Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 11696 times)
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Duša in čutnost
Reply #15 - 20.08.2006 at 15:49:03
 
VID


Obdobje svetlobe

Živimo v družbi, ki je popolnoma vizualna. Optika je naš vrhovni poglavar. Lahko opazujemo mokrob na trepalnici, črevesje, ki prebavlja večerjo, krvna telesca v naših žilah. Lahko sledimo delfinom v oceanu, snežnemu leopardu na Himalaji in oblakom prahu v medzvezdnem prostoru. Lahko gledamo Zemljo, ki vzhaja izza Luninega obzorja. S pomočjo elektrike smo potisnili pomen noči nekam na obrobje, zato 24 ur na dan lahko gledamo karkoli iz vseh zornih kotov. Vizualna revolucija je šla celo tako daleč, da nas prepričuje, da je 'videz' boljši od stvarnosti, ki jo predstavlja. Boorstinova pripoveduje zgodbo o današnji predmestni gospodinji, 'ki odgovori sosedi, ki pohvali njenega malčka: - Ja, ljubek je, ampak kakšen je šele na fotografiji!'

Ta revolucija je zamenjala mesti podobe in stvarnosti: slike so zdaj pred stvarnostjo, ki naj bi jo prikazovale. Lahko bi celo rekli, da je stvarnost postala bledi odsev slike. Ko je neka punčka iz Londona prišla prvič na deželo k mojim prijateljem, so jo peljali na sprehod, da bi ji pokazali naravo. Ustavili so se, da bi si ogledala krave, ona pa je hotela naprej. 'Sem jih že videla,' je rekla. Stvar se je ponovila malo kasneje z ovcami. Nič ni bilo novo za njo, nič ni pritegnilo njene pozornosti, ker je vse že videla na televiziji. Ali pa moški iz Bristola, ki je zbudil zanimanje zaradi svojega nenavadnega opazovanja ptic. Pri tem nikoli ne uporablja daljnogleda in nikoli ne stopi iz dnevne sobe, čeprav je videl že najrazličnejše ptice z vsega sveta. Opazuje jih po televiziji. Turnirje golfa gleda samo zato, ker bi utegnila travnik preleteti čaplja. Pri dokumentarnih filmih o živalih ga ne zanima lev v prvem planu, ampak ptiček v ozadju, ki ga pripovedovalec niti ne omeni. Najbolj vznemirljivo pa se mu zdi, kadar ptico prepozna, kajti potem jo lahko odkljuka na svojem seznamu, češ da jo je že 'videl'. Zakaj bi si obuval škornje in se utrujen potikal po podeželskih cestah, ko pa lahko vidi veliko več v udobju svojega doma?

V potrošniški družbi nas ne sme presenečati, da slika prevladuje nad stvarnostjo. Zaščitna znamka in embalaža prodajata izdelek, zato sta pomembnejši od njega. Ljudje kupujejo predvsem videz, šele nato vsebino. Kupujejo videz, ki ustreza podobi, kakršno imajo o sebi - ali bi jo radi imeli - in ki to podobo podpira. Javne osebnosti ostajajo na položajih zato, ker ravnajo v skladu z našimi sanjami in fantazijami o njih. Politiki so očiten zgled za to. Izvoljeni so na podlagi podobe, ki jim jo uspe ustvariti s pomočjo javnih občil. Sama občila imajo dvojno vlogo: utrjujejo politikovo podobo, obenem pa jo skušajo oblatiti z odkritjem kake človeške poteze, ki se ne ujema s to podobo. Ljudje volijo podobo, in ne osebe, zato so šokirani in razočarani, če izza idealizirane podobe pokuka na dan spodrsljej. V obeh primerih imajo občila pripravljeno zgodbo, in ta je pomembna, saj vsi radi poslušamo neverjetne pripovedi. Živimo bolj v kulturi reprodukcije kot produkcije; v svetu, v katerem je težko videti kaj novega, ker smo že vse videli v reklamah. Nekateri ljudje si niti svojih fantazij ne izmišljajo več; ameriški psihiatri so ugotovili, da prihajajo sanjske podobe mnogih najstnikov naravnost iz televizijskih limonad. Vse te ure, ki jih preživimo v svetu iz druge roke - svetu televizije, videa in računalniške grafike; pa prodiranje v vsak kotiček s pomočjo optičnih čarovnij in osvetljevanje prav vsega, da nič več ne more ostati skrivnost - vse to pomeni za oči strahoten napor.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Duša in čutnost
Reply #16 - 20.08.2006 at 16:16:26
 
Pogled nam je osteklenel, ker smo se preobjedli podob in ker smo se preveč trudili gledati. Desetine izrazov obstaja, s katerimi lahko opišemo različne načine gledanja, toda v drugi polovici tega stoletja sta se nam posebno priljubila dva: izostrovanje in hitro skeniranje. Golo oko v resnici spreminja žarišče med širokokotnim in telefotografskim posnetkom približno dvajsetkrat na sekundo, čeprav vidimo sliko, kot da je fokusirana in v središču našega vidnega polja. Fotografija odpravi te subtine premike in nam poda eno samo ostro sliko, ki je 'boljša' kot stvarni predmet. Bolj ko je jasna in ostra, boljša je - kar poglejte revije o modi in televizijske reklame. Ostrina, ki jo občudujemo, je dramatična, predvsem pa učinkovito spodbuja našo željo pao izdelku. Želja je vogelni kamen potrošniške družbe. Če hočemo spodbuditi željo, moramo ujeti pozornost kupcev in jo usmeriti na določeno blago. Ča naj bo videti izjemno med izdelki iste vrste, morata pritegniti kupčevo oko embalaža in promocija.

Fotografija, zlasti pa televizija sta nas naučili, da z enim samim pogledom zajamemo bistvene sestavine slike. Lahko preklapljamo z enega programa na drugega, skačemo z enega naslova na drugega kot računalnik, ki išče podatke, in pregledujemo vidno polje, da bi našli želeno informacijo. Smo v obdobju kolaža, ko televizija spodbuja različne teme - politiko, deževni gozd, vaško tragedijo, japonsko borzo, umetnost, pornografijo, komedije, delfine, polnočni show - da se kosajo za našo takojšnjo pozornost, kot da bi se po vrednosti prav nič ne razlikovale, da bi mogli sploh izbirati med njimi. Neka ameriška raziskava je pokazala, da od odkritja daljinskega upravljalca več kot polovica otrok, mlajših od 15 let, nikoli ni gledala enega samega programa od začetka do konca.

Tudi naša potovalna hitrost nas je prisilila, da samo hlastnemo po sliki, ki se nam ponuja, potem pa moramo že zgrabiti naslednjo. Težko se je ubraniti vtisa, da je življenje vrsta filmskih posnetkov, ko naš vlak drvi skozi pokrajino s hitrostjo 170 kilometrov na uro; težko je tudi ne prenesti tega načina 'hitrega informativnega gledanja' v naše siceršnje opazovanje stvari. V muzeju ljudje pogosto hodijo mimo slik, kot da bi med potjo v jedilni voz gledali skozi okno vagona. Hitro pozabljamo, da ni bilo zmeraj tako. Ko so Matissa z avtom peljali na ogled provansalske pokrajine, je vztrajal, da hitrost ne sme biti večja od hitrosti pešca - se pravi 5 kilometrov na uro - 'drugače sploh ne moreš občutiti dreves'.


V tem obdobju svetlobe, ko očem menda nič ne more ostati skrito, samo postali slepi za nekatere najdragocenejše stvari. V morju slik, ki nam jih pošiljajo občila, se izgublja konkretni svet. V nemirnem pregledovanju vidnega polja tvegamo, da bomo spregledali nekaj, kar imamo tik pred nosom. Ne vidimo živega sveta. Ne opazimo grozda v tistile skledi; ne vidimo kupa zmečkanih rjuh na postelji, starega čevlja pri vratih, kamnitega zidu. Tamle čez so vhodna vrata, modra, s staro bronasto kljuko, ne medeninasto; in prav tule je moja desnica, ki se premika čez belo stran. Kdaj sem nazadnje pogledal svojo desno roko? Ali se zastrmel v obraz človeka, s katerim preživljam svoje življenje?

Naša potreba po hitrem iskanju žariščne razdalje, po jasnosti, takojšnjosti in obveščenosti je potisnila v ozadje večino drugih oblik gledanja. Še vedno oplazimo s pogledom, kajti tak hiter poblisk se ostrostrelec v naši očesni vojski. Toda v hitro premikajočem se, homogeniziranem svetu, iz katerega tu in tam zaštrlijo samo res najbolj dramatični napisi ali dogodki, redko najdemo čas za strmenje, premišljanje, poglabljanje in opazovanje. Povečini smo pometli s počasnejšimi, bolj premišljenimi rabami očesa. Navsezadnje ne prinašajo nobenih koristi. V sodobnem svetu so lahko videti celo tako neprimerne, da nam povzročajo težave. Brian Skilton, ki snema filme, mi je povedal, da je nekega dne pohajkoval po londonski ulici in si ogledoval različne hiše. Ob njem se je ustavil policijski avto. Iz njega sta stekla policista in ga vprašala, kaj dela. 'Zanima me arhitektura,' je rekel, 'in ravno sem si ogledoval različne hiše.' 'No, naju pa zanima način, kako si jih ogledujete,' sta mu odgovorila. 'Samo vlomilec lahko tako postava pred hišami.' Ker vidimo samo površino stvari, utegnemo pozabiti, da je življenje večplastno. Če jo gledamo s počasnejšim, sprejemljivejšim strmenjem, vidna oblika lahko postane predstava duše.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Duša in čutnost
Reply #17 - 20.08.2006 at 16:41:56
 
EPILOG


Ko je Eva zapustila maternico paradiža, ji ni bilo namenjeno, da bi se še kdaj vrnila. Bog je postavil pred vhod v raj kerubine z gorečimi meči, ki bi ji zaprli pot. Toda Eva ni nikoli pogledala nazaj; vedela je, da je njena usoda drugje. Njena velika naloga je bila, da s svetlobo notranjega očesa poišče na zemlji svoja nebesa. To uganko zastavlja zdaj nam, in vsak od nas si mora po svoje odgovoriti nanjo.

Nekaj namigov imamo. Vemo, da dobri nameni in novi načrti za popoln svet niso pravi odgovor. Vemo, da so nešteti politični in religiozni idealisti oblatili našo zgodovino s pokoli. Vemo, da smo sami, da pa obenem obstajamo samo v odnosih z drugimi. Vemo, da živimo v neskončnem plimovanju združitev in ločitev, radosti in žalosti, in da ne moremo zanikati enega na račun drugega. Zaljubljanje samo po sebi ne zadošča; prav  tako ne zadošča neodvisna pot samoodločanja. Eva nam je podarila ganljivo težaven položaj. Njegova grenka sladkost nam teče po žilah in skozi čute v nenehni izmenjavi z zunanjim svetom

V tej izmenjavi je še en ključ; da pustimo tok teči; da izpijemo življenje z globokimi požirki in da dovolimo, da tudi življenje izpije nas. To je seveda tvegano; tako kot Japonci, ki uživajo strupeno ribo napihovalko, tudi mi ne vemo, kakšen bo konec. Je pa tudi radostno. Doživljamo celo trenutke, ko notranje in zunanje postaneta eno in ko spomin na uganko zbledi. Kakšna radost je to, včasih tiha, včasih divja, radost, ko si del sveta. In ko začutimo, da smo spet popolnoma sami, je rešitev v tem, da se spomnimo: naša radost ni odšla; je samo na drugi strani naše osamljenosti, ta pa sama spet prikliče radost v življenje. J.G.Bennet pravi, da
    obstajajo obdobja, ki se nenehno zavedamo, da smo za nekaj prikrajšani. Ko pride ta občutek, ga moramo ohraniti čistega in paziti, da ga ne zlorabimo. Sam občutek je pristen in znamenje, da smo blizu nečesa. Človek se ne počuti resnično prikrajšanega, dokler ni nečemu blizu.

Veselje in žalost prihajata in odhajata, toda bolj ko bomo spuščali tok življenja skozi svoje čute, laže bomo čutili, kaj pomeni pripadati. Pripadanje svetu, doživljanje naše sorodnosti z njim, porodi zavezanost; in tudi zavezanost je ključ. Zavezanost ni nekaj, za kar se odločimo; nekaj, kar poskušamo usmerjati k drugim ali kar se trudimo dobiti od njih. Zavezanost je znak zaupanja; zaupamo pa tedaj, ko začutimo, da smo iz iste snovi kot drugi in kot svet. Ko vemo, da smo eno z življenjem, da smo prepojeni z njim, se lahko z vsem srcem in brez zadržkov vržemo vanj.

Ko se mu prepustimo, nam življenje lahko ustvarjalno zapoje svojo pesem. Prevladujoči zahodnjaški zgled za ustvarjalnost in umetnost je že od renesanse dalje junaški posameznik, ki si prizadeva, da bi v svoji umetnosti razbral svoj smisel. Toda, ko že začutimo, da pripadamo življenju, nam ni treba iskati nobenega smisla ali se truditi z ustvarjanjem. Smisel je del odvijajočega se procesa življenja, ni ločen od njega ali nekje za njim v kaki čistejši, transcendentni sferi. Ustvarjalnost se nato zgodi iz čistega veselja do ustvarjanja, iz bogastva življenja, ne iz obupne potrebe, da bi našli smisel in vrednost v 'izražanju' samega sebe. Ko se tako pridružimo nenehnemu procesu ustvarjanja sveta, prevzamemo tudi nekoliko odgovornosti zanj. To je ista odgovornost, kot jo je prevzela Eva z ustvarjalnim dejanjem, ko je pojedla jabolko. V celoti je sprejela omejitve in ovire snovnega sveta in ga začela razsvetljevati z lučjo svojega spoznanja, Njeno spoznanje je bilo ustvarjalni impulz, ki ji je omogočil, da je videla več kot status quo. Lahko je gledala skozi imena stvari in videla večji vzorec, katerega del so bile. Evina spontanost spreminja preprosta vsakdanja opravila v umetnost. Ta spontanost je v ustvarjalni živosti, ki jo vnašamo v svoje odnose z otroki; v načinu, kako pogrnemo mizo, skuhamo večerjo, pokušamo hrano, se ljubimo s partnerjem, sejemo seme, izdelujemo glinene posode, šivamo, gledamo skozi okno, poslušamo glasbo in duhamo vrtnice.

Ta ustvarjalnost, radost in zavezanost so vse znamenja duše, ki se poraja v svojem objemu s svetom - duše, ki je po beseda E.M.Fosterja
    mavrični most, ki naj bi povezoval vsakdanjost v nas s strastjo. Brez nje smo nesmisleni fragmenti, napol opice, napol zveri, nepovezane polovice loka, ki se niso nikoli združile v človeka. Most bo zgrajen in obokal bo naše življenje z lepoto.

Ko bo v vsakem od nas zadnji kamen tega mostu položen na svoje mesto, bo Evina uganka končno rešena.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Duša in čutnost
Reply #18 - 21.08.2006 at 15:42:24
 
Tole je pa fantastično...Kolk zgoščen tekst...Vse, kar je tale človek napisal, ima globok smisel (vsaj zame)...Zopet sem se zavedla, da premalo živimo svoje življenje...Da preveč hitimo...Da ne znamo čutit tako, kot je treba...
Hvala, Devi...si bom morala še večkrat prebrat tale tekst.
Lepo se imejte!
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Duša in čutnost
Reply #19 - 21.08.2006 at 20:20:18
 
picola wrote on 21.08.2006 at 15:42:24:
Zopet sem se zavedla, da premalo živimo svoje življenje...Da preveč hitimo...Da ne znamo čutit tako, kot je treba...

ja, a ne?
cela knjiga je sicer dost bolj obširna, če jo boš kdaj dobila v roke...
sam se mi zdi da v teh uvodih v bistvu še največ pove, naprej bolj opisuje, kje pa kako bi se dalo kaj čutit, za tiste, ki ne vejo, kako bi se tud praktično zraven spravli Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2