t wrote on 27.12.2005 at 12:20:19:sodelovanje z okupatorji ni bilo sodelovanje
Quote:Eden je bil odlomek iz medvojnega dnevnika Alojza Perneta, šefa propagande gorenjskega domobranstva, ki potrjuje, da je na spornem propagandnem tečaju govoril tudi nekdanji predsedniški kandidat, drugi pa je bil seznam kranjskega gestapa, na katerem je napisano ime Jožeta Bernika. V članku je bilo še omenjeno, da je gestapo mesec dni po tečaju Bernika aretiral, ker naj bi ga bil skupaj z nekaterimi drugimi domobranci sumil anglofilstva. Iz zapora so Bernika izpustili ob koncu vojne.
pojasnil, da je bil protinacist, da je bil civilni uradnik v propagandnem oddelku, brez čina, orožja in uniforme in da je bil njegov brat partizan.
Bernik je kasneje priznal, da je bil pogovor z Mladininim novinarjem "edini fer intervju brez zafrkancij in šikaniranja".
Mladini je očital, da so bili njeni članki grob napad na njegovo čast in dobro ime, da je zaradi neresničnih navedb trpel "hude duševne bolečine", zato je zahteval odškodnino v višini pet milijonov tolarjev.
A nato je v sodbi narejen nepričakovan obrat. V njej je namreč trditev, da je na podlagi omenjenih dejstev "odločno pretirano" trditi, da je bil Bernik sodelavec gestapa. "Res je, da je bil tožnik domobranec in da se je en dan udeležil s pozdravnim govorom tečaja, ki ga je organiziral gestapo. To pa še ni sodelovanje z gestapom, kajti ta besedna zveza ima od 2. svetovne vojne negativen pomen, ki [b]namiguje na vojni zločin[b]," so sklenili sodniki.
Če iz zgodbe o Berniku očistimo vse pridevnike, ostane le nejasnost besede sodelovati.
In zgodi se rehabilitacija zgodovine, iz temne domobranske vojske nastanejo svetle protirevolucijske čete.
Nemogoče je namreč nekoga tožiti, ker si pretrpel duševne bolečine zaradi objave podatkov iz svoje preteklosti. Tu namreč duševnih bolečin ne povzroča objava, ampak preteklost sama.