Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2255 times)
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Dnevi Indijske kulture
18.04.2005 at 20:23:27
 
DNEVI INDIJSKE KULTURE

1.0 O DNEVIH INDIJSKE KULTURE

Dneve indijske kulture organizira društvo indijsko slovenskega prijateljstva z namenom predstaviti barvitost indijske kulture v republiki Sloveniji

-
PROGRAM

PETEK 22.4.2005 OB 19.30
Koncert indijske klasične glasbe: LALIT & PETER SZALAI Z GOSTI
Velika dvorana slovenske filharmonije

PONEDELJEK 25.4.2005 OB 19.30
Indijski klasični ples Bharat Natyam: UJWAL BOLE
Dvorana PALACIJ, Ljubljanski grad

TOREK 26.4. 2005 ob 17.00
Dve klasični indijski pravljici SAVITRI in ŠAKUNTALA
Pripoveduje ANDREJA VUKMIR
Knjižnica Prežihovega Voranca, Tržaška c.47a


2.0. PREDSTAVITEV INDIJSKE KLASIČNE GLASBE  - RAVI SHANKAR

PETEK 22.4.2005 OB 19.30
Koncert indijske klasične glasbe: LALIT & PETER SZALAI Z GOSTI
Velika dvorana slovenske filharmonije

Sistemu indijske glasbe, poznanemu kot Raga Sangeet, lahko sledimo skoraj dva tisoč let nazaj do njegovega izvora v vedskih molitvah hindujskih templjev.
Tradicija indijske glasbe se ohranja preko ustnega izročila. Prenaša se direktno iz učitelja na učenca in ne s sistemom notnih zapisov kot na zahodu. Srčiko indijske glasbe predstavlja raga: melodična oblika, preko katere nato glasbenik improvizira. Ta način izvajanja podpira in ustvarja tradicija, navdihujejo pa ga ustvarjalni duhovi velikih mojstrov.

V estetskem smislu je raga projekcija umetnikovega notranjega duha, manifestacija njegovih najbolj globokih občutenj ter občutljivosti, ki jih izraža preko zvokov in melodij. Glasbenik mora vdihniti življenje vsaki ragi pri njenem razvijanju ter širjenju. Tako je tudi do 90 odstotkov indijske glasbe lahko improvizirane. V tej starodavni tradiciji je odnos med učiteljem in njegovim učencem ključnega pomena, saj je veliko pozornosti namenjeno razumevanju duha ter odtenkom umetnosti. Že na začetku prizadeven glasbenik potrebuje posebno in individualno naklonjenost, ki mu pomaga na njegovi poti proti umetniški veličini. Edinstvena aura rage (temu bi lahko rekli tudi njena »duša«) je njena duhovna kvaliteta in način izražanja – tega se ne da naučiti iz knjig. Na tak način vsaka nota utripa življenje, raga pa postane rezonančna in žareča.

V sanskritu obstaja izrek: »Ranjayathi iti Ragah«, ki pomeni »to kar obarva um je raga«. Da bi raga lahko obarvala um poslušalca je potrebno njen učinek doseči ne le skozi note in okrasitev, marveč tudi s predstavitvijo določenega čustva ali razpoloženja, značilnega za vsako rago. Na tak način je možno skozi bogate melodije naše glasbe občutiti in doživeti vsako čustvo ter vsak subtilen čut v človeku.

Indijski glasbeniki ocenjujejo, da z vsemu permutacijami in kombinacijami vred obstaja več kot 6000 rag!

Zaradi improvizacijskega značaja indijske glasbe mora izvajalec upoštevati okolje, čas ki ga ima na voljo, svoje lastno razpoloženje ter razpoloženje, ki ga zazna med publiko. Ker je indijska glasba v osnovi verska, je njeno izvajanje vedno duhovno.

Danes je indijska glasba postala stalni del tudi zahodne kulture, ki vpliva na dela mnogih skladateljev in glasbenikov. Odprtost, pripravljenost za učenje in pristno navdušenje publike na zahodu predstavljajo neskončen vir navdiha in zadovoljstva.

PREDSTAVITEV GLASBENIKOV

LAZSLO KOVACS - LALIT

Lazslo Kovacs, rojen 1969, se je z glasbo pričel ukvarjati pri 7 letih, ko je pričel igrati na kitaro. Že preko petnajst let igra na najrazličnejše indijske instrumente klasično indijsko duhovno glasbo (bhajani), na sitar pa od svojega 22 leta.


Za indijsko klasično glasbo se je pričel zanimati, ko je prvič slišal predstavnike te vrste glasbe v Evropi – Calcuta trio.

Indijsko klasično glasbilo sitar se je pričel učiti od učenca svetovno priznanega indijskega klasičnega glasbenika PT. Ravija Shankarja – Andrasa Kozme.

Na povabilo Indijske amabasade v Budimpešti, prepoznan kot izreden talent, je prejemal štipendijo indijske vlade za namen študija sitarja in izpopolnjevanja svojega znanja muziciranja na ta zahteven  indijski inštrument.

Študiral je pod vodstvom enega od najbližjih Ravi Shankarjevih učencev Gaurav Mazumdarja na Rimpa music academy v Delhiju v Indiji. Le-ta slovi kot najprepoznavnejša akademija Indijske klasične glasbe.


PETER SZALAI

Peter Szalai, rojen 1962, je pričel igrati na tablo pri svojih 16 letih in se z igranjem table tudi poklicno ukvarja.

Na začetku je študiral pri Shree Anthony Dassu, Ustad Inam Ali Khanu, Ustad Munnu Khanu, vodilnih glasbenikih of Delhi Gharana of tabla, kasneje pa postal učenec svetovno priznanega mojstra table Ustad Alla Rakhe.

Danes je po svetu poznan kot umetnik edinstvenega talenta in glasbenik, ki striktno sledi Panjab Gharana of tabla. Obiskuje Indijo in vadi pod vodstvom sinov svojega učitelja: Zakir Hussaina, Fazal in Toufiq Quareshija.

Redno igra z Andras Kozmom v Calcuti triu, koncertiral pa je tudi že z vsemi eminentnimi indijskimi glasbeniki: Pt. Ravi Shankarjem, Shubho Shankarjem, Nandu Mulleyem, Subhendra Raojem in Gourav Mazumdarjem…

+ GOSTJE


3.0 O INDIJSKEM KLASIČNEM PLESU : UJWAL BHOLE

PONEDELJEK 25.4.2005 OB 19.30
Indijski klasični ples Bharat Natyam: UJWAL BHOLE
Dvorana PALACIJ, Ljubljanski grad

Ena od najlepših razlag o nastanku sveta je hindujska legenda o Šivi Nataraji – gospodu plesa, bogu, ki je s plesom ustvaril vesolje, svet in svetove in jih pognal v večno gibanje. ‘’Njegove oblike so povsod: Šivin graciozni ples je v vseh stvareh…Pleše z vodo, ognjem, vetrom in zrakom. Tako pleše naš gospod.’’
Ujwal Bhole bo predstavil južnoindijski ples Bharata Natyam. Z izrazom natyam oznčujejo v Indiji tako ples, kot dramo, ki sta po vzhodnjaških pojmovanjih neločljivo povezana. Bharata Natyam so v hindujskih templjih plesali že okrog 1500 let pred našim štetjem kot obliko religioznega čaščenja in tako z gibi ilustrirali pobožno petje. Ples so podpirali vladarji, še posebej pa se je razmahnil , ko se je iz templjev preselil v kraljevske dvorce.
Kot v vseh orientalskih plesih je tudi v indijskem plesu poudarek na zgornjem delu telesa, na gibih trupa, ramen, vratu, rok, obrazni mimiki in še posebej na čudoviti ornamentiki gest dlani in prstov, ki imajo vsaka svoj pomen in s katerimi plesalec pripoveduje zgodbe. Natančno določene in poimenovane so tudi pozicije in ritmično gibanje nog usklajene z igranjem glasbenikov na tolkala, zlasti na boben – tablo.

PREDSTAVITEV PLESALCA

Ujwal Bhole (izg.:Uđval Bole) je poklicni Bharat-Natyam umetnik, plesalec iz Indije, ki je diplomiral ples na univerzi v Bombayu, se učil pri številnih znanih učiteljih tega stila v Bombayu in Madrasu ter nastopa v prostrani Indiji in ostalem svetu. Doslej je sodeloval že s številnimi skupinami gledaliških igralcev, s plesalci jazza, s skupinami, ki se ukvarjajo z jogo, s plesalci Marte Graham in drugimi.
Ujwal Bhole poučuje enega od sedmih klasičnih stilov indijskega plesa in sicer Bharata Natyam, ki je značilen za južne predele Indije. Začetki tega plesa segajo v davnino, 1500 let pred našim štetjem. Plesali so ga vtempljih kot dejanje čaščenja, ki je bilo hkrati ples in molitev, s katero se je plesalec (devadasi) poistovetil z božanstvom. Bharata Natyam je bil torej ples hinduistične religije.
Ujwal Bhole:’’Kljub posebnostim različnih stilov je ples univerzalni jezik. Čustva so ne glede na kulturne razlike povsod pa svetu enaka. Žalost je povsod žalost, ljubezen je povsod ljubezen. Simbolizem svojih gibov v svojih nastopih občinstvu v glavnih obrisih pojasnim. Gledalec dobi ključ za razumevanje plesa.’’

5.0. ZAKAJ DNEVI INDIJSKE KULTURE

Malo držav na svetu se lahko pohvali s tako starodavno in raznoliko kulturo kot Indija. Barvitost, raznolikost in religioznost se je skozi svojo več kot 5000 letno zgodovino Indije oplajala, nadgrajevala in ohranjevala vse do današnjih dni, kar Indiji daje pečat, ki ga nima nobena druga dežela na svetu.

Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1