Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 13531 times)
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
POGUM
22.05.2002 at 22:43:27
 
Govoriti o strahu je potratno in zato bi raje v vas zbudil zanimanje za POGUM...
Ker ko pride ovira in imamo strah takrat al vidimo samo ta strah al pa naredimo korak ven iz začaranega kroga misli v katero se sami ujamemo... in ta korak se imenuje pogum...
Pogum privlači ekstazo, ekstaza privlači norost, norost privlači radost...
Začne pa se s strahom in prvi korak je narediti nekaj... ne pa tavat v temi...
Strah se naseli v nas kot neka izkušnja, kot takrat najbolj primeren odziv na okolico in ostane z nami dokler ga ne osvobodimo... Spomin prežet z negativnimi emocijami, nam daje sliko o nas samih - EGO in le ta ma svoje zahteve, svoje predstave o svetu, svoj način reševanja težav... Težava je v tem, da dostikrat se sploh ne zavedamo česa nas je strah in kaj takrat pomeni delati se pogumne na enih drugih področjih, kjer itak dobro vemo, da nas ni strah....
Če pa slučajno veste, zakaj vas je kje strah.... AKCIJA, SPREJEMANJE, ODPUŠČANJE... DELOVANJE... razen če vam odgovarja da vas je strah...

Kot pa sem začel je stvar preprosta....začne se s pogumom in tko kot ma večina strah ma tut večina pogum... povežite to in dobili boste ekstazo... Wink
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: POGUM
Reply #1 - 22.05.2002 at 23:54:14
 
Magla, zanimivo, da sem tudi sama mislila načeti to temo. Že ko smo se pogovarjali o temi HSP-ev. Že takrat sem pomislila, da vsej tej občutljivost.. manjka ravno, pogum.

Strah je res eno tako stanje nezavedanja, oz. izredno zožanega zavedanja.
Priznam, da ne maram, da me je strah. In navadno sem hotela, da bi bla skoz močna, da bi skoz obvladala situacije. Že nekaj dni, pa se mi dogaja, da občutim strah. Za različne situacije, ki jih sploh še ni. Ali pa za situacije, ob katerih spoznavam neke svoje pomankljivosti.
In ravno šibkost, pomankljivost, je nekako srž teh strahov. Ker v nekih preteklih situacijah nisem zmogla česa.
Pa da ne bom samo teoretizirala, tega je itak že veliko preveč, bom dala primer.
Že parkrat se mi je zgodilo, da sem s strani različnih ljudi kasirala kako opazko, nesramnost itd. Seveda, ni se mi podrl svet zaradi tega. Pa vendar, en del mene, ki ga poimenujem otrok, žalitve in ostalo, doživlja drugače, kot odrasli del mene. Torej, če se ne znam učinkovito POSTAVITI ZASE, postaviti mejo in dati jasno vedeti, da česa ne prenesem, se počutim ogroženo pred samo seboj. Strah me je, ker se kdaj ne znam braniti, se postaviti zase.
Ne vem, če kdo še razmišlja o podobnem dogajanju.
Sej bom kmal brala...
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: POGUM
Reply #2 - 23.05.2002 at 00:07:36
 
Saj strah in pogum sta zelo povezana. Ce imas prevec poguma lahko zapades v nevsecnosti, ki te pripeljejo do strahu, ce pa imas prevec strahu, se moras prej ko slej spoprijeti sam s seboj, zberes pogum in udaris po mizi nakar tisti, ki te poznajo recejo.  " A se mu je prpelal??"

Osebno se stejem za tiste, ki imajo vec poguma kot strahu, ce pa strah oz ogrozenost zacutim jo resim s pogumnom. To deluje, a ne bom sedaj pisal primerov.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: POGUM
Reply #3 - 23.05.2002 at 08:52:40
 
pogum ni sam to da more it brus-li u ring pa se tepst iz enimi čist tretjimi .....ampak bl uno it na neki zahtevnega k ne veš kako se bo realiziralo...strah pa opozarja a smo al nismo.....in če nismo je še tolk lepš ker strah je statistika .......statistika kolk maš racionalno procentou možnosti......pol te pa kkšn fejst prepriča in dvigne moralo in čudeži se zgodijo.....proti strahu z avtosugestijo?, hipnozo? ostalimi tehnikami......ja smučarčki so enkrat pel - mislm neki kao repal o tem kako jih pritisk pred tekmo ..tam si je statistika še tol bližje ....tekmovauc do tekmovauca......

in če se nam posreči pomen da smo ugnal statistiko ......čuvarje .elementarnih zakonitosti.....pol pa nagrada ekstaza ....za našo zmuzljivost in zdrizavost......

torej uzet strah kt prjatla - ko pogledaš na njegov merilnih strahu in rečeš 100 na uro me je strah.......kar je zlo dost ampak a mi bo zarad tega vseen uspelo pr tako velikem strahu in če je strah tolk velk so tut mejhne možnosti.....in pol se ti uspe tle ven izmotat.....kr hudo......

kaj pa pravite o adrenalinskih zasvojencih....tile pobje pa črpajo ves svoj energy lih iz tega strahu......je kdo tak???

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: POGUM
Reply #4 - 23.05.2002 at 11:33:42
 
Strah in pogum sta  v slovenski zavesti  kocbekovi temi, ki sta  se dobrih deset let nazaj pri osamosvajanju slovenije ponovno aktualizirali. On je ta dva pojma navezoval na dilemo krščanskega intelektualca, ko se mu je blo treba leta 1941 opredelit  do okupacije. Kocbek se je v takrat odloču za pogum pa odpor, ampak ga je cel življenje preganjal občutek, da je kljub taki odločitvi sebe na enak način pogubu kot tiste,  ki so podlegli strahu in bli večinoma zarad tega tud v kočevskih jamah pogubljen.

Pred kratkim sem bral v SP ihanovo interpretacijo, ki je to kocbekarjansko dilemo med strahom in pogumom lepo zapeljala na stranski tir. Za ihana sta tako strah kot pogum v bistvu enaki kategoriji: odziv na nekaj, kar je vsiljeno od zunaj.  Skratka, najprej na nas mora nekaj  vplivat, da reagiramo nazaj. Oba pojma sta v psiho-socilanem smislu reakcija na nekaj, v tem kontekstu v bistvu ni  važno al je aktivna al je pasivna.   Ihan je oba pojma proglasu za nadomestek nečesa, kar v slovenskem narodnem značaju doslej ni blo opazit: strasti. Ker strast ni odziv, je  notraji  poziv. Ni kompromisarska, ker se ne ozira na posledice svoje realizacije.  Je jasna, ker je gnana iz čistega uvida. Naj tle povem, da ihan ni noben mistik, ampak dohtar medicine in publicist, ampak je zadevo iz psihosocialnega postavu na en psihospiritualen nivo boljš kot vsak oficialen al pa laičen dušebrižnik.

Je magla prav ugotovu, da je strah odziv, ampak je odziv tud pogum. Pogum je odziv na strah, zato če hočeš uživat v ekstazi poguma, vedno znova moraš kreairat strahove. V psihološkem pogledu se strast in pogum res izražata podobno, ampak pogum črpa  svojo energijo iz premagovanja strahu pred okoliščinami , strast pa jo generira iz veselja do samorealizacije ne glede na okoliščine.  


Zato se adrenalinsnki zasvojenci  kar naprej morajo postavljat v okoliščine, ki izzivijo strah, da lako nato uživajo v ekstazi (ponavadi navideznega, npr. bunjijumping) poguma. Z adrenalinskim športom hočjo kompenzirat dejstvo, da v seb  enstavno niso sposobni najt pa negovat  vrelcev strasti, ki bi jih spravli v ekstazo brez predhodne doze strahu.

Magla, se mi zdi, da si se znajdu pred enimi življenskimi okoliščinami, ki terjajo od tebe odziv kot sta  strah in pogum.  Svetoval bi ti, da se ne pustiš vplivat okoliščinam, da se ne pustiš  zavest niti strahu niti  pogumu. Rajš dopust, da se v teb razraste ena strast, ki se na te okoliščine sploh ne ozira.      
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: POGUM
Reply #5 - 23.05.2002 at 12:21:46
 
hvala ti za tale vpogled titud
je čist res ... strah in pogum sta v bistvu dve strani iste medalje.
in neglede da reč poimenujemo z drugo besedo ostaja rezultat isti ... tretji nivo ... vhod vanj ... življenje v njem ... ali izhod iz njega ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... .... zmaga popolna .... četrti nivo ... LJUBEZEN
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: POGUM
Reply #6 - 23.05.2002 at 12:35:43
 
Quote:
strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... .... zmaga popolna .... četrti nivo ... LJUBEZEN


Ljubezen? A je  tko očitno? Sem jo zgleda slabo zakamuflirov...
Back to top
 
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: POGUM
Reply #7 - 23.05.2002 at 14:21:28
 
ampak člančič je biu pa tak kot se šika....a se strinjaš Gape,.........tko kt se šika.

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: POGUM
Reply #8 - 23.05.2002 at 18:55:36
 
titud wrote on 23.05.2002 at 11:33:42:
Strah in pogum sta  v slovenski zavesti  kocbekovi temi....  


Hm, opažam, da radi govorite neosebno. Ne iz svojih izkušenj. Seveda so dobrodošla spoznanja drugih x ljudi. Sam, mene zanimajo bolj vaša....
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: POGUM
Reply #9 - 23.05.2002 at 18:56:55
 
Magla wrote on 22.05.2002 at 22:43:27:
. Težava je v tem, da dostikrat se sploh ne zavedamo česa nas je strah


Ja, to je tudi moja izkušnja.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: POGUM
Reply #10 - 23.05.2002 at 20:07:53
 
[quoteTežava je v tem, da dostikrat se sploh ne zavedamo česa nas je strah ] [/quote]

Tega pa jaz ne razumem. Ce te je strah, te je pac strah in ker te je strah ves  zakaj te je strah.
A mislis tako? Recimo kao bojim se  da se  bo nekaj naredilo za kar je zelo malo moznosti, da se kaj takega sploh lahko uresnici.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: POGUM
Reply #11 - 23.05.2002 at 20:23:54
 
Quote:
Govoriti o strahu je potratno in zato bi raje v vas zbudil zanimanje za POGUM...

Le zakaj,če pa nam povzroča to :

Quote:
strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... strah ... pogum ... ..

Smiley
Treba je v nas vzbuditi zanimanje za :
Quote:
.... zmaga popolna .... četrti nivo ... LJUBEZEN
Smiley

In kaj je vzrok,tega začaranega kroga ?
Quote:
Težava je v tem, da dostikrat se sploh ne zavedamo česa nas je strah in kaj takrat pomeni delati se pogumne na enih drugih področjih, kjer itak dobro vemo, da nas ni strah....

Torej je ozaveščanje in sprejemanje edina rešitev.
Če rabimo pogum,potem pomeni,da se borimo proti nečemu in dokler se borimo proti nečemu,tako dolgo se s tistim ne moremo soočiti.

Quote:
Strah me je, ker se kdaj ne znam braniti, se postaviti zase.

Quote:
Strah je res eno tako stanje nezavedanja, oz. izredno zožanega zavedanja.

Torej nas je strah zato,ker se ne poznamo dovolj.Zaradi tega smo tudi tako navezani na tuja mnenja.
In ker v tej gnili družbi vlada želja po moči in občutek manjvrednosti,nas želijo ostali ponižati.
In ker se ne poznamo dovolj in smo tudi sami sebični,pride do tega :
Quote:
se počutim ogroženo pred samo seboj


Drugi samo v nas prebudijo to,kar je že itak v nas.Torej prebudijo v nas negativna čustva.
Zato je pomembno,da sebe osvobodimo negativnosti,raznega kompleksa manjvrednosti in se imamo resnično radi.
Ker,če vem kdo sem in se imam rad,mi lahko vsi govorijo,da sem idiot,pa bom se jim samo smejal.
Saj s tem samo kažejo,kdo so oni,o meni pa ne morejo govoriti,ker me ne poznajo.
Smiley

Brezveze je govoriti,da nas drugi ponižajo.Ponižamo se vedno sami,ker v nas obstajajo takšne misli.
Drugi samo odražajo naše vzorce,torej se nam dogaja to,o čemer sami razmišljamo.
Ker pa se nočemo sprejeti in se nimamo radi,tudi drugih ne sprejmemo.
Tako naše življenje postane borba in mislimo,da rabimo pogum.
Ampak s tem smo spet na začetku. Smiley


Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: POGUM
Reply #12 - 24.05.2002 at 00:20:14
 
Robi wrote on 23.05.2002 at 20:23:54:
Če rabimo pogum, potem pomeni,da se borimo proti nečemu in dokler se borimo proti nečemu,tako dolgo se s tistim ne moremo soočiti.


Comp, pogum ne potrebujemo samo zato, da bi se borili proti nečemu. Razen, če razumeš borbo tudi v primeru, ko gre za konflikt v sebi.
Ko rečem, da se včasih ne znam postaviti zase, to pomeni, da tega ne znam od vedno. Da se šele učim. V tem se čutim "šibko".
Pa ne gre za to, da bi "gnila družba" meni kaj hotela. Gre lahko za čisto vsakdanje situacije.
Recimo, da želim z nekom resno spregovoriti, ta se pa zajebava... pač postavim svojo mejo. Moja meja je to, kar jaz rabim v tistem trenutku. Torej rabim biti poslušana in razumljena in to, da me jemlje resno.
In strah, ki ga povzročim v sebi, je posledica moje trenutne "nesposobnosti" ali šibkosti, ustrezno poskrbeti za svoje potrebe, želje...

Seveda Comp, če bi ne imeli občutkov manjvrednosti, pa raznih drugih kompleksov, pa vzorcev, bi ne rabili o tem debatirati.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: POGUM
Reply #13 - 24.05.2002 at 00:26:07
 
Andres wrote on 23.05.2002 at 20:07:53:
Tega pa jaz ne razumem. Ce te je strah, te je pac strah in ker te je strah ves  zakaj te je strah.


Jaz mislim, da kljub vsemu, smo omejeni v svojem zavedanju. Neprijetnosti so globlje v morju zavedanja, ker jih pač potiskamo. Zato včasih kaj potisnemo tako globoko, da ne vemo več, kaj to je. Vemo le, da nas je česa strah.
Pa še nekaj. Se spomnite, ko smo govorili o HSP -jih?
Da razvijemo neko "radarsko občutljivost" zaradi določenih sitaucij v družini? In meni in še parim se je utrnila ideja, da so to situacije, ko smo bili ogroženi zaradi nepredvidljivih in nevarnih članov v družini?

Torej je strah eno čustvo, ki je bilo pogosto prisotno v nas. In jaz verjamem, da je ravno to čustvo težko občutiti nekaterim ljudem. Ker ne gre za strah "Oh, mi bo to uspelo nardit?"!! Gre za strah: "Ali bo danes z menoj vse ok, bom varen?"
Strah pred neuspehom, ali strah pred ne-varnostjo.... to je povsem nekaj drugega.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: POGUM
Reply #14 - 24.05.2002 at 09:32:58
 
Comp,  skor v vsakem postu mantraš, da mamo vse v seb, da drugi (jest bi rekel okoliščine) prebudijo lahko samo tisto, kar je v nas. Ampak vidim, da nas ma večina  podoben problem kot amstel, da nas ni tolk strah drugih, ampak ravno tega, kar mamo v seb. Da zbiramo pogum, da bi te strahove v seb odkril in premagal.

Ampak strahu tud vseb  po mojem ni možno odpravit, še najmanj s pogumom. Izvor strahu je arhetipska zadeva (npr. gnus pred mrčesom, plazlici),  takorekoč genetsko zakodiran v naši psihi in naj tam kar ostane, nam pomaga preživet in ga nima smisla odpravljat. Ne moremo res nič kaj dost drugega naredit, kot ga v primeru realne nevarnosti v pogum spremenit za spizdit al pa mahnit. Na ta arhetip se  drugi strahovi res  lepjo kot muha na med. Se zbujajo tud, ko jih sploh nobeden ne kliče. Se je s tem  treba kar sprijaznit, ne pa pričakovat, da bomo s pogumom strah enkrat pa dokončno premagal.

Torej strahu ne bomo premagal niti če pogumu damo krila in odpravmo vse zunanje  vzroke zanj (npr. pobijemo vse pajke pa kače pa konc koncov vse folk, ki nas kao ogrožaj), niti če postanemo s  strahovi v sebi  tako domači, da se jim ne damo zmotit ( da si dvignemo odzivni prag tko visok, da  nas bo enkarat mrčes pa huben folk kar popacal).

Comp, lepo naprej tud skoraj v vsakem postu mantraš, da je ozaveščanje in sprejemanje edina rešitev. To očitno deluje  preveč  pasivno, da bi se  npr. amstel moglo prepričat, da bi s tem  lahko strahove odravla. Ma po svoje  prav,  se jih res ne odpravlja. Odpravlja pa iluzijo, da jih je mogoče odpravit pa premagat. Ker šele ol se v psihi en prazen prostor, en višek energije ustvar, ki se lahko  v izživljanje  pravih strasti usmer. In če živiš iz strasti,  si strah in pogum  točno tisto mesto v teb najdeta, ki jima tkorekoč naravno pripada. Krog se mora  sam v seb zapret ali pa na tem svetu nima nobenga smisla živet.

Res je to teorija, ampak jst bi jo proglasu kar za religijo. V nekaj  moraš verjet pa si kar naprej mantrat. Saj  ponvad se k molitvi ravno zato zatečeš, da se bo vse samo po seb dobro izteklo.
   
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3