do silogizma, da čistega ateizma, ki bi ne imel ničesar ni. …In kot dodatek na vprašanje: pokaži mi Boga... pokažite mi razum- ne vidim ga ne čutim ga, ne otipljem ga... TOrej ga ni? Seveda, spet bo kdo dejal saj vidiš da gradimo hiše, da spoznavamo svet... ampak to ni razum, to so posledice... kot naj bi bila narava posledica presežnosti, Boga, STvarnika ali kakorkoli ga imenuješ.. NE vidnega;)

kar se pa tiče popisa: kot prvo je prava žalost, da je država spremenila določena pravila za popis in to po razpisu!! tako da je že to nedopustno, drugič za popis so vzeli (kolikor sem zvedel) kar precej penzionistov, kar je še večja žalost, ko bi to vendarle morali opravljati bolj ali manj študentje... In kar se veropizpovedi tiče: mhm po svoje bi bilo pa zanimivo vedeti koliko je katere veropizpovedi in kolikor mi je znano je Tito nekoč hehe naredil v popisu v presenečenje vseh partijcev naslednje pri veroizpovedi: zase je napisal: rimokatolik --- eko takrat je to bilo, zdj pa se jamra al nj bi bilo al ne? kakor se bojo parlamentarci spomnil tko pa bo pa če se na glavo postavmo...
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: popis
Reply #11 - 10.02.2002 at 14:25:37
 
Vic je v tem,da ko govorimo o bogu,sploh ne govorimo o bogu,ampak govorimo le o sebi.
Trditev Nietscheja : Bog je mrtev in človek je svoboden,si razlagam tako,da je bog,kot nek simbol mrtev.
Saj je bog zelo "močna" beseda in če rečem,da sem božji služabnik,lahko imam pod sabo ogromno množico,ki mi sledijo,kot ovčice.
Ker je bog vse,je nesmiselno govoriti o bogu in ga postavljati v neke okvirje.
Kdor pa trdi,da je bog takšen in takšen,pa ni nič drugega,kot manipulant.
Religije za mene niso nič drugega,kot politične stranke,zato naj religiozno pripadnost dajo med politiko. Smiley.
Jaz nisem ne teist in ne ateist.
Kdo sem ? Sem pač to,kar sem.Kaj več pa ne bi vedel povedati. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: popis
Reply #12 - 10.02.2002 at 15:14:48
 
no zdej smo pa tam Smiley
ti me kr milostno glej; in ne, ne ločujem med 'kristjanom, katolikom, pravoslavnim, prostestantom', za mene so vsi samo del institucije, ki želi obdržati status quo. in ko govorim o krščanarjih dejansko govorim o instituciji s tem pa tudi o ljudeh ki ji slepo sledijo, brez da bi poslušali svoje srce.

mogoče pa je grabar povzel vse naštete da bi nam jih ne bilo treba brati, kamoli vseh njihovih del, preberemo samo pričujoče grabarjevo delo in vemo.
sej veš, čas je denar.
in ja, denar je sveta vladar.
ni sicer vse v denarju, je pa denar vladar vsaj 90% zemljanov, tko da ... je kr precej tega v denarju.
sicer je pa tole precej off topic in bom rajši nehu.
grem rajši oshota tipkat.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: popis
Reply #13 - 10.02.2002 at 21:07:30
 
Jaz jim bom povedal, da sem budist, čeprav nisem. Vse, kar bo 'neopredeljenih' vernikov, bodo avtomatsko prišteli RKC. Zato je tudi to vprašanje postavljeno.

Možnost imaš, da na vprašanje ne odgovoriš. Za take bo RKC govorila, da se bojijo izraziti svojo pripadnost Jezusu, ker naj bi državi še vedno vladala komunistična kontinuiteta.

Po moje je bolje, da si izmisliš, da pripadaš neki religiji, kot da te avtomatsko vržejo v RKC.

Naj spomnim, da je statistično 75% Slovencev kristjanov, kar je čisti idiotizem. Je pa uradni podatek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: popis
Reply #14 - 10.02.2002 at 22:30:36
 
Verjamem, da Bog je...

V mejah lastne omejenosti, ga sprejemam, dojemam, čutim,... kot nekaj, nekoga,... katerega sestavni del sem tudi jaz. Tako, kot si ti. Tako kot je ona. Tako kot je on. Vsi tisti, vse tisto, kar je bilo. Vsi tisti, vse tisto, kar je. Vsi tisti, vse tisto, kar bo. Vse tisto, kar je našim prelepim očem skrito. Vse tisto, kar lahko le čutimo. Mogoče kdaj pa kdaj vonjamo. Vse tisto...

Zavedam in sprejemam svojo omejenost. Zavedam se, sprejemam, da nimam pojma, kje je smisel nesmisla. Zavedam se, da konec koncev pojma nimam, kam se vrti svet. Zavedam se, da mi niti pod razno ni jasno, kdo sem. Še manj kam grem!

V moji omejenosti se počutim svobodna. Mogoče je to eden od obrazov, ki jih ima Bog. Omejen v naših mislih. Omejen v naših srcih. Omejen, ker ga omejujem tako jaz, kot ti.

Sicer pa: kaj je res pomembna definicija Boga? Zakaj bi zaradi lastne omejenosti omejevala še koga? Ker se bom potem počutila bolje? Ha! Ne me smejat...

Pa še to: verjamem, da Bog je...

***Pa naj še kdo mi reče, da ne obstaja smisel v nesmislu. Dotaknila sem se ga v danem trenutku. Občutek ostaja. Misel... živi!***
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Pages: 1 2