Quote:Ma, ja. Vzgoja temelji na cenitvi, na meritvah, ljudi se vzgaja glede na ceno. Temu se v vzgoji reče spoštovanje. Spoštujemo nekoga ali kaj glede na to kaj lahko od njega dobimo. Priznava se vse, kar se da izmeriti. Ta cenitev se tako izraža v človekovi notranjosti kot zunanjosti.
Povej titud, koga ti spoštuješ?
Spoštovanje je vedno odvisno od pričakovanja po pridobitvi, pa naj bo to materialno ali nematerialno. Spoštuješ tistega, ki mu prej podeliš neko ceno.
Prav zato so oboji, bogati ali nebogati odreagiračli enako na podeljen status. Zaradi enake vzgoje.
Lp,Igor
Kaj pa, če spoštuješ vsakogar, ker ima vsak svojo ceno? Ne sam zase, ampak za vse druge? Ker ziher bi nas bilo toliko, če od naše številčnosti ne bi vsi imeli neke koristi drug od drugega. Seveda pod določenimi pogoji, in eden od pogojev je ziher ta, da od naše številčnosti ne poberejo vse koristi samo nekateri. Večino morda ja, ampak ne vse. Več nas je ne zato, ker bi bili vzgajani tako, da bi spoštovali samo nekatere, ki imajo več (moči, nematerilanega in materilanega bogatva), ampak očitno tako, da vsaj v principu spoštujemo tudi in predvsem drug drugega, ker smo pač drug drugemu vir največjega bogastva.
Do nedavnega je veljalo, da je ekspontencilano rast prebivalstva na zemlji omogočila industrijska revolucija (razvoj znanosti/tehnologije), ampak lahko na zadevo gledamo tudi tako, da smo se na hiro razmnožili ravno zato, ker smo spoznali, da vsak 'šteje', da ni noben odveč/preveč in da smo morda končno odkrili načine/mehanizme organizacije družbe na podlagi spoznanja, da drug drugemu nismo odveč/preveč, da si nekdo ne zasluži spoštovanje drugega le zaradi njegove moči/bogastva ampak da si zasluži spoštovanje vsak drugi (in tudi mi spoštovanje od vsakega drugega), ker smo le drug drugemu vir blaginje?