Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6315 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Principi
01.11.2002 at 02:46:03
 

Me zanima, kakšne principe "gojite", take, ki se jih ponavadi držite ...  al pa zmeri.   Wink

Aja, pa ne na semantiko pozabt. Princip je tist, pravjo,
kar za svoj osebni "zakon" označš/proglasiš, za svoje življenjsko pravilo/vodilo; na kratko.

No, bom enga svojga skoz zgodbico v iztočnico spustila.

Cheesy
ARS


Sem vztrajno po tistem principu,
da “business and pleasure” ne gresta skupaj.

Pa si predstavljaj maloštevilno družbo,
elektriko v zraku in prasketanje iskric,
govorjenje o masaži ter o vsem po malem,
večerjo smeha in sproščenosti,
“good night drink” in
iztočnico da “štiklc”, kjer,
v-kdo-ve-kakšnem-kontekstu,
omenijo sedem sekund.
In gre večer, zaradi polnočne debate,
v ples, a samo v dvoje, do jutra.
In zaradi principa brzdaš poželenje.

In naslednjič “poslušaš“ komentar,
da mečeš moške pred hotelom iz avta.
In zopet iskrice, pa govor o masaži,
sedmih sekundah...... Vsakokrat.
Princip. Pač.

In enkrat, zaradi ne-baby-sittinga,
dovoliš celo obisk v poznih večernih urah.
Prijeten, iskren pogovor,
smeh (tudi zaradi masaže), iskrice, bližina misli.
Dotik in poljubi za lahko noč, a samo to, ker je pač princip.

Ma veš kva!
Moj telefonski preklic.
Smeh obeh,
“...preveč obžalovanj nekoč in ne bi danes spet.
Si še vedno za masažo?”
Trenutek tišine;
ter v isti sekundi besede “mrzel tuš ali taxi”,
zatem pa “pridem takoj”.

Nepozabna masaža. Nepozabna noč.


Ma kako spanje, kateri principi!?

Ti zagotavljam,
se ne splača vedno vztrajat.
Ne na principu, ne na vsebini.

"Vzem" Življenje, če zmoreš prevzeti odgovornost!


Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Principi
Reply #1 - 01.11.2002 at 08:39:16
 
nimam principov

delujem iz situacije v situacijo drugač

kakor me tist na noter vodi, notranji občutek... Grin


oja, včasih sem pa imela principe, pa ne vem, kam so se zgubli. Včasih sem  mislila, da moraš eno stvar premislit, se odločit, zavzet stališče, kako je prav, potem se pa tega mišljenja dosmrtno držat...  Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Principi
Reply #2 - 01.11.2002 at 10:46:07
 
jest bi se z ano kr strinju ... pa biznis in pležr GRESTA skupi ... ker je slab biznis če ni pležrja v njem ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Principi
Reply #3 - 04.11.2002 at 11:19:27
 

Bolj ko s kakim principom opletaš, prej se ti kot kost zatakne v grlu.

Včasih so rekli, zarečenega kruha se največ poje. Wink
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Principi
Reply #4 - 04.11.2002 at 13:17:54
 
Princip je dobr, če se nimaš na kaj boljšega za naslont. Ga je pol fajn sprobat, kako deluje nazaj nate pa na druge, se z njim 'poigrat' na na način, da ga  lahko opazuješ  z ene distance pa se z njim ne poistovetiš. Je tud dobr, da drugi vedo, da gre za en tvoj pricip, eno zavestno zadevo, ki se ob tapravih argumentih pa v enih tapravih okoliščinah, če ni škode, lahko krši al pa clo ukine. Ni dobr bit žrtu lastnih principov, ker če jih maš preveč jih ne moreš obvladovat/nadzorvat  se začnejo drug v  drugega zažirat in izgubijo funkcijo, ki bi jo moral opravljat.

S pricipi si v principu svet ožaš, da ga laže obvladaš, kar po moje ni tisto, za kar bi človk živu. Ponavad enačmo pricipielnega človeka s človekom, ki ima trden značaj. Značajen/karakteren človek je človek, ki ima izgrajen odnos in trden namen, na katerem gradi notranji mir. Petrovič bi ga uvrstu na trejo stopnjo od petih: nad ljudi  nazivov, ki merijo ljudi in stvari površinsko, po videzu in nazivih; nad ljudi dejanj, ki sodijo vse po učinkovitosti; a pod ljudi idej, ki delujejo po pricipu smislenosti in objektivbnosti; in pod ljudi resnice, ki delujejo po pricipu iskrenosti in usklajenosti. Skozi teh pet stopenj bi naj bi prehajal posameznik, ki osebnostno raste. Če se zatakneš na pricipih zarad pricipov, s katerim si klešeš karakter, je to prazprav  že kar lep dosežek...
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Principi
Reply #5 - 04.11.2002 at 13:33:23
 
titud wrote on 04.11.2002 at 13:17:54:
Princip . Je tud dobr, da drugi vedo, da gre za en tvoj pricip, eno zavestno zadevo, ki se ob tapravih argumentih pa v enih tapravih okoliščinah, če ni škode, lahko krši al pa clo ukine.


Po mojem, je princip, če se mu v tem primeru lahko tako reče, dober toliko, da lahko z njim postaviš ene meje, drugim 'na ogled', da se jim ni treba pustit povleč čez to mejo in izrabljat energijo za druge stvari, kot bi jih pa sam želel.  Undecided

Quote:
in pod ljudi resnice, ki delujejo po pricipu iskrenosti in usklajenosti.

Cheesy kako pa ljudi principov uvrstimo pod ljudi principov iskrenosti in usklajenosti?   Grin oz, zakaj so ti principi drugačni?  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Principi
Reply #6 - 04.11.2002 at 13:49:16
 
Ars bo spet slabe volje, da sem zadeve speljal na eno teoretiziranje, pa še to nedosledno, kot evazhprav ugotavljaš.

Quote:
kako pa ljudi principov uvrstimo pod ljudi principov iskrenosti in usklajenosti?    oz, zakaj so ti principi drugačni?  


Evazh, me po moje nisi prav razumela. 'Pod' uporabljam v pomenu, da so ljudje usklajenosti in resnice (peta faza) 'nad' ljudmi značaja,  so v osebnostnem razvoju že šli skoz (tretjo) fazo, v kateri so jim življenje osmišljali zgolj principi. Isrenost in uskaljenost sta po moje najširša pricipa, ki ne moreta bit 'neusklajena' z nobeim  drugmu pricipom in jih je zato sploh brez veze imenovat principa. Tle se neodgovorno igram  besedami, samo zmedo ustvarjam in prav, da si nanjo opozorila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Principi
Reply #7 - 04.11.2002 at 14:43:37
 
titud
Ne ga lomit, sam mal se hecam. pa iščem kej za čas preganjat.  Grin
Kiss
Pride dan, ko sem dobre volje, pa pozabim, da bi šlo lahko moje duhovičenje komu na živce...  Lips Sealed
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Principi
Reply #8 - 04.11.2002 at 15:41:41
 
Ne rabiš se zdaj nazaj vlečt, evaza, da se hecaš. Si me čist zares najdla, da delam iz principov eno hierarhijo, čeprav majo vsi do zadnjega isto vlogo pa funkcijo. Mi sploh ne gre tvoje duhovičenje na živce, ker to ni duhovičenje ampak se temu pravi rečt bobu bob, ki se ga prav prileže slišat.    

Sem še enkrat prebral tisto uvodno razpoloženjsko zadevo od arse, ki privlačnost principa vid  v tem, da se ga da  preklicat/kršit. V pricipu se se vsak princip da preklicat/kršit. Samo kaj je zdaj to kršenje: a je to preboj  naprej k objektivizaciji ideje pa uravnotežnje k resnici, a je to  padec nazaj v pozerstvo pa pragmatično učinkovitost?

Poznam kar nekaj tipov, ki so se kao iz principa odpovedali pijači, ampak se pustijo relativno pogosto prepričat, da ga kaj spijejo. Na tak način izpadejo 'dober karakter',  ker če bi bli vztrajlal pri abstineci, pol bi bli  socialno-patološke persone, je z njimi tkoreoč nekaj narobe, nekaj skrivajo, se ne da nanje zanest ipd. Podobno je pri  zagotavljanju posebnih okoliščin za skok čez plot, kjer se ljudje, ki so v principu zvesti, za prevaro zagotovijo vsaj nekašen od njihove volje neodvsen razlog ali pa si predhodno vsaj  zajamčijo diskretnost. Cel kup je še takih situacij, kjer imajo  principi kot osebna pravila dokaj dvoumno vlogo pri osebnostnem razvoju, podobno kot jih imajo zapovedi in dogme v družbenem. Z njimi je težko, brez njih pa še težje...
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Principi
Reply #9 - 04.11.2002 at 19:51:47
 
Ne vem, sploh mi ne pride na misel kakšen pameten princip, ki bi ga imela. Mislim, da za nobeno stvar nisem pripravljena reč, da tega se bom pa držala do konca življenja, ker ničesar ne vem zagotovo. Npr, da bi se odločila, da bom vsako jutro spila deci mleka, ker je to zdravo zarad kalcija pa ne vem kerih vitaminov pa to... potlej pa ugotovijo in povejo, da mleko sploh ni primerna hrana za zivali in ljudi, ko enkrat prerastejo sesanje. To je sicer en tak 'pasulj-ast' primer, ampak tut če bi blo govora o čem drugem, nikol ne morem vedet, kdaj bom pršla do tega, da je pa to slabo, oz. da preprosto obstaja nekaj mnogo boljšega, kar bi namesto onega prvega.... Roll Eyes (to complicate or not to complicate)
Quote:
Samo kaj je zdaj to kršenje: a je to preboj  naprej k objektivizaciji ideje pa uravnotežnje k resnici, a je to  padec nazaj v pozerstvo pa pragmatično učinkovitost?


Se mi zdi, da je to cist odvisno od principa in situacije. Na splosno mislm, da je bols principa ne imet, oz., mogoce celo, da principa sploh ni, je samo stvar navade  Undecided bhhh al pa kej

Tiste meje, o katerih sem prej govorila, pa upoštevajoč semantiko niso več principi. Korisit mi, če si zastavim ene take meje glede na trenutno situacijo v življenju pa seveda moram bit skos pripravljena, kaj spremenit, ker se moja situacija tut spreminja. Kakšnih hudih principv, pa.. ne vem, ne bi rada nikol u življenju kadila, npr. A je to princip, a je to želja oz. nameravanje? A ni.. ne vem, a ni dostkrat tko, da Ti en človek kar naenkrat vzklikne: "ne! to pa ne! to pa že iz principa ne!"  Pa glede na to, kar vem do zdaj o tem človeku, takega principa od njega ne bi pričakovala, ker se mi zdi, da je itak prekršil že veliko mero tega, kar princip vključuje.
Npr. vidiš, da v trgoini kaj izmakne, da staršem vzame denar, pa mu pokažeš na neko staro mamco na ulici, pa se upre, da iz principa ne bi nikol mamce okradel. Saj je samo primer, ne zveni prevec realno  Undecided, ampak se mi zdi, da so principi bolj  Tongue
Če ma pa kdorkoli princip, ki seka, bom pa to pripravljena priznat! Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
BonSens
3
***
Offline


Posts: 109
prestolnica
Gender: male
Re: Principi
Reply #10 - 08.11.2002 at 19:54:45
 
Quote:
Če ma pa kdorkoli princip, ki seka, bom pa to pripravljena priznat! Smiley

Mami bodoča, a kej seka u tvoj buši?  Wink

Lejte, men se zdi, da so principi lohk čist koristni. Jih lohk vidmo tut tko kot cilje, okvirje na primer. Kot morebitno točko refokusiranja, ko bomo/smo mal u dvomih, kuko naprej al pa kuko kej zdilat.

=st sm Arskin "business in pleasure" princip zašteku tko, da se je ona odločla, da s tistimi, k biznis fura, nau tut seksa. In ko ji je postal ta princip v določenem trenutku ovira, ki je spodnašala njeno samo-iskreno in usklajeno funkcioniranje, ga je pač prekršla. S polno odgovornostjo in pripravljenostjo, da prevzame morebitne posledice, kokr zgleda.

Pa sej, kje pa piše, da je princip za zmeri? Al pa da pod to besedo usi enak štekamo? Matr, kuko ste vsi principielni, da nimate principov... 8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Principi
Reply #11 - 08.11.2002 at 22:05:35
 
BonSens wrote on 08.11.2002 at 19:54:45:
Mami bodoča, a kej seka u tvoj buši?  Wink

Cheesy Ja, dons je pa ze ful sekal, da ves.... jej jej kekec, ce bo slo tko naprej... sevede bo slo tko naprej, sej bo glihkar cajt

Quote:
Pa sej, kje pa piše, da je princip za zmeri?


ARS je djawa (btw, ne vem kewko se dva razlicna quote-a da v en post)
Quote:

Aja, pa ne na semantiko pozabt. Princip je tist, pravjo,  
kar za svoj osebni "zakon" označš/proglasiš, za svoje življenjsko pravilo/vodilo; na kratko.

in potlej se mi je zdel, da "življenjsko" pomeni "za časa življenja" (tega življenja, sej da bi jih še u drug življenje nosil...  Roll Eyes )


Back to top
 
 
IP Logged
 
Picola2
Guest




Re: Principi
Reply #12 - 08.11.2002 at 22:43:56
 
Jst pa mam princip,da nikol čez omejitev ne vozim.Pa če prav pomislim,sploh ne vem,kdaj sem se zapičla v to.Kr naenkrat sem ratala alergična,če je kdo prletu mim mene al pa začela sm tipu težit,da prehitro vozi.In mislm,da je to tut razlog(glej no glej,kaj vse ne bom še zvedla,hehe),ker sem začela njemu težit,se mi je zdelo najbl fer,da sebe najprej spravm v red...Včasih(oz.po moje kr vsak dan)koga spravim ob živce s svojo umirjeno vožnjo,ampak neverjetno,kako sem se navadila,da se mi sploh ne da vozit hitr.Tako,da se opravičujem vsem,ki morate vozit za mano...hehe. Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Principi
Reply #13 - 09.11.2002 at 00:31:58
 
Quote:
Jst pa mam princip,da nikol čez omejitev ne vozim.

dobr princip ... uporaben ... kr obdrž ga ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Principi
Reply #14 - 09.11.2002 at 08:25:28
 
Quote:
In mislm,da je to tut razlog(glej no glej,kaj vse ne bom še zvedla,hehe),ker sem začela njemu težit,se mi je zdelo najbl fer,da sebe najprej spravm v red...


To je taktika! pridna.  Kiss

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2