Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 
(Read 40020 times)
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #75 - 25.07.2002 at 12:59:07
 
Quote:
Če bo moj nasmeh še komu polepšal dan in se ga naleze še kdo, pa ga ne zamenjam za nirvano, satori, samadhi, dhayano, ali pa kakšno drugo spremenjeno stanje zavesti za katero bi me sicer lahko odpeljali v Polje in nafilali z nevroleptiki, litijem ali pomirjevali.


Če boš kdaj dosegel katero zgoraj našteto in s sicer malce kunštnimi imeni poimenovano stanje zavesti, ti zagotavljam, da te ne bo nihče vozil v Polje ali filal s pomirjevali.

Prav lahko pa se ti to pripeti, če se boš preveč bebasto režal kar vsem povprek, s preveliko vnemo, da bi še komu na vsak način polepšal dan Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #76 - 25.07.2002 at 13:30:59
 
Quote:
Če boš kdaj dosegel katero zgoraj našteto in s sicer malce kunštnimi imeni poimenovano stanje zavesti, ti zagotavljam, da te ne bo nihče vozil v Polje ali filal s pomirjevali.

Hmm, kako pa ti to veš, da mi to lahko zagotavljaš?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #77 - 25.07.2002 at 13:38:17
 
Quote:
Hmm, kako pa ti to veš, da mi to lahko zagotavljaš?


Vem, ker takih tja še niso vozili, one druge pa že. Enega takega sem celo poznal ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #78 - 25.07.2002 at 16:12:25
 
Quote:
Vem, ker takih tja še niso vozili, one druge pa že. Enega takega sem celo poznal ...

Hmm, mogoče pa tega ni še nihče dosegel (možnost A)
ali pa tega ni znal nihče prepoznat (možnost B).

Še vedno ne vem od kod ti zagotovila?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #79 - 25.07.2002 at 16:46:40
 
Quote:
Hmm, mogoče pa tega ni še nihče dosegel (možnost A)
ali pa tega ni znal nihče prepoznat (možnost B).

Še vedno ne vem od kod ti zagotovila?

bp


Od kod mi zagotovila? Pa poglejmo.

Možnost A že sama po sebi 100% zagotavlja, da še nikogar takega niso odpeljali ...

Možnost B je že bolj diskutabilna.
Kakšne ljudi pa pravzaprav sprejemajo v omenjene ustanove?
Običajno bolnike, ki so v duševni krizi in si sami ne morejo več pomagati ali so izgubili nadzor nad dojemanjem sveta in so zaradi tega lahko tudi nevarni sebi ali okolici.
Za tiste z več zavesti pa ne bi mogli ravno trditi, da so bolniki, ki so izgubili nadzor, saj večja zavest pomeni večji nadzor in ne obratno.

Da dejansko obstajajo različne stopnje zavesti, pa mislim, da ni treba posebej razlagati, saj se le te celo pri istem človeku nenehno spreminjajo (če te mahnejo po betici, si lahko celo ne-zavesten).
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #80 - 25.07.2002 at 17:05:09
 
Quote:
Možnost B je že bolj diskutabilna.
Kakšne ljudi pa pravzaprav sprejemajo v omenjene ustanove?
Običajno bolnike, ki so v duševni krizi in si sami ne morejo več pomagati ali so izgubili nadzor nad dojemanjem sveta in so zaradi tega lahko tudi nevarni sebi ali okolici.

Kakšna je razlika med katatoničnim shizofrenikom in osebo, ki skozi zazen doseže satori? Lahko se zgodi, da nobenega od njih okolica niti najmanj ne zanima (več).
Kako bomo pa to mi nerazsvetljeni ločili?

lp bp

P.S. Če velja možnost A, kako pa se da potem te stvari tako lepo klasificirat in ločit med seboj?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #81 - 25.07.2002 at 17:18:50
 
Quote:
Kakšna je razlika med katatoničnim shizofrenikom in osebo, ki skozi zazen doseže satori? Lahko se zgodi, da nobenega od njih okolica niti najmanj ne zanima (več).
Kako bomo pa to mi nerazsvetljeni ločili?

lp bp



Stanji sta lahko podobni samo navzven in za površne opazovalce. Ni res, da zen mojstra okolica ne zanima, ker ga zanima na drugačen, za manj zavedne težko razumljiv, vsekakor pa bolj zaveden način, medtem ko shizofrenika zaradi nezavedanja okolica dejansko ne zanima.

Če mačka nestrpno poplesuje okoli vrele kaše, medtem, ko jo ti samo mirno opazuješ in se je lotiš šele pozneje, ko se bo dovolj ohladila, to ne pomeni, kot bi morda lahko kak "nerazsvetljeni" pomislil, da tebe kaša ne zanima, mačko pa, ampak pomeni, da se ti zavedaš nečesa, česar se mačka ne zaveda.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #82 - 26.07.2002 at 09:18:08
 
Mene pa zanima, Bardo Thodol, kako lahko takšne trditve postavljaš oz. kako veš, da shizofrenika ne zanima okolica? Lahko ka več poveš o tem?

In bp, tebe vprašujem, kaj je to katatoničen shizofrenik?

Kje se da najt kakšna literatura o tem?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #83 - 26.07.2002 at 09:49:30
 
Quote:
Mene pa zanima, Bardo Thodol, kako lahko takšne trditve postavljaš oz. kako veš, da shizofrenika ne zanima okolica? Lahko ka več poveš o tem?



Kot povsod, tudi v tem primeru zadeva ni čisto tako enostavna in črnobela. Znano je, da imajo tudi  shizofreniki obdobja, ko funkcionirajo normalno, tako kot vsi drugi, ki niso bolni, občasno pa jih bolezen tako prizadene, da jih zapre v njihov svet in če so poleg tega še katatoniki (odrevenelost in mišični krči) potem se v takem stanju na okolico praktično ne odzivajo več.
Osebno poznam nekaj shizofrenikov in z enim, ki je bil pred leti, ko je bil še kolikor toliko zdrav, moj prijatelj, sva včasih kakšno rekla tudi o tem, čeprav se o svoji bolezni zelo neradi pogovarjajo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #84 - 26.07.2002 at 10:01:19
 
Če ti ni odveč, bi me zanimala tvoja razmišljanja, dognanja o tej bolezni: ali je to bolezen možganov ali duše? Ali ni sorodno pri vseh s to boleznijo, da so imeli nezdrave odnose s starši oz. težko otroštvo? In da potemtakem ni toliko dedno, kot karmično?

Tu sem odprla to temo:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=100434...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sirena
Guest




Re: duhovna rast
Reply #85 - 26.07.2002 at 10:14:56
 
8)duhovna rast...blablabla...al si al pa nisi...preveč je takih osebkov, ki glasno govorijo o duhovni rasti, duhovnosti nasploh...blablabla...preveč je takih, ki se hodijo vsako nedeljo slinit  na cerkveni oltar, ki molijo s spuščeno glavo, klečeč  in škiljujoč ostale vernike v cerkvi, opazujoč kako so oblečeni, kolko penkijev bodo spustili v košarico... lest v rit duhovnikom...blabla, med tednom pa veselo grešiti, lagati, krasti, sejati hudobijo po vsem živem, in potem zopet pride sveta nedelja, ko prav ponižno prosijo za odpustitev vseh grehov in odpirajo svoja usteca za sprejem svete hostije...blabla...
đabe njim to!
bodi čist v srcu, ne rabiš niti govort o neki duhovni rasti,filozofirat na dolgo in široko...blabla, iskat raznorazne šamane, švamije, ...živi pošteno, ne bodi sebičen, bodi iskren in z ljubeznijo v srcu do vseh živih bitij, pomagaj vsem, ki so pomoči potrebni, bodi usmiljen in deli svojo srečo z drugimi... bodi pozitiven vedno in povsod...to je vsa umetnost  poduhovljenosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #86 - 26.07.2002 at 10:24:32
 
Shizofrenija je bolezen telesa, ki pa vpliva na tudi na duševnost (podobno kot alzheimerjeva bolezen, kjer možgansko tkivo hitro odmira, kar ima za eno od vidnih posledic popolno izgubo spomina in še druge efekte na duševnost bolnika) in je kot taka povezana s kemijo telesa, konkretno možganov. S kemijo se tudi blažijo simptomi bolezni.

Ne verjamem, da ima ta bolezen kaj veliko skupnega s težkimi odnosi s starši v otroštvu, čeprav bi to lahko tudi prispevalo k poslabšanju bolezni, ki bi verjetno itak nastopila. Najverjetneje so vzroki fiziološke okvare, ki pa so lahko tudi dedne, ker je v nekaterih rodbinah pogostejša, kot v drugih.

Veliko je zdravih ljudi, ki so imeli težko otroštvo in veliko je bolnikov, ki so preživeli povsem običajno in veselo otroštvo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #87 - 26.07.2002 at 11:09:44
 
Hvala za odgovor. No, jaz mislim, da shizofrenija ni fiziološko okvara, ampak da se 'zadeva' zgodi zaradi travmatičnega dogodka ali več teh, kjer si oseba ustvari svoj svet, iz katerega bolj ali manj uspešna pri komuniciranju z okolico. Do neke mere to lahko funkcionira, vendar na določeni točki se 'lažna osebnost' ponovno zruši. Torej se je treba naučit ponovno 'živet', predvsem pa mislim, da je narobe, da jih tretiramo kot bolnike. Tretirat bi jih bilo potrebno z ljubeznijo in jih naučiti, kako vzeti svoj domišljijski svet le za podobe, katerim sami lahko odvzamejo moč, torej prevzamejo nadzor nad mislimi, morda tako, da se jih ne bojijo, temveč jih sprejmejo. In da je morda prav, da o tem ne govorijo preveč. Sicer pa o tem smo že pisali.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: duhovna rast
Reply #88 - 26.07.2002 at 11:46:37
 
Pri shizofreniji definitivno gre za fiziološko okvaro, konkretno je pri tej bolezni dokazano okvarjena biokemija receptorjev, kar je tudi omogočilo zdravljenje z ustreznimi  farmakološkimi sredstvi. Nasprotno pa shizofrenikom brez farmacije prav nič ne pomaga še tako ljubeča in skrbna nega ter še tako dobronamerni pogovori o ljubezni.

Vzroki za nastanek bolezni sicer še niso povsem razjasnjeni, vendar je dokazano, da je bolezen tudi dedna, travme, ki jih je kdo v otroštvu doživljal pa niso in ne morejo biti dedne, saj se ne zapišejo v DNK.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: duhovna rast
Reply #89 - 26.07.2002 at 13:01:11
 
No, jaz mislim, da se kemijsko ravnovesje v možganih poruši ravno zaradi prevelikih pritiskov iz okolja in neobvladovanja obrambnega ščita - receptorji. Zato je zdravljenje z medikamenti tudi uspešno, seveda pa samo v kombinaciji z ljubečim samosprejemanjem in nego duše. Ne zanikam, da se nekdo že rodi z okvaro, tega ne vemo, čeprav sem bolj mnenja, da je shizofrenija bolezen družbe, saj koliko vem, ni dokazano, da je dedna.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7