Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1810 times)
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Komunizem moril fizično, kapitalizem mori psihično
13.09.2005 at 10:20:03
 
Sistem kapitalizma vsebuje nekatere nespravljive kontradikcije. Kapitalizem izgleda kot zelo optimističen in napreden sistem. Konec koncev, hrabri strasten angažma konstantne aktivnosti (ki se imenuje "business", to je, busy-ness oziroma zaposlenost). In običajno je očitno, da je materialen življenjski standard srednjega razreda, vsaj navzven, naprednejši v kapitalističnih družbah kot drugod. Zdi se logično zaključiti, da je kapitalizem oboje, napreden in konec koncev optimističen.



Resnično dejstvo je, kakorkoli, da je kapitalizem pesimistična filozofija, prav tako kot njegova sestrska filozofija demokracije. Pravi status kapitalizma je prikrit z njegovo površinsko držo. Kapitalizem zahodnega stila sprejema premiso, da bodo vsi moški in ženske, po svoji temeljni naravi, težili k povečanju in nadvladi v odnosu do soljudi. Takšno razmišljanje se sklada z Machiavelliansko premiso, da so vsi ljudje po naravi slabi.



Ta spodaj ležeča premisa producira atmosfero neizprosne borbe. Moderni kapitalist uspeva na osnovi prav takšnega animalističnega prizadevanja. Spontano je pritegnjen s filozofijo Herberta Spenserja, ki je pred več kot stoletjem trdil, da "je dolžnost ekonomsko močnih, da ženejo ekonomsko šibke v iztrebljenje." Spenser je nadalje menil da "prav takšna gonja je, v resnici, skrivnost moči kapitalizma." Se sliši kot preživetje-močnejšega?



Ta zakon je zakon džungle, zakon živali in reptilov—ne resničnih ljudi. Takšni principi sigurno nimajo mesta v kakršnemkoli sistemu, ki si zasluži da ga imenujemo civilizacija. Delavci pridelujejo proizvode za dobrobit širše družbe. Zakaj bi morali biti podvrženi takšnim samovoljnim, animalističnim principom in glediščem, ki enostavno služijo samo-interesu neusmiljenih kapitalistov? Večina teh kapitalistov ne proizvaja ničesar. Večina jih enostavno prestavlja denar naokrog in manipulira s situacijami. Rezultat je, da delavci postanejo skeptični glede resnične vrednosti svojih šefov—in otroci delavcev postanejo popolnoma cinični.



Ta cinizem podvrže širšo družbo bahavemu blišču, slepilu, in dekadenci klatežev, sleparjev, brezdomcev, nezaposlenih, in na splošno prikrajšanih. Medtem ko se dobički enoodstotne elite dvigajo v oblake, obupan in zanemarjen pod-svet gleda na bogate v najbolj nenaklonjeni luči. Velika večina revnih ne more dognati, kako lahko kapitalisti nakopičijo takšno bogastvo, večino katerega potem enostavno investirajo v borzno poslovanje—drugače za njih sploh ne bi bilo mogoče najti načina, kako smiselno investirati takšen dobiček.


"Industrija pomeni izkoriščanje dela drugih, jim dati eden dolar in napraviti dobiček desetih dolarjev. To je industrija: na račun drugih, kapitalist dela velike dobičke. To je industrija. In 'Naj živijo v peklenskih razmerah. Pojdi v pekel. Koga briga. Ti delaj v tovarni, in mi kujemo dobiček.'" Sobni pogovor 1-4-77



Filozofija kapitalizma je veliko bolj pragmatična kot idilična in veliko bolj samoljubna kot skrbna. Predlaga ekonomski sistem kjer vlada, čeprav običajno v službi kapitalistov, uravnava transakcije kapitalistov. V Ameriki je to skoraj edina igra v mestu. Na ta način je vsakdo bolj ali manj prisiljen delovati znotraj tega sistema, vsaj do neke mere. Vlada, namesto da dovoli zakonu džungle da se odvija na svoj naraven način, uvede sistem, kjer se živalska narava v glavnem prenese v blago, ki ga vsi imenujemo denar, skupaj s sredstvi proizvodnje. To dvoje skupaj predstavlja kar se smatra za KAPITAL. In kopičenje tega, kolikor je le mogoče, je cilj tega sistema in njegovega spremljajočega načina življenja.



Vsa pravila, ki uravnavajo prizadevanje za in kopičenje kapitala, so v stanju nenehne spremembe. Tisti, ki so sposobni uzakonjevati in kontrolirati ta pravila in ta kapital, bodo vedno našli način za nakup simbolov svoje superiornosti, in se tako utrdili na položaju največjih živali na prizorišču—vsaj tistih dvonožne vrste. Lahko kupijo vpliv v medijih—ali, še bolje, medije kar kupijo. Medijev ne moremo nikoli popolnoma prezreti v kapitalistični družbi, ker mediji efektivno kontrolirajo volilne tendence širše družbe. Navidezna svoboda glasovanja znese na malo več kot na "priložnost", da si sprogramiran s strani medijev glede tega kdo je—in kdo ni—vreden volilnega glasu. In ti konkurirajoči kandidati se morajo opreti na mogočne kapitaliste, ki so sposobni napolniti njihove blagajne za kampanjo. Brez takšne finančne moči, ti kandidati ne bodo mogli kupiti in uporabiti medijev, ki jih potrebujejo, da bi bili izvoljeni. Tako, če upoštevamo to verigo dogodkov, je oboje, vrednote in vodstvo demokracije v resnici kontrolirano s strani premožnih kapitalistov praktično v vsaki zahodni državi sveta.


Velika gonja skupine neustrašnih za maksimalnim dobičkom je proizvedla kar nekaj umazanije. Vendar mora vsak vladin mož premisliti o ogromnih donacijah za kampanjo, preden poskuša počistiti to umazanijo. Na ta način, kar res imamo v Ameriki je prikrita oblika kapitalizma, ki ima monopol nad državo. To je še posebej primer pri velikih podjetjih in na več-nacionalnih korporacijskih ravneh. Državni-monopol kapitalizem bo, ko situacija to zahteva, podvrgel svoj delavski razred plenjenju privatizacije, izgubi delovnih mest, prisilnemu podaljšanju delovnega časa, začasni brezposelnosti, bednim plačam, in pospešenemu delu. Tehnično, lahko da obstajajo kakšni zakoni, ki naj bi preprečili takšne krivice. Vendar, v praksi, bo delavca bolj zanimala ohranitev delovnega mesta in zaslužka kot uporaba zakonov, ki se jih redko spoštuje. Prisiljen je razmišljati zelo enostavno: "Ali bom izgubil svoj denar, ali pa bom zaslužil (oziroma zadržal) svoj denar če napravim to?" In njegovi šefi prav tako razmišljajo na osnovi denarja in tako kontrolirajo njegovo službo.



To je tako ker—vsaj za velike kapitaliste—denar lahko kupi v glavnem vse. Lahko kupi najboljšo seksualno ljubezen. Lahko kupi nasilneže za utišanje nasprotnikov. Lahko kupi rafinirane odvetnike, ki pogosto omogočijo največjim kriminalcem belih ovratnikov izogniti se ostrim kaznim, ki jih zaslužijo.



Kriminal belih ovratnikov stane Američane preko $200-bilijonov letno. Če pridamo onesnaževanje, različne druge vrste individualne in organizirane korupcije, podkupovanje nabaviteljev—in, seveda, umore—je strošek še veliko večji. In dalje, pomislimo na stečaje prihrankov in posojil, kateri, sčasoma, bodo stali to državo najmanj $500-bilijonov. To je bil višek kriminala belih ovratnikov. Ali so kazni za to in za goljufije z zadolžnicami prišle vsaj blizu enakovrednosti bridkostim, ki so jih te prevare vsilile več tisoč Američanov (in, v bistvu, vsakomur)? Kriminal belih ovratnikov gre naprej in naprej. Nevarnosti in bolezni povezanimi z delovnim mestom ubijejo preko 50,000 Američanov letno. Skoraj vse to plačujejo davkoplačevalci, toda na njihov račun gre tudi zapiranje obratov in masivno premeščanje (prelociranje) delavcev—v znesku preko enega bilijona letno. Takšni so ostanki žgalnih daritev, ki jih za sabo puščajo velike korporacijske družbe.



Država naj bi ščitila svoje meščane pred takšnim skubljenjem belo-ovratniških kriminalcev. Toda velika podjetja imajo preko deset tisoč lobistov na Capitol Hillu. Tako bodo politiki običajno bolj zagreti za udarjanje po kriminalu modrih ovratnikov.



Na ta način so korporacijski sleparji sposobni ostati močni. Zares, kriminalci belih ovratnikov še kar nadaljujejo pritiskati na svoje politične kompanjone. Kapitalisti želijo ukinitev davkov na kapitalni dobiček, in želijo popoln preklic minimalnega korporacijskega davka. Četudi delujejo kot tolovaji, pohlepni ljudje ostanejo nezadovoljni in tako se jim vedno zdi, da so zelo na kratko z denarjem. Konec koncev, obstaja več različnih načinov, kako porabiti ta denar, ki jim prinaša večje dobičke in vpliv, kot pa da ga enostavno delijo s svojimi delavci.

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Komunizem moril fizično, kapitalizem mori psih
Reply #1 - 13.09.2005 at 10:21:13
 
Kapitalisti radi rečejo, da je za denar potreben denar. To je zato, ker denar kupuje kontrolo nad sredstvi proizvodnje v katerikoli in v vseh sferah življenja. In ta kontrola ni preprosto omejena na gospodarska sredstva produkcije. Nanaša se na skoraj vse vrste institucij, naj bo politična, socialna, ekonomska, ali religiozna. Na kratko, denar je med v kapitalistični družbi in delavske čebele letajo okrog panja—neprestano zbadajoč se med seboj—z namenom dobiti ga kolikor se le da.



Animalizem v svoji surovi obliki seveda še vedno deluje. Izsiljevanje, nasilje, umor, in vse takšne oblike zastraševanja ne izginejo v kapitalistični družbi. Vendar takšne oblike odprtega animalizma običajno delujejo izza scene. Zakon džungle se—v zunanjih plasteh družbe—oblikuje v zakon kapitalizma. Z namenom zamegliti svojo pravo naravo, se kapitalizem opisuje z evfemističnim izrazom "svoboden trg". Dejansko, kadarkoli gre za velik denar, sistem ne deluje nepristransko oziroma svobodno. V manjših transakcijah običajno deluje, vendar tudi tukaj "majhne ribe" konstantno slišijo bobnanje kapitalistične mantre. Neprekinjeno se jih hrabri, če ne sili, da zlorabljajo svojo inteligenco za neskončno pehanje za denarjem. Večina ljudi se degradira v tem procesu.



Tukaj je še ena kontradikcija, svojstvena kapitalizmu. Predpostavlja se, da je kapitalizem najboljši in najnaprednejši sistem te vrste—blagodejen do vseh življenjskih ravni znotraj družbe. To naj bi še posebej bilo tako v Ameriki. Kdo bi podvomil, da je Amerika prvi branik in predstavnik tega veličastnega sistema? Toda, če je to tako dobra filozofija in sistem, zakaj potem Amerika ustvarja več kriminala in več kriminalcev po človeku kot katerakoli druga zahodna država? Vzporedno s tem kriminalom je v Ameriki v zadnjih desetletjih eksplozivno naraslo širjenje majhnega strelnega orožja. Ta država že ima več majhnega strelnega orožja, kot je takšnega orožja po vsem ostalem svetu skupaj. Amerika je tudi dežela, kjer je eden izmed štirih njenih črnih mož bodisi za zapahi bodisi na pogojnem izpustu. Ali so to znaki vzvišenega gospodarskega sistema? Ali je kapitalizem tukaj v resnici blagodejen za vsakogar? Ali pa obstaja možnost, da se bo na kapitalizem nekega dne gledalo—celo v Ameriki—kot na primitiven poskus, da se najde pravičen in resnično napreden gospodarski sistem?



Usoda je poskrbela za zrušitev Evro-komunizma pred morebitnim razpadom kapitalizma. To je srečen razvoj dogodkov. Če bi se kapitalizem zrušil prvi, bi srp in kladivo opustošila svet. To bi pomenilo konec organiziranega duhovnega življenja in praktično konec civilizacije. Sovjetski način komunizma je bil resna grožnja zahodni civilizaciji, medtem ko teokratski (npr. Iran) in Azijska različica (npr. Kitajska), niso imeli skoraj nikakršne možnosti za ukoreninjenje v tej deželi. Vendar pa zrušitev Evro-komunizma s sabo prinaša drug problem.



Tako dolgo dokler sta se vzhodna in zahodna Evropa sposobni upirati kakršnikoli ponovni oživitvi komunizma oziroma državnega nacionalizma v Rusiji, bodo vse te države nadaljevale s posnemanjem kapitalizma, kot je prakticiran v Ameriki. Dejansko, celo dobršen del Indije teži k temu. Naš planet ne bo sposoben zoperstaviti se primanjkljaju sredstev, ki jih takšen jalov poskus prinaša. Amerika trenutno predstavlja samo šest odstotkov svetovne populacije, vendar konzumira preko štirideset odstotkov njenih sredstev. Ker tudi te druge države privzemajo ta izkoriščevalski duh, bodo situacije polne silnih napetosti—katere vodijo k vojnam—neizogiben rezultat.



"Lahko to imenuješ kapitalistični napredek. In reakcija na takšen napredek je komunizem … Tako, zahoden tip civilizacije—industrializem in kapitalizem—ni materialen napredek." Pismo Rupanugi 3-14-69



Nekega dne v ne-preveč-oddaljeni prihodnosti, se bo na kapitalizem gledalo kot na odklon. Ni potrebno privzeti teorije dialektičnega materializma, da bi to videli. Marksizem je diabolična filozofija, še posebej glede ateističnih stališč, kot tudi glede mita o veliki utopiji, ki naj bi se pojavila iz tako imenovane tiranije proletariata. Zaradi vse neizmerljive tragedije, preganjanja, terorja, in trpljenja, ki ga je ta filozofija povzročila, moramo zavreči veliko večino njenih načel. Vendar to ne pomeni, da je vse kar je Marx napisal napačno, ker je v osnovi imel prav glede kritike kapitalizma.



Ko se s svojimi mislimi in inteligenco zatopimo v gonjo za denarjem in grobimi cilji, v resnici ne zasledujemo smisla življenja. Namesto tega, postanemo vpiti v pohlep, poskušajoči zaslužiti na kakršenkoli možen način, dokler je vse skupaj "legalno". In ni sitosti oziroma konca temu. Spominjamo se pogovarja z milijonarjem in njegovo ženo. Oba sta živela zelo udobno in razsipno življenje, toda ona je razkrila, kako je v resnici z njima, ko je komentirala: "Ko zaslužiš svoj prvi milijon, je tukaj še samo ena stvar o kateri razmišljaš dan in noč—kako zaslužiti drugi milijon."



"Pohlepni kapitalisti kopičijo bogastvo v tako veliko bednih okoliščinah. Rezultat je, ker služijo denar z vprašljivimi sredstvi, da so njihovi umi vedno vznemirjeni." 7.13.32



Bhagavad gita pravi, da je pohlep eden od treh glavnih vrat za v pekel. Uspešen kapitalist ne bi mogel biti bolj brezbrižen do tega opozorila, kakorkoli. Je preveč zavzet s "kapitalizacijo" na slabostih svojih kolegov podjetnikov, svojih tekmecev, in na manj inteligentnem delavskem razredu.



V tej veličastni deželi živi štirideset milijonov ljudi v revščini. Približno ena tretjina izmed njih so otroci mlajši od treh let. Je neuspeh te kulture in njene ekonomske filozofije, da se dovoli obstoj takšnega pomanjkanja izobrazbe in možnosti, četudi se (v tem trenutku) to nanaša samo na petnajst odstotkov njenega prebivalstva.



Cilj dobrega in stabilnega ekonomskega sistema ni proizvesti vedno več milijonarjev. Njegov glavni namen, namesto tega, je zagotoviti, da nihče izmed njegovih članov ne strada. Moral bi zagotoviti, da vsi prejmejo osnovne potrebščine za življenje. Moral bi poskrbeti da imajo vsi, razen duševno bolnih in nesposobnih za delo, smiselno zaposlitev, s predhodno smiselno izobrazbo. Vendar zahoden način kapitalizma ne jemlje tega kot primaren cilj. Baziran na pohlepu in tako-imenovanem samo-interesu, bo prej označil vsakogar, ki se ne strinja z njegovimi načeli in uporabo le teh, kot prevratneža, socialista, komunista, svobodnjaka, utopista, ali izdajalca. Kapitalizem—bodi zadovoljen z njim ali odidi. Toda ti "prevratni" ljudje so vendar Američani in upravičeni ostati tukaj. Tako so ti izdajalci še naprej mučeni z visokimi davki in visokimi cenami, medtem ko politični in korporacijski sleparji nadaljujejo z izkoriščanjem "najboljšega ekonomskega sistema v zgodovini civilizacije".



Celotna atmosfera kapitalistovega okolja postane preobremenjena s sovražno tekmovalnostjo, zavistjo, nezaupanjem, in na koncu z nesorazmernostjo. Za vsakega velikega zmagovalca, je tukaj veliko število poražencev, kljub kapitalistovi propagandi da se "vse ladje dvignejo ob plimi" (op. prevod). S svojim bogastvom, najbogatejši—direktno in indirektno—ne kontrolirajo samo vladnih ljudi, ampak tudi policijo. To je zelo pomembno, ker ko je celotna atmosfera nasičena z odporom, je potrebno napetosti hitro in efektivno zadušiti. Drugače bi se sistem lahko razrahljal.



Neuravnovešena yang polarnost, ekstroverti absorbirani v materialen svet, mislijo da so napredni ko postanejo mogočni kapitalisti. Vendar to niso v resnici napredna človeška bitja. Ti kapitalisti včasih prisilijo svoje introspektivne brate v podreditev, da bi ojačili navidezno pravilnost kapitalistovega zaključka. Seveda, agresivni ljudje bodo vedno težili h kontroli položajev moči v kateremkoli sistemu, pod katerokoli filozofijo, znotraj katerekoli kulture. A te vrste ljudje še posebej uspevajo v divjem luksuzu kapitalizma. To niso božanska bitja.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Komunizem moril fizično, kapitalizem mori psih
Reply #2 - 13.09.2005 at 10:23:09
 
Pristno duhovno življenje bo ustvarilo najoptimističnejši sistem, ker se osredotoča na Vse-Dober Absolut. Pesimistični sistemi vseh vrst—za razliko od transcendentalnega sistema zavesti Boga—imajo vgrajene mehanizme za samouničenje. Kapitalizem ni močnejši od tega sindroma. Že smo se dotaknili nekaterih negativnosti te filozofije, namreč, vratolomna konkurenca, pohlep, izkoriščanje, dekadenca, itd. Nič izmed naštetega pa ne spada med glavne samo-uničevalske mehanizme, kakorkoli. Glavna sta OGROMEN DOLG in NEENAKOST. In oba sta v sedanjem času narasla do nivojev brez primere. Pred tem je veliko število civilizacij, kot je Rimsko cesarstvo, razpadlo od znotraj, ko je njihovo breme neenakosti in dolga doseglo ravni primerljive s temi v današnji Ameriki.



V listini Svetovne banke z naslovom "FIFTY YEARS IS ENOUGH CAMPAIGN" je demonstriran ta svetovni trend k neenakosti. Članek prikazuje, da je leta 1948 bilo razmerje neenakosti med najbogatejšimi in najrevnejšimi narodi sveta deset proti ena. Leta 1989 je razlika narasla na šestdeset proti ena. Do danes se stanje ni izboljšalo.



Še eden primer nesorazmernosti: CEO (glavni izvršilni organ) za največje ameriške proizvajalce avtomobilov prejme skoraj tri milijone dolarjev na leto, da bi za firmo zaprl enaindvajset obratov in v procesu odpustil 74,000 delavcev. Managerji ameriških korporacij zaslužijo 160 kratno letno plačo delavca, zaposlenega v njihovih podjetjih. Eden odstotek Američanov kontrolira petdeset odstotkov nacionalnih zalog. Prav tako pa v svojih rokah držijo nad štirideset odstotkov celotnega nacionalnega bogastva. Leta 1929 je ta eno odstotna elita imela v svojih rokah 36.6% celotnega bogastva—in vsi vemo, kaj se je zgodilo pozneje še istega leta.



Super-bogati se pogosto izognejo davkom z izkoriščanjem zakonskih lukenj (katere so njim zavezani zakonodajalci uzakonili), in to še povečuje neenakost. Vsako leto postajajo bogati bogatejši in revni revnejši—in srednji sloj slabi. Ta radikalna polarnost se bo nekoč morala nevtralizirati, in nevtraliziranje te binarnosti bo vključevalo radikalne—in morda kataklizmične—dogodke. Kot takšen, kapitalizem manifestira ta inherenten samo-uničevalski mehanizem znan kot nesorazmernost.



Dejansko, delavci v Združenih Državah so v zadnjih dveh desetletjih povečali svojo produktivnost, vendar so skozi ta čas z regulacijo inflacije izgubili skoraj petino svojega povprečnega mesečnega zaslužka. Toda ti so še vedno na boljšem kot tisti brez dela, kajti brezdomstvo in lakota naraščata v epidemične razsežnosti.



V zahodnih kapitalističnih deželah, in po vsem svetu, se je začelo POSPEŠEVANJE. Vse se odvija s pospešenim korakom: informacije, zakonodaja, vojaški spopadi, denarne transakcije, kot tudi običajne aktivnosti. Kocka je padla—poti nazaj ni, in usoda se neizprosno giblje hitreje in hitreje k prečiščenju. Neenakost in ogromni dolgovi, oboje ima korenine v dopuščanju neenakomernega razvoja. Da bo pravilnost takšnega dopuščanja kmalu testirana, psihološko čuti (vsaj podzavestno) veliko ljudi po vsem svetu. Da je v svetu strahotno neravnovesje, še posebej na področju blagostanja, ni mogoče skriti, kot je to bilo mogoče v bučnih dvajsetih. In ljudje vedo da, dlje ko se bo ta krivica vzdrževala, bolj radikalne bodo uravnave s strani zakonov materialne narave. Hujše bodo te krivice, bolj maščevalne bodo reakcije.



Najbolj neuravnovešeno področje od vseh, je področje kolosalnih dolgov. Ta dežela, v času pisanja tega članka, bo prekoračila skupen federalen dolg v znesku PETIH TRILIONOV DOLARJEV. In, kljub govorništvu za nasprotno, bodo ogromni bilijon-dolarski dolgovi letno nadaljevali povečevati ta problem, skupaj z eksponentnim naraščanjem obresti. Ta narod se, samo na federalni ravni, poglablja v dolgove za približno bilijon dolarjev na dan. Vendar je ta federalni dolg samo del problema.



Vsak sektor te dežele je v dolgovih do vrha glave. Vzeto povprečno, vsi dolgovi v tej državi—na federalni, državni, korporacijski, občinski, in individualni ravni skupaj—znašajo preko $33,000.00, katere vsak moški, ženska, in otrok v Ameriki dolguje nečemu oziroma nekomu. Ta številka je že nevzdržna in še bo naraščala.



Potrošniki so do maksimuma izčrpali svoje kreditne kartice. Tako, celoten dolg—in denar namenjen njegovi poravnavi—narašča, medtem ko kupna moč upada. Problem ni samo cikličen; je strukturalen. Z izjemo fantoma inflacije, so vznemirjajoče podobnosti med današnjo situacijo in tisto iz poznih dvajsetih. Tisti, ki so bili takrat sposobni zadržati svoje službe, so bili prav tako prisiljeni jemati kredite daleč preko svojih zmožnosti. Takrat, kot tudi danes, so voditelji korporacij dajali prednost dobičku pred ljudmi, in, kot rezultat zmanjševanja zaposlenih, vlagali svoje dobičke v borzno poslovanje.



Ta strategija zmanjševanja števila zaposlenih redko vključuje dosleden plan glede novih možnosti zaposlitve za odpuščene delavce. Takrat, kot sedaj, je slabitev lahko počasna in komaj opazna, toda—kar naenkrat—kataklizmična. Od sedemdesetih naprej, plače zaostajajo za stopnjo inflacije. Sedaj mora mati prav tako v službo, da bi družina vzdrževala privajen standard življenja. Vedno naraščajoči občinski, državni, in federalni davki so prav tako prispevali k temu "dva-za-enega" trendu. Slabljenje se odvija zahrbtno in že kar nekaj časa so tukaj težki časi. Izžemanje s strani osebnih in korporacijskih stečajev, s strani manije združevanja podjetij in zmanjševanja števila zaposlenih, in s strani dobičkarstva na splošno, bo napravilo ta trend samo še izrazitejši. Nazadnje bo prišlo do boleče in precej odsekane uravnave.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Komunizem moril fizično, kapitalizem mori psih
Reply #3 - 13.09.2005 at 10:24:09
 
Tako imenovana Gramm-Rudman odredba bi naj pripeljala federalni proračun v ravnotežje leta 1992. Ga ni. Neslavna konferenca iz leta 1990, med Demokrati in Republikanci, bi naj pripeljala federalni proračun v ravnotežje leta 1995. Ga ni. In niti ne bo kakršenkoli CBO-jev (Congressional Budget Office) proračun deloval na koncu.



Zakaj nobeden izmed planov ne bo deloval, ni težko razumeti. Politiki nimajo dovolj poguma, da bi se lotili teh ogromnih spodaj ležečih problemov, ki nadaljujejo povečevati ta nezaslišan dolg. Če v resnici napovejo vojno dolgovom, bodo vloženi interesi ustrezno napovedali vojno ne samo njihovemu ugledu, temveč tudi financiranju njihovih političnih kampanij. Na ta način smo soočeni z dilemo, ki verjetno ne bo rešena brez drakonskih korakov, vsiljenih od zunaj—in ti drakonski koraki bodo skoraj sigurno zajemali hiperinflacijo.



Federalen dolg ne vključuje ogromnega sposojanja s strani ameriških podjetij, majhnih in velikih. Ne vključuje ogromnega mednarodnega denarja, ki se ga dolguje ameriškim bankam—in kateri ne bo nikoli odplačan. Ne vključuje pokojnin, ki imajo nestabilne sklade—ali, kot v primeru socialne varnosti (op. prevod), se enostavno sestojijo iz IOU-jev ("I owe you" – dolgujem ti). Ta dežela je bila nacija kreditor pred zlomom leta 1929 in depresijo, ki je sledila. Sedaj, po bahavih osemdesetih in devetdesetih, je Amerika največja dolžniška nacija na svetu. Na ta način, neizogibna depresija lahko da ne bo iste narave kot deflacijska depresija leta 1930.



Ti grozeči elementi NESORAZMERNOSTI in OGROMNIH DOLGOV bodo, po velikih mukah, nazadnje strmoglavili ta tako imenovan premeten sistem zahodnjaškega kapitalizma. Njegovo strmoglavljenje ne pomeni nujno, da se bo spremenilo vse. Iniciativa prostega trga, v pravem smislu besede, je zelo dober ekonomski sistem.



Kljub temu, ne more funkcionirati popolnoma brez omejitev, ker bi to neizogibno pripeljalo do uničenja okolja. Kakorkoli, če navedemo samo eden primer; današnji požrešni avtomobili in kamioni bi bili preteklost, če bi sistem prostega trga v tej deželi v resnici deloval. Tehnologija za proizvodnjo okolju prijaznega transporta je bila popolnoma onemogočena s strani velikih naftnih družb, ki so eden od branikov Ameriškega stila kapitalizma. Toda vlada ni bila sposobna upreti se naftnemu lobiju. Vlada je prav tako dala milijone juter zemlje rudarskemu lobiju, praktično zastonj. Na ta način ropajo deželi zlato, srebro in druge minerale, in delajo kolosalne dobičke. Obstaja tako veliko drugih primerov te vrste prikritega partnerstva med kapitalisti in vladnimi možmi v kapitalistični družbi. Kajenje ubije na tisoče ljudi vsako leto, kljub temu vlada daje tobačnemu lobiju ogromno denarno pomoč za gojenje njihovega grozo vzbujajočega pridelka. Tako ne pričakuj, da bo vlada rešila bodisi problem ogromnih dolgov, bodisi problem nesorazmernosti.



Čeprav bi vlada morala zaustaviti veliko subvencijskega denarja, zaustaviti podporo za delo sposobne ljudi, zaustaviti vse subvencije podjetjem in farmam, ZAUSTAVITI VSO PODPORO KORPORACIJAM, in ukiniti veliko večino zunanje pomoči, tega ne bo—ker je sestavljena iz izvoljenih ljudi, ki najprej mislijo na svoj lasten interes. Politiki so v glavnem premožni ljudje in so sami koristniki tega sedanjega kapitalističnega sistema. Kako lahko katerakoli razumna oseba pričakuje, da ga bodo temeljito spremenili?



Izmed vseh kapitalističnih oblik poslovanja, je multi-nacionalna najbolj gnusna. Te korporacije so pomolzle Američane prav do roba. Sedaj je njihova tarča tretji svet. Ne samo da tam iščejo nova tržišča in nove kupce, ampak, še pomembneje, v tretjem svetu lahko najdejo smešno poceni delavce. Na ta način jim stroški proizvodnje močno padejo, toda dobički zelo narasejo—ker maloprodajne cene tukaj ostanejo enake, oziroma jim je dovoljeno prilagoditi se splošni inflaciji.



"Ko trgovci postanejo preveč pohotni in materialistični, se podajo v trgovino na veliko in industrijo in privabljajo uboge poljedelce v nezdrava industrijska mesta z lažnim upanjem po večjem zaslužku." 7.13.32



Karkoli dobrega lahko da so te multinacionalne družbe napravile v deželah tretjega sveta kot je Indija (da omogočajo tamkajšnjim delavcem zaslužek desetih, namesto dveh, dolarjev za veliko ur dela), ta multinacionalna podjetja običajno žanjejo brezmejne dobičke. To je v glavnem tako zaradi tako imenovanih "dogovorih o prostem trgovanju", kateri jim omogočajo kapitalizirati na popolnoma nov način. Ali bodo ti "prosto-trgovci" pomagali tem delavcem doseči približno enakovredno minimalno plačo glede na svetovno merilo? Ali bodo svojim delavcem pomagali pridobiti mednarodno zaščito človeških in političnih pravic? Ali bodo svojim delavcem pomagali doseči mednarodne delovne standarde? Ali pa bodo te multinacionalne korporacije gledale na vsa takšna izboljšanja kot na grožnjo, ki preti njihovim super-izkoriščevalskim tovarnam?



Nedavna dogajanja nam primerno odgovorijo na vsa ta vprašanja. Regionalni in svetovni prosto trgovinski dogovori so poskrbeli za nekatere izmed sledečih zapuščin: izguba 460,000 delovnih mest iz Amerike v Mehiko, ogromna plačila 70,000 premeščenim delavcem za asistenco pri uravnavi trgovskih poslov (na račun davkoplačevalcev), in uničenje preko 40,000 domačih in selečih se vodnih ptic v Mehiškem Silva Reservoir-ju, zaradi nereguliranega izpuščanja industrijskih strupov iz tamkajšnjih multinacionalnih tovarn.



Edina stvar, ki lahko zaustavi to uničujoče ropanje, je depresija. In veliko število dogodkov lahko sproži naslednjega, kateri bo skoraj sigurno hiperinflacijski. Glavni dolžniki Ameriki lahko odstopijo od plačila dolga. Amerika lahko sama odstopi od obveznosti do svojih upnikov. Ali, pomembnejša dolžniška nacija lahko razvrednoti svojo valuto do takšne mere, da bi to bilo enakovredno odstopu. Ali, mogočen potres lahko zadane Tokio in prisili Japonske ultra-kapitaliste, da preusmerijo svoj v tujini naložen kapital nazaj na Japonsko. Ali, lahko pride do velikih zemeljskih sprememb v zahodnem delu Amerike, ki bi povzročile velike izdatke denarja za nujne primere, ogromno izgubo letine, in zlome na neštetih fizičnih in psihičnih področjih.



Tako veliko stvari samo čaka, da jih nekdo sproži, z namenom pahniti nas v naslednjo depresijo. Ta zahodna verzija kapitalizma je preveč nepravična in preveč neuravnotežena, da bi bila sposobna preprečiti to možnost—četudi je imela neverjetno srečo prav pri tem, do sedaj.



Kot idol v Stari Zavezi, denar sam postane bog v tem laissez-faire načinu kapitalizma. Na dobiček se gleda samo iz investitorjevega zornega kota—iz zornega kota finančnega dobitka. Redko se o tem premišljuje v smislu dela, vloženega s strani delavcev. Takšno moderno malikovanje dovoljuje tehnološki boom—toda okolje po vsem svetu je bolj in bolj onesnaženo v procesu. Tako kot naraščajo dobički, naraščajo tudi proti antibiotikom odporne bolezni in nedohranjenost.



Očitno, potrebujemo nekaj veliko boljšega od tega. Potrebujemo sistem, ki se bo orientiral po človeku, in ne bi smel biti kakšno pogrevanje te dobičkarske filozofije, s katero nas pitajo danes. Kapitalizem moramo prijeti za ovratnik in tehnologijo usmeriti stran od dobička za nekatere, proti službi za mnoge. Dostojanstvo dela je vsaj tako pomembno kot denar, toda v zdajšnji kulturi to ni moralna vrednota. Zato je na tem področju potrebna kulturna transformacija. Kodeks neobrzdanega kapitalizma temelji na dobičku. To ne bi nikoli smela biti osnova kakršnegakoli moralnega oziroma etičnega kodeksa. Treba ga je ukiniti in zamenjati, kakor hitro mogoče.

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Komunizem moril fizično, kapitalizem mori psih
Reply #4 - 13.09.2005 at 10:25:07
 
Sigurno, kapitalizem je, do neke mere, pripeljal do izboljšanja življenjskih pogojev, še posebej na zahodu. Proizvedel je različna orodja in nekatere tehnološke čudeže, da bi nas očaral. Takoj po drugi svetovni vojni je ustvaril vrsto "splošnega blagostanja" v Ameriki. Toda rezultat tega so bili hipiji, manj kot dve desetletji kasneje.



Nekateri Ameriški Indijanci, kot so Iroquezi, formulirajo ekonomske odločitve svojih skupnosti znotraj perspektive sedmih generacij. Koliko korporacijskih dobičkarjev samo premišlja o stranskih efektih svojega izkoriščanja za periodo sedmih let?



Če se v osnovi strinjaš z vsemi ali z večino točk, predstavljenih v tem članku, potem je sedaj za tebe pomembno da napraviš pragmatične korake, z namenom stopiti v stik bodisi z nami, bodisi s skupino podobno Vaishnava Foundation. Takšnih korakov naj ne bi napravili samo na področju materialnih zadev, ampak tudi na področju celo pomembnejših aspektov življenja. Če in ko bo vlada prisiljena v hiperinflacijo, bo ta na novo ustvarjen denar vreden iz tedna v teden manj. Lahko da ne bomo dosegli stanja Nemčije zgodaj leta 1920 (ko je bila potrebna samokolnica denarja za kos kruha), vendar bodo v sigurnem položaju samo tisti, ki so kupili potrebščine za življenje preden hiperinflacija udari. Plačilni čeki bodo pod vplivom inflacije imeli minimalno vrednost, tako se ne boš mogel zanesti na svojo službo glede preživetja. Nezaposlenost je v Ameriki presegla 25% za časa zadnje depresije; v naslednji je lahko celo še huje, vsaj kratkoročno. Tukaj je nekaj pomembnih priporočil:



1.     Bodisi nastani se izven mesta, ali pa bodi sposoben takoj izruvati svoje korenine in oditi, ko se bo začel kaos, ker najhuje bo v metropolah;

2.     Bodi v dobri in zaupanja vredni družbi;

3.     Če mogoče, imej svojo zemljo—s hišo v majhni podeželski vasici ali mestu—kamor se lahko zatečeš, ko se bo začelo POSPEŠEVANJE na ekonomskem področju;

4.     Napravi si zalogo hrane in nujnih potrebščin. Vrhu tega, znanje glede pridelovanja hrane—in sposobnost uporabe tega znanja v praksi—je dodaten plus.



Ta nasvet lahko povzamemo z veliko uporabljanim toda redko v praksi izvedenim izrazom SAMO-ZADOSTNOST. Ta standard samo-zadostnosti je eden od glavnih ciljev Vaishnava Foundation.



"Če ti mladi ljudje živijo preprosto, potem kje je njihova industrija? … Proizvajajo svoje lastne potrebščine. To je v redu. Hare Krišna. Takoj ko so samo-zadostni na osnovi zemlje, jim ni treba več delati. To je dobra ideja." Sobni pogovor 1-4-77



Zrušitev Evro-komunizma (čeprav se trenutno na Poljskem in v Rusiji kažejo nevarni znaki za zdrs nazaj v tem prenosu) je napravilo veliko kapitalistov pretirano samozavestnih v tej triumfalni evforiji. Sedaj spet vsakdo želi voziti Cadillaca. Toda proslavljanje bo kratkotrajno. Čeprav bo ZAPUŠČINA KAPITALIZMA v končni fazi brutalna, tebi ni potrebno biti eden izmed njegovih neposrednih žrtev. Čas je bistven. Ukrepaš lahko takoj—četudi ti ukrepi mejijo na stanje kontrolirane panike—da bi vzpostavil kooperativno in življenja sposobno alternativo.



Tega ne bi smeli zanemariti. Vaishnava Foundation je sposobna in voljna pomagati—in sprejeti tvoj prispevek in pomoč pri tem pomembnem programu.



Za informacije glede slabih strani zahodnjaškega kapitalizma, prijazno konzultiraj klasično delo "THE RICH AND THE SUPER-RICH" (Bogati in super bogati) avtorja Ferdinand Lundberga. To knjigo je moč dobiti v večini knjigarn z rabljenimi knjigami. Kljub dejstvu, da je ta knjiga bila napisana v šestdesetih, je v njej malo stvari, ki so zastarele. Velika večina napisanega ostaja relevantna in stvarna.



Zahoden stil demokracije je očiten sestrski sistem zahodnemu stilu kapitalizma. Sta prepletena vendar, v določenih pogledih, tudi medsebojno izključujoča. V tem članku želimo nakazati na dva odlična vira: DEMOCRACY FOR THE FEW avtorja Michael Parentija in (WHO WILL TELL THE PEOPLE?) THE BETRAYAL OF AMERICAN DEMOCRACY avtorja Wiliam Gardnerja. To so dobre knjige, če si resnično zainteresiran za globoko in natančno razumevanje tako imenovane demokracije.



Zaključujemo s sledečim pomembnim navedkom: "Če je danes običajen dan na planetu Zemlji, bomo izgubili 185 kvadratnih kilometrov deževnega gozda. Izgubili bomo dodatnih 115 kvadratnih kilometrov zaradi prodiranja puščav, kot rezultat slabega gospodarjenja in prenaseljenosti. Izgubili bomo štirideset do 250 življenjskih vrst, in nihče ne ve, ali je število štirideset ali dvesto petdeset. Danes bo številka človeške populacije narasla za 250,000. In danes bomo atmosferi dodali 2,700 ton klorofluoroogljikovodika in petnajst milijonov ton ogljikovega dioksida. Drevi bo Zemlja nekoliko toplejša, njene vode bolj strupene, in tovarna življenja bolj obrabljena." EARTH IN MIND, David W. Orr



Avtor: Kailasa Chandra das

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Komunizem moril fizično, kapitalizem mori psih
Reply #5 - 13.09.2005 at 10:32:40
 
Globalna družbena in politicna gibanja prebavljajo Imperij. Navzven, na ravni spektakelske podobe, je videti, kot da se nic ne spreminja. V drobovju pa si uporniki gradijo svoje Sione. Revolucija?

V nedavno prevedeni knjigi Spreminjamo svet brez boja za oblast John Holloway piše: »Zdelo se je, da je revolucija mrtva beseda. Pred dvajsetimi leti se je zdelo, da vecina ljudi ne vidi nobenega smisla v govorjenju o ukinitvi kapitalizma in ustvarjanju drugacnega sveta. Odvratnost kapitalizma je tista, ki revolucijo vedno znova vraca v življenje. V zadnjih dvajsetih letih je kapitalizem postal vse nasilnejši, bolj in bolj nepravicen, bolj in bolj unicujoc za cloveštvo. Kapitalizem sam nam vsiljuje nujnost revolucije. Ne vemo, kako spremeniti svet, vendar vemo, da ga moramo. Vendar se revolucija vedno, ko se ponovno pojavi, vrne v rahlo drugacni obliki - ker se je spremenil kapitalizem, ker smo se mi spremenili. Vrne se z drugacnim jezikom, drugacnimi idejami, drugacnimi oblikami organizacije. Ravno zaradi teh sprememb v obliki je revolucijo vcasih težko prepoznati. Zaradi teh sprememb se moramo vedno znova vprašati: kaj je pomen revolucije danes? Kako lahko spremenimo svet?«
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1