Maro wrote on 17.10.2004 at 18:31:58:Hvala za odgovore...ali je potem po tvojem krščanstvo začelo množično naraščati, ker je Konstantin razglasil versko svobodo in kasneje Teodozij razglasil krščanstvo še za uradno državno religijo in začel preganjati pogane?
Krščanstvo se je širilo že prej, vendar pa se je dokončno uveljavilo šele potem, ko so sklenili pakt s Konstantinom (u bistvu so se zmenili, da bodo podprli cesarja, on pa jih bo pustil na miru - takrat so postali uradna religija in takrat so se začeli širiti z mečem)
Maro wrote on 17.10.2004 at 18:31:58:Ali to pomeni, da je bila religija predvsem zunanja, in da ljudje o duhovnih razsežnostih sveta, odnosov niti niso veliko razmišljali...
Religija je že po definiciji nekaj zunanjega - še posebej to velja za organizirana "državna" verstva. Ljudje pa po večini niti dandanes ne razmišljajo kaj dosti o čemerkoli (mogoče so včasih razmišljali več - kdo bi vedel)
Maro wrote on 17.10.2004 at 18:31:58:Kakšen je bil vpliv Grške mitologije na Rimljane?
Nasčeloma lahko rečemo, da so mitologijo skoraj v celoti pokopirali od Grkov, seveda pa so bili Rimljani zelo praktični in so pobirali tudi od ostalih.
Maro wrote on 17.10.2004 at 18:31:58:Kako je bilo s filozofijo. Ali so ob stoicizmu in epikurejstvu obstajali še kakšni drugi omembe vredni filozofski nauki?
Seveda, recimo novoplatonizem, novopitagorejci, skeptiki ... imeli so skoraj vse koar so imeli Grki (samo stila ne)
Maro wrote on 17.10.2004 at 18:31:58:Ali je bilo odločanje stvar množic ali stvar vsakega posameznika?
Se priporočam še za nadaljne odgovore:)...
LP
Načeloma je bilo odločanje vedno stvar posameznika (pač tistega, ki je bil dovolj spreten, da je vse skupaj dovolj zmanipuliral ali pa dovolj močan, da so se ga vsi bali) - in tu se še vedno ni kaj dosti spremenilo.
uživaj!