Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1858 times)
Veritas
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 3

Ljubitelji starih dreves, združimo se! ;)
21.12.2006 at 02:30:43
 

Vse ljubitelje dreves, s posebnim ozirom na stara drevesa, vabim, da si temeljito ogledajo tole čudovito angleško spletno stran:

http://tinyurl.com/ydv2ab

s povezavami vred:

http://tinyurl.com/yfbztq


Med drugim so navedene tudi mednarodne skupine ljubiteljev in "varuhov" starih dreves. Precej jih je - Slovenije pa seveda ni med njimi.
"Seveda" pravim zato, ker je pasivnost, pogosto celo pišmevuhovščina, žal tako značilna za naše okolje.

Bomo to dovolili? Da naša drevesa ostanejo (še naprej) brez varstva, prepuščena na milost in nemilost vsem mogočim primitivcem, ki pri nas zaenkrat niti ne potrebujejo kakega posebnega izgovora za barbarsko obrezovanje in celo sekanje?

Če ste za to, da ustanovimo internetno skupino ljudi, ki bi se radi občasno (po želji, seveda) pogovarjali po internetu o drevesih, prispevali fotografije, sporočali novice in tako naprej - vse, kar pač ljubitelji radi počno Wink - mi sporočite.

Prav posebej so vabljeni vrtnarji, gozdarji, dendrologi (in dendrokronologi), kulturni zgodovinarji in vsi, ki se tako ali drugače ukvarjajo z drevjem. Vendar strokovna seznanjenost z drevesi nikakor ni "pogoj". Nasprotno: BISTVENA za uspešno delovanje takšne skupine je seveda ljubezen do drevja.

Če pa želite, lahko seveda skupino ustanovite tudi sami. Le mene ne pozabite povabiti, prosim. Wink



Back to top
 
 
IP Logged
 
IceIsNice
3
***
Offline

Credo quia absurdum!
Posts: 163

Re: Ljubitelji starih dreves, združimo se! ;)
Reply #1 - 21.12.2006 at 14:00:05
 
men je blo tud ful hudo, ko so pred blokom posekali cisto u nulo dve lepi kosati drevesi....in to sred ljubljane, kako da lahko kar vsak seka po ljubi volji Sad  a sploh obstaja kak zakon o urejanju zelenic okol blokov?
mam rada drevesa, ker nosijo zgodovino in moc  Smiley
ajs
Back to top
 
 
IP Logged
 
ledenica
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 11

Gender: female
Re: Ljubitelji starih dreves, združimo se! ;)
Reply #2 - 21.12.2006 at 19:08:40
 
tudi po Sloveniji imamo kar nekaj lepih primerkov starih dreves - za nekatere lepo skrbijo Smiley
osebno me zelo boli "parkovno" urejanje dreves - namesto, da bi se razbohotila v veličastne primerke svoje vrste - jim vsako leto prirezujejo veje Cry
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Ljubitelji starih dreves, združimo se! ;)
Reply #3 - 22.12.2006 at 20:44:36
 
men se tudi zdi prav kriminalno kako obrezujejo nekatera drevesa, npr. pri šentviški knjižnici v lj., samo zaradi boljšega pogleda na reklamni pano na hiši ob tem. grozovito, res! pa sploh so tu ob celovški obšlesali vso grmičevje, da so naredili prostor za pogled na nove reklame, katerih btw. je tu na stotine. a obstaja tud arhitekturni zakon? ker to tu je čist brez okusa in pameti!!! Huh

drugače pa ja, sem za tako spletno stran in pa za čimveč fotografij takšnih dreves, njihovih opisov itd. ni lepšega od mogočnega debla in krošnje Wink pa mal več osveščenosti na tem področju nam ne bi nikomur škodovalo.

daj sporoči kako stvar napreduje.

na onih angleških linkih mi pa fotk manjka
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Ljubitelji starih dreves, združimo se! ;)
Reply #4 - 03.01.2007 at 09:37:02
 
Se strinjam z vsemi. Pri nas v Kranju smo pred gimnazijo imeli nekj sto let staro sekvojo, pa so jo kar podrli. Še nekaj jih je v Preddvoru pri Kranju. Stare so več kot 200 let.
Drugače pa se zanimam za cedre. Sem pač brala knjige o Anastaziji in "Zveneče cedre tajge". Okoli vratu nosim cedrin obesek, kot amulet. Je kdo bral te knjige o Anastaziji? Obeski so sila preprosti in lični. V biti je to okrogel obesek preseka vejice cedre. Pri nas v Sloveniji cedra ne raste, čeprav je zelo veličasto in zdravilno drevo. Prve srečamo šele v Istri.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1