Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4018 times)
Čukavu
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 3

Strah- Igra- Zavedanje
29.11.2007 at 23:56:52
 

Pozdrav, moja težava je strah, nesproščenost pred nastopanjem pred občinstvom, zato bi se rad tega problema rešil. Zanima me, če bi mi znal kdo pomagati, svetovati kje bi se lahko pridružil kakšnemu gledališkemu krožku ali šoli ali kaj podobnega. Nimam veliko denarja (študent), zato prava gledališka šola ne pride v poštev.

V bistvu je problem v jeclanju nasploh, ki pride na plano zmerom ko sem razburjen... in govor pred publiko je seveda ena takšnih stvari. Tudi pri izražanju svojih čustev lahko naleti človek pri tem na veliko blokado- Ker enostavno veš, da ne boš iz sebe spravil nič, če si razburjen (kar si v primeru močnega čustvovanja sigurno).

Duhovno se ukvarjam s seboj že nekaj časa. Svoje stanje sem v tem času že veliko izboljšal. Ugotovil sem, da so na mojo psiho močno vplivale travme iz otroštva, ko sem bil debel pa še jecljal sem povrhu, a tudi to, da na tem svetu ni nič stalnega. Ko problem mentalno ozavestiš, se nekaj stavri razgradi že samo od sebe, a ne vse. Te "male" reči pa so bile v otroštvu vprogramirane v najbolj temne kotičke naših možganov.
Um, torej naše misli, imamo možnost z vajo nadzorovat ( oz opazovat Wink ), tako, da misli ne nadzorujejo nas. Mislim pa, da je drugače pri čustvih. In ravno tiste "male" reči o katerih sem govoril, so največkrat čustva, ki ob določenem dražljaju privrejo na površje in pač naredijo svoje. Temu bi lahko rekli tudi premagovanje svojih najglobjih strahov, ki se jih povečini da "premagati" s frontalno bitko. Torej, da se vržemo v naš omamlajoč starh in pustimo, da bo kar bo. Slednje seveda ni primerno za vsakogar, saj mora biti človek najprej toliko ozaveščen, da mu takšna "preizkušnja" strahu ne zakorenini še globje.

No, zaradi tega si jaz želim nastopatii. Igrati, da bi bil bolj pristen Smiley
Back to top
 

Resnica človeka je iznad vsega in nad tem ni ničesar višjega - Chandidas
 
IP Logged
 
Čukavu
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 3

Re: Strah- Igra- Zavedanje
Reply #1 - 30.11.2007 at 00:24:11
 

Dodajam: goraj sem opisal en način, kako bi rad raztopil enega od mojih vzorev. Ko sem o tem razmišlajal, sem ugotovil, da bi jih rad še več. Mi lahko še svetujete, kje bi lahko dobil kakršnokoli strokovno pomoč za premagovanje globoko zakoreninjenih vedenjskih vzorcev ?
Back to top
 

Resnica človeka je iznad vsega in nad tem ni ničesar višjega - Chandidas
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Strah- Igra- Zavedanje
Reply #2 - 30.11.2007 at 19:04:44
 
ne vem pravzaprav točno, kako se bi lotila odgovora na tvoje vprašanje

za kakšne zastonjske delavnice žal ne vem in sem iz tega stališča zate neuporabna, pač na želost so vse delavnice za plačat kolikor vem, pa četudi jih prirejajo ljudje, ki so duhovno razviti

lahko pa ti morda delno pomagam, ker tudi sama dosti nastopam pred publiko

meni je pri premagovanju začetne treme pomagala neka delavnica za pripovedovanje pravljic, (ker jaz jih tudi kdaj ...) pa potem še ena kratka delavnica na podobno temo govorništva

obe delavnici sta imeli velik poudarek na prizemljitvi pred govorom

definitivno sta dva položaja najbolj ugodna za nastop, tako, da stojiš in čutiš s podplati dobro tla, tja se vedno opiraš tudi med govorom in drug položaj je sede, spet podplati na tleh, pri obeh položajih pa je pomembno, da je hrbtenica vzravnana (tako kot, da bi ti nit vlekla glavo gor)

vzravnan položaj (ne tog, noge so v kolenih mehkejše) je najbolj pomemben zaradi odpiranja dihalnih poti, kar je pri govoru in varčevanju z glasilkami zelo pomembno

preden izgovorimo nikoli najprej ne vdihnemo, ampak izdihnemo

globok izdih je tudi sproščevalna tehnika zoper tremo

pomaga, zelo pomaga tudi tole: preden začneš nastopati v mislih objameš svojo publiko z ljubeznijo, tako kot bi objel bitje, ki ga imaš najraje (moj moj), v mislih imaš tudi to, kaj jim želiš predati, dati, podariti

vedno imej v mislih tudi tole, da govoriš v javnosti zaradi drugih in darila, ki jim ga podarjaš, ne zaradi sebe

s svojo podobo nikar ne bodi obremenjen, takšna je ravno tvoja publika, navadno obremenjena s tem, kako izpade

dobra tehnika pred premagovanjem treme je tudi pačenje obraza, stiskanje mišic postopoma glede na telo

še nekaj najpomembnejšega in res najpomembnejšega za konec: vedno si predstavljaj, poskusi začutiti, za svojim hrbtom ljubeča bitja

vsak si to lahko predstavlja, za svojim hrbtom podporo

lahko so to angeli, če verjameš vanje

lahko je to tvoj vodnik

lahko je to kdo iz tvoje družine, ki je že na "oni strani"

vedi, da te angeli in vse ljubeče stvarstvo podpira pri tvoji nalogi in verjemi, da ti naloge ne bi bile dane, če jih ne bi zmorel opraviti

naše naloge so naš največji izziv

da imaš občutek varovanega hrbta pri nastopanju je zelo pomembno in tudi pri govornikih se to čuti, če ga imajo, kasneje to vidiš

upam, da sem ti bila zaenkrat vsaj za vzpodbudo, če drugega ne  Smiley Smiley Wink

če te še kaj zanima glede na to kar sem napisala kar vprašaj

vse lepo ti želim

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Čukavu
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 3

Re: Strah- Igra- Zavedanje
Reply #3 - 30.11.2007 at 20:20:02
 

Hvala za tvoj vsekakor vspodbuden odgovor, čeprav bi se rad težave lotil bolj pri koreninah... Kje oz kdo pa je imel te delavnice, ki si jih obiskala ?
Back to top
 

Resnica človeka je iznad vsega in nad tem ni ničesar višjega - Chandidas
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Strah- Igra- Zavedanje
Reply #4 - 04.12.2007 at 16:58:47
 
te delavnice so bile organizirane v okviru moje službe, oz. prišli so ljudje, ki se že ukvarjajo z govorjenjem v bistvu en tak zaprt krog

zate,  kolikor si napisal, bi morda bile boljše kakšne igralske delavnice, če te tja vleče

vsekakor boš našel kakšne oblike teh delavnic, morda že po internetu

delavnice, tečaji so uredu zadeva, saj ti že povezava s skupino da ogromno
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Strah- Igra- Zavedanje
Reply #5 - 14.12.2007 at 09:33:21
 
Ko sem prebirala novo AURO, sem odkrila še en dober članek na podobno temo. Od Barbare Brennan z nalovom: Preverimo svoje namene. V tej Auri je najti tudi dve novi tehniki prizemljitve, ki jih vseskozi kakor vem "izumlja" Marko Pogačnik.

Priporočam vsem, ki se ukvarjajo s prepoznanjem svojih potencialov, poslanstva, dela, ki naj ga bi opravljali ...

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: Strah- Igra- Zavedanje
Reply #6 - 19.06.2009 at 22:13:28
 
strah pred nastopanjem je najbolj priljubljen med strahovi.

Celo bolj kot strah od smrti.

Zdej me zanima kak bi izgledal če bi moral govorit na pogrebu Smiley

Lahko pomagam s parimi nasveti glede vseh strahu.
Sem pomagal odpraviti že kar nekaj strahov... in med njimi tudi strah pred vožnjo so kolesom (zaradi hude prometne nesreče)
strah vožnje z avtom ... zaradi prometne nesreče
strah pred nastopanjem...
...
in še mnoge

Skratka strah je super odziv telesa oz. nezavednega dela osebe, ki nas velikokrat obvaruje pred dejansko nevarnostjo.

Še zanimivost samo z 2 strahovoma se rodimo
strah pred višino in pred močnih hrupom (naprimer da kdo zavpije..., strela udari...)
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1