Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 7602 times)
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Spomen ''svetnikom''
26.08.2004 at 10:17:12
 
SPOMEN SVETNIKOM

Tuki moremo,  v časih ali redno, dati nekaj o služabniku Božjem, ''svetniku''  katerega se RK cerkev ta dan spominja.

Spomen 'svetnikom', služabnikom Božjem DA  pak molitev k svetnikom NE  
ker je človek najbrž in prvič služabnik Božji, in to le MORDA Služabnik Božji in Eye of God

 by exorcist Quote:
MOLITEV K SVETNIKOM, MARIJI NI KOREKTNO, ker je katoliski Bog ljubosumen Bog:  
In jaz, Janez; sem to slišal in videl. In ko sem bil slišal in videl, sem padel pred noge angelu, ki mi je to kazal, da bi ga molil. 9 A reče mi: "Nikar! Služabnik sem kakor ti in tvoji bratje, preroki in tisti, ki ohranijo besede te knjige. Boga moli!"  
 
Pri nas imamo to radio postajo, Radio Marija, jaz pogosto poslušam (nekaj podoben kot je v Sloveniji Radio Ognjišče)
Se more najti dost koristnega čeprav me ogromno moti to napačno čašćenje Device in 'svetnikov' ...  Ime postaje pa mi je  ok, pak le če ga uporabljamo/vidimo kot vzor vere, vzor življenja. Radio Marija se lahko posluša v širšem okolju Zagreba in Splita.
Zg. -96,4 ili 106,8 mHz   St.  i okolica - 105,5 mHz  www.radiomarija.hr   > uzivo - live
Zdaj komentiram redno oddajo, vsaki dan 2x dnevno gre,  (''Svetac dana'',  08:00 in 18:30)


((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
VČERAJ,  25.08.  -   Ljudevit kralj
((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((


Ljudevit je bil srednjeveški kralj
(se ne spomnim kje)
v lastnom kraljestvu bil je sočuten do vsega siromašnega folka tak je imel redno navado da če putuje tam kje pride naredi kosilo za, če se dobro spomnem, 125 ljudje
V časih je sam poslužival uboge pri kosilu, a redno so pri kosilu dobili in nekaj denarja. Kralj je veliko spoštoval vrlino pravičnosti in je bil zelo pravičen in spoštovan kralj. Tud je bil skromen , tako npr.  jel bi vedno kar so mu kuhari prvič prinesli, tud nikakor ni komentiral lastno kosilo (kako pogosto mogoče delamo mi navadni ljudje Wink )
Pak vemo tud to da je osebno šel v križarsko vojno, sodeloval  Shocked
Ne rečem da ga za to bo Bog kaznoval, to mi seveda ne vemo, vemo pa da je on že sam sebe veliko kaznoval z svojimi mislimi ČE je pri ubijanjo dvomil ali je prav to kaj naredi.
(Tud in če nezavestno naredimo napako nismo brez nekakšne 'krivde'. Žal vendar smo si, zdi se, tud tedaj naredili slabo karmo za naslednnje življenje pak veliko manj..  Najhujše je kdaj se zavestno pogreša.  Pak nikakor ne misliti  'jaz bom ustavil proces ozaveščivanja'... ker duhovne evolucije nikakor ni dobro ustavljati... itak proces ozaveščanja bo šel  pak  bomo imeli le slabega od njega. Vemo tud da vsekakor 'pravednega' bo Bog poveličal: ''Da, še bolj pa blagor tistim, ki božjo besedo poslušajo in jo ohranijo'' Luka 11,27 )

Drugač Ljudevit kralj  bil je pobožen človek. Z velikim spoštovanjem sprejemal je Kristusovo telo,hostijo 6x na leto (v to doba je cerkev tako določila, ni trebalo več).
Že v časo življenja dolgo je bil znan/imenovan kot svetnik.
Back to top
« Last Edit: 26.08.2004 at 16:13:28 by indigo »  

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #1 - 07.09.2004 at 22:45:42
 
(Čitano iz knjige,  pater Josip Antolović: 'Duhovni velikani i sveci katoličke crkve')

(((((((((((((
27.08.04.
((((((((((((

Monika, mati sv. Avguština.

Monika je imala težak život. Naprimer ju je muž varao s drugim ženskam... Strpljivo je to podnosila ...samo je svaki dan vlastitim primjerom a ne besedam pokušala vplivat na njega da se spremeni.
Kada je bila stara 22 leta rodila je 13. novembra u sjevernoj Afriki svoje prvo dete, sina Avguština.
Kasnije je dobila još kčer i još jednog sina.
Osim muža,  i sin Avguštin je, že vemo,  živil najprije nemoralnim životom. Na oba je vplivala lastnim primerom in sozam....svaki dan, letim in letim molila je za oba da se spremene. Uspela je... muž se obratil, zapravo dosta kasno, pred samu smrt,  pak se obratil..
Znamo kaj se zgodilo s Avguštinem.., postal je zelo pomembna oseba kristijanske preteklosti..

Monika je imala mudrost i filozofski način razmišljanja, veliku snagu duha, veru, stabilnost, profinjenost čuvstav, osećaja.

Konec života, Monika je već bolesna, stara .. s sinovima je na nekom putu, osjetila se slabo..
Rekla je sinovima: 'Sahranit ćete svoju majku ovdje'.
Mlađi sin je nešto komentirao te njene besede, nezadovoljan, da bi majku sahranio tu.., ostavio daleko od doma na tuđoj zemlji.
Monika je prekorila mlađeg sina zatim pogledala Avguština i rekla:  'Ma vidi šta on govori..'
'Sahranite ovo telo gde god... samo se pred oltarom Božjim,  gde god se našli, spomnite mene...'
Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #2 - 08.09.2004 at 11:01:07
 
Poskušam razmišljati.
Spominjamo se jih po njihovih delih, dejanjih, naukih, zablodah, se od njih učimo, so nam vzor ali opozorilo. Prav je, da se jih spominjamo.

Toda življenje je spremenljivka. Vsako obdobje ima neke zakonitosti, vrednote, primerne času. Preživete izginjajo v pozabo, porajajo se nove, odkrivajo se davno pozabljene, ni vse, kar je bilo nekoč vzor, primerno tudi danes, niti ni vse, kar se je obsojalo nekoč, vredno obsojanja danes. Jutri...jutri bo pa nov dan.

Verjetno je bilo življenje Monike v njenem času in prostoru in razmerah pravi način, kako preživeti, njena vdanost v usodo, neomajno zaupanje v boga in njegovo dobroto, pa vzor ter sporočilo, da te bog usliši, če si le dovolj vztrajen in da je trpljenje slej kot prej poplačano.

Danes, v tem prostoru in času, bi bilo tako življenje, izgubljeno življenje, menim. Kak strokovnjak za odnose bi verjetno dejal, da sta se današnja  Monika in njen mož našla kot ključ in ključavnica in se zavrtela v peklenskem vrtincu samouničenja. Če bi iskal naprej, bi mogoče povedal, kako se Monika ob svoji oblastni, nikoli zadovoljni materi, ni naučila imeti se rada, da je dojela, da je za ljubezen potrebno ugajati ali kaj podobnega. Da je bila zlorabljena, bi mogoče ugotovil in od takrat občutek, da ni vredna ljubezni... Za moževo obnašanje, bi bil verjetno kriv nasilni oče, mogoče skupaj z alkoholom.... Skorajda zagotovo pa se ne bi strinjal, da je Monika modra, stabilna, s prefinjenim občutkom za to, kaj je dobro in kaj ne zanjo...in da je njeno živetje nekaj, po čemer se je dobro ravnati. Da je za svoje življenje odgovorna sama in da naj se za božjo voljo tega že enkrat zave, da ni nikakršen vzor,  da daje otrokom slabo popotnico, da je zasvojena z odnosi in da potrebuje zdravljenje, bi ji najbrž rekel takisto.
...

Jutri...jutri bo pa nov dan in morda bo pomembno...kaj drugega.

en bk
Back to top
 
 
IP Logged
 
indigo
4
****
Offline

Brez ljubezni resnica
je le senca Resnice
Posts: 456
 SouthCroatia
Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #3 - 09.09.2004 at 09:11:38
 
by En_bk:
------Verjetno je bilo življenje Monike v njenem času in prostoru in razmerah pravi način, kako preživeti, njena vdanost v usodo, neomajno zaupanje v boga in njegovo dobroto, pa vzor ter sporočilo, da te bog usliši, če si le dovolj vztrajen in da je trpljenje slej kot prej poplačano
        .......       ......
Danes, v tem prostoru in času, bi bilo tako življenje, izgubljeno življenje, menim
     ........    .......
današnja  Monika
      ........      .......
je za svoje življenje odgovorna sama in da naj se za božjo voljo tega že enkrat zave, da ni nikakršen vzor,  da daje otrokom slabo popotnico, da je zasvojena z odnosi in da potrebuje zdravljenje, bi ji najbrž rekel takisto. ------

----vdanost v usodo, neomajno zaupanje v boga in njegovo dobroto, pa vzor ter sporočilo, da te bog usliši, če si le dovolj vztrajen in da je trpljenje slej kot prej poplačano.-------

Da li je takvo življenje kao šta je živela Monika i danas vredno, da li je pravi način..?
En_bk, mislim da je i danas to nekim ljudima pravi način.. moje mnenje..

ali samo za one ljude koji ne žele svojom voljom,( skozi besede upravljene tej osebi koju misle da treba spremeniti; skozi akcije proti te osebe), vplivati na drugoga..
Te ljude ne zanima psihologija, ne zanima ih ostvarenje uspešnog, sretnog materijalnog života tu na zemlji i u ovom materijalnom telu, a po merilima, modelima modernog dekadentnog društva... mase..

Oseba želi da vpliv na človeka v njeni bližini gre le skozi lastni primer strpnog, pravilnog, vernog življenja v ljubezni do drugih, (najprej do bližnjih)
in ja, .. tudi skozi veru, zaupanje v Boga... vedenje da Božansko bo vplivalo.. Važno je da oseba razume da je dobro prositi da Božansko vpliva LE če je njena prošnja ok za 'življenje posle življenja' ( lastno ali od drugega) a ne le za pravico ali  uživanje tuki Wink
To je vera... Roll Eyes težko je komentirati..
Back to top
 

Resnica, resnica, Resnica, resnica... bolje resnica kot nič.&&Res Zavest ali pripomočki ??
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #4 - 09.09.2004 at 09:34:04
 
indigo wrote on 09.09.2004 at 09:11:38:
Oseba želi da vpliv na človeka v njeni bližini gre le skozi lastni primer strpnog, pravilnog, vernog življenja v ljubezni do drugih, (najprej do bližnjih)
in ja, .. tudi skozi veru, zaupanje v Boga... vedenje da Božansko bo vplivalo.. Važno je da oseba razume da je dobro prositi da Božansko vpliva LE če je njena prošnja ok za 'življenje posle življenja' ( lastno ali od drugega) a ne le za pravico ali  uživanje tuki Wink
To je vera... Roll Eyes težko je komentirati..


To je vera, praviš...
Vidiš, to prav isto vedenje Monik tega sveta bi lahko razumela tudi kot hudo osebno tragedijo skozi oči nekega zunanjega opazovalca, če bi bili izpolnjeni določeni notranji pogoji v Moniki....
Če bi recimo Monika ne bila v stiku s svojim notranjim umiranjem, ker bi se tolikanj ogradila od lastnega potenciala življenja s pomočjo obrambnih mehanizmov....če bi lastno pasivnost poimenovala z vero v Boga....če bi lastno nezmožnost imeti se rada poimenovala  z dajanjem lastnega vzgleda....

Toliko različnih psihodinamičnih ozadij lahko pogojuje neko vedenje - ki je navzven zmeraj enako....v ozadju pa....v ozadju pa imamo širok razpon....in mene osebno zmeraj zaboli, kadar zaslutim, da je v ozadju "mrtev" človek.

Jaz nikakor nisem v poziciji trditi, kakšna je psihološka resnica tiste Monike iz preteklosti.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #5 - 09.09.2004 at 09:50:36
 
Lilith wrote on 09.09.2004 at 09:34:04:
Toliko različnih psihodinamičnih ozadij lahko pogojuje neko vedenje - ki je navzven zmeraj enako....v ozadju pa....v ozadju pa imamo širok razpon....in mene osebno zmeraj zaboli, kadar zaslutim, da je v ozadju "mrtev" človek.


Hm. Bi lahko prosim kaj več o tem povedala? Jaz namreč "mrtvega" človega pojmujem kot človeka, ki je umrl lastnega ega in tako lahko postane "sveti kruh za božjo gostijo", kot se je izrazil Gibran. In v tem ne vidim nič slabega, če se je na nek način v svojih željah že izpolnil in je tako pripravljen biti "za druge".


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #6 - 09.09.2004 at 09:56:20
 
Quote:
Hm. Bi lahko prosim kaj več o tem povedala? Jaz namreč "mrtvega" človega pojmujem kot človeka, ki je umrl lastnega ega in tako lahko postane "sveti kruh za božjo gostijo", kot se je izrazil Gibran. In v tem ne vidim nič slabega, če se je na nek način v svojih željah že izpolnil in je tako pripravljen biti "za druge".



Različno te stvari pojmujeva. Kako jaz razumem človeka oz. njegovo psiho:

Že v odnosu do ega napr. -  ego potrebuje dovolj dobre funkcionalne meje, da lahko v življenjskih preizkušnjah ostaja nedotakljiv- prekrhek ego ali razpad njegovih meja vodi v dezorganizacijo osebnosti, v psihozo...

"Mrtev človek" je pa zame človek, ki se je moral odpovedati sebi, svojemu bistvu, svoji življenjski iskri, da bi lahko fizično preživel. Torej zatreti svoje osnovne potrebe in s pomočjo obrambnih mehanizmov distancirati se od lastne bolečine.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #7 - 09.09.2004 at 10:09:46
 
Lilith wrote on 09.09.2004 at 09:56:20:
"Mrtev človek" je pa zame človek, ki se je moral odpovedati sebi, svojemu bistvu, svoji življenjski iskri, da bi lahko fizično preživel. Torej zatreti svoje osnovne potrebe in s pomočjo obrambnih mehanizmov distancirati se od lastne bolečine.


A ne bi raje takšnemu primeru rekli zamrznjen ego, kot pa da ga tako odpišemo? Naj upanje umre zadnje, s smrtjo kot senco pa se skušajmo sprijazniti.

Če je bil zmožen priznati takšno nemoč pred življenjem, potem vsekakor ni mrtev, ampak zelo močan.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #8 - 09.09.2004 at 10:52:32
 
Quote:
A ne bi raje takšnemu primeru rekli zamrznjen ego, kot pa da ga tako odpišemo? Naj upanje umre zadnje, s smrtjo kot senco pa se skušajmo sprijazniti.


V bistvu niti ni pomembno, kako to poimenujemo... meni stik s seboj pomeni življenje, odsotnost le tega pa životarjenje ali "smrt".  Ti gledaš skozi druge- tebi pomembnejše vidike in najbrž poimenuješ skozi le-te.
V ozadju različnih poimenovanj pa se skriva nekaj, česar ne ti ne jaz ne moreva zanikati. Lahko samo drugače interpretirava.

Kot  napr. različno interpretirava tole:

Quote:
Če je bil zmožen priznati takšno nemoč pred življenjem, potem vsekakor ni mrtev, ampak zelo močan.


Vidiš, ko nekoga življenje povozi, jaz tega ne bi interpretirala skozi njegovo sposobnost odločitve oz. sposobnost priznanja nemoči. Jaz to doživljam, kot da je človek potisnjen v položaj nemoči - priznati le-to mu nič ne koristi- to je itak dejstvo, nasilno dejstvo, če smo natančni... močen je lahko skozi to, da sploh ostane fizično živ,  še močnejši pa bi bil, če bi zmogel iskati vzvode, kako spet priti do svojega bistva, kako vzdigniti svoj glas nad krivico in nasiljem, ki se se mu je zgodilo in kako se tega rešiti.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #9 - 09.09.2004 at 10:56:13
 
Lilith wrote on 09.09.2004 at 09:56:20:
"Mrtev človek" je pa zame človek, ki se je moral odpovedati sebi, svojemu bistvu, svoji življenjski iskri, da bi lahko fizično preživel. Torej zatreti svoje osnovne potrebe in s pomočjo obrambnih mehanizmov distancirati se od lastne bolečine.


Tako tud jaz to razumem. Primer takega človeka smo imeli priložnost videt pred par dnevi po TV-ju, ko so kazali zajetega terorista. V njem ni bilo videt več nobenega življenja, samo fizično telo, ja kot "mrtev človek". Ob tem sem pomislila na to, kakšno grozo je ta človek doživljal med vojno v Čečeniji, kje se je skrival da je "preživel", lahko da je izgubil tudi vse bližnje ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #10 - 09.09.2004 at 11:28:56
 
Lilith wrote on 09.09.2004 at 10:52:32:
Vidiš, ko nekoga življenje povozi, jaz tega ne bi interpretirala skozi njegovo sposobnost odločitve oz. sposobnost priznanja nemoči. Jaz to doživljam, kot da je človek potisnjen v položaj nemoči - priznati le-to mu nič ne koristi- to je itak dejstvo, nasilno dejstvo, če smo natančni... močen je lahko skozi to, da sploh ostane fizično živ,  še močnejši pa bi bil, če bi zmogel iskati vzvode, kako spet priti do svojega bistva, kako vzdigniti svoj glas nad krivico in nasiljem, ki se se mu je zgodilo in kako se tega rešiti.


Kako pa veš, kdaj nekoga življenje povozi? Saj nisi v njegovih čevljih.

Ja in zaenkrat se res strinjam, da si močan takrat, ko enkrat več vstaneš kot si padel. Ampak, da vstaneš si moraš priznati, da si padel. O tem govorim.

Sicer pa me ta dialog zelo žalosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #11 - 09.09.2004 at 11:44:03
 
Quote:
Kako pa veš, kdaj nekoga življenje povozi? Saj nisi v njegovih čevljih.



Naj to razumem, da je resnico o sebi sposoben podati izključno človek sam?

Zakaj te dialog žalosti?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #12 - 09.09.2004 at 12:11:23
 
Lilith wrote on 09.09.2004 at 11:44:03:
Naj to razumem, da je resnico o sebi sposoben podati izključno človek sam?

Zakaj te dialog žalosti?


Nerazumljenost

in

morda to, da je niti sam ni sposoben podati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #13 - 09.09.2004 at 12:25:35
 
Quote:
Nerazumljenost

in

morda to, da je niti sam ni sposoben podati.


Kako zelo si sedaj zadela v bistvo....

včasih se zalotim, da me je kar strah pisati na tale forum, sploh kadar se lotevam tem, o katerih imamo člani foruma izrazito bipolarna mnenja.

Prej si vprašala, kako vem, da je nekoga življenje povozilo, sem mar v njegovih čevljih. Vidiš, tam sem se ti bala odgovoriti, ker sem imela tak neprijeten občutek, da bo to sprožilo nov plaz slabega počutja med nama.

Ampak zdaj, s tvojo iztočnico, mi je nekoliko lažje pisati tudi o tem... imaš čisto prav, včasih človek res ni sposoben podati resnice o sebi- ker se je ne sme zavedati, če hoče v psihološkem smislu preživeti.
Kolikokrat sem tukaj zasledila mnenja, da ne moremo soditi o drugih... pa še kako moramo...jaz kot psiholog sem dnevno postavljena v položaj odkrivanja resnice o človeku....seveda mi je pri tem on sam v pomoč....a včasih se moje ugotovitve nikakor ne skladajo z njegovo resnico o sebi....in šele čas in uvid mu prinese določena spoznanja, da lahko kdaj mojim ugotovitvam pritrdi....

Po svoje je žalostno, res, ko smo v položaju, da nekdo drug ve nekaj več o nas samih....jaz sem bila velikokrat besna na svojega dragega mentorja prav zaradi tega njegovega "vedenja"....ampak čas mi je pokazal, da je imel še kako prav. Res pa je, da si jaz tisti hip z resnico nisem imela kaj početi, ker bi to nasilno zamajalo temelje mojega sveta.   Šele kasneje, ko so se stvari spontano pričele spreminjati, sem začutila, kaj mi je pravzaprav sporočal.  In sem hvaležna, da je s svojimi sporočili vsaj sprožil nek proces v meni- pa čeravno se je ta pričel z jezo, celo besom....
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Spomen ''svetnikom''
Reply #14 - 09.09.2004 at 14:17:57
 
Lilith wrote on 09.09.2004 at 12:25:35:
Po svoje je žalostno, res, ko smo v položaju, da nekdo drug ve nekaj več o nas samih....jaz sem bila velikokrat besna na svojega dragega mentorja prav zaradi tega njegovega "vedenja"....ampak čas mi je pokazal, da je imel še kako prav. Res pa je, da si jaz tisti hip z resnico nisem imela kaj početi, ker bi to nasilno zamajalo temelje mojega sveta.   Šele kasneje, ko so se stvari spontano pričele spreminjati, sem začutila, kaj mi je pravzaprav sporočal.  In sem hvaležna, da je s svojimi sporočili vsaj sprožil nek proces v meni- pa čeravno se je ta pričel z jezo, celo besom....



To se mi je zdelo potrebno še enkrat poudarit, draga prijateljica  Wink

Lepo je imeti takšne prijatelje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2