Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 7019 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #15 - 09.04.2005 at 12:59:39
 
t wrote on 09.04.2005 at 12:15:08:
Tu imamo torej dva nasprotna lika: Tito si je prizadeval spreminjati sedanjost, papež pa je vztrajal pri trenutnem stanju.


uživaj!


Na jožkotov  pogreb je cel svet prišel pokopat  tita in z njim  partijo. Na karlovem pogrebu so pokopli korlna, ki se je žrtvoval  za papeža, da ne z njim pokopal tud papeštva. Toda kot se men zdi in kljub temu, da tako kot ti praviš, korl  svoji etiki  ni podredu etike papeštva, so hkrat s korlnom zagrebl pod bazilko velik del papeštva sploh. Tko da sta si bla titom tle dost bliz, v tem smsilu je njuna smrt etično zihr precej podobno spremenila svet, če ga  že njuno življenje ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #16 - 09.04.2005 at 13:00:50
 
t wrote on 09.04.2005 at 11:27:38:
Ne predstavljam si točno, kaj misliš z notranjim gospodarjem.

Če pa se oprem na dialektiko gospodarja in hlapca, je tu zadeva nekoliko bolj jasno. - čeprav moram uvesti še nek določen dodatek (mogoče bojevnika, ki kot gospodar ne rabi hlapca za svoje pripoznanje)

uživaj!




V mislih nimam tiste (mislim da heglovske) dialektike med gospodarjem in hlpacem. Razumem jo v psihoanalitičnem smislu kot dialektiko med jazom in sebstvom, pri čemer jaz sebstvo mora po defoltu priznat vlogo gospodarja ne da bi se sebstvo samo  zarad tega zavedelo svojega primata, ker  sebstvo samo (v pomenu koletivnega nezavednega) nima zavedanja oz. se lahko zaveda svojega primata samo preko jaza. Tko da v bistvu jaz ni podrejeni hlapec, ki bi težil k uporu do končnega cilja, to je premagati gospodarja (in s tem postati sam gopodar, to je to, proti čemeru se je boril?!), ampak je njegov cilj osmamosvojitev/avtonomija z vzpostavitijo takega odnosa z gospodarjem/sebstvom, v katrem skupna identititeta jaza in sebstva čim manjša, skupna os med njim pa čim bolj trdna in  zavestna.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #17 - 09.04.2005 at 13:49:23
 
titud wrote on 09.04.2005 at 13:00:50:
Razumem jo v psihoanalitičnem smislu kot dialektiko med jazom in sebstvom, pri čemer jaz sebstvo mora po defoltu priznat vlogo gospodarja ne da bi se sebstvo samo  zarad tega zavedelo svojega primata, ker  sebstvo samo (v pomenu koletivnega nezavednega) nima zavedanja oz. se lahko zaveda svojega primata samo preko jaza. Tko da v bistvu jaz ni podrejeni hlapec, ki bi težil k uporu do končnega cilja, to je premagati gospodarja (in s tem postati sam gopodar, to je to, proti čemeru se je boril?!), ampak je njegov cilj osmamosvojitev/avtonomija z vzpostavitijo takega odnosa z gospodarjem/sebstvom, v katrem skupna identititeta jaza in sebstva čim manjša, skupna os med njim pa čim bolj trdna in  zavestna.



Ne vem, čigava psihoanalitična teorija je to, vendar sebstvo je prevod za nemški Selbst, kot nekaj, kar je samo na sebi - zato nima nobene direktne veze na primer z kolektivnim nezavednim - vsaj ne prikazane. To kar bi mogoče ustrezalo temu, kar tukaj ponujaš je mogoče ideal jaza skupaj z nadjazom.

Sebstvo kot tako je eden od Jungovskih arhetipov in Junogova ideja psihe kot atoma - pri čemer je sebstvo tako jedro kot tudi ostala krogla, z notranjim upravljanjem pa ustvarja sanje.

Jaz kot tak pa je pri Jungu definiran kot jedro svetle površine na tej krogli (to, kar jaz zavestno vem).

Zato u bistvo še vedno ne razumem, kaj točno si mislil.

U bistvu je tukaj še vedno ta ideal jaza in nadjaz - to bi znal bit edini zafukani gospodar znotraj te psihe in hkrati s svojo idealnostjo tudi glavni hlapec vsega mogočega.

Se mi zdi, da sebstvo že po defoltu ne more imeti klasično vlogo gospodarja (sploh ne na tak način ko te ob simbolnem stiska v grlu - to je klasična reakcija jaza na ideal) - še posebej, če je to neka celota vsega.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #18 - 11.04.2005 at 09:23:04
 
[t wrote on 09.04.2005 at 13:49:23:
Ne vem, čigava psihoanalitična teorija je to, vendar sebstvo je prevod za nemški Selbst, kot nekaj, kar je samo na sebi - zato nima nobene direktne veze na primer z kolektivnim nezavednim - vsaj ne prikazane. To kar bi mogoče ustrezalo temu, kar tukaj ponujaš je mogoče ideal jaza skupaj z nadjazom.


Sebstvo se po tej teoriji razume v pomenu kolektivnega nezavednega oz. arhetipske duše. Posameznikova duša ni samo rezultat osebne izkušnje ampak ima tudi nadosebno dimenzijo, ki se manifestirav univerzalnih vzorcih in podobah, ki so sestavni del vseh svetovnih religij oz. mitoloigij. Ta arhetipska duša vsebuje princip strukture oz. reda, ki združuje različne arhetipske vsebine. To je tudi  tisti  središčni arhetip celovitosti, ki ga je mislim da jung poimenoval sebstvo.

Sebstvo predstvalja središče, ki ureja in spaja celotno dušo (zavedno in nezvedno) na enak način, kakor je jaz središče zavestne  osebnosti. Jaz je središče subjektivne idnetititete. sebstvo je središče objektivne identitete. Sebstvo je je zato vrhovno duševna avtoriteta, kateri je  jaz podrejen. Sebstvo tako lahko opišemo kot  notranje izkustveno/empirjsko božanstvo, ki se istoveti z imago dei.  

Po mojem razumevanju je idealni jaz idealna oblika razmerja med   zavestnim  jazom in  sebstvom, pri čemer imata  tako jaz kot sebstvo vsak svoje avtonomno središče, vendar sta ti središči nujno povezani s skupno osjo.


Quote:
Sebstvo kot tako je eden od Jungovskih arhetipov in Junogova ideja psihe kot atoma - pri čemer je sebstvo tako jedro kot tudi ostala krogla, z notranjim upravljanjem pa ustvarja sanje.

Jaz kot tak pa je pri Jungu definiran kot jedro svetle površine na tej krogli (to, kar jaz zavestno vem).

Zato u bistvo še vedno ne razumem, kaj točno si mislil.


Jungo je prikazal  dost precizno fenomenologijo sebstva, ki se izraža z značilnimi simbolnimi podobami  v obliki kroga s središčem, večinoma z dodanim kvadratom, križem ali katerokoli drugo obliko četvernosti. Na sebstvo se nanašajo številni drugi motivi in podobe, npr. celovitost... neokrnjenost... združitev nasprotij...središčna generativna točka... popek sveta... os univerzuma... stvariteljska točka, ki pobvezuje boga in človeka... točka, po kateri nadosebne enrrgija pritekajo v življenje posmeznika... večnost kot nasprotje toka minljivosti... anorgansko ki se paradoksalno združuje z organskim..zaščitniške strukture, ki so v kaos sposobne vnesti red... elikisr bivanja...

Zavest ni  (nujno) vrhnja svetla plast tega kroga, ki ima svoj zbirni center v točki povsem identićni s točko v sredeišču sebstva. Zavest  ima (lahko) svoje avtonomno središče. Duševno življenje človeka im av bistvu  dve avtonomni središči, središče jaza in središče sebstva, duševni razvoj človeka pa je v tem smislu spremijajoči se odnos med jazom in sebstvom na različnih stopnjah duševne rasti.

Jung opisuje predvsem  fenomenologijo sebstva, ki se pojavi v procseu induviduacije  v drugi polovici posameznikovega življenja (zato men postaja tko bliz!!!). Drugi avtorji  (neuman, edinger) pa so začeli premišljevati  o vlogi sebstva v zgodnješih  letih posameznikovega življenja. Med analitičnimi psihologi je postalo sprejeto, da je naloga prvega dela polovice življenja razvoj jaza, ki poteka na podlagi progresivnega razločevanja  med jazom in sebstvom, medtem ko druga polovica  življenja zahteva prepustitev oz. vsaj relativizacijo jaza.

Seveda v praksi ni tako enoznačno, menjavanje združevanja jaza in sebstva ter ločevanja jaza in sebstva  poteka v posameznikovem življenju neprestano tako v mladosti kot v obdobju zrelosti.

Ta ciklus si lahko  predstavljamo v štirih fazah:
1.  prvo fazo si  zamislimo kot večji krog sebstva, v katerem je manjši krog jaza obstja le kot potencial. To stanje je stanje prvotne identitete jaza-sebstva, v kateri se latentni jaz s sebstvom popolnoma istoveti (sam sebe okuša kot božanstvo v izvornem stanju nezavedne celovitosti in popolnosti, ki kasneje pri človeku povzroča nostalgijo po svojih izvorih, tako osebnih kot zgodovinskih)
2. v drugi fazi se oblikujoči jaz počasi ločuje od sebstva, vendar pa se njegovo središče  in večji del njegove 'površine' še vedno istoveti s sebstvom
3. v tretji fazi skupna identiteta jaza in sebstva še vedno obstaja, vendar ima krog jaza središče že izven ploskve kroga sebstva, tako da se posameznik vsaj dela osi med obema centroma krogov že zaveda.
4. faza pomeni idealno teoretično mejo oz. vrhunec duševnega razvoja, popolno ločitev jaza in sebstva ter hkrati  popolno zavedanje osi med obema centroma.


Quote:
V bistvu  je tukaj še vedno ta ideal jaza in nadjaz - to bi znal bit edini zafukani gospodar znotraj te psihe in hkrati s svojo idealnostjo tudi glavni hlapec vsega mogočega.



Ta četrti del bi lahko bil ta idealni jaz, ki ni več potopljen v sebstvo, ampak avtonomen in celovit,  hkrati pa zvestno povezan s svojo primarno in  izvorno celovitostjo. Idelani jaz kot gospodar, a vendar hlapec.



Quote:
Se mi zdi, da sebstvo že po defoltu ne more imeti klasično vlogo gospodarja (sploh ne na tak način ko te ob simbolnem stiska v grlu - to je klasična reakcija jaza na ideal) - še posebej, če je to neka celota vsega.


Ta stisk v grlu... kaj je to..? .. naveza avtonomnega  jaza z sebstvom preko  arhetipske vsebine očetovstva po zavestni osi ali neposredna idetifikacija neozvešščenga jaza z očetovskim likom sebstva, ki s s svojo avtoriteto ščiti/varuje in  dela iz kaosa red? Karkoli že je, - obstaja!. Je močno in avtentinčno in zadnje kar bi bi blo po moje pametno za naredit je to vez zatajit/zanikat, se je sramovat ali pa jo po drugi strani mistificirat/glorificirat  in se v njej  naslajt.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #19 - 11.04.2005 at 10:13:27
 
titud wrote on 11.04.2005 at 09:23:04:
Ta stisk v grlu... kaj je to..? .. naveza avtonomnega  jaza z sebstvom preko  arhetipske vsebine očetovstva po zavestni osi ali neposredna idetifikacija neozvešščenga jaza z očetovskim likom sebstva, ki s s svojo avtoriteto ščiti/varuje in  dela iz kaosa red? Karkoli že je, - obstaja!. Je močno in avtentinčno in zadnje kar bi bi blo po moje pametno za naredit je to vez zatajit/zanikat, se je sramovat ali pa jo po drugi strani mistificirat/glorificirat  in se v njej  naslajt.      



Ali pa se mogoče samo nekaj v tebi zaveda, da bo nekega dne umrlo?

Ob smrti drugih, se namreč srečamo tudi s svojo lastno smrtjo - in ob smrti drugih umre tudi del nas (recimo naše upanje, da bi jih še kdaj videli žive).

Glede na to, da imamo vsi po vrsti ne glede na vse skupaj globoko v sebi o sebi najboljše mnenje (kljub določenim dvomom) - se toliko laže poistovečamo z "velikimi ljudmi" in toliko bolj se nas dotakne tudi njihova smrt.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #20 - 11.04.2005 at 10:22:43
 
titud wrote on 11.04.2005 at 09:23:04:
Sebstvo se po tej teoriji razume v pomenu kolektivnega nezavednega oz. arhetipske duše. Posameznikova duša ni samo rezultat osebne izkušnje ampak ima tudi nadosebno dimenzijo, ki se manifestirav univerzalnih vzorcih in podobah, ki so sestavni del vseh svetovnih religij oz. mitoloigij. Ta arhetipska duša vsebuje princip strukture oz. reda, ki združuje različne arhetipske vsebine. To je tudi  tisti  središčni arhetip celovitosti, ki ga je mislim da jung poimenoval sebstvo.

Sebstvo predstvalja središče, ki ureja in spaja celotno dušo (zavedno in nezvedno) na enak način, kakor je jaz središče zavestne  osebnosti. Jaz je središče subjektivne idnetititete. sebstvo je središče objektivne identitete. Sebstvo je je zato vrhovno duševna avtoriteta, kateri je  jaz podrejen. Sebstvo tako lahko opišemo kot  notranje izkustveno/empirjsko božanstvo, ki se istoveti z imago dei.    




Bom čist tako: tudi lonec ima v sebi nekaj, kar je nad loncem samim neko neko nadlončevsko dimenzijo - Platon bi temu rekel ideja lonca, Aristotel pa forma.

Če gremo na zgornji način gledat na vse skupaj, potem je sebstvo ena navadna kolobocija - vsekakor pa nima ničesar skupnega z Jungovskim sebstvom.

Jung pravi sebstvo vsemu, kar bi lahko šteli pod duševno (čeer bi lahko rekli duševnost, duša...) + center vsega tega - iz tega centra naj bi se usmerjale sanje.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #21 - 11.04.2005 at 11:12:26
 
t wrote on 11.04.2005 at 10:13:27:
Ali pa se mogoče samo nekaj v tebi zaveda, da bo nekega dne umrlo?

Ob smrti drugih, se namreč srečamo tudi s svojo lastno smrtjo - in ob smrti drugih umre tudi del nas (recimo naše upanje, da bi jih še kdaj videli žive).

Glede na to, da imamo vsi po vrsti ne glede na vse skupaj globoko v sebi o sebi najboljše mnenje (kljub določenim dvomom) - se toliko laže poistovečamo z "velikimi ljudmi" in toliko bolj se nas dotakne tudi njihova smrt.

uživaj!


Dejstvo je, da se nas karkoli zunanjega  lahko celovito dotakne le, če prek tistega vzpostavmo ali prekinemo  (zaveden ali  nezveveden) simbolen stik jaza s sebstvom. Smrt konkretnega očeta občutmo kot grožnjo za prekinitu tega stika, kot potencialni vdor kaosa v območje  območje sebstva, v katrem je  red vzdrževal  oče. V tem smilsu gre tudi za  razcentriranje jaza,   za odtujitev  tega jaza od sebstva in od stem od izvorne celovitost.  Lastno smrt  lahko nasprotno sprejemo kot odrešitev, kot vrnitev jaza  to izvorno enost, zato pri smrti očeta po moje  ne gre za enačenje njegove smrti z lastno smrtjo oz.  za empatijo. Smrt očeta je zato nujno 'poriv', da ta arahetip izgubi zunanjega/konkretnega  nosilca in  primora jaz, da se naveže na sebstvo brez fizičnega  posrednika, to je  neposredno. S tem  fizićni oče dobi v celoti simbolno funkcijo, z njo pa  tisti avtententični filing, ki sproži en poseben globok občutek zanosa ob izgubi, ki ga je smrt očeta/papeža po moje dost intenzivno in avtentično ustvarla v folku in ki jo zato ni za podcenjevat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #22 - 11.04.2005 at 12:08:51
 
t wrote on 11.04.2005 at 10:22:43:
Jung pravi sebstvo vsemu, kar bi lahko šteli pod duševno (čeer bi lahko rekli duševnost, duša...) + center vsega tega - iz tega centra naj bi se usmerjale sanje.




To je res prej kot ne umska kolobocija, ker če sebstvo označimo kot celotost duše, potem ta nujno  vključuje tudi jaz. Po moje so te kolobocije z avtonomnim jazom  poskusi  demistificiranja jungovske definicije sebstva kot enosti jaza in sebstva, v katero so bili prisiljeni njegovi sledilici, da bi si o sebstvu in jazu  naredili racionalno predstavo, na podlagi katere bi se o njima sploh lahko pogovarjali razvpojno.   Pojmovanje jaza in sebstva kot dveh ločenih entitet je zato le nujen pripomoček, da se razreši pardoksalen pojem sebstva kot hkratnega  središča in obsega kroga celovitosti.

Ko sem jest sem pred kašnima dvema letoma naletu na jungov pojem sebstva v slovenskem prevodu njegovih esjejev o arhetipih  in kolektivnem nezvednem, tud jest nisem zasledu tako precizne razdelitve med jazom in sebstvom oz. tako razvidno razvojno postavljenih odnosov med njima.  Več desetkrat sem se zataknu na mestu, kjer je razlagal njun paradokslen odnos, ker je bil to najbolj močan oddelek v celi knjigi, pa ga nikakor nisem uspel razvozlat.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #23 - 11.04.2005 at 14:41:23
 
titud wrote on 11.04.2005 at 12:08:51:
To je res prej kot ne umska kolobocija, ker če sebstvo označimo kot celotost duše, potem ta nujno  vključuje tudi jaz. Po moje so te kolobocije z avtonomnim jazom  poskusi  demistificiranja jungovske definicije sebstva kot enosti jaza in sebstva, v katero so bili prisiljeni njegovi sledilici, da bi si o sebstvu in jazu  naredili racionalno predstavo, na podlagi katere bi se o njima sploh lahko pogovarjali razvpojno.   Pojmovanje jaza in sebstva kot dveh ločenih entitet je zato le nujen pripomoček, da se razreši pardoksalen pojem sebstva kot hkratnega  središča in obsega kroga celovitosti.

Ko sem jest sem pred kašnima dvema letoma naletu na jungov pojem sebstva v slovenskem prevodu njegovih esjejev o arhetipih  in kolektivnem nezvednem, tud jest nisem zasledu tako precizne razdelitve med jazom in sebstvom oz. tako razvidno razvojno postavljenih odnosov med njima.  Več desetkrat sem se zataknu na mestu, kjer je razlagal njun paradokslen odnos, ker je bil to najbolj močan oddelek v celi knjigi, pa ga nikakor nisem uspel razvozlat.  




Meni se niti ne zdi tako zapleteno - po moje gleda na jaz tako kot na tisti jaz, ki se zaveda, skupaj z latentnim nezavednim (spomin). Zato tudi je vse skupaj prikazano kot nekakšno svetlo področje na površini krogle, kjer je jaz center tega svetlega področja.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #24 - 11.04.2005 at 15:55:18
 
t wrote on 11.04.2005 at 14:41:23:
Meni se niti ne zdi tako zapleteno - po moje gleda na jaz tako kot na tisti jaz, ki se zaveda, skupaj z latentnim nezavednim (spomin). Zato tudi je vse skupaj prikazano kot nekakšno svetlo področje na površini krogle, kjer je jaz center tega svetlega področja.


uživaj!


Tle ni razvojne  dinamike, ciklično urejenih  razmerij med jazom in sebstvom (identiteta jaza sebstva v izvorni celovitosti-> aktivne inflacije jaza->   odtujenosti jaza od sebstva -> pasivna inflacija -> ponoven stik s sebstvom) ... tko da svetlo (zavestni jaz)  ni nujno ista kvaliteta kot je blilo prej temno (nezavedno), čeprav je jaz zgrajn/posnet po principih sebstva...    
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #25 - 11.04.2005 at 16:09:34
 
titud wrote on 11.04.2005 at 15:55:18:
Tle ni razvojne  dinamike, ciklično urejenih  razmerij med jazom in sebstvom (identiteta jaza sebstva v izvorni celovitosti-> aktivne inflacije jaza->   odtujenosti jaza od sebstva -> pasivna inflacija -> ponoven stik s sebstvom) ... tko da svetlo (zavestni jaz)  ni nujno ista kvaliteta kot je blilo prej temno (nezavedno), čeprav je jaz zgrajn/posnet po principih sebstva...    




Zavest sama po sebi je dimnamika, tako kot tudi spomin ni nekaj statičnega. Naš način bivanja sam po sebi je dinamika, saj ni ničesar statičnega.

Po moje so vsi dodatki zgolj komplikacije, ki zakrivajo.

(recimo ponovni stik s sebstvom, nima nobenega smisla, saj je jaz del sebstva  kot tak je vedno v stiku)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #26 - 12.04.2005 at 09:23:54
 
t wrote on 11.04.2005 at 16:09:34:
Zavest sama po sebi je dimnamika, tako kot tudi spomin ni nekaj statičnega. Naš način bivanja sam po sebi je dinamika, saj ni ničesar statičnega.

Po moje so vsi dodatki zgolj komplikacije, ki zakrivajo.

(recimo ponovni stik s sebstvom, nima nobenega smisla, saj je jaz del sebstva  kot tak je vedno v stiku)

uživaj!


Men se ta možnost  ločevanja  jaza in sebstva zdi kar priročna metoda, ker  poleg večje ali manjše ozveščenosti vpeljuje tudi možnost 'napačne' ozaveščenosti.  Napačne v pomenu, da  sta center zavedanja jaza (osebnosti) in center sebstva (kolektivnega nezavednega) lahko sicer ločena, ampak  med njima mora obstjat stik/vez/os/pretočnost, ker le ta usiranost u  cenru sebstva omogoča jazu avtentičnost. Brez tega po možnosti zvestnega  stika jaza centrom sebstva   je jaz odtujen, je centriran samo sam nase tud če  je formalno del sebstva.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #27 - 12.04.2005 at 13:25:34
 
titud wrote on 12.04.2005 at 09:23:54:
Men se ta možnost  ločevanja  jaza in sebstva zdi kar priročna metoda, ker  poleg večje ali manjše ozveščenosti vpeljuje tudi možnost 'napačne' ozaveščenosti.  Napačne v pomenu, da  sta center zavedanja jaza (osebnosti) in center sebstva (kolektivnega nezavednega) lahko sicer ločena, ampak  med njima mora obstjat stik/vez/os/pretočnost, ker le ta usiranost u  cenru sebstva omogoča jazu avtentičnost. Brez tega po možnosti zvestnega  stika jaza centrom sebstva   je jaz odtujen, je centriran samo sam nase tud če  je formalno del sebstva.  



Pa saj sta povezana - finta je v tem, da si Jung celo zadevo predstavlja tako, da središče sovpada z obodom. Sebstvo je vse kar je duševnega - center pa je samo tista funkcija sebstva, ki usmerja sanje. Ni določen lokacijsko ampak funkcijsko.

Jaz sam pa ne more biti v nekam centru, ker je pogojen z zavestjo - zavest sama pa je na meji med zunaj in znotraj.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #28 - 13.04.2005 at 07:43:14
 
:hm a tukaj ko ste vsi na t pa jaz ne smem nič komentirati  ???
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Papež Janez in Tovariš Tito - poskus drugi
Reply #29 - 13.04.2005 at 07:56:12
 
Quote:
:hm a tukaj ko ste vsi na t pa jaz ne smem nič komentirati  ???


Kako da ne? Saj si že!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3