Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 5803 times)
Loops of Infinity
Ex Member




TEOZOFIJA
08.06.2005 at 08:35:36
 
Teozofija ali Theosophia je Modrost-religija ali Božanska Modrost; podlaga in temelj vseh religij in filozofij sveta, ki so jo, odkar je človek postal razmišljujoče bitje, učili in živeli redki izbrani. V praktičnem smislu je Teozofija zgolj božanska etika. Opredelitve v slovarjih so povsem nesmiselne, kajti temeljijo na religioznih predsodkih in nepoznavanju pravega duha zgodnjih Rožnih križarjev in srednjeveških filozofov, ki so sami sebe imenovali Teozofi.

H. P. Blavatsky - Teozofski besednjak


Simpatičen site:
http://www.teozofija.info/index.htm
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #1 - 08.06.2005 at 08:47:07
 
Evo moje stališče o teozofiji:

titud wrote on 03.09.2003 at 13:37:03:
Tenks, ten-nej za podatke.

Gape, zanima me, če se  ideja, taka kot je bla, sploh da realizirat. Ten-nej piše, da je zadeva eklektična, se prav da so teozofi pobiral od tu in tam in predeloval tko, kot se jim je zdelo, da bi lahko funkcioniral tam pa takrat, v modernem, z vero v znanost prežetem času. Po moje ne samo da ni bil taprav cajt za kaj takega (odpor cerkeve pa konkurenčnih okultnih/spiritualističnih sekt), ampak so si zadevo tud sami preveč sektaško  zastavl, da bi se lahko poganjala od znotraj skoz teozofsko društvo. Po moje so pokazal, da različnih religioznih tradicij, filozofij in duhovnih praks ni možn združit v en sistem in potem na podlagi takega enotnega sistema ozaveščat posameznika in hkrat gradit  univerzalno bratsvo, ker so se  zaplezal v lastno pravovernost.

New age ima podobno idejo,  ampak je bolj pragmatičen in jo skuša realizirat skoz različnost filozofij, religij in praks, ne da bi iz njih delal en enoten filozofsko-religiozen sistem in je na ta način   Jest osebno pa ga pogrešam in bi mi en teozofoski eklikticizem kar sedu, ampak  je dobr vedet, da je bil že sproban in da se v lajfu ni  obdržov in zvedet, zakaj ne. Al pa se je, pa jest ne uspem opazit, v kakšni formi se dons kaže.

Ideja prepletanja filozofij/religij/duhovnih praks in osebnih življenjskih izkušenj v kontekstu ozaveščanja in osebnostne rasti, ki se jo gremo na tem forumu, se mi namreč zdi ful podobna ideji teozofskega društva, le da ma tle gor eno bolj odprto formo. Tud mi se gremo en  ekleticizem, ki je bolj skupni imenovalec različnih sistemov in zato ne deluje tko, kot bi deloval, če bi se na novo oblikoval pa  hermetično zaprl in bi vanj  posvečeval pravoverne sledilce.

Moje stališče je, da če je ena zadeva eklektična, se mora ta ekleticizem razvijat naprej, ker je postavljen v njene temelje in ji samo on lahko ohranja vitalnost. Tako o me zmeraj bolj vznemirja ekleticizem filozofij aleksandrije v prvih stoletjih našega štetja, v katerem so prav z mešanjem religiji in kultur nastali v seb zaključeni filozofski sistemi (npr. plotinov), iz katerih so se napajali tud teozofi in pred  katerimi lahko še dons človk samo dol pade.

Dons smo spet na tem prepihu, se svet globalizira in prepletajo kulture in civilizacije, nismo pa sposobni sproducirat enga novga eklektičnega filozosko/religioznega sistema, ki bi bil folk sposobn očarat in ki bi folku pomagal nardit en konkreketen korak naprej k razsvetlitvi iz precej zatemnjenega 300-letnega mraka razsvetljenstva. Teozofija je bla pomoje bolj poskus ponovne oživitve/obnovitve enga takega 2000 let starga ekletičnega sistema, ne pa po njegovih  kreativnih  principih vzpostavljen nov sistem.

Na  takega  po mojem še čakamo, vsaj jest  Undecided Smiley    

Uf,  sem stvari mal eklektično skup nametal, mi prosm pomagajte izluščit jedro problema, če ga je sploh možno  skup nametanem zaslutit.      

Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: TEOZOFIJA
Reply #2 - 08.06.2005 at 08:52:17
 
Uf, nisem vedela, da že obstaja topic, močno se mi je pa zdelo Grin.

Si za to, da pobriševa, in dodam tam?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #3 - 08.06.2005 at 09:05:35
 
Odvisno od tega, kaj te pri teozofiji  zanima. Ko sem jest odprl topik, me je zanimala na splošno kot fenomen in ne tolk njeni nauki/učenja, zato se topik tud dost hitr zamrl.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: TEOZOFIJA
Reply #4 - 08.06.2005 at 09:26:28
 
Pa misliš, da lahko razumeš fenomen nečesa, brez da poznaš vsebino (nauki...)?

Navdušila me je vsebina strani - so let it be. Bi pa blo fino kaj izvzet, pokomentirat...

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: TEOZOFIJA
Reply #5 - 08.06.2005 at 10:18:19
 
dobr sajt si najdla
nism vedu zanjga ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #6 - 08.06.2005 at 10:59:44
 
Ja, med unimi linki ki jih je dal t., ga ni.

Gledam ravno zdaj, da je zlo sistematična, z linki na  slovar, ogromno prevodov, se free šera dost znanja... Gape, po moje kar kliče k temu,  da  bi se postavla ena  stran, ki bi vse na tej strani obravnavane teme postavla po   twiki sistemu...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: TEOZOFIJA
Reply #7 - 16.06.2005 at 09:31:09
 
Saj je tam lepo pošlihtano.

Tole mi je blo presenečenje o vezeh dobre karme:

PRENEHANJE DELOVANJA KARME

Karma nas vedno znova pripelje v ponovno rojstvo, veže na kolo rojstev in smrti. Dobra Karma nas vleče nazaj enako neizprosno kot slaba. Veriga, ki jo sestavljajo naše krepkosti je ravno tako trdna kot tista, ki jo spletejo naše razvade. Kako naj se potem osvobodimo verige, če moramo misliti in čutiti, dokler živimo, in če misli in čustva ustvarjajo Karmo? Odgovor na to vprašanje prinaša velika lekcija v Bhgavad Giti, lekcija, ki je namenjena princu bojevniku. Lekcija ni bila dana puščavniku ali študentu, ampak bojevniku, ki je iskal zmago, princu, ki je bil potopljen v dolžnosti, zaradi svojega položaja.

Ne v delovanju, ampak v želji, ne v delovanju, ampak v vezanosti na njegov sad, leži vezivna sila delovanja. Delovanje se izvaja z željo po uživanju njegovega sadu. Tok se doseže z željo po njegovih rezultatih. Duša čaka in Narava ji mora odgovoriti. Ona je zahtevala in Narava jo mora nagraditi. Z vsakim vzrokom je povezan njegov učinek, z vsakim delovanjem njegov sad. Želja je vrv, ki ju poveže skupaj, nit, ki teče med njima. Če bo ta prerezana, bo vez nehala obstajati. Razbijejo se vezi srca in Duša je svobodna. Karma je ne drži več. Karma je ne veže več. Kolo vzroka in učinka se lahko vrti naprej, vendar pa je Duša postala Osvobojeno Življenje.

Nasploh text o karmi je...
http://www.teozofija.info/KarmaAB.htm


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: TEOZOFIJA
Reply #8 - 22.06.2005 at 09:04:49
 
Quote:
Nasploh text o karmi jewww.gape.org/sonce/svetpogovorov/vzivo/chat/images/smilies/klanjamse.gif
http://www.teozofija.info/KarmaAB.htm



A ne bi imela nč za dotat/odvzet iz lastne izkušnje, uvida, magari špekulacije?

Tezofofi 19 stoletja so vzhodno duhovno izkušnjo prevajali v njiihov tednje zahodni  čas in prostor, v njjihovo kolektivno  duhovno izkušnjo.  Ta je danes drugačna od njihove tud  zarad  tega njihovega prenašanja. Jest sem npr. odraščal ob Hesseju, ki je bil sam dedič teozofske misli. Subtilnost  te transformacije se pokaže,   ko začneš iskat  način, kako jo sprot  zajemat. Duh sedanjega časa ne more bit v celoti  zajet spletni predstavitvi, ki je v bistvu saqmo prenos knjig in naukov v njih v elektronsko obliko. Duh sedanjega časa je v interakciji, ki jo eletronska forma predomogoča. Teozofi so bli zaprta skupnost, njihova interkacija je imela  stroga  pravila in iniciacije za ohranjanje ter širjenja nuka. Ni jim znesl, povozu jih je novodobni duh odprtega cajata in prostora in zapustl so bogato dediščino, na kateri je mogoče ustvarjalno  'delat' le na odprt, interaktiven način.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Tatjana Malec
Guest




Re: TEOZOFIJA
Reply #9 - 20.10.2005 at 16:04:08
 
Ali mi zna kdo pojasniti katera sekta je to iz Teozofskega besednjaka Helene Petrovne Blavatsky?

Definicija iz Teozofskega besednjaka:
"VALLABACHRYAS (sanskrt)
Sekta Maharaja, nebrzdana skupnost oboževalcev fallusa, katere glavni stan je bil Bombay. Predmet njihovega čaščenja je otrok Krišne. Angleško indijska vlada je bila večkrat prisiljena zaustaviti te rituale in vaje. Njihovega voditelja Maharajo, neke vrste višjega duhovnika, pa so večkrat na zakonit način zaprli. Tu imamo opravka z najbolj črnim madežem Indije."

Ali je to sekta Maharaja Prem Rawata?

Namreč ugotovila sem, da Prem Rawat s svojimi nagovori  spodbuja sledljivce k razvoju lastnega ega.
Ali gre za isto sekto?

Tatjana
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: TEOZOFIJA
Reply #10 - 20.10.2005 at 16:22:54
 
Quote:
Ali je to sekta Maharaja Prem Rawata?

pomoje da ne

kje si pa našla zgornji text?

kle?
http://www.teozofija.info/Besednjak.htm#Vcrka


edini hit na googlu
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1