Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 18213 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #15 - 05.12.2007 at 13:04:47
 
Oldi, spoštujem tvojo skepso in občudujem tvojo vztrajnost, da se dokoplješ do nekih resnic, pri katerih ta skepsa ne bi bla potrebna. V real lajfu se ti take resnice zihr 'dogajajo' same po seb, spontano,  zarad njih se odločaš tako in ne drgač,  ne da bi točno vedu, zakaj se tako odloču. Ponavadi se dogagajo v nizu (čeprav tega morda ne opaziš ali pa si nočeš tega priznat), in vse kar si pri tem moreš storit, je to, da si začneš zaupat. Če že zaradi drugega ne, ker tud po tem, ko se ti oglasi skepsa, tega kar si storu, ne obžaluješ in tega  tud po naknadnem razmislesku ne bi tega storu drgač. Taka tvoja sicer individulana dejanja imajo zato zihr 'duhovno' podlago (gnezidijo v kolektivnem nezavednem), ki ima vsem nam nedojemljivo 'logiko' in ki nam  jo t.i. duhovnost (staro/novo dobna) skuša zgolj spravit v tako vsakokratno obliko in red, da bi nas zaradi svoje nedojemljivosti ne plašila in nam jo naredila domačo,  t.j. kljub svoji neznanosti zaupanja vredno....    



Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #16 - 05.12.2007 at 14:22:59
 
titud wrote on 05.12.2007 at 13:04:47:
Oldi, spoštujem tvojo skepso in občudujem tvojo vztrajnost, da se dokoplješ do nekih resnic, pri katerih ta skepsa ne bi bla potrebna. V real lajfu se ti take resnice zihr 'dogajajo' same po seb, spontano,  zarad njih se odločaš tako in ne drgač,  ne da bi točno vedu, zakaj se tako odloču. Ponavadi se dogagajo v nizu (čeprav tega morda ne opaziš ali pa si nočeš tega priznat), in vse kar si pri tem moreš storit, je to, da si začneš zaupat. Če že zaradi drugega ne, ker tud po tem, ko se ti oglasi skepsa, tega kar si storu, ne obžaluješ in tega  tud po naknadnem razmislesku ne bi tega storu drgač. Taka tvoja sicer individulana dejanja imajo zato zihr 'duhovno' podlago (gnezidijo v kolektivnem nezavednem), ki ima vsem nam nedojemljivo 'logiko' in ki nam  jo t.i. duhovnost (staro/novo dobna) skuša zgolj spravit v tako vsakokratno obliko in red, da bi nas zaradi svoje nedojemljivosti ne plašila in nam jo naredila domačo,  t.j. kljub svoji neznanosti zaupanja vredno....    


Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #17 - 08.12.2007 at 02:36:22
 
Quote:
Govoriš neumnosti in si popolnoma zmeden. Kdo pa govori o kakšnih verovanjih in dogmah? Ne vem o katerih ljudeh govoriš s katerimi si bruhal in doživljal glavobole. Glede na to kaj si ti predstavljaš kot duhovnost (new age), ti predlagam, da bo bolje, če obiščeš psihiatra in mogoče ti bo odpravil tudi glavobole. In pa, ne boj se Sokrata.


Ali tole leti name?
Kaj je duhovnost in kaj ni je stvar dogovora in osebnih stališč, vsekakor pa je new age zame neuporaben.

Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #18 - 08.12.2007 at 11:08:42
 
Hmmm, Oldi, ... a bi bil potemtakem "Old age" bolj uporaben ? Roll Eyes
Lp, Bošti
Back to top
 
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #19 - 08.12.2007 at 20:35:15
 
Oldio wrote on 01.12.2007 at 23:02:54:
Že leta in leta iščem karkoli v zvezi z duhovnostjo in to brez misticizma, a ne najdem in ne najdem.
V Pozitivkah zadnjič zasledim vabilo na uvodno predavanje v društvu Nova akropola na temo Avantura filozofije. Sodeč po reklami si rečem super, končno nekaj pravega, tam pa v glavnem samo mistificiranje, ki me že skorajda "razpizdi".
A se res o nematerialnih problemih človeka ne da nič reči brez čaker, prane, astrala.... Če sem prav razumel, bodo filozofe nategovali na iz vzhoda poljubno napaberkovane religiozne dogme. Ravno kontra kot sem si predstavlajl.

Smo kot zahodna civilizacija zares tako hudičevo goli in bosi? Če mi kdo lahko pomaga kaj najti (v zvezi z uvodnim stavkom) mu bom zelo hvaležen.


Seveda, ker je duhovnost z misticizmom sranje.

Hm, oldi, pa oprosti, če sem morda že v osnovi napačno zastavil ta post: morda pa te je strah smrti? In si na točki v svojem življenju, ko si od začetnega mladostnega delirija prešel v drugo polovico svojega življenja in si sam sebi sposoben priznati, da je vse kar sedaj imaš in kar je plod neznanskega napora v življenju popolnoma brezveze? In je sedaj pred tabo le še ... smrt?

Kaj je smrt, oldi? Ali je smrt nekaj za kar si celo življenje menil, da lahko doleti le druge? Kaj pravzaprav sploh imaš, kar je resnično tvoje in ne le sposojeno s strani iluzorne družbe (denar, veljavo, 'varnost'?)

Duhovnost brez kakršnegakoli misticizma je tole, oldi: poglej kako je sedaj zima nastopila svoj letni čas. Vse v naravi umira, ker mora umreti, ker ne da je smrt del življenja, ne, ne, življenje je del smrti. In vse bo umrlo, umrl boš tudi ti, le ti sam sedaj nočeš umreti, ker meniš, da smrt ni zate, da je za nekoga drugega.

Vse umira, le malo bolje poglej okrog sebe in videl boš, da si si vse življenje zatiskal oči pred smrtjo. Nepotrebno. Toliko bi lahko videl, ti pa si mižal in si si zatiskal oči z mladostno evforijo in norostjo srednjih let.

Morda pa je prišel čas, ko moraš Resničnost sprejeti tako kot je in ne kot tako, kakršno si sam želiš, da bi bila.

Oldi, v čem je sploh problem, da boš umrl? Boš prvi in edini na tem svetu, ki bo umrl? Zagotovo ne, tudi jaz bom umrl, vsi na tem forumu bodo umrli, in vse bo umrlo. Narava Resničnosti je taka kot je, in ne rabi nikogaršnjega komentarja.

Duhovnost z misticizmom je le poskus prelisičenja smrti - še dobro, da si to uvidel.

p.s. Pa oprosti, če sem ta odgovor napačno zastavil. Navsezadnje štejem le polovico tvojih let.

lp, poet



Back to top
 
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #20 - 09.12.2007 at 02:21:49
 
Poet wrote on 08.12.2007 at 20:35:15:
. Narava Resničnosti je taka kot je, in ne rabi nikogaršnjega komentarja.

No, tale misel se mi pa zdi res lep primer duhovnosti brez misticizma. Taka zenovska misel... je mogoče vredno nanjo mal pomeditirat, lahko pripelje v ne-misel, v zavedanje Resničnosti... takšne kot pač je!   Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #21 - 09.12.2007 at 23:43:32
 
@poet
MA kakšna smrt in kakšna strah pred smrtjo. Glede nje samo upam, da mi ne bom ob tem "dejanju" treba preklinjati te brezčutne, celo ogabne družbe, ki človeku celo ne dovoli zadnjega, kar lahko na tem svetu storiš, toje dostojne smrti.
Vse drugo v zvezi s smrtjo je še daleč, zato je iskanje tega kar iščem toliko bolj smiselno. Glede smiselnosti pehanja za to kar mislimo, da imamo, pa sem razčistil že pri tvojih letih. Sem se pa pri tvojem pisanju počutil, kot da si kak PR od smrti  Smiley

PS: Razen Sokrata nisem azsledil še nič uporabnega, če bo Sokrat bom pa šele videl, ko ga vzamem v roke. Mimogrede @ajgor, kaj mi za začetek od njega priporočaš?
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #22 - 10.12.2007 at 00:23:14
 
Oldio wrote on 09.12.2007 at 23:43:32:
samo upam, da mi ne bom ob tem "dejanju" treba preklinjati te brezčutne, celo ogabne družbe, ki....



Oldio wrote on 09.12.2007 at 23:43:32:
Sem se pa pri tvojem pisanju počutil, kot da si kak PR od smrti  Smiley


Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #23 - 10.12.2007 at 09:24:58
 
Kot sem napisal, ti predlagam knjigo: PLATON; Izbrani dialogi in odlomki; v prevodu Gorazda Kocjančiča. Meni je dober prevod. Dobiš jo v vsaki knjižnici. Platon je zato, ker Sokrat ni nič napisal in Platon piše v vlogi Sokrata.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #24 - 10.12.2007 at 14:08:22
 
Oldio wrote on 09.12.2007 at 23:43:32:
PS: Razen Sokrata nisem azsledil še nič uporabnega, če bo Sokrat bom pa šele videl, ko ga vzamem v roke. Mimogrede @ajgor, kaj mi za začetek od njega priporočaš?


Platon je na literno/dramaturški način predstavil sokratovo filizofsko misel.  Predvsem skozi dramaturgijo dialoga in tudi če človeku ne ostane kaj dosti od sokratove misli mu ostane marsikaj vrednega od paltonovega načina podajanja misli, to je od dialoga. To je povezano po moje malo s forumskim stilom pisanja, ki je dialoški: če te vodimo k resnici, to morda ni zasluga  tolk  naših (sokratovskih Lips Sealed) misli kot morda bolj  (paltonovske Cool) dramaturgije dialogov....      
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #25 - 10.12.2007 at 22:08:49
 
titud wrote on 10.12.2007 at 14:08:22:
Oldio wrote on 09.12.2007 at 23:43:32:
PS: Razen Sokrata nisem azsledil še nič uporabnega, če bo Sokrat bom pa šele videl, ko ga vzamem v roke. Mimogrede @ajgor, kaj mi za začetek od njega priporočaš?


Platon je na literno/dramaturški način predstavil sokratovo filizofsko misel.  Predvsem skozi dramaturgijo dialoga in tudi če človeku ne ostane kaj dosti od sokratove misli mu ostane marsikaj vrednega od paltonovega načina podajanja misli, to je od dialoga. To je povezano po moje malo s forumskim stilom pisanja, ki je dialoški: če te vodimo k resnici, to morda ni zasluga  tolk  naših (sokratovskih Lips Sealed) misli kot morda bolj  (paltonovske Cool) dramaturgije dialogov....      


Verjamem, da sam ne veš kaj si napisal, če pa veš pa prosim razloži.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #26 - 10.12.2007 at 22:53:55
 
titud wrote on 10.12.2007 at 14:08:22:
Oldio wrote on 09.12.2007 at 23:43:32:
PS: Razen Sokrata nisem azsledil še nič uporabnega, če bo Sokrat bom pa šele videl, ko ga vzamem v roke. Mimogrede @ajgor, kaj mi za začetek od njega priporočaš?


Platon je na literno/dramaturški način predstavil sokratovo filizofsko misel.  Predvsem skozi dramaturgijo dialoga in tudi če človeku ne ostane kaj dosti od sokratove misli mu ostane marsikaj vrednega od paltonovega načina podajanja misli, to je od dialoga. To je povezano po moje malo s forumskim stilom pisanja, ki je dialoški: če te vodimo k resnici, to morda ni zasluga  tolk  naših (sokratovskih Lips Sealed) misli kot morda bolj  (paltonovske Cool) dramaturgije dialogov....      


To drži, če gledaš primerjalno.
Vendar glej na Sokrata, kot občutljivega opazovalca, prav tako na sebe, ko ga bereš. Brez kakršnih koli primerjav.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #27 - 12.12.2007 at 09:06:08
 
M.L. wrote on 10.12.2007 at 22:08:49:
titud wrote on 10.12.2007 at 14:08:22:
Oldio wrote on 09.12.2007 at 23:43:32:
PS: Razen Sokrata nisem azsledil še nič uporabnega, če bo Sokrat bom pa šele videl, ko ga vzamem v roke. Mimogrede @ajgor, kaj mi za začetek od njega priporočaš?


Platon je na literno/dramaturški način predstavil sokratovo filizofsko misel.  Predvsem skozi dramaturgijo dialoga in tudi če človeku ne ostane kaj dosti od sokratove misli mu ostane marsikaj vrednega od paltonovega načina podajanja misli, to je od dialoga. To je povezano po moje malo s forumskim stilom pisanja, ki je dialoški: če te vodimo k resnici, to morda ni zasluga  tolk  naših (sokratovskih Lips Sealed) misli kot morda bolj  (paltonovske Cool) dramaturgije dialogov....      


Verjamem, da sam ne veš kaj si napisal, če pa veš pa prosim razloži.

Pa lep pozdrav.


Resnica/modrost se ne skriva samo v misli sami, ampak tudi (lahko da za koga tudi predvsem) v načinu, kako se nam  ta misel razkriva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #28 - 12.12.2007 at 20:31:55
 
hej, ja, Titud, btw, Roll Eyes sem šele zdele opazu ; ... pod tvojim imenom, imaš en dost' dober stavek, Shocked Cheesy Cool ... vendar si ga žal velika večina človeštva napačno predstavlja  Cry
( le kje si ga najdu ? Roll Eyes? )

No, pa drugič o tem  Lips Sealed

Boštyx
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #29 - 13.12.2007 at 10:01:19
 
Oldio wrote on 01.12.2007 at 23:02:54:
A se res o nematerialnih problemih človeka ne da nič reči brez čaker, prane, astrala.... Če sem prav razumel, bodo filozofe nategovali na iz vzhoda poljubno napaberkovane religiozne dogme. Ravno kontra kot sem si predstavlajl.

Smo kot zahodna civilizacija zares tako hudičevo goli in bosi? Če mi kdo lahko pomaga kaj najti (v zvezi z uvodnim stavkom) mu bom zelo hvaležen.

provzaprov .. mislm da se res ne da, ne o nematerialnih, ne o materialnih, če se kej reče (brez da se upošteva duhovni svet), se laže ... in niti niso tolk dogme, kolkr je ... kako bi reku ... blj dobr razloži kako naj bi svet deloval - nekako - boljši priibližek
temu usemu, so se mnogo približale tud zahodne civilizacije
mislm da je bil 'jst' po imenu ... model ki je pisu o tem ... kaj use so krščanski mistiki obvladal
pa maš spet mistiko

zakaj?
zato ker je use skupi maja, iluzija, čarovnija ...
nima materija veze z materijo ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3