Igor P.
Global Moderatorp
   
Offline

Če ne mores živeti, kot bi hotel, živi, kot zmoreš
Posts: 4800
Celje
Gender:
|
Sistem kapitalizma vsebuje nekatere nespravljive kontradikcije. Kapitalizem izgleda kot zelo optimističen in napreden sistem. Konec koncev, hrabri strasten angažma konstantne aktivnosti (ki se imenuje "business", to je, busy-ness oziroma zaposlenost). In običajno je očitno, da je materialen življenjski standard srednjega razreda, vsaj navzven, naprednejši v kapitalističnih družbah kot drugod. Zdi se logično zaključiti, da je kapitalizem oboje, napreden in konec koncev optimističen.
Resnično dejstvo je, kakorkoli, da je kapitalizem pesimistična filozofija, prav tako kot njegova sestrska filozofija demokracije. Pravi status kapitalizma je prikrit z njegovo površinsko držo. Kapitalizem zahodnega stila sprejema premiso, da bodo vsi moški in ženske, po svoji temeljni naravi, težili k povečanju in nadvladi v odnosu do soljudi. Takšno razmišljanje se sklada z Machiavelliansko premiso, da so vsi ljudje po naravi slabi.
Ta spodaj ležeča premisa producira atmosfero neizprosne borbe. Moderni kapitalist uspeva na osnovi prav takšnega animalističnega prizadevanja. Spontano je pritegnjen s filozofijo Herberta Spenserja, ki je pred več kot stoletjem trdil, da "je dolžnost ekonomsko močnih, da ženejo ekonomsko šibke v iztrebljenje." Spenser je nadalje menil da "prav takšna gonja je, v resnici, skrivnost moči kapitalizma." Se sliši kot preživetje-močnejšega?
Ta zakon je zakon džungle, zakon živali in reptilov—ne resničnih ljudi. Takšni principi sigurno nimajo mesta v kakršnemkoli sistemu, ki si zasluži da ga imenujemo civilizacija. Delavci pridelujejo proizvode za dobrobit širše družbe. Zakaj bi morali biti podvrženi takšnim samovoljnim, animalističnim principom in glediščem, ki enostavno služijo samo-interesu neusmiljenih kapitalistov? Večina teh kapitalistov ne proizvaja ničesar. Večina jih enostavno prestavlja denar naokrog in manipulira s situacijami. Rezultat je, da delavci postanejo skeptični glede resnične vrednosti svojih šefov—in otroci delavcev postanejo popolnoma cinični.
Ta cinizem podvrže širšo družbo bahavemu blišču, slepilu, in dekadenci klatežev, sleparjev, brezdomcev, nezaposlenih, in na splošno prikrajšanih. Medtem ko se dobički enoodstotne elite dvigajo v oblake, obupan in zanemarjen pod-svet gleda na bogate v najbolj nenaklonjeni luči. Velika večina revnih ne more dognati, kako lahko kapitalisti nakopičijo takšno bogastvo, večino katerega potem enostavno investirajo v borzno poslovanje—drugače za njih sploh ne bi bilo mogoče najti načina, kako smiselno investirati takšen dobiček.
"Industrija pomeni izkoriščanje dela drugih, jim dati eden dolar in napraviti dobiček desetih dolarjev. To je industrija: na račun drugih, kapitalist dela velike dobičke. To je industrija. In 'Naj živijo v peklenskih razmerah. Pojdi v pekel. Koga briga. Ti delaj v tovarni, in mi kujemo dobiček.'" Sobni pogovor 1-4-77
Filozofija kapitalizma je veliko bolj pragmatična kot idilična in veliko bolj samoljubna kot skrbna. Predlaga ekonomski sistem kjer vlada, čeprav običajno v službi kapitalistov, uravnava transakcije kapitalistov. V Ameriki je to skoraj edina igra v mestu. Na ta način je vsakdo bolj ali manj prisiljen delovati znotraj tega sistema, vsaj do neke mere. Vlada, namesto da dovoli zakonu džungle da se odvija na svoj naraven način, uvede sistem, kjer se živalska narava v glavnem prenese v blago, ki ga vsi imenujemo denar, skupaj s sredstvi proizvodnje. To dvoje skupaj predstavlja kar se smatra za KAPITAL. In kopičenje tega, kolikor je le mogoče, je cilj tega sistema in njegovega spremljajočega načina življenja.
Vsa pravila, ki uravnavajo prizadevanje za in kopičenje kapitala, so v stanju nenehne spremembe. Tisti, ki so sposobni uzakonjevati in kontrolirati ta pravila in ta kapital, bodo vedno našli način za nakup simbolov svoje superiornosti, in se tako utrdili na položaju največjih živali na prizorišču—vsaj tistih dvonožne vrste. Lahko kupijo vpliv v medijih—ali, še bolje, medije kar kupijo. Medijev ne moremo nikoli popolnoma prezreti v kapitalistični družbi, ker mediji efektivno kontrolirajo volilne tendence širše družbe. Navidezna svoboda glasovanja znese na malo več kot na "priložnost", da si sprogramiran s strani medijev glede tega kdo je—in kdo ni—vreden volilnega glasu. In ti konkurirajoči kandidati se morajo opreti na mogočne kapitaliste, ki so sposobni napolniti njihove blagajne za kampanjo. Brez takšne finančne moči, ti kandidati ne bodo mogli kupiti in uporabiti medijev, ki jih potrebujejo, da bi bili izvoljeni. Tako, če upoštevamo to verigo dogodkov, je oboje, vrednote in vodstvo demokracije v resnici kontrolirano s strani premožnih kapitalistov praktično v vsaki zahodni državi sveta.
Velika gonja skupine neustrašnih za maksimalnim dobičkom je proizvedla kar nekaj umazanije. Vendar mora vsak vladin mož premisliti o ogromnih donacijah za kampanjo, preden poskuša počistiti to umazanijo. Na ta način, kar res imamo v Ameriki je prikrita oblika kapitalizma, ki ima monopol nad državo. To je še posebej primer pri velikih podjetjih in na več-nacionalnih korporacijskih ravneh. Državni-monopol kapitalizem bo, ko situacija to zahteva, podvrgel svoj delavski razred plenjenju privatizacije, izgubi delovnih mest, prisilnemu podaljšanju delovnega časa, začasni brezposelnosti, bednim plačam, in pospešenemu delu. Tehnično, lahko da obstajajo kakšni zakoni, ki naj bi preprečili takšne krivice. Vendar, v praksi, bo delavca bolj zanimala ohranitev delovnega mesta in zaslužka kot uporaba zakonov, ki se jih redko spoštuje. Prisiljen je razmišljati zelo enostavno: "Ali bom izgubil svoj denar, ali pa bom zaslužil (oziroma zadržal) svoj denar če napravim to?" In njegovi šefi prav tako razmišljajo na osnovi denarja in tako kontrolirajo njegovo službo.
To je tako ker—vsaj za velike kapitaliste—denar lahko kupi v glavnem vse. Lahko kupi najboljšo seksualno ljubezen. Lahko kupi nasilneže za utišanje nasprotnikov. Lahko kupi rafinirane odvetnike, ki pogosto omogočijo največjim kriminalcem belih ovratnikov izogniti se ostrim kaznim, ki jih zaslužijo.
Kriminal belih ovratnikov stane Američane preko $200-bilijonov letno. Če pridamo onesnaževanje, različne druge vrste individualne in organizirane korupcije, podkupovanje nabaviteljev—in, seveda, umore—je strošek še veliko večji. In dalje, pomislimo na stečaje prihrankov in posojil, kateri, sčasoma, bodo stali to državo najmanj $500-bilijonov. To je bil višek kriminala belih ovratnikov. Ali so kazni za to in za goljufije z zadolžnicami prišle vsaj blizu enakovrednosti bridkostim, ki so jih te prevare vsilile več tisoč Američanov (in, v bistvu, vsakomur)? Kriminal belih ovratnikov gre naprej in naprej. Nevarnosti in bolezni povezanimi z delovnim mestom ubijejo preko 50,000 Američanov letno. Skoraj vse to plačujejo davkoplačevalci, toda na njihov račun gre tudi zapiranje obratov in masivno premeščanje (prelociranje) delavcev—v znesku preko enega bilijona letno. Takšni so ostanki žgalnih daritev, ki jih za sabo puščajo velike korporacijske družbe.
Država naj bi ščitila svoje meščane pred takšnim skubljenjem belo-ovratniških kriminalcev. Toda velika podjetja imajo preko deset tisoč lobistov na Capitol Hillu. Tako bodo politiki običajno bolj zagreti za udarjanje po kriminalu modrih ovratnikov.
Na ta način so korporacijski sleparji sposobni ostati močni. Zares, kriminalci belih ovratnikov še kar nadaljujejo pritiskati na svoje politične kompanjone. Kapitalisti želijo ukinitev davkov na kapitalni dobiček, in želijo popoln preklic minimalnega korporacijskega davka. Četudi delujejo kot tolovaji, pohlepni ljudje ostanejo nezadovoljni in tako se jim vedno zdi, da so zelo na kratko z denarjem. Konec koncev, obstaja več različnih načinov, kako porabiti ta denar, ki jim prinaša večje dobičke in vpliv, kot pa da ga enostavno delijo s svojimi delavci.
|