Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 8
(Read 26680 times)
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #15 - 04.03.2007 at 11:53:31
 
starodavni znanstveniki so svoja odkritja v zvezi s principi delovanja vesolja zakodirali v mitologijo in jih tako naredili dostopne širši množici ljudi skoz njim razumljivo izrazoslovje. skoz mitološke zgodbice so odkritja implantirali v kolektivno nezavedno (tudi po Jungu) v obliki večnih arhetipov kot ključev za razumevanje naše psihe kot tudi psihe vesolja. v mitologiji se med drugim razkriva tudi prihodnost. teorija potovanja skozi čas je znanstveno že sprejeta, praktična uporaba bo pa kmalu, verjetno že za čase našega življenja

Lunine energije so kaotične, lunine mene kaotično vplivajo na našo psiho, potem pa ti temu reči psihologija, parapsihologija ali pa baubau... it's a fact

Luna ni od nekdaj Zemljin satelit, včasih je bila samostojen planet......................................... ampak pustimo pravljice za otroke Wink
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #16 - 04.03.2007 at 12:22:20
 
Ne verjamem, da so imeli starodavni "znanstveniki" kaj več znanja o vesolju, kot ga imamo danes.
Za razumevanje delovanja vesolja je namreč poleg dobrega opazovanja neba (s teleskopi) potrebna še cela infrastruktura enih drugih znanj, od razumevanja zakonitosti osnovnih sil narave (predvsem gravitacije) do nuklearne, kvantne fizike, geologije, kemije ...

Lunine "energije" lahko zgledajo kaotične, zaradi kaotičnosti naših možganov, ki so zmožni tudi iz preprostih dejstev naplesti silno zapletene zgodbice.

Za nastanek Lune se po do zdaj zbranih podatkih zdi najverjetnejša razlaga s trkom mlade proto-Zemlje s planetom velikosti Marsa, ki je čisto na začetku formiranja sončnega sistema krožil v isti krožnici kot proto-Zemlja.

Tu je simulacija takega trka:
http://www.classzone.com/books/earth_science/terc/content/visualizations/es2501/...
ali pa tule
http://www.space.com/php/multimedia/imagedisplay/img_display.php?pic=moon_making...

ali pa tale lepo narejen filmček od Japoncev
http://th.nao.ac.jp/~kokubo/moon/kit/movie.html


Del tega planeta se je ob silovitem trku pomešal z materialom proto-Zemlje (in je še vedno tu) del materiala pa je ob trku odvrglo v vesolje, kjer je ostalo v bližini Zemlje.
Najverjetneje je nekaj časa ta material krožil okoli Zemlje kot prstan (podoben Saturnovemu). Ti ostanki trka so se pa kasneje zgostili v enotno kroglo, ki jo danes vidimo kot Luno.
To se je dogajalo pred 4,5 milijarde let, samo kakšnih 50 milijonov let po nastanku sončnega sistema in zato lahko rečemo, da sta Luna in Zemlja enako stari.

Back to top
« Last Edit: 04.03.2007 at 14:29:40 by Bardo_Thodol »  
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #17 - 04.03.2007 at 19:17:52
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 12:22:20:
Ne verjamem, da so imeli starodavni "znanstveniki" kaj več znanja o vesolju, kot ga imamo danes.


to je tvoje mnenje

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 12:22:20:
Lunine "energije" lahko zgledajo kaotične, zaradi kaotičnosti naših možganov, ki so zmožni tudi iz preprostih dejstev naplesti silno zapletene zgodbice.


tudi to je tvoje mnenje

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 12:22:20:
Za nastanek Lune se po do zdaj zbranih podatkih zdi najverjetnejša razlaga s trkom mlade proto-Zemlje s planetom velikosti Marsa, ki je čisto na začetku formiranja sončnega sistema krožil v isti krožnici kot proto-Zemlja.

Tu je simulacija takega trka:
http://www.classzone.com/books/earth_science/terc/content/visualizations/es2501/...
ali pa tule
http://www.space.com/php/multimedia/imagedisplay/img_display.php?pic=moon_making...

ali pa tale lepo narejen filmček od Japoncev
http://th.nao.ac.jp/~kokubo/moon/kit/movie.html

Del tega planeta se je ob silovitem trku pomešal z materialom proto-Zemlje (in je še vedno tu) del materiala pa je ob trku odvrglo v vesolje, kjer je ostalo v bližini Zemlje.
Najverjetneje je nekaj časa ta material krožil okoli Zemlje kot prstan (podoben Saturnovemu). Ti ostanki trka so se pa kasneje zgostili v enotno kroglo, ki jo danes vidimo kot Luno.
To se je dogajalo pred 4,5 milijarde let, samo kakšnih 50 milijonov let po nastanku sončnega sistema in zato lahko rečemo, da sta Luna in Zemlja enako stari.


a je to fact al teorija?  Wink
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #18 - 04.03.2007 at 19:33:56
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 11:13:05:
Brez Lune, bi bil dan na Zemlji veliko krajši (maksimalno 10 ur), kar bi imelo zaradi hitrejšega vrtenja Zemlje neslutene posledice na vreme, ki bi bilo bolj viharno ob hitrejšem menjavanju dneva in noči.
Poleg tega bi se tudi os Zemeljske rotacije bolj divje vrtela naokoli, kot se zdaj, ko je zaradi Lunine gravitacije stabilizirano.


torej ja, Zemlja bi se malo hitreje vrtela
vprašanje je koliko hitreje?

da bi bil dan dolg maksimalno 10 ur a je to dejstvo?

koliko je sedaj dan dolg v povprečju? pazi. odvisno to je povsem odvisno od tega kje živiš. na severnem in južnem polu je malce daljši kot tu, mar ne  Wink

torej koliko hitreje bi se menjala dan in noč - odgovoriš lahko v %

potem bomo začeli razmišljati, če bo to res imelo neslutene posledice za vreme in zakaj

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 11:13:05:
Luna je med drugim skozi zgodovino prestregla veliko vesoljskih izstrelkov, sicer namenjenih Zemlji.


a je to fact?
kaj pa, če je te "izstrelke" pokasirala, ko še ni bila ob Zemlji?
kaj pa, če so jo ravno ti izstrelki izstrelili mimo Zemlje, da jo je potem Zemlja lahko pritegnila v svojo orbito?

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 11:13:05:
Nedvomno bi bilo brez Lune življenje na Zemlji precej oteženo in njegov razvoj zavrt.
Nas (ljudi) zagotovo ne bi bilo, življenje bi ostalo na primitivnejši ravni, brez možnosti razvoja kompleksnejših oblik (vretenčarji, sesalci)


a je to fact al tvoja domišljija?
čemu bi bilo življenje oteženo?
po čem sklepaš, da ljudi ne bi bilo?
po čem sklepaš, da bi bilo vse bolj primitivno, da celo ne bi bilo možnosti razvoja kompleksnejših oblik (vretenčarjev, sesalcev)?


pa še vedno bi rad vedel, po kateri logiki bi se Zemlja odmaknila od Sonca, kot trdiš, če bi Luno nekaj potisnilo iz zemeljske orbite. če mi ne moreš dati formule, me prosim napoti na tistega znanstvenika, ki to trdi....v nasprotnem primeru bom mnenja, da je to samo tvoja osebna domišljija.

ne me narobe razumet, jaz čisto dopuščam možnost, da je vse res kar trdiš, še posebej za tole zadnjo zadevo sam pri sebi nisem prepričan kako bi bilo in bi zato rad vedel odkod ti črpaš svoje ideje. če si že sposojaš okrilje znanosti, da obsojaš ljudi, da pišejo traparije, prosim navedi znanstvene vire
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #19 - 04.03.2007 at 20:15:11
 
Če ti je težko vzet kakšno znanstveno knjigo v roke, kjer so zadeve na dolgo in široko razložene, si lahko za začetek pogledaš tudi tale kratek filmček:
http://www.youtube.com/watch?v=YyOyH9u4AdI

Obstaja tudi malo obširnejši 50 minutni dokumentarec na DVD z naslovom "If we had no moon"
http://www.amazon.com/If-We-Had-No-Moon/dp/B000H2B8WK/ref=pd_bbs_sr_1/105-493500...


Kakorkoli že se obračajo in preračunavajo podatki "s terena", vse kaže, da je Luna spremljevalka Zemlje že 4,5 milijarde let.
To so najbolj natančno potrdili tudi z analizo kamenin, ki so jih od tam prinesle odprave Apollo, predvsem zadnja odprava Apollo 17, ki je bila predvsem geološko orientirana.
Prvi znanstvenik na Luni ni bil slučajno geolog.

Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #20 - 04.03.2007 at 20:37:27
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 20:15:11:
Če ti je težko vzet kakšno znanstveno knjigo v roke, kjer so zadeve na dolgo in široko razložene, si lahko za začetek pogledaš tudi tale kratek filmček:
http://www.youtube.com/watch?v=YyOyH9u4AdI


Shocked Grin na pesmico si me napotil? na pesmico? ne morem verjet Cheesy

ni mi težko vzet knjige v roke. povej mi katero. povej mi odkod ti črpas svoje znanstveno znanje.

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 20:15:11:
Obstaja tudi malo obširnejši 50 minutni dokumentarec na DVD z naslovom "If we had no moon"
http://www.amazon.com/If-We-Had-No-Moon/dp/B000H2B8WK/ref=pd_bbs_sr_1/105-493500...


Tega si pa ne morem pogledat, bi ga moral kupit. Zavoljo debate me prosim napoti na nekaj, kar lahko preverim sedaj.


Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 20:15:11:
Kakorkoli že se obračajo in preračunavajo podatki "s terena", vse kaže, da je Luna spremljevalka Zemlje že 4,5 milijarde let.
To so najbolj natančno potrdili tudi z analizo kamenin, ki so jih od tam prinesle odprave Apollo, predvsem zadnja odprava Apollo 17, ki je bila predvsem geološko orientirana.
Prvi znanstvenik na Luni ni bil slučajno geolog.


Glede starosti ne oporekam. Ampak.... da je bila Luna od "rojstva" v Zemljini orbiti - a je to znanstveni fact?
Pa ostala vprašanja? Zaenkrat nisi podkrepil še nobene svoje "znanstvene" trditve. Wink

S pesmico no Bardo si mi postregel...kako me moreš s kratko pesmico odpikat? Grin
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #21 - 04.03.2007 at 21:13:44
 
Saj se mi ni zežko prilagoditi različnim nivojem. Wink

Petletnemu otroku znam njegovemu nivoju primerno razložiti kaj o Luni in njenem vrtenju okoli Zemlje, ravno tako pa se mi ni težko pogovarjat o teh zadevah z izkušenimi fiziki.
Na tem forumu sem pač opazil, da prav dobro laufajo tudi youtube filmčki, zato probat ni greh  Smiley


Pred kratkim sem te že napotil na najpomembnejšo formulo za gravitacijsko privlačnost, F=GMm/r*r
Zadeve se pri več telesih zakomplicirajo, zato si tam pomagamo z računalniškimi simulacijami.
Če te simulacije in izračuni ne bi držali, ne bi nobena sonda prispela na Mars ali celo do bolj odaljenih planetov (Jupiter, Saturn, in ravno zdaj je ena na poti proti Plutonu)
Če te zanimajo podrobnosti, je več razloženega naprimer v tejle knjigi
http://www.amazon.com/Orbital-Mechanics-John-E-Prussing/dp/0195078349/ref=pd_sim...
Če si je ne moreš naročiti, poskusi v kakšni knjižnici. Sicer je na to temo knjig dobesedno na tone.

Če si tudi z osnovno formulo (F=GMm/r*r)  ne znaš pomagati, pa poskusimo z miselnim eksperimentom

Sicer nisi povedal, kam naj bi odstranil Luno.
Če bi jo umaknil bliže Soncu, bi se tudi skupno težišče pomaknilo bliže Soncu, če bi jo odstranil nekam daleč v vesolje, bi se pa skupno težišče pomaknilo stran od Sonca.

Pa recimo da bi luno kar čarobno odčaral, kot da je nikoli ni bilo. Za potrebe tega eksperimenta si predstavljaj še to, da tudi Zemlji odvzameš maso.
Ker ni več nobene mase, tudi ni privlačnosti med Soncem in Luno in Zemlja bi odpotovala stran od Sonca. Radij orbite postane neskončen.

Zdaj si pa predstavljaj obratno situacijo, da Zemlji daš neskončno maso.
V tem primeru bi zaradi neskončne sile Sonce kar prisesalo k Zemlji. Orbitalni radij bi postal enak 0.

Iz teh dveh skrajnosti si lahko predstavljaš, kaj se zgodi v slučaju, če kar naenkrat "magično" nekaj mase dodaš ali odvzameš.







Back to top
 
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #22 - 04.03.2007 at 21:14:25
 
Ja, saj rees, sem čisto pozabil še Lunino prestrezanje škodljivih kometov  Cheesy.
Drugače pa spet oba2 bredeta v kalne vode in začenjata mlatiti prazno mitološko slamo  Tongue.
No, še nekaj "pravih" podatkov  Exclaim :
Luna je res izšla iz naše Zemlje ( podobno kot rojstvo otroka )  Cool. Ostalo so samo zgrešene teorije  Tongue. In, nekoč bo spet padla nazaj najo  Roll Eyes . Vendar pa bo nekoč tudi sama Zemlja potegnjena nazaj na Sonce, za zadnjo preizkušnjo  Cool...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #23 - 04.03.2007 at 21:22:43
 
Kopron, podatki kažejo, da se Luna oddaljuje od Zemlje in če se nekaj oddaljuje, zakaj misliš, da bo enkrat spet končalo na Zemlji?

Razdaljo do Lune namreč redno merijo z laserskimi žarki usmerjenimi v dve točki na Luni. Odprave Apollo so tam pustile usmerjena zrcala.
To je omenjeno tudi v tistem filmčku, na katerega sem dal prej link, čeprav se nekaterim zdi smešen, meni je pa prav kul   Cool

Zemlja bo nekoč (čez 5 milijard let) morda res pristala v notranjosti Sonca, vendar zato, ker se bo Sonce v fazi rdeče velikanke napihnilo skoraj do Zemljine orbite.
Takrat bo na Zemlji zares peklensko vroče (nekje od 4000 stopinj Celzija do nekaj milijonov stopinj)



Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #24 - 04.03.2007 at 21:32:09
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 21:13:44:
Saj se mi ni zežko prilagoditi različnim nivojem. Wink


Ti mene postavljaš na nivo idiota, če te prav razumem? Roll Eyes

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 21:13:44:
Pred kratkim sem te že napotil na najpomembnejšo formulo za gravitacijsko privlačnost, F=GMm/r*r
Zadeve se pri več telesih zakomplicirajo, zato si tam pomagamo z računalniškimi simulacijami.
Če te simulacije in izračuni ne bi držali, ne bi nobena sonda prispela na Mars ali celo do bolj odaljenih planetov (Jupiter, Saturn, in ravno zdaj je ena na poti proti Plutonu)
Če te zanimajo podrobnosti, je več razloženega naprimer v tejle knjigi
http://www.amazon.com/Orbital-Mechanics-John-E-Prussing/dp/0195078349/ref=pd_sim...
Če si je ne moreš naročiti, poskusi v kakšni knjižnici. Sicer je na to temo knjig dobesedno na tone.

Če si tudi z osnovno formulo (F=GMm/r*r)  ne znaš pomagati, pa poskusimo z miselnim eksperimentom


Do tu mi nisi še nič povedal  Wink Kako sonde uporabijo gravitacijo planetov za svoj pospešek, mi je jasno... Ne odgovori pa to na najina vprašanja. Pa mi ti pomagaj s to osnovno formulo. Izpelji odvisnost orbitalne razdalje. To iščeva ane.

A ti si prebral omenjeno knjigo?

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 21:13:44:
Sicer nisi povedal, kam naj bi odstranil Luno.


Recimo, da jo komet potisne iz Zemljine orbite. Luna začne krožiti okoli enega drugega planeta ali celo okoli Sonca.

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 21:13:44:
Če bi jo umaknil bliže Soncu, bi se tudi skupno težišče pomaknilo bliže Soncu, če bi jo odstranil nekam daleč v vesolje, bi se pa skupno težišče pomaknilo stran od Sonca.

Pa recimo da bi luno kar čarobno odčaral, kot da je nikoli ni bilo. Za potrebe tega eksperimenta si predstavljaj še to, da tudi Zemlji odvzameš maso.
Ker ni več nobene mase, tudi ni privlačnosti med Soncem in Luno in Zemlja bi odpotovala stran od Sonca. Radij orbite postane neskončen.

Zdaj si pa predstavljaj obratno situacijo, da Zemlji daš neskončno maso.
V tem primeru bi zaradi neskončne sile Sonce kar prisesalo k Zemlji. Orbitalni radij bi postal enak 0.

Iz teh dveh skrajnosti si lahko predstavljaš, kaj se zgodi v slučaju, če kar naenkrat "magično" nekaj mase dodaš ali odvzameš.



Lej, tole se meni ne zdi nič znanstveno. To so samo tvoje besede in neke tvoje vizualizacije, pa brez zamere.

Poleg tega si zelo težko predstavljam kako bi Zemlja odpotovala stran od Sonca, če je ne bi bilo več?  Cheesy
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #25 - 04.03.2007 at 21:42:32
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 21:22:43:
Zemlja bo nekoč (čez 5 milijard let) morda res pristala v notranjosti Sonca, vendar zato, ker se bo Sonce v fazi rdeče velikanke napihnilo skoraj do Zemljine orbite.
Takrat bo na Zemlji zares peklensko vroče (nekje od 4000 stopinj Celzija do nekaj milijonov stopinj)


Vidiš Bardo, to je spet tvoja lastna domišljija.

Sonce zgublja svojo maso, medtem, ko jo pretvarja v energijo... Sistem Zemlja-Luna se zato posledično oddaljuje od Sonca in sicer 1,5 cm / leto.

Evo še link: http://curious.astro.cornell.edu/question.php?number=317
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #26 - 04.03.2007 at 21:45:22
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 21:22:43:
Kopron, podatki kažejo, da se Luna oddaljuje od Zemlje in če se nekaj oddaljuje, zakaj misliš, da bo enkrat spet končalo na Zemlji?

Razdaljo do Lune namreč redno merijo z laserskimi žarki usmerjenimi v dve točki na Luni. Odprave Apollo so tam pustile usmerjena zrcala.
To je omenjeno tudi v tistem filmčku, na katerega sem dal prej link, čeprav se nekaterim zdi smešen, meni je pa prav kul   Cool

Zemlja bo nekoč (čez 5 milijard let) morda res pristala v notranjosti Sonca, vendar zato, ker se bo Sonce v fazi rdeče velikanke napihnilo skoraj do Zemljine orbite.
Takrat bo na Zemlji zares peklensko vroče (nekje od 4000 stopinj Celzija do nekaj milijonov stopinj)




Poglej, Bardo, jaz glede tega nič ne mislim, ker zagotovo vem, da se bo to tako zagotovo zgodilo, kot se je že vse do sedaj .  Cool Zato puščam človeške teorije čim dlje stran od mene , ker so zmotljive  Lips Sealed.
Drugače pa so hudi oni posnetki na prejšnji strani , od druge strani Lune  Cheesy Cool. Čeprav se pa še marsikaj pomembnega ne vidi z njih ... Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #27 - 04.03.2007 at 21:49:37
 
Lej po isti logiki

če Sonce konstanto zgublja svojo maso napram Zemlji in se Zemlja posledično oddaljuje od Sonca....

potem, če Zemlja zgubi svojo maso napram Soncu (tako, da sistem Zemlja-Luna izgubi Luno), se bo Soncu po isti logiki približala, ne oddaljila kot ti meni "znanstveno" želiš dopovedat  Wink  Cool

še vedno mi nisi povedal kako lahko kar odmisliš centrifugalno silo?

pa ostala vprašanja ne pozabi odgovorit... npr. po čem sklepaš, da se sesalci in vretenčarji na Zemlji brez Lune sploh ne bi razvili...ta izjava mi je še najbolj atraktivna  Wink

Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #28 - 04.03.2007 at 22:12:18
 
Formulam menda ne oporekaš, da so neznanstvene?
Posebej formula  F=GMm/r*r  je splošno priznana in že tolikokrat preizkušena, da vanjo ne dvomi noben znanstvenik več.

Miselni eksperiment pa uporablja  ravno to formulo pri svojih razmislekih, če za maso m (masa Zemlje) vstaviš vrednosti 0 ali neskončno, dobiš temu primerno privlačno silo (0 ali neskončno). In če ni privlačnosti, tudi ni kroženja.
Za vmesne konkretnejše vrednosti, bo treba pač računati s konkretnimi ciframi.

In ni ga takega kometa, ki bi lahko vrgel Luno iz Zemljine tirnice. Kometi so za to premajhni (če je komet milijardokrat lažji od Lune, prav velikega vpliva ne more imeti, mar ne).
Bi moralo pa že kaj večjega prieteti mimo Lune, samo v tem primeru bi to vplivalo tudi na samo Zemljo ne samo na Luno, predvsem zaradi privlaka tako velikega objekta.

V takem sistemu, ko je v igri več teles, na pamet natančnega odgovora ni mogoče dati.
Začetne vrednosti o velikosti tujega objekta, o smeri gibanja in kako blizu naj bi prišel zelo vplivajo na končne vrednosti.
Natančnih orbit treh ali več teles, ki se medsebojno privlačijo namreč ni zmožen računati po peš metodi noben, ki je pri zdravi pameti.
Za računanje takih sistemov diferencialnih enačb so bolj usposobljeni računalniki.


Omenjeno knjigo Orbital Mechanics sem imel pred leti v rokah in sem jo tudi že vrnil kolegu lastniku. Zadeve so v njej razumljivo razložene in prav lahko jo je brati.
Imam pa klasično delo od  Newtona "The Principia", ki pa ni več tako lahko prebavljiva, ker je Newton, ki se pač ni želel bosti z neuko rajo, kot je nekje omenil, vse skupaj, namesto z enostavnejšim diferencialnim računom, izpeljeval z zapletenimi geometrijskimi metodami, zaradi česar so delo takrat pred tristo leti uspeli zares razumeti res samo posvečeni.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #29 - 04.03.2007 at 22:24:13
 
ixtlan wrote on 04.03.2007 at 21:49:37:
Lej po isti logiki

če Sonce konstanto zgublja svojo maso napram Zemlji in se Zemlja posledično oddaljuje od Sonca....

potem, če Zemlja zgubi svojo maso napram Soncu (tako, da sistem Zemlja-Luna izgubi Luno), se bo Soncu po isti logiki približala, ne oddaljila kot ti meni "znanstveno" želiš dopovedat  Wink  Cool

Če Sonce izgublja maso in se zato Zemlja oddaljuje, bo po isti logiki tudi izguba Zemljine mase le to oddaljila od Sonca, saj je privlačna sila odvisna od produkta obeh mas in potemtakem je čisto vseeno komu maso zmanjšuješ, odločilno  je namreč le to, da se produkt mas zmanjšuje.
(Glej osnovno formulo)


Quote:
pa ostala vprašanja ne pozabi odgovorit... npr. po čem sklepaš, da se sesalci in vretenčarji na Zemlji brez Lune sploh ne bi razvili...ta izjava mi je še najbolj atraktivna  Wink


Sesalci so za svoj nastanek rabili največ časa. Nastali so praktično "ravnokar" v dolgi zgodovini Zemlje.
Če bi bilo okolje na Zemlji bolj moteče, bolj turbulentno, ni verjetno,  da bi imeli zadosti ugodne pogoje za svoj razvoj.
Spomnimo se samo, da je preko sto milijonov let razvoj sesalcev zavirala celo že sama prisotnost dinozavrov in šele njihovo izumrtje je naredilo potreben prostor za razvoj sesalcev.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 8